Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nerozummiem rozprávanie 3,3 ročnej dcéry

miruskac
31. jan 2016

Moja 3,3 rocna dcera ked rozprava sama tak jej nic nerozumiet ze vobec nic ☹ ale ak ma pomne opakovat tak to poviem celkom pekne uz neviem co mm robit ,chodime ku pokopedicke ku neurologicke a zistili ze ma malu hlavicku ale nie je to nic vazne.rozprava napr,; aj jajja ajajan aja a cem pit. a jajjajajz aaaja maka papat posim posim spat. ☹ poradte mi kedy uz konecne zacene pekne rozpravat som s toho zufala ucim sa snou doma ale ked s ucime pekne opkuje pomne.uz sa aj pomali hambim chodit medzi ludi lebo je uz velka a nikto jej nic nerozumie.ake ste mali vy skusenosti z rozpravanim? dakujem

kachita
31. jan 2016

A pocuje dobre?

andrejta
31. jan 2016

Neviem ti sice poradit ale asi to chce len cas, trpezlivost a ucenie. Kazdopadne, za svoje dieta by si sa nemala hanbit, ona za to nemoze. A mozno to z teba citi a mozno ju aj to stresuje. Drzim palce

jana_eyre
31. jan 2016

poradit neviem, podla mna sa kazde dieta uci podla svojho tempa - pokial je v poriadku podla neurologicky..

len by som sa na tvojom mieste nehanbila - ved je to dieta, je uplne normalne, ze nerozprava super.. kazde dieta ma svoje tempo a treba trpezlivost.. zla vyslovnost je pri detoch zlata, rada to pocuvam.. nebudu tak rozpravat navzdy, lebo nebudu navzdy detmi..

cervenaruza123
31. jan 2016

@miruskac Moja sestra s tym tiez mala dost dlho problem. Ocko spominal, ze ked bol maly, tiez tak rozpraval, lebo ze rychlo uvazoval a ani nestihol sformulovat myslienky v hlave a uz rozpraval. Sestra to iste. Plus sme traja starsi surodenci od nej, vsetci ukecani, ked sa chcela dostat k slovu, casto musela proste rychlo zo seba doslova vystrelit co chcela, tak sa naucila rozpravat rychlo, vynechavala pismena a tak. Pomohlo len neustale vysvetlovanie a upozornovanie, ze musi rozpravat pomaly. Ak nieco povedala rychlo a nezrozumitelne, darmo sme vedeli, co povedala. Mamka nas ostatnych utisila a ju nutila to povedat opat, pomaly a zrozumitelne. A tak to robila vzdy. No a proste sa to casom naucila. Ak nema iny problem, tak sa to nauci. Mojim rodicom vraj doktorka povedala, ze niektore deti s tym maju dlhsie problem a treba na to ist trpezlivejsie. Ak by nepomohlo, tak by museli samozrejme behat po vysetreniach

seahorse27
31. jan 2016

Treba len poctivo cvicit cvicenia od logopedicky, ine ti neporadim - kazdy den aspon 5-10 minut. V beznej reci, ak povie slovo nespravne, tak ho zopakuj spravne. Nenapominaj, nehres, len to sloo po nejs spravne a zretelne zopakuj. Za pekne vyslovene slovo zasa pochval 🙂 My sme sice nemali problem s dyslaliou, moja dcerka len jemne suslala (problem bol s c,s,z,č,š,ž). Cvicili sme kazdy druhy den cca 5 minut a do roka krasne rozpravala, aj nas vyradili z logopedickej ambulancie.

katrin21
31. jan 2016

recove organy sa vyvijaju u kazdeho dietatka inak. niektore cisto rozprava v 2r, ine ani v 3,5nie.... Ak zacala rozpravat len nedavno, alebo proste neskor, tak ma cas... u nas sa rec velmi zlepsila nastupom do skolky a potom v 4,5 logopedicka uz len ostranila sykavky a naucila R...
Dieta ale inak bolo sikovne, vnimave, poznalo abecedu, bolo vidno , ze je inteligentne, len na rec potrebovalo dovyvijat recove organy...
Tak mozno to bude aj vas pripad... ale kolektiv a skolka velmi pomoze..
Moja rozpravala tak, ze my sme zase vedeli, co chce, ( hapaj - ajap, pije pije - akoze pitie, daj, ham, mama, tata, kajka - akoze starka a take... a take zakladne hovorila, asi vyse 2rocna, ale fakt skor slova, nie vety...... )ale ucitelky si trochu zvykali..ale potom to uz islo pekne same a zacala hovorit hned cele vety ako prisla do skolky po par mesiach hovorila celkom fajn ....

