Neposedné skoro trojročné dieťa

morigan555
16. apr 2019

Ahojte , potrebovala by som poradiť s mojím drobcom, možno má niektorá žienka skúsenosť... Malý má 32mesiacov..je zlatý,ľúbim ho. Pozná farby,čísla,auta, zvieratká,keď chce, naučí sa, avšak... navštevujem aj psychologičku, bola som len na druhom sedeni, takže zatiaľ sa nič nezmenilo.Maly je veľmi neposedný.Nie klasicky neposedný ako iné deti...nič ho nebavi, nič ho nezaujíma,pri ničom nevydrží.Nerozprava poriadne, čo je tiež problém. Kričím naňho, nezáujem,svoj svet, ale nič ho nezaujima...psychologicka autizmus vylúčilavrqj to môže byť ADHD,ale je skoro určiť takú diagnózu....Začínam byť dosť zufala, čoskoro škôlka , neviem si predstaviť ako bude spolupracovať, keď doma neobsedí pri ničom.Skusala som milión vecí, nič....žiadna spolupráca, spätná väzba, aj keď mi rozumie, vypýta si napr.vodu...ked ho vypustím von,na dvor, to je jeho, ale hrá sa len s kamienkami, všetko vyhradzuje,s hračkami malo...máte doma podobného čerta a ako ste to riešili?...čo naňho zabralo?... ďakujem 💓

pribinak
16. apr 2019

32 mesiacov? Snad 2,5 roka. V MS sa deti casto správajú inak ako doma.
Je dost možné, ze sa s tebou uz nudi a chce kolektiv deti

carmenuska
16. apr 2019

Ja hadam 10minut ratam,kolko to je rokov tych 32 mesiacov....V prvom rade pises ,ze nerozprava....To by som riesila s logopedickou,co za tym je.Na to uz je dost stary,aby aspon naznaky reci boli.Farby a cisla potom nechapem ao vie,ked nehovori a nemusis mu to vtlkat do hlavy este.Na to ma este cas.Autizmus a ine "vady" sa diagnostikuju trosku neskor.A skusla si ho unavit poriadne,ci potom obsedi trochu?Kolko spi za den?A co vacsinou jedava?To vsetko jedno s druhym suvisi.Popis mozno trosku viac,som spec.ped.Take deti potrebuju pravidla ,ritualy cez den,na ktore su zvyknute.Skus ist na neho cez odmeny.Napr.ja mojej teraz kreslim slniecka rano do kalendara,ked ma rano suchu plienku.Pochopila to.a vie,ze kes sa ich nazbiera tolko a tolko,bude to a to.

