Na chrbte nedvíha hlavičku, ale bruško. Je to problém?

stevany1
6. máj 2008

Má niekto podobný problém? Moja malá má vyše troch mesiacov. V polohe na brušku hlavičku dvíha pekne, ale keď leží na chrbátiku a ťahám ju za ručičky, tak dvíha bruško a hlavičku vôbec. Už ma to začína trápiť.

lendy1
21. nov 2008

zuza, to si snad děláš srandu, že cvičení je dávat děti do sedu, pokud si sami nesednou a to si asi ve 3.měsících sami opravdu nesednou a tahat je za ruce 😲 😠 No, z toho by měla každá RHB pracovnice fakt radost 😝
No nic, každý, ať si dělá se svým dítětem co uzná za vhodné 😉

fifinna
21. nov 2008

elenita, presne to co popisujes, co robi tvoja mala, je prvy pohyb, ktory zacal robit môj maly skôr ako sa zacal plazit, takze ste na dobrej ceste. Môj maly tiez zaboril hlavu do gauca a zdvihal zadocek a chvilku na to sa zacal plazit.

zuza.m
22. nov 2008

lendy ja ho nedavam uplne do sedu len chytim ručičky a on sa už vytahuje sam.položim a zas.myslim že mu tym nijako neškodim alebo že by ano? 😖

lendy1
22. nov 2008

zuza, o.k. 😉
Ale já nějak nechápu, proč to děláš? Vždyť máš zdravé dítko bez potíže, které absolutně žádné takové "cvičení" a urychlování nepotřebuje. Proč vše nenecháš na něm? Vždyť ty dětičky si na vše příjdou sami, přirozeně bez nutnosti tahání za ruce do sedu a pod. Opravdu mi to přijde zbytečné.
Já jsem byla hodně zoufalá z toho, jak se náš David vyvýjel, ale na RHB jsem vždy slyšela: dejte mu čas, nechte ho žít, nenuťte ho pořád do něčeho, dejte mu volnost pohybu a on si na vše přijde sám, možná trošku déle, ale přijde na to. A měla pravdu 😉

denduska
22. nov 2008

zuzi podla mna mu vobec neskodis, pocas stvrteho mesiaca ma samo vediet dvihnut hlavu nad uroven hrudnika, to je uplne normalne. aj moja sa taha sama..sa jej smejem ze kam ide 😀
ja neviem, keby som ju netahala par krat denne do sedu ( a to naozaj myslim par krat, nie hodinove intenzivne cvicenie), doteraz by ani hlavu nedrzala, ma ju tazku strasne, hrozne pribrala 😵
V pediatrii sa uci ze dieta ma v 6. mesiacoch zdvojnasobit svoju porodnu hmotnost, my sme uz davno za nou a to mame 3 mesiace 😔
ale tu nejde o to, davat ju priamo do sedu, len vytiahnut a jemne polozit, nic viac. Poznam aj take expertky, co trojmesacne dieta opru na gauci a nutia ho sediet a to je podla mna tyranie.

denduska
22. nov 2008

lendy, nam to fakt ukazovali uz v porodnici ako normalku, mozem ti povedat, ze mna ako lekarku to poriadne vyhukalo ked som to videla, no ale potom aj pediatricka mi to ukazovala ako normalnu vec...a ked som videla ako mi v 2 mesiacoch bezvladne funi na brusku , s hlavou polozenou (a to ju predtym na brusku dvihala, teraz ju nevedela ani otocit!!), tak som si povedala ze na tom asi nieco je.
ale vravim..ja to robim len tak, ked ju prebalujem, raz-dvakrat ju vytiahnem, koniec, aj to nie pri kazdom prebalovani.

lendy1
22. nov 2008

denduska, no vidíš a já mám přesně opačnou zkoušenost 😉 Na neurologii a na RHB řekli žádné tahání za ruce (je to jen vyšetřující metoda lékařů), tím mu rozhodně svaly pro to, aby zvedal hlavičku neposílím. David přibíral kolem 3.měsíce 500g za týden, jedl každé 2hod., byl jako koule, navíc je velký hypotonik a stejně jsem to zvládli i bez tahání za ruce, jen jsem ho dávala co nejvíc to šlo na bříško nebo na gym. balon 🙂
Myslím, že když se zeptáš kterékoliv maminy v diskuzi o nedonošencích nebo v diskuzi o vojtovce, kde děti jsou pod dohledem neurologů nebo chodí na RHB, tak ti všechny maminy řeknou to samé, co tu píšu já. Větší službu udělála co nejvíc dávat na bříško než tahání do sedu.

