Nespokojné 5,5 mesačné bábätko

abigail88
11. apr 2016

Mamičky prosím poraďte, som prvorodička a mám 5,5 mesačného chlapčeka. Do cca 3 mesiacov to bolo spokojné bábätko, až nato, že nás už vtedy trápilo bruško, nemyslím si, že to bola vyslovene kolika, bolesti neprišli vždy v rovnakú hodinu, ani neplakal veľmi dlho, ale proste bolo vidno, že ho bolí bruško a keď si poprdkal, tak už bol opäť spokojný. Užívali sme Infacol, ten nám po čase prestal zaberať, na radu doktorky som skúsila Sab Simplex a Biogaiu, ale to sme užívali iba krátko, lebo sa mi zdalo, že je mu ešte horšie. Bolo mi ju ľúto, keď sa trápil, aj som si častokrát poplakala, ale brala som to tak, že má ešte nezrelé trávenie, že to časom prejde. Samozrejme som sa snažila vysadiť potraviny a nápoje,z ktorých by ho mohlo viac nadúvať, no nemalo to žiaden účinok. No čím je starší, tak je to horšie. Nemávame, už také záchvaty plaču, ale skoro stále sa pučíme, vystierame nožičky a sme takmer stále nespokojný. Nevydrží sa vôbec sám hrať, čo sa pritom pohral aj skoro hodinu, keď bol menší. Teraz 5.-max.10 minút a už sa mu nepáči. Začala som ho viacej nosiť na rukách, proste som ho nemohla nechať ležať, keď bol nepokojný. Myslela som si, že možno je už hladný, moje mliečko mu nestačí, aj keď som mala stále pocit, že mlieka mám dosť. Aj keď som mu skúsila odsať, tak nechcel piť. Pred mesiacom sme boli na poradni, keď som hovorila lekárke, že sa zmenil, zúbky mu ešte nejdu, tak mi navrhla prikrmovanie, že možno potrebuje už viac ako mliečko. Nebola som s tým zmierená, zdalo sa mi to zavčasu v 4,5 mesiaci, keď sme iba kojili, navyše priberal pekne a mal aj dosť pocikanych plienok. Ale nakoniec som začala dávať zeleninku a pekne papal. Tak som usúdila, že bol predsa asi hladný, lebo bol zopár dni lepší, ale trvalo to len chvíľku. Stále sme na tom rovnako, už aj keď ho mám na rukách, tak vystrája. Nedá sa mi pri ňom nič urobiť, iba sa mu stále venovať. Aj spánok máme biedny do tej polnoci ešte pospinká a potom sme hore každú hodinu. Nezdalo sa mi, že je v noci hladný, lebo iba chvíľku cucol, skôr sa mi budil nato, že prdkal, tak vtedy sa stále mrvil. Ale nakoniec mňa prehovorili na kašu,tak mu ju už týždeň dávam, tiež spapá, ale na spánok v noci to nemalo žiaden vplyv. Najhoršie je, že mi už aj odmieta prsník, už aj predtým, keď začal papať mliečko, tak mu začalo tak v brušku škvrkať a po chvíľku sa odťahoval. Ale teraz je to čoraz horšie, aj pred chvíľou hodinku vystrájal, stále iba kopal nožičkami, ani príkrm nechcel papať, keď som mu chcela dať prsník, tak by sa aj prsal, ale rozhadzuje nožičkami, ako keby ho stále bruško bolelo. Pekne papá iba, keď sa zobudí a je taký oťapený alebo v noci. Keď sa mu dá pekne poprdkať, tak vtedy je spokojný,aj sa dlhšie pohrá. Ani v kočíku mi nechce byť, čo mi predtým vydržal aj tri hod. Vytiahli sme už športiak,nech pozerá,ale aj tak tam nechce byť. Keď ostatným hovorím,že ho zrejme stále bolí bruško,tak svokra nato,že bábätka sa tak pučia stále,proste si myslia,že som si ho naučila na ruky, že ho mám nechať pomrnčať,keď sa nechce hrať,že sa o chvíľu sa začne. Ja viem, že to tak nie je, lebo keď s ním varím a začne vystrájať, a nezačnem sa mu venovať, tak je čím ďalej horší. Samozrejme, že má počas dňa aj lepšie chvíľke, keď sa spolu šantíme, rád sa smeje, ale keď sa mu nedá prkať, tak vtedy naňho nič nezaberá. Zajtra máme poradňu, som už rozhodnutá, že poviem lekárke, aby nás poslala na nejaké vyšetrenia s tým bruškom. Bude asi nutné ísť na gastro, že? Či myslíte, že by na začiatok stačili nejaké výtery? Máme doniesť moč, čo z toho zistia? Mali ste niektorá podobný problém s bábätkom? Mne je z toho už smutno, keď neviem prísť nato, čo je môjho dieťatku :( Zdá sa mi, že je už dlho nespokojný, nepoviem, keby to trvalo týždeň, ale proste mám pocit, že ho niečo trápi :(

luba41
11. apr 2016

nemyslím, že má zdravotné problemy.. venuj samu, nos ho ked to žiada, hraj sa s ním, spite spolu v noci, dojči kolko chce..proste ked žiada, tak sa mu venuj..je maličký, bez mamy ešte nevydrží.ja si myslím, že je to len o pocite byť a mamou...s dojčením máte štrajk-treba poriešiť, ked sa neprisáva..a može to súvisieť s nejakým odpoieraním kontaktu..a samozrejme s príkrmami..zruš príkrmy max 1x denne a dojčiť a ponúkať prsník ..a základom prekonania štrajku je to čo som písala hned na začiatku..dieťa sa vekom mení, je viac vnímavý, učí sa..ale sám sa nebude, potrebuje aby si samu venovala.. 😉

abigail88
autor
11. apr 2016

@luba41 praveže som vzťahová matka, som s ním nonstop 24 hodín, stále sa mu venujem, už aj spolu spíme, často sa mazlíme. Praveže sa mi smejú, že nevydržím bez neho ani minútu. Ja si tiež nemyslím, že také malé dieťa sa má vedieť dlho samé prehrať, ako sa mi snaží okolie nahovoriť. Ale veľakrát počas dňa je nespokojný, keď aj pri ňom ležím a hráme sa, aj keď je v kresielku, alebo sa nosíme. Napríklad aj teraz doobeda, ani spať, ani cucať ani jesť, len rozhádzoval nožičkami. Nakoniec sa mi ho podarilo uspať v kočíku, keď sa zobudil, tak sa mu podarilo konečne prdkať.