morigan555
autor
16. apr 2019

@pribinak
@carmenuska dnes som bola u psychológicky, a na otázku koľko má,som povedala 2,5roka a ona že nie, toľko nemá, ma 32mesiacov😁..tak pardon...
Nerozpráva,v zmysle...nesklada vety..slová opakuje.Vie pomenovať čo je čo, a podobne. Keď chce napr. Vodu nepovie chcem,prosím si vodu ale len vodu.... snaží sa, ale nerozpráva " tak ako by už ževraj mal"...
Áno, skúšam ho unaviť, väčšinou behanie po dvore, ľahne a spí, pretože cez deň už spať nechc asi polroka..plače, uchodi z postele, ležím pri ňom,..už som skúšala všetko.
Jedáva skoro všetko,raňajky,obed, večera,hlavne polievky,tie ma rád, ale veľa tomu nedá, no som rada aj tomuto, keďže donedávna sme s jedením mali problém. Neobsedí ani pri ňom, stále lieta, behá, hore dolu, žiadna aktivita ho dlho , alebo vôbec nebaví.
Pravidlá sa snažím určiť. Ráno vstaneme, zúbky,raňajky,von,vnútri,obed,von,klasika pohrať sa, večera,kúpanie... snažím sa...
Keď mu poviem ideme papať vie,že ideme, beží k stoličke, pod ideme si zúbky umyť, beží pre kefku, lazkaj si do postieľky, ideme buvať, ide...
Ale aktivity žiadne.Neobsedi proste...
Napríklad nevie ani odpovedať áno/nie.
Si hladný?....nič...spýtam sa ho chceš niečo papať?...odpovie papať..vtedy viem že áno.Chces banán?...odpovie banán... snažím sa používať to áno/nie...napríklad... Prosíš si banán, áno??...je nesustredeny, nepozorný, a s tou odmenou, on podľa mňa by to mal na háku,takéto vecí on ho vôbec nezaujímajú, veľa aktivít mám aj z montessori stránky, denný režim,kartičky, sama som mu vyrobila a nič...ale určite vyskúšam,ďakujem.
Čo ho naozaj bavilo boli kartičky so značkami áut,to keď som vytiahla bol celý bez seba...ideme po parkovisku a vsetky autá vie.
Písmená som mu písala na auto, všetky vedel, ešte aj keď som sa ho spýtala A ako???...vedel povedať auto, a to na každé písmenko.
Čísla, farby...ale už ho to nebaví, nazaujima, lebo asi ..."mama daj mi pokoj,veď to už viem..."
Taktiež napríklad mi nepovie mama....mama daj, mama niečo...vie že som mama, keď sa niekto spýta povie , ale nejde za mnou s tým...
Dnes u psychológicky sa ani nič nedialo, lebo celý čas preplakal, ťahal ma za ruku k dverám, nechcel tam byť... lenže v škôlke, ako sama ona povedala, bude musieť obsediet a zapájať sa, a toto si ja neviem predstaviť....

diewcatqoo
16. apr 2019

@morigan555 ahoj, ako keby som citala o mojom synovi 🙂 moj ma 28 mesiacov (musela som preratavat 12+12+4) :D tiez neobsedi.. ma to od malicka. Nikdy sa nehral napr v pieskovisku s detmi , vzdy len behal okolo a ja za nim. Teraz na ihrisku a okolo pieskoviska zbiera kamienky a odpadky a dava do kosa. Je na smiech celemu ihrisku, volaju ho "popelář" (byvame v cesku). Ked sme na predchadzke, tak bud lieta na odrazadle alebo zbiera kamienky a palicky a dava do kosov. Este aj vie pekne vsetko vytriedit, ze do zlteho plast, do modreho papier, do zeleneho sklo.. no popelar 🙂 pozna farby, znacky aut, niektore cislice a pismenka. Co sa tyka reci, zacal rozpravat az po druhych narodeninach, dovtedy ani ň. Vety zatial moc nesklada, slova komoli, ale dohovorime sa. S hrackami sa moc nehra, vacsia zabava su pre neho hrnce, varechy, cestoviny, fazula, mop, metla.. proste co videl, ze to robim ja, odmalicka chcel aj on robit a stale ho to bavi. Velmi ho bavi varenie, ak sa ho ktokolvek spyta, ake suroviny idu do palaciniek alebo do babovky, vymenuje vsetko....
Aj ked mi pride obcas trosku iny v porovnani s ostatnymi detmi, nemyslim si, ze nie je v poriadku. Jednoducho su deti, ktore su zivsie. A kazde ma aj ine zaluby, nemusi kazdeho bavit stavanie hradov v piesku a pod. Myslim, ze aj ten tvoj je ok a moc to hrotis.
Co sa tyka nastupu do skolky, mam pred tym trochu respekt, ale v skolke vela robi kolektiv. Jednak sa mu tam rychlejsie rozviaze jazyk a druhak v skolke funguje kolektivny duch. Vela deti robi v skolke aktivity, ktore doma bezne nerobi, len preto, ze v skolke to robia vsetci.

dismonika
16. apr 2019

@morigan555 Ahoj, v prvom rade nestresuj. Aj ja mám 2,5 ročného synčeka a reaguje úplne rovnako. Tiež mi odpovedá tak, ako aj tvoj synček. Daj mu čas. 😉 Mňa a aj manžela volá mama a niekedy nás oboch volá zasa tatik. Obe sestry sú Nataly. Autá zato pozná všetky 😂😂😂 Tiež robí iba to, čo baví jeho a neobsedí. Sú to ešte malé detičky a detí sú rôzne. Ja mám 3 malé a všetky sú úplne rozdielne. V niečom nadpriemerne šikovné, v niečom priemerne a v niečom aj podpriemer 😉 Nemôžu byť predsa dokonalé. Uvidíš všetko je a bude ok.