denduska
22. nov 2008

tak ja neviem, kazdy lekar hudie to svoje 😀
no ved toto, ze nasej sa na brusku vooobec nepacilo, fakt tam len funela, potom priserne revala alebo sa pogrcala ☹ ...tak som ju uz tak netyrala potom. Na lopte je to ine, tam je celkom rada, aj ked nie vzdy sa jej to paci, ale vacsinou hej.
vravim, teraz jej je na brusku ako tak fajn (ale musim zlozit postolky), hlavicku pekne drzi, takze uz ju netaham..niekedy na to aj uplne zabudnem.
Inak jednu moju kamosku tak neurologicka vystresovala, povedala ze mala pozera len do jednej strany a podobne dristy ze bola z toho cela na nervy..bola po vakuumextrakcii a este ju strasila ze co vsetko je zle a nie dobre...a pritom je to uplne zdrave babenko. To ma len tak napadlo v suvislosti s neurologmi (inak klobuk dolu, tazka robota)

elenita
22. nov 2008

fifinna, dakujem, potesila si ma. Bola by som strasne rada, keby to znamenalo to......a Tvoj maly bol vtedy ako stary?

fifinna
22. nov 2008

elenita, zacal to robit, ked mal 5 mesiacov a dva tyzdne na to sa zacal plazit. Ale davala som ho na zem na brusko a pred neho som dala hrkalku, aby sa ju snazil dociahnut. A ako sa tak za nou nacahoval, tak sa mu podarilo pohnut a potom to uz islo rychlo.

zuza.m
22. nov 2008

lendy no prečo to robim ?moj maly je asi popredu a ked ho dam normalne na chrbatik že sa ideme hrat smiat a rozpravat tak sa začne spieratt.natahovat ručky a ked ho za ne chytim tak sa potahuje sam.ja ho do ničoho nenutim ja by som bola rada keby ležkal a normalne sa hrame a rozpravame.to nehrozi ked ho necham tak položeneho tak spusti plač.aj ked ho mam na rukach tak len tak do polosedu inak nechce byt.ja sa na to opytam v utorok či to možem alebo nemožem robit a čo mu možem poškodit?a ešte k tomu lezenizu.moj už teras vystrkuje zadok ako keby chcel liezt.tak čo mam robitM?

elenita
23. nov 2008

fifinna, presne tak to aj ja robim...hrame sa na zemi na deke a pred nich dam hracku. Dnes sa Petko uz chvilu plazil 😉

skalnicka
17. jan 2009

to co sa tu pise su len pozitivne skusenosti...nas maly je sikovny na dvihanie hlavky na brusku, ale z lahu do sedu je to strasna bieda ☹ uz som to pisala v teme o pretacani, potom som si citala aj temu o vojtovej metode, ze ju praktizuju deti s hypotoniou. nas maly zatial nic take nemal diagnostikovane...viacere maminky mi tu pisali, ze je este cas, ale ja som taka nervozna z toho ze to nevie...co je pravdy na tom, ze taketo deticky si neskor sadaju?

dnada
17. jan 2009

skalnicka - ale na to je tvůj drobec ještě dost mrňavý,aby zvedal hlavičku z lehu do sedu(nehledě na to,že to bys vůbec neměla dělat)Hlavičku ti začne celkem dobře držet až kolem 3tího měsíce,spíš kousek po,musí mu zesílit bříško. Zabírají jiné svalíky než když leží na bříšku.Tak se nestresuj a užívej si mrňouska,roste hrooozně rychle 😉

marianka2
18. jan 2009

Ahojte, pridávam sa aj ja, pretože mám predčasne narod. mimčo, v 31 tt. a ešte v nemocnici mi kázali okrem Vojtu cvičiť tzv. Katonove cviky, akurát tu treba maličké bábo motivovať - ťahať do sedu, dokonca ho chytiť tak, že musí sedieť vo vzduchu, potom v polohe na chrbte mu dlaňou chytiť driek a tak ho posadiť, potom tzv. asistované plazenie nacvičovať, dať na plienku a prevaliť ho, toto všetko moc preferujú v NZ, ale musím povedať, že aj vďaka tomu si malý moc posilnil svaly. No a či som mu tým uškodila, neviem. Ale takto mi to kázali.

