Nepočúvajúca svokra

bobana297
3. aug 2017

ahojte chcem radu a hlavne aj podporu 😊 mam svokru zdravotnu sestru. moj maly ma 10 mesiacov. stvornozkuje stavia sa okolo nabytku. len svokre nedava spat to ze ked ho chyti za ruky a dava ho chodit ( ja to nerobim a zakazujem to aj jej ) tak sa stazuje na to ze stupa na spicky. a vzdy jej powiem ze je to normalne skoro vsetky deti su na spickach ked ich nasilu davaju chodit. maly byval obcas v pavuku a vsak pavuk mu bol kratky tak nebehal nejako po spickach levo je vysoky. a chcela mu kupit nejake topanky aby nespickoval tak som dostala nerva a zakazala jej kupovat take k....ny.ked maly sam stoji je na celych nozkach obcas sa da na spicky ale zas naspät. ona si mysli ze takto bude mat skratene slachy a bude poskakovat ako pajko. ako jej to mam uz vysvetlit? ake mate skusenosti zo slavnym špičkovaním??? dakujem

dominika6
3. aug 2017

@bobana297 svokra má pravdu..pri prvých krokoch sa ubúvajú pevné papučky

bobana297
autor
3. aug 2017

@novana to mi ukazalo ze uz neexistuje

zuzka38
3. aug 2017

@dominika6 niekto obuva pevnu obuv niekto barefoot.. Svokra zdiela tvoj názor, neznamena ze ma pravdu. Kazd ma svoj názor 😉

@bobana297 so svokrami ťažko..povedala by som asi ze vies ze xce pre malého to najlepšie, no mas iný názor a potrebuejs aby ho respektovala

bobana297
autor
3. aug 2017

@dominika6 vidis ale niekto zas hovori ze ma najskor na boso alebo v ponozkach. vsak on este chodit nevie a samozrejme ze ked mu chyti ruky nad hlavu a tak ho da chodit ze je cely prehnuty a naspickach

novana
3. aug 2017

@zuzka38, dieťa, ktoré špičkuje, musí mať zo zdravotného hľadiska pevnú obuv.

eko22
3. aug 2017

Áno to je pravda, že je so svokrami ťažko, no tá tvoja má pravdu. Mala by si mu púpiť aspoň tie papučky na prvé krôčky čo sú. Majú takú ako keby korkovú podrážku. Sú ľahučké a isto sa mu bude s nimi aj lepšie chodiť

bobana297
autor
3. aug 2017

@eko22 take mam na doma. ale proste je jasne ze ked ho davaju na silu chodit tak sa to nenauci a ked je chudatko prehnuty bruskom dopredu

alexandraalexandrova
3. aug 2017

ako jej to mas vysvetlit? Nijako. Ak nerespektuje co jej hovoris, zober jej dieta a viac ju do bytu nepusti. Niektorym sa vysvetlit neda...a urcite jej nic neobuvaj, ani nikomu nedovol aby dieta tahal nasilu, kym sa ono samo nepusti nema chodit za ruky. Ziadna pevna obuv, naboso nechat urcite, chodza naboso je najzdravsia...

alexandraalexandrova
3. aug 2017

@bobana297 odporucam sa pridat do skupiny Bose nozky a precitat si princip tohto obuvania. Pochopis preco je pevna obuv nevhodna nielen pre tak male dietatko ale pre kohokolvek. Ale to clovek zisti az ked ma zrazu problem s drzanim tela a chrbticou. Toto vsetko suvisi s nevhodnym obuvanim...ked uz dietatu nieco chces obut tak mu daj capacky...

spinoza
3. aug 2017

vidis, mala by si pocuvat svoju intuiciu, pre dieta je prirodzene zacinat prve kroky naboso, max. nejake capacky, proste niekto obuva barefoot niekto pevne topanky, musis sa rozhodnut sama, co by si mala riesit je, ze svkokra ho dava chodit?????? to nemyslis vazne, ved kazde dieta je ine, zacne chodit same, ked bude mat na to dovyvijane vsetky casti tela, to by som jej urcite nedovolila, ved mu tym nici chrbticu, a pouzivanie pavuka je tiez na skodu, tak isto ako neskorsie vodenie maleho za ruky, ale rozhodnut sa musis sama, ved ty si mama, ako povies ty, tak bude, ale tym, ze ho uci chodit ona mu naozaj skodi a spickovanie je uplne normalne, je to faza, ako pride, tak odide, samzrejme, ak by cely den prespickoval potom to treba riesit, ale momentalne je to, myslim, uplne zbytocne

dominika6
3. aug 2017

@zuzka38 netuším čo je to barefoot
naše deti mali pekne kvalitné papučky z obuvy a ked sa učili chodiť popri nábytku,či boli v pavúku,papučky im nôžku pevne držali..potom majú deti kadejaké ploché nohy a každé jedno sedí u ortopeda

dominika6
3. aug 2017

@bobana297 píšeš že sa stavia popri nábytku to znamená,že sa vie udržať na nohách a potrebuje mať riadnu oporu a nie aby mu nôžkami krútilo do každej strany

alexandraalexandrova
3. aug 2017

@dominika6 preco by mu malo krutit nozkami? To deti co ziju niekde v amazonskych pralesoch a o pevnej obuvi len snivat mozu sa podla teba nenaucia chodit, ci ako? A co nasi stari rodicia, ti nemali ani pavuka ani pevnu obuv a bez problemov sa kazdy z nich postavil na nohy a zacal chodit...

