Neopodstatnený strach 2,5 ročnej dcérky

isabella_fly
2. aug 2013

ahojte, hladam radu medzi vami, lebo neviem co robit so strachom mojej dcerky... ma 2,5 roka a je to utiahnutejsi typ dietata, ale vzdy ked sa otuka tak je v pohode s kazdym, niekoho si oblubi skor, niekoho neskor, ale vie si zvyknut prakticky na kazdeho... prvy problem sa nam objavil pred rokom, ked som navstivila kamaratku, ktora ma akcnejsieho o rok starsieho syna... ten ju hned zacal tahat k hrackam aby sa sli hrat a ona sa tej bezprostrednosti zlakla a uz mi z ruk ani nechcela ist co sa toho chlapca bala... vtedy som to neriesila, bola to jednorazova navsteva... no mame jedneho tiez akcneho o rok mladsieho kamarata a pri nom sa chova rovnako, ale teda casom sa uz ako tak otukava, aj ked kedze sa nestretaju casto, tak je to vzdy zozaciatku o tom istom... pritom ked sa rozlucime vzdy mi o malom rozprava, takze to nie je preto, ze by ho nemala rada, navyse jej nikdy neublizil, takze ani v tom to nebude... lenze ako by to nestacilo, hrozne sa boji aj jeho otca, je vysoky, tmave vlasy, tmave oci, ma fuzy a nadvahu, cize celkovo posobi dost velko, ale pritom je to velmi priatelsky chlap a ani muche by neublizil, no a toho sa dcerka boji ako cert kriza, neviem co s nou robit, to, ze sa stretame castejsie vobec nepomaha... uplne salie ked ho vidi, neviem z coho ma taky strach, mozno z toho ako vyzera, ale ako s tym bojovat? viete mi poradit? do skolky dcerka este nechodi a celkovo sa boji novych ludi nez si na nich zvykne... som bezradna, kedze kvoli tomu nemozeme s kamoskou ani na vylety chodit, ani von a rady by sme, ocenim kazdu radu, dakujem

dejka77
2. aug 2013

@isabella_fly Asi ma len take obdobie a neskor to prejde. Dcera ked mala 7 mes. tak sa bala svagrinho muza (pritom ked ho videla 2 mes. dozadu tak vsetko v pohode). On je tiez vysoky, ma dlhe vlasy, aj fuzy a bradu. Ani sa jej nemusel prihovorit a rozplakala sa ked ho uvidela. Ale nastastie o 3 dni si zvykla. Tym, ze tvoja dcera je starsia tak si to asi viac uvedomuje ako nejake 7 mesacne babo, asi len fakt potrebuje viac casu kym si zvykne.
Este je tu aj ta moznost, ze ho proste "nemusi" (aj ked skor mam pocit, ze ten strach je kvoli jeho vzhladu). Ked mala dcera 18 mes. tak tu bola svokra a ona ju normalne nechcela, uplne ju odmietala. Ked je s niekym novym tak sa hanbi, ale netrva dlho a zvykne si. Ale svokra u nej proste nepresla.
Kamaratka mi tiez hovorila, ze jej dcera nemala rada jednu jej kamosku. Zakazdym ked k nim prisla tak ju odmietala a plakala a pritom bola od mala dost spolocenska, mala rada ludi.

isabella_fly
autor
2. aug 2013

@dejka77 myslis, ze keby sa castejsie stretame, ze si zvykne? lebo ja sa prave bojim aby sa ten strach v nech nejako este viac nevybudoval, tak neviem poriadne co robit teraz

rose1988
3. aug 2013

My sme mali rovnaký problém s naším kamaratom, tiež je tmavý trocha zarastený, vlasy nagelované do hora, proste pravý opak ocka. Dosť nás to mrzelo, že sa s nimi nemôžeme sretávať tak sme to chceli riešiť. Raz ku nám prišli na návštevu s pirateľkou, najprv sa len s manželom rozpraval vo dverach asi 5 min, mala už začínala hysterčiť nalepená na mna v druhej izbe. Potom sme ho pozvali dnu, najprv zacala plakať, stiskala som ju, bozkavala a hovorila som jej ze sa nema coho bat lebo ujo je náš kamarat a mameho radi. Ocko ho chytil okolo ramien aby videla ze je dobrý, no neprestavala plakat. Tak sme si to prestali všímať, zacali sme sa rozpravať ujo s ockom a ja s tetou no pokusali sme sa ju aj rozveseliť, postupne zacala zabudat na prítomnosť uja a zacala sa uvolnovať, no ked okolo neho prechdzala vzdy urobila taký velký obluk 🙂 boli u nas asi hodinu, ked odchadzali este mu aj ruku podala, ona nevedla preco sa ho boji asi jeho výzoru no ked videl ze je v pohode ze jej neublizi tak ten srach pominul, aj ked na zaciatku plakala asi 15 min. Od vtedy sa s nimi mozeme sretnut kedykolvek, predtým ho nemohla vydiet ani na fotke, lebo hned spustila srdcervuci rev. Pravda je ze podla toho co píšeš o svojej dcere je pravým opakom mojej lebo moja je naopak strašný extrovert, no náš problem je teda v našom prípade bol rovnaký. Tak neviem, možno ti to nepomôže no podelila som sa s rovnakou skúsenosťou.

isabella_fly
autor
3. aug 2013

@rose1988 no moja je rozhodne skor introvert, ale mozno si z tvojej rady nieco vezmem, mozno by nebolo zle ich pozvat k nam, lebo vzdy sa stretame len u nich alebo niekde vonku, mozno by to v domacom prostredi dokazala rychlejsie spracovat, dakujem

miku1
3. aug 2013

@isabella_fly Určite by ste sa mali ďalej stretávať. Nech si manžel tvojej kámošky malú nevšíma, nech sa k nej neprihovára, ona si ho postupne oťuká, uvidíš. Len nech na ňu "netlačí" s kamarátstvom. Určtie sa bojí jeho výzoru. Výlet by bol možno aj super. Tam by tvoja malá videla, ako sa trebárs ten chlapík pekne hrá so svojim synom, a že je teda dobrý ujo 🙂 Možno pôjdete z výletu domov všetci ako veľký kamaráti. 🙂

dejka77
3. aug 2013

@isabella_fly Myslim, ze sa mozte pokojne stretavat dalej. Ale nech sa jej neprihovara, netreba "tlacit na pilu". Niektori ludia sa prilis ponahlaju a potom dieta zbytocne vystrasia. Najlepsie bude ak vobec nebude reagovat, az ked sa mala osmeli. Skus jej vysvetlit, ze sa ho nemusi bat.