Nechce sa hrať s deťmi a hračkami, iba sám. Je to OK?

filomenka29
3. okt 2009

Moj syn ma 20 mesiacov, zatial sa mi zdalo vsetko v poriadku, ale pred par dnami som ho zobrala do skupiny k detom, kde sa hrali vo velkej hale. Sadla som si do zadu a pozorovala som ho, vstky deti sa hrali medzi sebou, ci s hrackami. jeho hracky zaujali na par minut a potom sa posadil do prostriedku haly a zacal si obzerat prsty { ukazovak a prostrednik }. Toto robi stale, ked nema hracky, ci ked kraca po ulici. Vzdy si obzera prsty a pritom vrci, akoby bol v inom svete. To robil aj v tej skupinke pri detoch. Nic ho nezaujimalo a vsetci sa po nom pozerali. Neskor sa zdvihol a siel sa hrat s radiatorom a potom aj s dverami, len deti a hracky nechcel ani za nic. Neviem ci to je normalne chovanie, prosim vas ak mate nejake skusenosti s tymto problemom, poradte mi! Taktiez ked je nahnevany, ci urazeny sa plieska po hlave, ci sa bucha po usiach. Znamena to nieco? Mam sa obavat? Este nerozprava, len blaboce svojou recou. Pomozte prosim!

bubba
3. okt 2009

no podla mna su tam prvky autizmu, pre potvrdenie chod s nim k psychologovi.

bobulle
3. okt 2009

Filomenka a jak vnímá dospělé a vás rodiče? Vyhledává vás, hraje si s váma?
A je malý jedináček? Dostane se pravidelně do kolektivu???

sirinka
3. okt 2009

nemusi to znamenat nic ale moze...ja by som pre pokoj duse asi tiez vyhladala odbornika...

bibula
3. okt 2009

podla mna sa len spoznava....

urbi
3. okt 2009

teda Bubbo, tvoje reakce mi přijde dost neadekvátní.... děti dělají různé blbosti a poznávají sami sebe a taky reakce okolí a z jedné věci hned usuzovat na autismus... takové "diagnozování" na dálku fakt nemám ráda :(

Filomenko, jestli jsi z toho rozpačitá, tak by možná bylo fajn, aby ses zeptala někoho, kdo by ti mohl podat adekvátní informace - nejdřív bych to zkusila asi u pediatra, ten ti případně řekne, kam se obrátit. 😉 držím palce a věřím, že je malý v pořádku 😉

dvojka
3. okt 2009

Když jsme chodili doo MC s první dcerou,tak tam byl klučina,který dělal to samé(nehrál si teda s radiátorem),ale hrál si se dveřmi s lavičkou a je úplně normální 🙂
bubba-podle čeho jsi usoudila že zrovna tohle jsou prvky autismu?

Filomenka-mluví malej?Teda aspoon jestli se pokouší o sllova? 🙂

lyongirl
3. okt 2009

mňa tiež hneď napadol autizmus, takže si bubbu zastanem 😉 , určite to nemyslela v zlom 😉
ale nebudem to tvrdiť, ani nebudem hovoriť, čo to asi môže byť, pretože som to dieťatko nevidela a nie som odborník, takže podľa mňa by bolo najlepšie ísť fakt k odborníkovi, ak sa vám to nezdá...

aponchie
3. okt 2009

ikdyby to treba byla aut.nebo neco podobneho tak internet toho opravdu hodne snese..to je to nejhorsi..zadny zaver neudelam dokud by ho lekar neprohledl..proste nektere deti jsou samotarske ve svem svete..treba..treba se stydi ma strach cokoliv co nevime..nevime jak zije jak se chova jinde v jinejch situacich apod.

tady si to precti pls nejdriv

http://www.autismus.cz/

dvojka
3. okt 2009

Mýho přítele syn je autista a v kolektivu si hraje velmi rád,sice je výbušnější,ale děti zbožnuje.Je mu 7 let,nemluví,ale je strašně šikovný

dvojka
3. okt 2009

Ono je fakt,že v tomhle věku se to jen tak od oka špatně rozpoznává.

titkovamiriam
3. okt 2009

filomenka ak mas niake pochybnosti najdi si neurologa a ten ti povie co a ako.ak niekto povie len tak ,,ze prvky autizmu,,-v 20 mesiacoch to odhadnut je ,,frajer,,-kamoska ma 6r.syna a jemu ani za tri roky nevedia zdiagnostikovat co mu je.sama som s marekom k neurologom chodila takze po ultrazvuku mozgu a roznych vysetreniach ti povedia .a co nato tvoja pediatricka?