mirkazdenko
16. apr 2019

Aj ja mam maleho takeho, od narodenia to s nim nebolo lahke, uz v porodnici sestricky vraveli, netrap tolko tu maminu, najprv kopa placu az revu, ale ze nonstop cele dni, potom to same pri zubkoch a jak zacal chodit odvtedy len beha...nezahra sa, neobsedi, nic ho nezaujimalo, pismenka ani auta nevie, bavi ho stale len lietat a hlavne lietat po vonku, este odrazadlo co ho teraz bavi, motorky a kosacky sledovat vonku a to je tak vsetko 😁 ale je velmi chytry, vnimavy a vsimavy, vsetko musi vidiet,vsade musi byt a mat pod kontrolou, ale u nicoho nevydrzi dlhsie ako minutu...je iny nez ine deti, nechce ani posluchat, je tvrdohlavy, vydobija si, je aj nervak, ale nemyslim si, ze by mu nieco bolo...kazde dieta je ine, je zivy, do vsetkeho sa vrha po hlave, je to proste zivel 😁 v septembri bude mat 3rocky...tiez som mala strach zo skolky, co bude, ci si zvykne a aj ci mi ho napokon nevyhodia ...ako som pisala, nechce posluchat, ide si vacsinou svoje, naviac robi schvalne naprieky, vymysla, stale chce robit,len to co nemoze, nema rad autority a aj ked na neho idem po dobrom ci po zlom,urobi ako.uzna on za vhodne no 😑...no ale k veci, bala som sa,tak som ho dala teraz od aprila do jasliciek, na skusku ,co to spravi...aky bude,ci si zvykne, ci sa prisposobi...lepsie som ani urobit nemohla ti poviem....ucitelky ho chvalia,malemu sa paci, jedinny den nezaplakal, zvykol si v podstate okamzite a ja mam konecne aj trocha casu co to porobit, nie len sprintovat 🤣🤣🤣

mojemenojekika
19. apr 2019

Zoznam ho s niekým kto bude s ním chodiť do škôlky

morigan555
autor
23. apr 2019

@mojemenojekika on sa väčšinou hráva sam, ale nikoho takého ani nepoznám,keďže sa sťahujem k priateľovi 😔

morigan555
autor
23. apr 2019

@diewcatqoo
@dismonika
@mirkazdenko
Tam ide o to,že s ním nie je žiadna komunikácia, nič mi nepovie, Matúško ako sa máš, čo ideme robiť, a pod. A on nič..akoby žiadna odozva...rozpráva len to akoby "naučené" prosis si čokoládu?...čokoládu...ideme umyť rúčky... umyť...rozumie mi ale ...ťažko opísať..nezahrá sa vôbec, len lieta vymýšľa...ľahne na zem a drobí si na seba chleba napríklad😂..spýtam sa ho čo to robíš? To nemôžeš...a nič,nereaguje,akoby nechápe....ach jaj, snáď to bude lepšie..ďakujem vám za rady❤️

dismonika
23. apr 2019

@morigan555 úplne normálne... na si z toho ťažkú hlavu. Môj syn je navlas rovnaký. Neriešim, fakt. Chlapci sú pohodlnejší.

dismonika
23. apr 2019

@morigan555 nerob si z toho ťažkú hlavu... mobil si píše čo chce

lavender273
23. apr 2019

@morigan555

Mam doma nieco podobne. 2.5 roka. Niekedy mi uz rohy rastu. Mam pocit akoby mala niekde redbull skryty a toto popija cely den. Neskutocne kolko energie ma. Neobsedi nikde. Stale bola taka. Stale si vravim kluuuuud .. ono to raz prejde.