misscelaneous
3. aug 2017

nuz moja dcerka bola barefootova, teraz ma 2,5 a chodi iba po spickach. Ortoped povedal, ze to mnohe deti maju zlozvyk, ak to nezmizne do troch rokov, rehabka. Dovtedy pevnu obuv protetika. takze pri dalsom ziadny barefoot, pekne od zaciatku rak papucky aj topanocky, v tych mi paradoxne chodila najkrajsie.

vlockasnehu
3. aug 2017

A svokra zdravotna sestra uz to, ze nema dieta vodit za ruky, a ze pavuk uzitocny nie je, ale skodlivy?? A ona je zdravotna sestra v akom odbore???

Nedavat do pavuka, nevodit za ruky - napriklad pri uchope za zdvihnute ruky dietata je dieva v uplne nevyhovujucej a neprirodzenej polohe na chodenie a aj ta ho nuti spickovat.
Nechat dieta do syta chodit popri nabytku, naboso alebo v protismykovych ponozkach. Mam dve deti, ani jedno som nevodila za ruky (a prisne som to zakazala aj pribuznym). Dcera zacala samostatne chodit ked mala rok a tyzden, syn ked mal rok a necele dva tyzdne. Velmi rychlo nasledne zacali chodit samostatne a isto.
Spickovanie v 10. mesiacoch ked este iba zacina nakracovat popri nabytku je uplne normalne. Robili to aj moje deti.
Svokra nech si doplni vzdelanie v odbore pediatria, ked chce diagnostikovat a davat rady ;)

misscelaneous
3. aug 2017

a k svokre, ci ma pravdu alebo nema pravdu, je uplne jedno. Je to tvoje a manzelove dieta a ona musi respektovat to, co poviete a zaobchadzat s dietatom podla zelani rodicov. Ak ma naozaj obavu o zdravie dietata, ma to odkomunikovat normalne, podlozit faktami a porozpravat sa s vami o tom a cakat, ako sa rozhodnete. nie ze ti dieta natahuje, ked nie je este stabilne, ved jej povedz, ze tym mu oraveze ohrozuje chrbticu, stavbu a drzanie tela. Ocividne este nie je dost silny na to, aby dokazal stat vzpriamene s rukami nad hlavou, potrebuje oporu nizsie. Radsej mu zabezpecte tlacitko, nejaky vozik, o ktory sa oprie a moze tlacit pred sebou.

emilia25
3. aug 2017

Ja som to tiez minule v telke pocula ze deticky by mali byt na boso teda doma.aj moja mala byva par sekund na spicky a hned na nohy cele.robila to aj v postielke ked este nebehala.

lucka08099
3. aug 2017

Ja napisem moju cerstvu skusenost. Nasa ma tiez 10 mesiacov. Stavia sa a chodi okolo nabytku uz davno. A tiez zacinala tak, ze sa sem tam dvihala na spicky. Ked ju nahodou niekto zobral za rucky chodit, tak si sadla, lebo nechcela alebo chodila po spickach.
Teraz sa vsak uz pusta chodit sama a doslapuje krasne na celu nozku. Ani ju nenepadne chodit po spickach. Ja som usudila tak, ze jednak testovala nozky, co to da a asi ani nevedela ako ma vlastne chodit ked ju niekto taha za rucky.
Je pravda, ze tiez som si nacitala ze jedni tvrdia pevna obuv, dalsi na boso. Nasa je najradsej naboso a riadim sa tym, ako to citim. Rovne podlahy v byte tiez nie su asi velmi vhodne pre spravnu klenbu, ale mala chodi po roznych predmetoch, hrackach, co si pohadze po zemi a paci sa jej to. Tak si myslim ze je to v poriadku.
Kazdy vsak mame na tuto prpblematiku svoj nazor a ani ten moj nemusi byt spravny

janickacrazy
3. aug 2017

@bobana297 Moj malý od začiatku bojkotoval akúkoľvek topánku či papučku na svojich nohách, stále chodí naboso, má teraz 21 mesiacov a chodí od začiatku krásne, stabilne, vystretý pekne, vobec nie po špičkách. V rodine máme o niečo mladšie dieťa, ktorému stále dávali papučky na doporučenie doktorky, začalo skor chodiť ako moj malý, ale furt po špičkách chodí a stále padá, je nestabilné, no tiež ju vodili za ruky. Nedovoľ svokre, aby ti dieťa vodila za ruky, to je veľmi škodlivé. Moja sa tiež pokúšala, no ja som jej dorazne vysvetlila, že nech to nerobí.