ak po tebe inak pekne opakuje, tak to je dobre, to znamena, ze to uz chce len cvik a zvyk, hlavne nech sa nenauci zle, radsej stale opravuj, lebo chyby sa zle odstranuju...

kikushaa
31. jan 2016

@miruskac len tak zo zvedavosti mozem sa opytat aky ma priemer hlavicky? moj sa sice iba dva roky tiez iba blaboce nezrozumitelne. tiez ma malu hlavu udajne i ked mne sa nezda

jumama
31. jan 2016

@miruskac precitaj si aj tuto knizku, mozno trosku pomoze v nazerani na vyvoj reci.. Drzim palce, nech sa vam dari...
http://detskarec.sk/media/download?hash=Mg%3D%3D

bonaqa2013
31. jan 2016

nemáš sa začo hanbiť. Moja nerozpráva vôbec - ide mať 6r - máme diagn. . viem že ťa to trápi, ale časom sa to isto zlepší..

bonaqa2013
31. jan 2016

@kikushaa pomeraj hlavičku malému a pozri percentilové grafy detí. Tam to budeš mať váhu, výšku a obv. hlavy. presne na určitý vek a mesiac.

miruskac
autor
31. jan 2016

Dakujem dievcata za povbudenie.pocuje dobre.ucim sa snou asi kazdy 2-3 den aaa ano aj nam velmi pomohla skolka len neviem si vysvetlit ze uz vie dost slov a ked zacne rozpravat tak jej nic nerozumiet tak mi to pripada ako keby to chcela rychlo povedat a vznikne s toho ja aaja ja aaa bla...... ide to velmi velmi pomali ja svoju dceru milujem len mi je luto ked pridem po nu do skolky tak deti pekne rozpravaju a moja dcera tak ze kazdy sa pozera co to je za rec. ☹ je dost hyperaktyvna a ma velmi svoju hlavu a vzdy musim byt ako chce ona ak tak nie je nastane seskutocny plac ale uz si to nesimame ona to pomtom pochopi ze nemoze a prestane,

mravvcek
31. jan 2016

Ja mam s mojim drobcom tiez problem. Doma mu rozumieme ale cudzi mu vobec nerozumeju. V com spociva vysetrenie u neurologicky?
Ale moj este ani do skolky nechodi,zatial nemoze. Ja verim ze sa to nejak naucime.

cervenaruza123
31. jan 2016

@miruskac Ono to je istym sposobom aj lenivost, deti hladaju najlahsiu cestu a pokial kazdy aspon vacsinou pochopi, co chcu povedat, nemaju dovod sa ucit rozpravat lepsie. Hovorim, u nas pomohlo, ked sme sa pred sestrou vzdy tvarili, ze jej nerozumieme a ci chcela ci nechcela, musela vsetko povedat normalne 😀

sardinka335
31. jan 2016

civičit s nou logopedicke cvičenia 2 - 3 den...v praxi to bude 4 den...je nedostačujuce...tie cvičenia treba robiť kazdy den - zaklad je kratko, ale intenzivne. Naučí sa to ale na tom treba makat. Kazdy den trenovať a aj počas dna upozorniť...moja ked povie ,,vyrabara,, namiesto ,,vyrábala,, tak jej zdoraznim ze pekne to povedz a oprav sa...trapime sa, ale to je cele o doslednosti a drile. Nič ine, zial...

andrejta
31. jan 2016

@miruskac nezajakava sa?

lucyliu
31. jan 2016

@sardinka335 no a takto sa to presne robit nema, upozornovat dieta na to, ze urobilo chybu a nutit ho opravit sa. casom z toho moze byt taky blok, ze radsej pre istotu nepovie nic, ako by malo povedat zle. ako pise @seahorse27 treba slovo len povedat spravne a nenutit dieta ho opakovat ani nic. a vela chvalit.