tinkatinus
23. apr 2019

môj syn ma teraz 4 roky, presne co si opisala, to je môj syn, ale uplne presne. 2,5 roku tak isto rozprával nerozprával, ale isiel do skolky a okolo 3 rokov už normalne hovoril, artikuloval a v 3 vedel hned aj R povedať. Skolka mu potom rozviaze jazyk, neboj sa. S logopedickou by som to ešte neriešila. A nas malý ziadne hračky nic, len káble a elektronika. V skolke je neposedny ale oveľa menej ako doma,nic strasne. Tiež nevie pri nicom vydržať len ked lieta na bicykli lezie po skalách a pod je šťastný a poslúcha. Ale kresliť si začal az teraz doma za stolom a vydrží možno aj 10 min, čo je pokrok, jedine, co ho doma bavilo bolo stavať si stavebnicu ale vždy som musela stavať s ním. psychologicka povedala ze aj na 4 ročného je ešte skoro povedať ci ma ADHD alebo je nadpriemerne inteligentný, napr.v 2 rokoch už vedel všetky písmena čítať na ulici, ale keď jej tam hodinu behal lietal po miestnosti tak povedala, že môže to byť adhd , takže by som ho mala pomaly trénovať, aby napr vedel vydržať sedieť nie 2 minúty ale 5 atd

diewcatqoo
23. apr 2019

@morigan555 v 2,5 rokoch este nemusi rozpravat. Ide skor o to, ci ti rozumie. Na otazky ako sa mas a co budeme robit, to mi casto ani syn neodpoveda, lebo asi nevie ako sa ma a co chce robit (kde skor zacat robit zlobu 🙂 ). Ale ked mu napr povies, aby siel do izby a priniesol si oblecenie, ze pojdete von, chape, co od neho chces? Ak mu das na vyber z dvoch veci, vie ti ukazat, povedat, ktoru chce? Ukazuje ti aj sam od seba spontanne nieco, co ho zaujme? Ak mu nieco zakazes, rozumie, ze to nesmie? Aj ked teda jasne, ze dieta to ako naschval urobi, co mu clovek zakaze... ale rozumie negativne vyjadrenej emocii?

lavender273
23. apr 2019

@morigan555

Mozem sa opytat ci uz maly zacal chodit na nocnik?

Chcela som zacat moju ucit.na nocnik (ehm..ucim ju uz nejaky cas ). Len absolutne nema zaujem.wecka sa boji, nocniku hovori bye bye a ni za boha nesadne. Ked uz si konecne sadne tak za 3 sekundy sa postavi lebo vsak nema cas vysedavat.

Tiez nerozprava vela, ale uz sa to trosku zlepsilo. Uz aj mam pocit ze su veci ktorym chape. Pred nedavnom to stene som mohla hovorit. Mam dilemu s tym ze kedy zacat s nocnikom :/

tatisna
24. apr 2019

Podľa mňa máš úplne normálne dieťa...

asistentka89
24. apr 2019

Ja by som na tvojom mieste vôbec nestresovala a vynechala by som pani psychologicku.Ved tvoj synček je ešte maly,je živý,zaujíma ho ešte všetko,všetko chce spoznať,vyskúšať....to že neskladá vety ešte tiež podľa mna vôbec nevadí,všeobecne sa vraj chlapci pustia poriadne rozprávať až neskôr,sú vraj v tomto trosku pomalší než dievčatá.
Ja mám 3 ročnú dcérku,rozpráva krásne a zrozumiteľne už od 1,5 roka ale tiež donedávna nevydržala pri nejakej činnosti dlhšie ako 3 minuty.Ale ani má nenapadlo že by to mal byt nejaký problém.Nestresuj syna s nejakou pani psychologickou keď nemá nejaký výrazný problém.Ako hovorím,je ešte maly a vlastne každé dieťa má svoje vývojové tempo 😉

morigan555
autor
24. apr 2019

@dismonika to je pravda, že sú...ale neviem si to predstaviť v škôlke, keď napr.ucitelka povie ideme si kresliť, ideme sa hrať a podobne, on proste nevydrží...