bramburka
3. okt 2009

No ja nevim, porad se s Dr...ale dcera si jednou s detma hrat chce, po druhe je odmita, po 3. si jich nevsima, na zápisu do MC jen stála a plakala...??? A s prstama si taky hraje, jakoby je počítá...nevim, ale nevidim na tvem prispevku nic nenormálního, spis se zeptej ostatních, co si o tvem diteti mysli, jetsli se jim zdá zvláštní?

Synovec si zásadně hraje jen s takovejma vecmama, proste ho zajímá, jak to funguje, poznává okolí...

Kamarádka má autistu a ten nesnáší jakoukoliv změnu, nsnesl by MC jako takové, plakal by tam a mel by hysterické záchvaty!

strapco13
3. okt 2009

filomenka - v prvom rade sa zver pediatricke, vsetko jej popis, buba ma tak trochu pravdu...su tam prvky autizmu...ale to neznamena, ze tvoj drobec je autista...naozaj mohol byt len v strese z noveho prostredia alebo hodeti a hracky jednoducho nezaujali...a si predsatv, ze ty mas 20m...radiator a dvere su super zaujimava vec
kym pojdes k pediatricke..vsimni si ci nadvezuje ocny kontakt...bude sa ta na to asi pytat
dedi reaguju na stres uplne inak...a aj dospely sa obcas zahladia do blba a nevnimaju okolie...a su pritom normalny
to ze si pocita prsty...mozno si ich objavil a pacia sa mu..a zaroven ho to naozaj moze ukludnit..
medzi 2 a 3. r. je u deti prve obdobie vzdoru..uvedomuju si seba ako samostatnu osobnost, a
tie prejavy hnevu su vacsinou v norme...urcite si uz videla dieta plesknut sa v obchode o zem, ked mu rodic nechcel nieco kupit...jednoducho je v tejto faze robia deti dost divne veci...a su hlavne divne preto, lebo sa nad nimi prilis zamyslame
ak ta to potesi...ja som ako dieta dokazala hodiny otvarat a zatvarat jednu a tu istu flasku od vyzivy...az sa nasi bali, ci som normalna...a som /teda aspon dufam/..vystudovala som VS ...mozno su to prejavy geniality 😀
v ziadnom pripade ale nechcem zlahcovat obavy, ktore iste mas...preto pozoruj maleho, sleduj, ci sa takto sprava aj v inom kolektive, a porad sa s pediatrickou...ta ta urcite usmerni, co dalej

kamiska
3. okt 2009

autismus ma mnoho znaku a rozhodne neni jednoduche ho diagnostikovat. setkala jsem se s vice detmi s autismem a kazdy mel jine projevy - nektere charakteristicke, jine pro autismus netypicke. nicmene je pravdou, ze hrani si s prstikama nebo nejakou malou veci blizko u obliceje je caste. stejne tak pouzivat veci jako jsou dvere nebo radiator jako hracku. take to vrceni - nesnasi nektere bezne zvuky a sami vyluzuji takove, ktere mohou byt okoli neprijemne. ale nejlepe je obratit se na odbornika - takze v praze motol nebo v brne detska nemocnice. pripadne apla.

k dalsim znakum, ktere stoji za zamysleni
- udrzi ocni kontakt?
- vyskytuje se u nej socialni usmev?
- snazi se dorozumet?
- chova se rad?
- pouziva hracky neobvyklym zpusobem - napr. s autickem nejezdi, ale jen toci jednim koleckem?

bramburka - je to opet caste, ze nesnasi zmenu, ale nemusi to byt. proste kazdy je osobnost a individualita - jako vsichni lide.

bubba
4. okt 2009

boze baby vy ste "uzasne"...samozrejme ze som to myslela v dobrom no a mozno som sa mala presnejsie vyjadrit ze treba ist k odbornikovi ,aby potvrdil,ze to nie je autizmus(pretoze matky castoktat prehanaju). myslim si ze zakladatelka vedela preco sa pyta,lebo ma sama vazne pochybnosti a chcela vediet akoby to riesili ostatne baby.no a ja som toho nazoru,ze radsej ist zbytocne k odbornikovi (a dozvediet sa dobre spravy)ako s dietatom ktore potrebuje specialnu starostlivost neodborne narabat a nevediet,ze diagnoza tam je..
takze davam ruky hore a vzdavam sa ...