sardinka335
31. jan 2016

@lucyliu sposobov ako niečo docieliť je vzdy viac, nie len jeden jediny a kazde dieťa je ine. Mojej dcere vyhovuje nesnazit sa a šušlat...pritom ked chce tak vie to povedať spravne....musi to dostať do uší a byt na to upozornena, ze to vie povedať spravne inak nema dovod na to myslieť ..ziadny blok som zatial nespozorovala. Nie som typ čo jedná len v rukavičkách a ani moja dcera napatri medzi nejake citlivky ktore niečo rozhadze.......Trapime sa uz par rokov takze jednoduche riešenia uspech nemali a pomaly začala mat aj problémy v škole lebo si myli L,R...kedze ich zamiena.....toto zatial funguje.

dana_l
31. jan 2016

@lucyliu praveze nam povedali ze opravovat. povedat ze som nerozumela, lebo nepovedal spravne - napr. bament - basment - pocula som bament a nie basment - poved mi to este raz - basment. ja mu aj poviem ktore pismenko nepovedal spravne. a mu rozdelim slovo na viac casti a postupne ich spajam. a pismenko ktore nevie povedat mu ukazujem v spojeni so samohlaskami - l, la, le, li, lo, lu. hovoril mi matko jajow - yellow. tak som mu ukazovala l a tie spojenia a kedze si to precvicoval tak to uz rozumie ked mu to poviem ze kde urobil chybu.
chvalenie je automaticke, aj pri snazeni ale ak nepovie spravne poviem ze krasne si sa snazil ale este to nebolo ono, zajtra skusime znova.
nasim sa rata- high five 😀 za to budu cvicit a opakovat jedna radost.

kikushaa
31. jan 2016

@bonaqa2013 hej to som uz skusala guglit ledva mi nieco naslo ohladom vahy a vysky,

sardinka335
31. jan 2016

@dana_l aj nam povedali opravovat - ako ma to dieta vedieť či hovori dobre alebo nie ked reakcia na zle povedane slovo je nulova? Len sa v tom utvrdi ked nema spätnu väzbu ze toto nebolo dobre povedane. Ved ho nikto nebije, netresta...len sa normalne povie ,,ze skus ešte raz lebo ty to vieš povedať spravne,, a ked to povie tak ,,,no vidiš, ze to ide,,.
Uz mi lezu na nervy tieto postupy čo sa len boja ,,traumy,,. Dnes uz maju deti traumu aj z toho ze im mama nekupi v obchode Brumika.....

dana_l
31. jan 2016

@sardinka335 presne, ak dietatu len povieme ze toto je spravne ale ono sa neopravi tak musime mu my povedat kde urobil chybu. lebo je rozdiel ked je rocne-dvojrocne dieta a zacina rozpravat a ked mam doma 4rocne dieta ktore rozprava nezrozumitelne ze mu doslova ani vlastna mater nerozumie.

lucyliu
31. jan 2016

@sardinka335 pisala som o dietati, ktore ma 3 roky a stale sa uci rozpravat a nie o dietati, ktore uz chodi do skoly a myli si 2 pismenka, to je samozrejme o niecom uplne inom, iste ze nie je jedna metoda na vsetky problemy a vekove kategorie...

kikushaa
1. feb 2016

@dana_l dakujem 😉

lucyliu
1. feb 2016

@dana_l neviem, asi kazda krajina ma ine postupy 😉 my mame teraz druhu logo (na sk) a obe na to kladli doraz (a aj v knihe o detskej reci sa o tom pise), ze mas to slovo povedat spravne, ale neupozornovat dieta na to a nenutit ho to slovo opakovat, len poskytnut spravny recovy vzor. u nas to funguje, M. to slovo potom po mne vacsinou skusi opravit spravne. a on stale len zacina rozpravat, takze ho chcem povzbudit a nie "buzerovat" 😀 ale ano, su slova, ktore vie pekne pouzivat a ked nieco chce a "zabudne", ako si to pytat, aj ja sa obcas trosku hram, ze neviem, co si pyta, kym si to nevypyta "spravne".
ale tiez nam logo hovorila, ze nemam hovorit "nerozumela som", ale "nepocula som ta" alebo "zopakuj mi to" a pod.