candii
24. apr 2019

Riešiš hlúposti, 2,5r je ešte málo, môj má 3r4m (40m😀)a tiež mi neodpovie na otázku ale ju zopakuje .. alebo nejaké slovo zopakuje, vie pomenovať všetko, farby, predmety, čísla, chodí normálne na nočník ale do toho musí ešte prísť. Každé dieťa je iné. Ale pri 2,5r dieťati by som to nebrala vôbec ako tragédiu.

mauzi
24. apr 2019

Nenazvala by som to, že mamička rieši hlúposti...obavy pred škôlkou sú rôzne a každého aj rôzne trápia, ja má v blízkom okolí chlapčeka, ktorý bol taký istý, a dnes je z neho už prvák 🙂 zvláda všetko čo treba, štýlom síce svojim, ale vyvíja sa, nie je to dokonalé a ukážkové a rozhodne sa mu aj mama musí viac venovať ohľadne prípravy do školy, ale tá sústredenosť prišla ako rástol 🙂 reč s logopedičkou a netreba to odkladať, nájsť príjemnú tetu a skúsiť trénovať 🙂

morigan555
autor
24. apr 2019

@tinkatinus no ja dúfam, že ťa škôlka ho trošku "polepší".....mňa najviac trápi ťa neposednost,neviem si to predstaviť v škôlke....a komunikácia žiadna akoby spätná väzba...
A ako ho trénujes?...môj začne plakať,nechcem ho nútiť...

morigan555
autor
24. apr 2019

@diewcatqoo keď mu poviem, ideme do postieľky,ide...keď mu poviem, prines mi balón,traktor a pod. Prinesie..keď mu poviem, daj babke bočku a povedz dobrú noc...urobí to..ano, aj si vyberie, aj vie, že ideme von a obliecť sa....také príklady...skôr také ako som spomínala..Matúško ako si sa vybuvas,chces ísť von, ako sa máš, taká klasická komunikácia, 0bodov...inak si myslím,že rozumie....

morigan555
autor
24. apr 2019

@lavender273 nie vôbec....plače, nechce sedieť, nechcem ho nútiť, spolieham sa na leto, ale tiež mám z toho stresy...učím už skôr na záchod, postojačky,keďže neobsedí, ale nič...
Takže ak máš nejakú radu, na ktorú prídeš, daj vedieť ☺️

morigan555
autor
24. apr 2019

@mauzi ide o to,že čo u logopedicka, keď nevydrží ani u psychológicky.Tam plakal celý čas, pritom chcela od neho veci čo ho bavia, farby,čísla,písma auta,to všetko ovláda, ale sedieť v jednej miestnosti to je preňho nočná mora , preto sa aj škôlky bojím,že ho tam nezvládnu..

simca06022011
24. apr 2019

Normálne dieťa. Nemusí obsediet pri ničom keď nechce. Pôjde do škôlky a uvidíš, 3 ročne deti v škôlke tiež veľmi nesedia... Každé dieťa je iné a má iné záujmy... Sú deti čo v 3 rokoch vôbec nehovoria a mama ich po psychologoch nevlaci, moje dieťa ani teraz nepočuje keď nechce a nereaguje a tiež sa nebláznim z toho. Nepripisuj mu vopred diagnózy čo nemá, ani na to nemysli.. Buď rada že.je zdravý 😁 behá, lieta, vyvádza 😁 veď je ešte krpec. Ak budú problemy neskor, tak ťa upozornia zo škôlky na to. Určite to samozrejme nikomu nevesaj na hlavu už vopred a pre istotu🤫 mám skúsenosť že nadané dieťa teraz prehadzujú každých pár mesiacov v škole lebo " mama sa toľko obávala o dieťa" že ho majú zaskatulkovaneho ako problémového , a nechcú ho radšej ( pritom on sa nudi v škole, úlohy navyše mu nedajú, to čo sa učia prváci dávno vie... Teraz išiel do 3. Školy...)

simca06022011
24. apr 2019

A inak na čo chces takéto malé dieťa nosiť k logopedovi a psychológovi? To ti seriózne odporučil lekár, či si sa vypýtala? Inak.u logopeda je iný prístup, tam sa deti hrajú s ním... Vytiahne ( naša aspoň malá) notebook s rozprávkami a hry a rozprávala sa s ňou... Ale išli az ako 5+rocna, skôr to vôbec nebolo treba.

mauzi
24. apr 2019

@morigan555 no ja mám skúsenosť, že s logopedičkou vychádzali deti super... musí sadnúť ako osoba .... a netráp sa, deti sa vyvíjajú, o pár týždňov, mesiac dva bude zase iný, do septembra ešte čas, ak ide teda do škôlky už... netráp sa, možno len pomôže keď tieto starosti hodíš za hlavu a hodíš sa do kľudu aj ty a malý to vycíti 🙂 držím prsty materstvo je neľahká úloha 🙂

diewcatqoo
24. apr 2019

@morigan555 pisala si v jednom prispevku, ze mas pocit, ze ti nerozumie, preto som ti dala tie otazky, ci ti roumie ak mu napr povies, nech ti nieco poda a pod. Otazky typu ako sa mas, ako si sa vyspinkal su pre vacsinu deti v tomto veku velmi abstraktne, dieta nevie, co je to "mat sa", preto ti nevie odpovedat alebo ti povie nejaku blbost. Je to normalne. Ak by ti nevedel odpovedat na konkretne otazky, nevedel by ti ukazat, podat co mu povies, vtedy by som asi zbystrila pozornost.
Toto, co popisujes ty, je podla mna v tomto veku uplne ok. Aj to, ze nedokaze obsediet v jednej miestnosti. Moj tiez neobsedi. Co sa tyka toho vysetrenia u psychologicky, myslim, ze netreba robit dramu, z toho,ze tam plakal. Kazde dieta je nervozne, ak ide na akekolvek vysetrenie.. mozno mu mozno ani nesadla ta psychologicka, nepacila sa mu, preto tam nechcel byt. Inak, tiez by ma zaujimalo, ci si tam sla na vlastnu ziadost alebo vas odporucil pediater.
Moja susedka ma syna, ktory ma adhd a autizmus. Maly ma 4 roky. Nerozprava nic, ak mu niekto nieco hovori, pozera uplne do blba, nerozumie, kto co od neho chce, nevie sa zapojit do rozhovoru.. ak chce niekoho oslovit, tak ho bud udrie alebo mu zreve do ucha. Potom uteka prec, lebo sa zlakne. Vzdy sa hra sam, bud vsetky hracky rozobera, male casti sa snazi zjest alebo sa snazi vyjst na najvyssi bod v miestnosti a odtial skocit. Kym som ich nepoznala, tiez som si obcas myslela, ci moj syn nema nejake autisticke crty alebo adhd a pod, pretoze clovek najde na nete kopec priznakov a hned to aplikuje na svoje dieta. Ked som ale spoznala tu susedku a skamaratili sme sa, az vtedy som uvidela, co znamena autizmus a adhd. Je mi jasne, ze tie autisticke crty nemusia byt u vsetkych rovnake, ale jednoducho ked si porovnam mojho syna, ktory sice neobsedi ani minutu, s tym jej, tak je to neporovnatelne.

morigan555
autor
24. apr 2019

@simca06022011 ja som šťastná, že je zdravý, ale strašne by som s ním chcela napriklad, kresliť, kopať si loptu a tak, a on nič, a bojím sa čo bude v škôlke, som sama na malého, a neviem si predstaviť, keby mi zavolali zo škôlky, že môjho krpca nezvládajú😮
To je všetko... psychológicka mi tiež povedala, že ho musíme naučiť obsediet, lebo v škôlke sú nejaké pravidlá, no zľakla som sa....😁

morigan555
autor
24. apr 2019

@simca06022011 áno, v podstate odporučila, a aj k neurológovia...lebo proste doktorka mu niečo hovorila a on nevníma , ide si svoje, ale ako som písala vyššie, rozumie mi...len je nesustredeny a má svoj svet....neviem to popísať inak, proste má na háku keď sa mu prihovárajú ľudia...niekedy...nie vždy samozrejme..