Nechcem ho stále napomínat

zuzanocka11
27. mar 2011

Ahoj mamicky,mám takú dilemu: neviem,ako reagovat v spolocnosti iných detí a mám ,ked syn berie iným hracky alebo berú jemu.pravdu povediac,nebaví ma stále ho napomínat, ako to robia niektoré mamy. malý má 20 mesiacov,je vo fáze,ked je vsetko jeho,berie iným detom hracky ,pchá sa prvý vsade 😵 ja ho najradsej nechávam,nech si to vybaví sám,zakrocím iba,ked mu nalozí iné dieta.moj sa nebije (zatial??) niektoré mamicky (vonku alebo v mc) stále napomínajú svoje deti, "milácik,neber chlapcekovi auto" , "zlatko,dás mu to svoje?" .....myslím si,ze v tomto veku( rec je o 1,5-2,5 rocných detoch)to nechápu, ale ja tiez nie. 😝 ked ho nechám na pokoji, bud si vydobije svoje a "uchmatne si korist" 😀 alebo natrafí na silnejsieho, a musí ustúpit. po chvíli uz ani nevie,co vlastne chcel,lieta a behá dalej. ked ho vyzvem,aby pozical inému auto,just to neurobí ))) zaujíma ma vás názor,ako to riesite vy?

gretkab
27. mar 2011

Ja som upozornovala, ze z ruky brat hracky detom nemoze. Ak zobral niekomu a dieta to chcela naspat (lebo to bolo jeho), musel mu to vratit. Ja tiez na ulici nevezmem niekomu mobil od ucha, lebo je slabsi odo mna. Z mojho pohladu na to dieta upozornovat treba, lebo to musi pochopit.

xlucia
27. mar 2011

@zuzanocka11 napominam vtedy ako moje tak aj cudzie dieta ak sa berie ´priamo z ruky. to mi vadi. ostatne je ok. cize ani moj nemoze druhemu brat z ruky, ani cudzie dieta mojemu. a tiez si myslim ze automaticky nemusi poziciavat. je to na jeho osobnych sympatiach koho povazuje zakamarata. a tiez neocakavam, ze co na ihrisku chce, to hned dostane. musi sa opytat majitela hracky a zoberie si to ak mu to dotycny dovoli
nepaci sa mi pristup mam ktore nutia deti automaticky vsetko poziciavat, deti povazuju hracky za svoj majetok, chcu o nom aj samostne rozhodovat. tiez by sa mi nepacilo, keby niekto automaticky ocakaval, ze mu dam nieco z mojej kabelky len preto ze sa mu to paci

vivienkata
27. mar 2011

@zuzanocka11 Ahoj ja neviem mozno niektore mamky ma odsudzuju ja tiez nechavam moju malu aby si to riesila sama nechem ju do nicohi nutit a ked chce niekomu pozicať ťak pozicia a všimla som si ze nie kazde dieta je jej sympaticke ako nic mu neurobi ale nevie sa s nim tak pohrat. ma v blizkosti znamu ktora je od nej starsia 3 mesiace s jej rodicmi sme kamosi ale moja mala si nerozumie ich malou proste nieje to jej v kus a povedala som si ze nebudem ju do niecoho tlacit ked chce poziciat pozicia tomu kto je jej sympaticky a to ze berie niekomu veci na ihrisku neriesim pokial netreba myslim si ze deti by sa mali dohodnuť medzi sebou, a su všeliake deticky a aj mamicky. napr nam sa stalo na ihrisku ze nasa mala nechcela pozicat hracku a to druhe dieta na nu hodilo piesok mala sa ozvala a to dieta ju buchlo lopatkpo po hlave ale to som sa uz ozvala a jeho maminka sedela na lavicke a kecala .