qidko
1. feb 2016

@miruskac Nemusis sa hambit kazde dieta je ine musis bit trpezliva a verit ze vsetko bude dobre drz sa zvladnete to

jumama
1. feb 2016

@miruskac Podla mna velmi dobre robite, ak chodite k logopedicke, neviem, ci vasa malinka dokaze spolupracovat s nou, no chcem poradit - berte logopedicku ako zdroj informacii. Ja som s nasou isla v cca 4 rokoch, kvoli sykavkam, ostatne uz vsetko v reci mala dobre. No vtedy este nedokazala spolupracovat, drilovat vyslovnost, logopedicka pouzivala na zatlacanie jazyka lekarsku palicku + niektore cvicenia boli take, ze musela mat mala tu palicu zaseknutu medzi zubky a to vobec nechcela robit... Takze som to vzala tak, ze musi sama pochopit, musi jej samej zalezat, ze prideme neskor, ze v tej chvilke by ju to bolo skor zablokovalo a od logopedicky som si iba co najviac cviceni okukala a povypytovala sa, aby sme ich nenapadne do hry zaclenovali, lebo drilovat tu vyslovnost fakt neslo. Tu linku co som dala, to je super knizka, je od logopediciek, je to priamo PDFko, je tam, ake techniky pouzivat pri reci a hrach s dietatom, aby sa rozrozpravalo, moze mat pasivnu slovnu zasobu, ze vie v knizke poukazovat a rozumie, ked jej cokolvek hovorite, len sa jej trosku opozduje alebo inak vyvija rec. Skuste sa spytat logopedicky, ci vam neporadi nejaku knizku aj presne zacielenu, co vasa mala ma problem, aby ste sa co najviac info dozvedeli. Potom vas to mozno prestane stresovat, lebo budete vediet, ako postupovat, ako jej pomahat, ucit ju. Skuste sa s malou hravat na skolku - nech rozostavi babiky, plysakov, a s nimi skusa cvicenia co logopedicka - ze mala bude logopedicka alebo ucitelka a bude to tym babikam plysako ukazovat...

dana_l
2. feb 2016

@lucyliu musim nesuhlasit s pristupom logopedicky. ak dieta je uz dostatocne velke a rozumovo vyspele tak je lepsie mu ukazat kde je chyba a pracovat na nej ako ho nechat same "zistit" ze ktore pismenko nehovori dobre.
ine je ked dieta nepocuje alebo ma ine zdravotne problemy ktore vedu k jazykovym problemom. tam ked raz nerozozna pismena tak mu darmo budem hovorit povedz l namiesto r (priklad). ani ako som uz pisala u malych deti, ktore sa len ucia rozpravat, nepovazujem za potrebne aby opakovali slova spravne len im povedat spravnu verziu slova.
starsie deti budem opravovat a male deti nie.

meusicka
2. feb 2016

@seahorse27 mozes mi prosim ta napisat ake ste mali robit cviky na tie sikavky? moja ma uz 4 rocky ale so sykavkami ma tiez problem. zatial sme logo neriesili kedze zijeme v zahranici a najpr sa musi troska naucit jazyk aby rozumela co od nej logo vobec chce a aj nas tunajsi lekar vravel ze by to este prilis netlacil nech jej dame cas. ale sykavky by som s nou mohla aj ja doma. okrem toho nechce hovorit ani K a G. druha by hovorila celkom pekne, su to dvojicky. co je divne napr moja bosorecka povie bez problemov R.

seahorse27
2. feb 2016

@meusicka boli to pracovne listy, kde boli obrázky, ktore malo dieta pomenovať a slova, ktore malo po mne opakovať. Tie slova obsahovali problematické hlásky. Taktiež tam boli nejake básnicky. Cviky si už bohužiaľ nepamätám 😔 Viem len, ze som jej zatláčala jazyk za zuby vatovou tycinkou😊 My sme chodili od 5 do 6 rokov. Ona tiez hovorila R čisto asi od 2,5 roka. Dlhšie nam trvalo L, ale to sme zvládli doma. Ostali len tie sykavky/suslanie a s tym už nam pomohla len logopedička.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli