Nechce rozprávať

katkamarosova
13. mar 2011

poradte mi...moj 2,5ročný syn nechce rozprávat...základy povie,všetkemu rozumie

babulina
13. mar 2011

by som si este hlavu z toho velmi nerobila, skuste vela si citat, rozpravat, popisovat vsetko co robite,a pytat sa pytat sa dookola

benne
13. mar 2011

náš sused v tomto veku hovoril len začiatočné písmená niektorých slov.. o rok neskôr som ho videla ísť po ulici a ústa sa mu nezavreli... 😀 😀 tvoj malý má čas.. nechaj mu priestor, ono to príde 🙂 🙂

winona24
13. mar 2011

@katkamarosova ja by som tiež ešte nerobila paniku....každé dieťatko je individuálne...ono sa to jedného dňa zrazu zlomí a pôjde to....2,5 roka ešte asi nie je vek kedy by bolo potrebné strachovať sa z tohto dôvodu...pri najbližšej návšteve pediatričky by som sa medzi rečou na to opýtala....ale myslím,že Ti povie niečo v podobnom duchu 😉 😉

heln
13. mar 2011

no, dosť málo si toho napísala, ťažko Ti poradiť.
na jednej strane to môže byť v poriadku, pretože niektoré deti sa rozbiehajú v reči neskôr a chlapci napríklad zvyčajne neskôr než dievčatá. ale na druhej strane by sa už mal rozbiehať.
na mieste je otázka, ako s ním doma komunikujete. či komentuješ napríklad pri obliekaní "jedná rúčka, druhá rúčka" a podobne pri rôznych činnostiach, možno áno, ale z tvojej otázky to neviem.
druhá otázka je či "čítate" knižky, či Ti povie aké je zvieratko na obrázku a podobne
tretia otázka je, či keď niečo chce počkáš kým sa prejaví alebo mu hneď dáš. ak niečo chce, musí poprosiť, nedať mu automaticky.
ak sú všetky otázky zodpovedané, že tak robíš, tak treba len čakať. do tých troch rokov, ak by sa to nerozbiehalo odporúčam poradiť sa napríklad s pediatrom a na základe toho ísť k logopédovi alebo na oddelenie včasnej diagnostiky, kde posúdia, či je to v poriadku alebo je to nejaká porucha vývinu reči.
ale netreba sa strachovať, poznám dievčatko, ktoré keď malo tri roky, nehovorilo skoro nič, iba pár slabík, teraz má rokov šesť a kecá tak, že by nikto nepovedal, že mala oneskorený vývin reči. 🙂

divoska
13. mar 2011

ja som vraj ako decko nerozpravala vobec. nasi dostali za ulohu hustit do mna rozpravky a vypravat kedy mohli. potom som zacala cele vety vkuse a odvtedy sa cely zivot neviem zastavit ;) k rozpravaniu ho nedonutis kym nebude sam chciet. hlavne z toho skus nebyt nervozna aby necitil tlak. on sa rozvyprava. drzim palce

tunylyk
13. mar 2011

mojmu Kubkovi sa sa tiez nechcelo rozpravat a potom sa rozrozpraval tak,ze niekedy pusu nezavrie a tie hlasky 😀 tiez som sa bala,mal takmer 2,5 roka,ked zacal tak naozaj rozpravat,no fakt treba s malym vela rozpravat,stale sa ho pytat,opakovat mu donekonecna vsetko,vonku na prechadzke,doma,pri kazdodennych cinnostiach...

tanitta
13. mar 2011

ahojky..
my sme uz koli nerozpravaniu navstivili logopeda....ten nas nasmeroval co robit a coho sa vyvarovat.... ale ked dieta nechce tak nechce... nezlomi ho ani 100logopedov... musi sam chciet.. pokial rozumie a vy komunikujete s nim tak ako mate raz sa to musi prelomit..... 😉

cmulinko
13. mar 2011

moj syn ma 3,5 roka a este z daleka nerozprava tak ako to uvadzaju mudre knihy a tabulky....samozrejme vsetkemu rozumie....doma rozpravame po slovensky...rozpravky pozera v cestine a v skolke ma anglictinu,takze ja sa ani moc nemam co cudovat,ze nam to ide pomalsie....hlavne sa nestresovat.este som nevidela zdraveho dospeleho cloveka rozpravat na urovni dietata 😀 ...teda za normalnych okolnosti 😀 😀

borocka
13. mar 2011

blaznis?? ked 2,5 rocny chlapec nerozpraa, nie je to nic neobvykle. samozrejme su chlapci omoho aktivnejsi v tomto smere, ale toto by som este neriesila, treba cas, on dozrie. hlavne vela rozpravaj v jeho pritomnsoti, dokonca ak uz nevies co, tak mu pusti rozpraavky v ktorych sa hovori......aj to ho podnieti. musi pocuvat a potom sa zo dna na den rozprozprava.

domitobi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lyenka
13. mar 2011

moja Emmy sice uz od rana do vecera krasne rozprava, sklonuje ale v okoli co vidim tak chlapci maju skor na vsetko cas, aj ked najdu sa vynimky, zacala by som to intenzivnejsie riesit az po 3 roku 🙂

ivett1
14. mar 2011

ahoj..ja mám tiež 2 a polročného synčeka a jazyk sa mu rozviazal len minulý rok koncom zimy...dovtedy len sledoval svoju "ukecanú" staršiu sestričku a nás a sem-tam povedal pár slov...teraz už rozpráva (a všetko, čo počuje, zopakuje...) ale aj tak mu rozumieme najviac my (Viki-jeho sestrička, všetko, čo povie a niekedy nám prekladá jeho výroky 😉 ), starí rodičia sem-tam a Vikinkina triedna pani učiteľka v škôlke 😉 (asi tu zohrávajú rolu niekoľkoročné praktické skúsenosti s detičkami)...takže, nič sa neboj, len sa s ním stále rozprávaj a všetko nahlas komentuj, čo robíte...a pod.
ešte ti poradím, kým to začneš riešiť s odborníkmi (ako uvádza domitobi), tak si napíš na papier zoznam slov, ktoré používa (aj ktorým rozumie, aj keď ich nevie vysloviť) a zrátaj ich...malo by to byť okolo 300-500 slov a mal by vedieť pomenovať veci a osoby na obrázku, prípadne krátku riekanku...pravdaže v "svojej" reči🙂

atrami
14. mar 2011

my sme na tom rovnako, začal rozprávať asi pred 3 týždňami. Všetkému rozumie, je šikovný. Veľa - veľa čítame, postupme sa to zlepšuje. Pritom starší súrodenci ústa nezavrú 😅 .
Určite chodiť viac medzi deti rovnakého veku. Televíziu moc neoporúčam, potrebuje nejakú odozvu a televízia mu neodpovie.

syslica
21. mar 2011

@katkamarosova Katka, všetko, čo ti žienky popísali je pravda 🙂 My máme problém, že pri neskutočne ukecanom staršom bračekovi sa mladší jednoducho nedostane k slovu. Ale keď sme sami, tak platí: rozprávať, komentovať všetko, čítať, spíevať..... veľmi dobre sa osvedčila hra s maňuškami či obľúbenými plyšákmi, ktoré akože vedú rozhovor a snažia sa doň zapojiť dieťa alebo tzv. "role-playing" napríklad na čašníka a hosťa v reštaurácii, na kupujúceho a predávajúceho v obchode. Doma nám to celkom ide, ale keď syslíka niekto vonku osloví, skryje sa za mňa a nevydá ani hlásku 🙂 .