peepka
27. mar 2011

moj syn ma uz dva roky a tuto fazu sme nemali, nemyslim si ze je to faza iba to ze kazde dieta je ine...ma ine vlastnoti a inak saprejavuje..moj vzdy vsetko daruval, daval, podaval a rad sa delil......kebyze ho vidim ze niekomu berie hracku co sa raz za cas stane, tak idem, poviem ze sa stym dietatko hra a ze mu to brat nemoze...
urcite by som ho nenechala robit si co chce, je to dieta, nevie ako sa ma spravat a preco a od toho sme tu my mamicky aby sme ich naucili, vzdy pochopil ze dieta sa hra a poslala som ho po dalsie auticko, ukazala aha tam je druhe to si mozes zobrat.....
Deti treba ucit. nie ich nechat robit co chcu, lebo aj tak ich ucime, ale nie spravne veci.....................nechapem ako niekto moze toto uplne ignovorat, asi preto vidim ze niektore deti su uplne nevyhcovane a vsetko kazdemu beru a este sa aj biju! a mamicky nic..no vrazdila by som 😝

peepka
27. mar 2011

hlavne treba chvalit, my sme naseho vzdy chvalili ked nieco daroval a podal a delil sa...ostalo mu to, rad sa podeli a vzdy ma usmev na tvari lebo ho vzdy zato velmi pochvalime 🙂

pietra
27. mar 2011

napominanim deti ucime, takze ja nepokladam za spravne, ak rodic necha svoje dieta, aby druhemu zobralo hracku priamo z ruk, len preto, ze je silnejsie a to druhe dieta sa nevie branit. Tym napomenutim sa dieta prave uci to, ze si nemoze len tak zobrat kazdu vec, ktora sa mu zapaci.
Ale za spravne nepokladam ani nutenie dietata hracku pozicat, ak sa s nou prave hra.

dulkagabulka
27. mar 2011

suhlasim s @pietra
zda sa mi,akoby si uznavala zakon džungle...teda ked je tvoje dieta silnejšie, kludne moze zobrat slabšiemu hračku- bez napomenutia maminy, že robi niečo zleho....
a ked pride silnejší, nech mu to zoberie , pohodička, ved je silnejší a mame "olupeneho" stačí ked to pozoruje 😒 /tuto druhu možnost by si fakt bez povšimnutia a napomenutia len tak prešla?/..naozaj to takto vnimaš?

detičky sa narodili nám, nie my im...my sme rodičia a my ich teda mame učit, čo je spravne a čo nie- lebo ony ešte rozum nemaju...

suhlasim i s tebou v tom,ze dieta nemame nutit požičiavat niečo, ako to ono nechce....no neusmernovat ho, ak robi niečo nesrpavneho - hmm...taka cesta vedie mozno k neovladatelnemu dietatku, ktore nebude vediet, kde su hranice...všetci sa však učíme ..a aj pre mna bolo tažke určovat hranice- ale musela som sa to naučit- v ramci zdraveho vyvinu svojich deti 🙂

jaaty
27. mar 2011

Tiež si myslím, že upozorniť a vysvetliť treba a nie akceptovať, že jedno dieťa zoberie inému hračka a ešte byť pri tom "hrdá" že moje je silnejšie lebo to dokázalo 😝 . 😠
Ako sa má naučiť, čo sa patrí a čo nie, keď mu to nepovieš? Aj ty zoberieš niekom u v reštaurácii jedlo spred nosa, pretože si hladná a nechce sa Ti čakať???
Ak to začneš usmerňovať hneď, malý nebude mať problémy v škôlke, neskôr na ihrisku, v škole či v živote
Hanka bude mať čochvíľa 4 roky a teraz ju už neupozorňujem, stačí jej povedať, dohodnite sa, už ste veľkí a deti to zvládnu aj bez našej pomoci. .... ale keby nevedela ako na to, buď by z nej bol sorryy "drzý , arogantný spratek" alebo utiahnuté uplakané dievčatko.
Vďaka výchove taká nie je a ja som na ňu hrdá 😉