monika22.2
9. feb 2009

ahojte, neviem, ci sem niektora z vas pozrie, ale predsa len skusim napisat...moj krpcek ma dnes 2 mesiace a 3 dni, boli sme dnes v poradni a nasa dr. nas hned poslala na rehabilitacie a tiez k neurologovi- vraj maly slabo drzi hlavku ked je na brusku, chcem sa vas opytat ake mate skusenosti s vasimi detickami....je to naozaj malo ak v kuse udrzi zdvihnutu hlavku cca 10 sekund ked je na brusku? --..dakujem za vase odpovede, ak budu 🙂

andyalukasek2008
9. feb 2009

No MUDra asi vi co dela, prcka tam poradne prohlidnou... BUdes mit jistotu... My s tim meli taky problemy, neb maly ma velkou kebulku po mne a rychle mu roste, takze ji mel problem udrzet, byli jsme s ni i na vysetreni, ukazalo se, ze je to ciste geneticke (ja mam obvod hlavy 63cm)... Doktor nam dal termin do 3 mes a pak uz to zvladl krasne a na rehabky nas neposlal...

svenka
9. feb 2009

ahoj monika.
ja si myslim, ze Tvoj maly si pekne drzi hlavicku, ked to dokaze 10 sek. vkuse... ale ked ta tam lekarka poslala, tak tam pre istotu chod... mna sa moja pytala, ci maly si doma pekne drzi hlavicku, lebo aj pri nej sice drzal hlavicku hore, ale nie dlho... to vies, babatku sa prave vtedy nemusi chciet, ale to neznamena, ze to nevie a treba hned utekat na neurologiu...
drzim prsty... 😉 a neboj, vsetko bude ok 🙂

monika22.2
9. feb 2009

dakujem..som rada, ze ste napisali...uz som si dnes poplakala...ja neviem- asi som naivna, ale keby som bola dr. tak zvazim aj sposob akym to tej mamine podam....ona len chodte tak a tam a moze to byt predzvest vazneho ani neviem coho- ako keby som dostala facku...neviem, ci to moze byt aj tym, ze maly sa narodil vacsi ako ostatne deti a aj teraz vyzera na 3 a nie na 2 mesiace...myslite si, ze to moze mat nieco s detskou obrnou???!!!

skalnicka
9. feb 2009

klud Moni, uvidis, dobre to bude..ja som s malym bola na tom podobne, uz v porodke mi jedna "mila" doktorka povedala, ze je chaby s hlavickou...a na neurologii teta povedala, ze je uplne v poriadku, tak sa neobavaj, treba dat tomu cas...10 sekund na dva mesiace je uplne v poho si myslim. ak chces, skus s nim trenovat, casto ho davaj na brusko nech posilnuje, pripadne ho nos na tigrika...

monika22.2
9. feb 2009

a ako je to na tigrika skalnicka?...a myslis, ze to moze mat suvis s tou detskou obrnou?

andyalukasek2008
9. feb 2009

Moni, no vidis.. Pises, ze jste vetsi nez miminka ve Vasem veku.. Presne jako muj syn... Ma 7 mesicu a nosi obleceni na rocek... Bojujeme s tim neustale neb neni jen dlouhy, ale i tezky, pritom ne tlusty! Ma proste hrube kosti, manzel ma 2m ja skoro 1,9m, takze to zadne chrastitko po nas nebude... Proto taky mel problem s hlavickou, byl velky a mel ji tezkou, vetsi nez ostatni deti, myslim, ze to je i Vas pripad... Jestli mohu doporucit, casto ho davej si hrat na deky na zem, at ma hodne prostoru a jen tak pasivne nelezi v postylce... Dost nam to pomohlo a malemu se vse srovnalo jak ma byt, je sikovny... Pan doktor rikal, ze tim, ze je vetsi, je neohrabanejsi, tezsi a vse je pro nej tezsi udelat... Potom nam vysvetlil, ze musim kvalitne adekvatne prikrmovat, libove masicko a tak, aby se mu vyvinula dobre svalova hmota neb tim jak rychle roste svaliky nestihaji... Chodime plavat a to je uplne skvele, maly sili... Ted po tom oul roce uz je to fakt v poho... Uvidis, to bude ok, myslim, ze tim´, ze jste vetsi, to budete mit podobne... Ze places se nedivim, ja brecim kvuli vsemu, co neprijemneho maleho potka... Preji hodne sil tech psychickych a uvidis, dobre to dopadne! Nemyslim, ze to bude s obrnou, to snad ne... Jen je treba jej pozdeji hodne motivovat na pohyb 🙂... Srovna se to! Uvidis! Nechavej ho past az do uplneho vztekani, nam to poradil doktor a velmi se to zlepsilo, jinak by jej taky poslal na rehabky...