erikasadek
4. okt 2009

ahojte, tak aj ja sa zastanme, bubby.. 🙂

kedze my prave tento problem riesime, moj syn , chodi teraz na testy autizmu.. 😉

ako dieta ma priznaky, ale odpoved ti moze dat len odbornik na autizmus.. teda moj je uz davnejsie sledovany, ale ani ako psy si nedovolila, ho dat do tejto kategorie, nato su len specialne, testy a odbornici cisto psy ; na autismus..
takze nevahaj a navstiv, neakeho odbornika, hlavne s aneboj nie ej kata..
nie je to choroba, ale len handykap, ktory teraz sa da velbi dobre , udrzovat, su to specialne terapie pre deti, ktore im pomahaju napredovat a moze mat uplne normalny zivot teda skoro.. zalezi na teba, ako rodicovi .. 😉

viac tu nepisem, kedze diagnoza este nepadla..

hanam
4. okt 2009

Myslim ze v tomto pripade vobec nejde o autizmus. Podobny problem ma moj synovec. Skus synceka viac socializovat a pribliyit ho k detom a k ich svetu. Niekedy ak deti vyrastaju s dospelymi a nemaju surodenca su zvyknute na objevovanie inych veci a vacsinou su odsudene ich objavovat same ak nemaju surodenca a rodic nema cas. Tvoj syncek sa v tomto veku uz moze prejavovat ako introvertna osobnost akoby deti a spolocnost ani nepotreboval. Moze byt taky aj v dospelosti ale nemusi. Treba s nim len chodit viac do kolektivu ale nenechat ho sameho a poyorovat. Skus sa yaclenit aj ty a hrat sa s nim aj spolu s ostatnymi detmi a najskor tak pozorovat jeho reakcie. Netreba sa toho bat, prechadza len dalsou etapou vyvoja. Neboj postupne sa osmeli a bude sa hrat s detmi rovnako ako ostatne deticky. Inak k chytaniu usi a inym detskym prejavom nespokojnosti - deti si takto o nieco hovoria, bud im chyba blizkost rodica alebo chcu ukazat ze su akurat trochu nespokojne alebo si vynutit nieco. Niekedy je problem aj to ze dieta akurat nema naladu na veci ktore mu rodit chce vnutit. Netreba sa bat. V kazdom pripade sa o tom porozpravaj aj s detskou lekarkou, pripadne chod s malickym na nejaky test osobnosti, robi sa to velmi setrne, ale skusaj aj sama, je to tvoje dietatko a najlepsie ho poznas ty. A neboj sa urcite ti sam maly ukaze ze je ok len potrebuje dlhsi cas 😉 😉 😉

petruna
4. okt 2009

muj manzel si pry cely obdobi skolky nechtel hrat s ostatnimi detmi a radeji si nekde v koutku hral se stavebnici a je to normalni zdravy chlap, ktereho maji lidi radi, byt dodnes neni moc spolecensky v prostredi lidi, ktere nezna.
takze to nemusi nic znamenat, ale take muze...

proste zajit k odbornikovi, tady ti nic jineho nikdo neporadi 😅 ....takhle pres internet...nezname ho, nevideli jsme ho a i kdybychom ho videli, vetsina z nas nema zadne informace, jak se projevuji deti s autismem apod...

petruna
4. okt 2009

jo a muj syn se taky nejakou dobu bouchal do hlavy nebo do usi....delal to i ve chvilich kdy nebyl nastvany atak...a myslim si, ze je v poradku... 😅

filomenka29
autor
23. nov 2009

Vdaka petruna, si ma aspon trochu upokojila. 🙂

filomenka29
autor
23. nov 2009

A kedy ho to vlastne preslo?

petruna
23. nov 2009

filomenka : ja ani nevim, kdy ho to preslo...ted je mu 20 mesicu a dela to uz jen, kdyz je nastvany a jen chvili.

nevim, jestli to neco znamena, ale kdyz ma vztek, tak si ho v podstate vybiji hlavne na sobe. 😅
Ja nevim, treba kdyz mu neco vezmu nebo nedovolim, tak sam sebe bouchne do hlavy nebo do obliceje. 😅

ale jinak se nevzteka, nema hysteraky a takove to valeni po zemi nebo ctvrthodinovy vztekly plac vubec neznam.