zuzanocka11
autor
27. mar 2011

Vsetkým dakujem za odpovede, samozrejme,ze nedovolím aby bral iným priamo z rúk ,to upozorním aj ja, ponúknem mu nieco iné.myslela som skor situáciu,ked napr, sme na pieskovisku a vsetci si donesú svoje hracky a deti berú co im príde pod ruky. asi som zle polozila otázku,v ziadnom prípade nefungujeme podla zákonov dzungle a nemyslím si,ze je moj syn arogantný spratek. myslela som tým skor to,ze ked ho nechám napokoji, nemá problém sa podelit,pozicat a vrátit. ked ho kazdú chvílu napomínam,tazko príde sám nato,ze nemusí vsetko rozdávat ale ani nato,ze nesmie iným brat. ked sme vonku,chcem aby sa hral a nie aby pocúval kazdú sekundu ako mu nieco zakazujem. a mimochodom,ale tom som aj minule napísala,moj syn nebije iné deti . tak,ako ja neberiem iným mobil alebo jedlo,,,,,,jednoducho si myslím,ze niekedy je lepsie ho nechat samého vychutnat si zivot...nemala by som tu písat uz v rébusoch,lebo ma tu ukrizujete..(veta uchmatne si korist bol pokus o vtip,,,) snazím sa byt dobrou mamou,ale assi trosku volnejsím tempom 😅 a nemáme nepriatelov medzi detmi,takze asi to nerobím az tak zle.
este raz dakujem za vsetky odpovede.

peepka
27. mar 2011

@zuzanocka11 ved to je hlavne, ak su deti spokojne a tvoj syn tiez a intuicia ta neklame nic nerobis zle 🙂

syslica
28. mar 2011

@zuzanocka11 Zuzka, myslím, že sme to pochopili 🙂 Keď sme ešte bývali na sídlisku, mňa napríklad neskutočne vytáčalo, že mamy sedeli na lavičkách a debatili a pomedzi tú debatu občas napomenuli svoje ratolesti hrajúce sa v piesku. Takýmto napomínaním nevyriešia nič, treba byť k dieťaťu bližšie, sledovať situáciu a zakročiť podľa vážnosti. Mne sa osvedčilo, pri požičiavaní si formičiek, spýtať sa vlastníka-dieťatka, či si ju môžeme požičať a následne aj s poďakovaním vrátime. Pravdaže, nepíšem nič nového, mamy to zväčša tak robia intuitívne - na príklade dospelého sa dieťa predsa naučí najviac, najlepšie 🙂 .

dadis
28. mar 2011

@syslica presne..ja to robim tak, ze si sadnem k nim na okraj pieskoviska a relaxujem...ked treba zasiahnem...su situacie, ked dohovaram aj ja, aby pozicali 😅 ...napr. hrame sa, mame pri sebe formicky, dojde ine dietatko, nieco schyti...a mojmu dietatku prave vtedy napadne, ze sa prave v tej chvili chce hrat prave s tou hrackou 😀 ...tak vtedy poviem, nech chvilku pocka, ze si hracku teraz pozical kamarat... zalezi od situacie, keby mu niekto bral hracku z ruk, tak ho neprehovaram, nech pozicia...ale priznavam, najhorsie sa tieto situacie riesia, ked ste zabrata v rozhovore s inou mamickou (neviete, kto - kde - ako- prvy) a na problemovu situaciu pridete, az ked sa uz krici, alebo sa bije...nehovori, ze aj mne sa to nestalo..tiez ked stretnem blizku dusu, tak par viet s nou urcite prehodim...

adnan
4. máj 2011

@xlucia presne môj názor,psychologička(kamaratka)mi toto tiež povedala že by sme si mali zastať svoje dieťa ak príde iné a chce mu niečo zobrať a nie ako je zvykom dovoliť tomu cudziemu aby mu hračku zobralo,je to jeho a nech sa sam rozhodne,ani nam by sa to nepáčilo ak by ti nejaka ina mamina zobrala tašku,lebo chce vidieť čo tam máš ty🙂