skalnicka
10. feb 2009

daj si ho na predlaktie bruskom dole a druhou rukou pridrzaj aby bol stabilny, to ho nuti dvihat hlavku a prechadzajte sa po byte, ukazuj mu napr.pohare vo vitrine alebo cokolvek ine..inak, takto najradsej nosia deticky chlapi, maju predsalen silnejsie predlaktia, tak zapriahni tatka, je to totiz dost namahave. z vlastnej skusenosti viem, ze je to pre dietatko menej neprijemne ako past koniky, ma viac podnetov a zapriaha cely chrbatik, aj rucicky a nozicky...zacnite zlahka, radsej otestuj nie vysoko nad postelou, ak by sa nahodou metal, aby ti nebacol a mala si istotu, ak to zafunguje, tak "lietajte" po byte...moj muz sa smeje, ze maly vyzera ako cmeliak Vilko...vyplestene ocicka, mava rukami nohami, hehe...ale paci sa mu to viac ako konikovanie...

monika22.2
10. feb 2009

..baby ste super!! 😉 ...dakujem za podporu...dnes sme isli na tie rehabilitacie ako nas poslala dr. a tam sa cudovali, co tam robime....ze to najskor musime ist na neurologiu a az ked nas oni odporucia tak na rehabilitacie....na neurologiu sme sa teda objednali a ideme az 17.2.....duuuufam, ze maly je ok a niekto iny by sa mal dat vysetrit- aj ked nie na dvihanie hlavy... v cakarni u neurologicky som si pozerala plagat co mala na stene a tam je jasne napisane, ze babo dviha hlavku v rozmedzi od polky 2 mesiaca az do polky stvrteho...tak ja uz neviem....a toho tigrika si skusime, ale teraz spinka 🙂

andyalukasek2008
10. feb 2009

Moni, no vidiš...! Tak to je skvela zprava.. I na neurologii to bude ok... Prece nemuzeme chtit po vsech detech, aby byly tabulkove... Jo a kdyz jsem hledala v knihach, kdy to musi mimi umet, taky jsem nasla 4ty mesic... Takze MUDra asi zmatkovala zbytecne nebo chtela mit jistotu, uvidis, dobre to bude! 17.2. dej vedet, ju? Jak jste dopadli... Papa

monika22.2
10. feb 2009

...bolo by to ok keby to podala nejakym ludskejsim sposobom, az ked uvidela, ze som vylasena ako zajac tak zacala tocit inak....urcite dam vediet....hlavne to uz chcem mat za sebou....

bibi78
4. nov 2009

andy, tak to si ma potesila, lebo nas maly ma 2,5 mesiaca a koniky nepasie vobec 😒 . iba lezi, hlavu da na bok a dovidenia. ked hlavicku zdvihne, je to len takym svihom a vydrzi ledva 2 sekundy. zato kope nozickami a dviha zadocek... nejaky je opacny... 😅 my zijeme v zahranici, takze tu sa tomu velky doraz nepriklada, proste kedy zacne, tedy bude, doma by nas posielali uz na neurologiu... no neviem, co je lepsie. ale cvicime denne, sice iba raz, lebo nejako nie je kedy a maly to nema rad, ale snad sa to bude zlepsovat... 🙂

momin
4. nov 2009

stevany1 chci ti jenom rict at se tim nezabyvas!! Maly delal to same a taky sem to porad resila... Hlavicku zacal drzet az sam chtel. mezi 4-5mesicem.. ted ma 7 mesicu a stavi se na 4 takze nijak opozdeny neni...

aleachim
4. nov 2009

bibi, dávej ho hodně na bříškodo doby než bude plakat a za chvilku znova. Fakt, co nejčastěji. Ale ve 2,5 měsících má na pasení celý den dost času 😉 .

Moje dcerka to neměla ráda, tak jsem ji na bříško nedávala a skončily jsme s vojtovkou. Tím tě nechci děsit, protože ona je nedonošená, takže je pod drobnohledem, ale na rehabku nás odeslali právě kvůli tomu, že nepásla.

momin
4. nov 2009

Muj maly to taky nemel rad tak sem ho tak nenechavala a neucil se to sam az chtel. 😉