jen se parkrat bouchne, zabreci a pak ho vetsinou rozptylim necim jinym nebo uklidnim dudlikem, piskotem apod.

a jestli tvuj chlapecek mluvi zatim jen hatlamatilkou, tak to taky podle me nemusi nic znamenat. Znam hodne deti, co v tomhle veku nemluvili vubec nebo umeli jen par slov a jsou taky uplne v poradku. 😉

dali4
23. nov 2009

filomenka... moj syn robil niečo podobné. Teraz má 6 rokov a je normálny. Akurát je trochu samotár, ale nijako tým netrpí, cíti sa tak dobre.Vie sa sám zabavit.K psychologovi bysom na tvojom mieste zašla,aj my sme chodili. Nakoniec mojmu malému zistili aj nadpriemernú inteligenciu.Vraj takéto deti sú niekedy trošku v niečom "zvláštne"... 😉

babula90
23. nov 2009

moje dieťa je tiež vysoko nadpriemerné, ale že by si si buchalo hlavu a uši, to teda nikdy.
Ak nema ocny kontakt, tiez mi to pripomina skor autizmus. Poradte s as odbornikom.

filomenka29
autor
23. nov 2009

Z tohoto vsetkeho mam taky pocit, ze je uplne v pohode. Dali4 ako si vravela, aj moj syn sa vie sam zabavit, spravanie sa u neho uz zlepsilo, uz sa ustalil.

kubaka
23. nov 2009

filo - 20 měsíční dítě nepotřebuje kolektiv - objevuje si svět samo přesně jak píšeš. Záleží na temperamentu, nátuře, může z něho být hloubavé dítě, které vydrží pozorovat mravence hodiny a hodiny a bude z toho mít velký zážitek, přímo zemitý prožitek. To, že ho zajímají věci denní potřeby je mnohem lepší, než kdyby těkal od hračky k hračce, po "povrchu". V batolecím věku se děti spíše rozptylují než že by si hrály - nejsou toho schopny a téměř nic jim to nedává. Pokud ti lékařka řekla, že je po zdravotní stránce úplně v pohodě, tak ho nech jeho vlastnímu způsobu objevování světa. Ona ta soustředěnost na detail a hloubka je mnohem víc než toho s dětmi zvládnout a oblézt denně spoustu. Kolektivu si užije od tří let ve školce, kdy ho opravdu začne sociálně potřebovat. zatím potřebuje jen okolní svět a své smysly. nějaké pískoviště, návštěvy mu bohatě stačí jako kontakt s vrstevníky.
První syn je taky křehký introvert a davy dětí ho děsily - nijak mu nechyběly - ve školce si ale hrál už moc rád. Do té doby byl raději v klidu se mnou a vydržel si skládat puzzle celé dny a byl tichý jako pěna... 🙂

petruna
24. nov 2009

nevím jestli jsem to tu psala, ale můj syn si momentálně taky raději hraje sám než s dětma.

Ono ve 20 měsících si ty děti obecně teprve začínají hrát spolu, ale když jsme někde v kolektivu stejně starých dětí (parta tady z MK), tak je syn prostě raději sám a ostatní si spolu hrajou, řáděj atak.
Přesně jak píše kubaka. Raději sedí na místě a něco si skládá, zkoumá než aby lítal z místa na místo a byl s dětma...

Jednotlivce nebo dospělé vezme na milost a s nimi si hraje a rád a to i lítá z místa na místo 😀 , ale kolektivní hlučnou zábavu více dětí prostě nemusí.
taky nemá moc rád, když mu děti moc lezou do zóny, nečekaně se ho dotýkaj, pištěj mu do ucha atak, to hned brečí 😅

Má prostě rád svůj klid, děti zatím k životu moc nepotřebuje.
Prostě celý manžel z vyprávění tchýně. Uvidíme, jak na tom bude ve školce, ale myslím, že kdyby se stejně jako manžel stranil i tam, že na tom není nic špatného. Každej není společenskej, hlavně aby byl spokojenej a nikdo ho nenutil do věcí, který mu jsou nepříjemný (myslím např. za každou cenu ho nutit do kamarádíčkování s kdekym)

kubaka
24. nov 2009

petruna - amen 🙂