vlockasnehu
3. aug 2017

@lucka08099 Spravny postreh. Jedni nedaju dopustit na barefoot, ini na klasicku obuv. Myslim si, ze pravda je niekde uprostred. Treba vyberat obuv doostatocne siroku a s vhodnym nadmerkom. To je zaklad pri akejkolvek obuvi. Treba si vyskusat ohybnost podrazky topanok. Aj protetika ma napriklad modely s uplne tvrdou podrazkou, a ma aj modely so stredne tvrdou. Rak je ovela makksi ako protetika. Niektore zahranicne znacky su krasne ohybne, ale ta cena... ja napriklad uplne tvrde podrazky nekupujem. Snazim sa striedat obuv typu "barefoot" a "klasicku". Zacinala som barefootovou, ale spevnenie paty nohy tzv. opatok (nie podpatok) moze mat svoj vyznam. U dcerky som pozorovala pri chodzi v barefootovej obuvi vyklenovanie jednej nozicky do strany. Po vymene obuvi za klasicku so spevnenou oblastou paty sa jej to upravilo.

dominika6
3. aug 2017

@alexandraalexandrova pozri..ja som povedala svoj názor..
áno je zdravé chodiť na boso..ale vonku po tráve,sklakách,nerovnostiach..v lete..ale doma ked je tvrdá podlaha a klenba nohy tlačí do vnútra a nemá pevnú obuv tak v 5-7 rokoch tu odušu všetky zháňate ortopedické topánky lebo zachraňujete čo sa dá..

zuzitko74
3. aug 2017

@dominika6 Moje dievčence chodili k fyzioterapeutke - staršia je predčasník, mladšia hypermobilná. Pri oboch mi odporučila chodenie vo vnútri na boso. Dieťa má cítiť svalmi na chodidlách podložku.

vlockasnehu
3. aug 2017

@janickacrazy Ano, obcas treba byt dorazny 🙂 najma voci babkam, ci prababkam. Nasa prababka mi tie maleho raz v nestrazenej chvili zacala vodit za rucky. DORAZNE som jej povedala, ze to nema robit, lebo si to nezelam. Tak ho vzala na ruky a ironicky sa ma spytala, ci aspon to moze... Som si kusla do jazyka, ze aj drzat dieta na rukach treba vediet :D A tie jej rady o poievkach od 4. mesiaca a dati cumla, a ci v polroku este stale dojcim.... :D A to som zdravotnik z odboru :D Ale to jej asi vobec nevadi

katarina644
3. aug 2017

@bobana297 tvoja svokra ma vo vsetkom pravdu.

beton
3. aug 2017

spickovat zacne preto, ze ho vodi za ruky alebo v choditku. ked robi pohyb, ktory este samo nedokaze, tak to mu moze len poskodit. je jedno ci barefoot, ci nie. Podstatne je, aby sa dieta pohybavalo spôsobom, ktory zvlada samo. kym netravi vacsinu casu na nohách, tak stacia aj capacky. Ale nesuhlasim s tym, ze chodenie naboso je najlepsie. Ano, ak je to vonku, v terene. Nie na dokonale rovnej hladkej podlahe. Tam sa drzanie tela ani balans nijako netrenuje.

alexandraalexandrova
3. aug 2017

@dominika6 ano, je to tvoj nazor. Sama si napisala ze nevies co je barefoot, cize je jasne ze nerozumies ani principu chodze naboso. Mna barefoot obuv zachranila vo veku 34 rokov od neskutocnych bolesti chrbta a krizov. Dovtedy som netusila ani ze cosi take je a tych 34 rokov som nosila pevnu obuv. Ale nejde tam iba o pevnost ale aj o ohybnost a sirku. V beznej obuvi noha pracuje uplne inak ako v barefoot obuvi, prsty su stlacene a deformovane, nohe nie je umoznene sa volne hybat a prave preto vznika aj plocha noha, lebo klenba nema moznost pracovat a posilnit sa. Je to totiz sval a ked sa nim nehybe, pochopitelne ochabuje. Mozno by bolo fajn si precitat nieco aj z tej druhej strany predtym ako sa k tomu vyjadrujes. Ja mam odskusane aj aj, takze viem o com pisem...

helen4
3. aug 2017

Ahoj.Necitala som co ti vsetci radia,ale podla mojho nazoru,dieta sama postavit samo na nozky ked zosilnie a ono bude chciet.10 mesacne dieta je este skoro na chodenie,moje zacali same a boli aj v bezke aj spickoval,nic im zato nie je a su zdrave a ako rocnym som.kupila ortopedicke topanocky a bolo.Svokre by som povedala to.iste a ze nech sa nestara!!!