luba41
11. apr 2016

@abigail88 ísť von v nosiči na prechádzku, ak nemá rád kočík-nenútiť byť v nom...nové podnety, pozorovať okolie, robiť to čo mu robí dobre..aj to bruško nosením sa uvolní..a znova "nalákať" na prsníky, na MM..

maminecka266
11. apr 2016

@abigail88 hlavne si nevsimaj, kto co hovori a ci sa ti smeju ci nie. 🙂

abigail88
autor
11. apr 2016

samozrejme, že teraz keď bolo pekne, tak sme chodili v nosiči, ale tiež tam až tak dlho nevydržal. No a to nevšímaj si, je ťažké, keď som v okolí, kde sa do Teba všetci starajú :(

jackie17
11. apr 2016

To akoby si písala o mojej dcere-...do 8mesiaca sme to mali, myslela som, ze to nebude mat konca. Do tretieho mesiaca ju nikde Dr neposlala, lebo ze koliky. Trvalo to aj ďalej, aj po začatí prikrmovania. Tiež mi to takto odporučili v 4,5 mesiaci a to bola kojená. Potom ju poslala na gastro (robili jej utz) a zistili skrytý reflux vyššieho štádia.

jackie17
11. apr 2016

A trávenie a vyprázdňovanie sa len zhoršuje. V stredu ideme opat na gastro

lenocka80
11. apr 2016

@abigail88 akoby si pisala o mojom malom 🙂 Ale ak ti mozem poradit, vobec sa netrap, co ti hovori okolie. Ja myslim, ze ty sama citis, ze vsetko robis dobre. Ja som mala aj prveho syna takehoto a velmi som sa trapila tak ako ty, okolie sa mi stale snazilo nahovorit, ze nieco robim zle a ja som sa tak potom snazila nieco zmenit, az som nasla metodu vyplakania...jednu noc som ho nechala plakat a poviem ti, je to to najhorsie, co som mohla urobit. Rano bol uplne apaticky, nekomunikoval so mnou, neusmieval sa...ja som sa tak zlakla a revala, samej sebe som do krav nadala...Mal vtedy osem mesiacov, odvtedy som si povedala dost, kaslem na to ake su ine babatka, moje je taketo a hotovo. A ver mi po case sme sa tak krasne zladili, ze som az neverila. Ano bol stale narocny, stale sa mu bolo treba venovat, nosit, hrat sa s nim, nic som neporobila, horkotazko sa najedla...non stop kocikovala...ale vsetko to preslo, teraz mi je smutno, ze uz je taky velky, ale este stale sa rad pomojka. No a teraz mam opat taketo dietatko, presne ako pises 🙂 Ale uz sa tak nestresujem a ako novinku som si kupila satku, lebo v kociku mi place...Aj cez den, ked chcem nieco robit si ho supnem na robi so mnou, lebo sam nevydrzi dlhsie ako 10 min. byt niekde medzi hrackami. Aj vonku tak chodime, a som cela stastna, ze pozera okolie a potom pekne zaspi, donedavna mi plakaval. Neboj vsetko robis spravne, ver mi. Jednoducho je taky, ma mozno vacsi temperament...A ozi, moj sa na tie prdiky budi presne tak isto v noci, niekedy aj kazdu pol hodinu, ci 15 min. a rano musim vstat a nachystat deti do skoly a skolky 😀 Drzkaj sa a mozno skus tu satku, malemu sa mozno zapaci byt na tebe prilepeny 😀

fitkovci
11. apr 2016

Ahoj, podlla mna je len tvoje babatko na teba velmi priputane, a chce ta neustale mat pri sebe. Je este malicke tak sa mu venuj tolko kolko vladzes a aj ked ti trosku poplace tak sa hned neplas ved si len clovek a tiez mas svoje hranice. Moj bol zo zaciatku tiez velmi nepokojny ja som bohuzial kojila len dva tyzdne ale potom nam zacaali koliky reflux ale ono to ustane po case. Pokial si myslis ze ho boli brusku alebo naduva a potrebuje prdakat tak mu este skus davaat espumisan kvapky mojmu to velmi pomohlo a upokojilo mu creva. Tak.uvidiis drzim palce a prajem vela sily

lenicka2609
11. apr 2016

No moja mala bola od narodenia nespokojne a uplakane babo. Boli koliky,reflux a stale cez den len mrncala alebo plakala,musela som s nou stale nieco robit,chodit s nou po izbach stale jej nieco ukazovat a ked sa co i len chvilku nudila tak bolo zle. A ma to doteraz a to uz bude mat 11 mes.cez den spi po pol hodine a ako nahle sa mi zacne nudit no tak konec,place no a ked ju sem tam nechal chvilku poplakat vsak som neni jej otrok tak az zuri. Nikde mi nevydrzi viac ako 10 min.ani v kociku nie,ked sa idme von kocikovat,musim s nou komunikovat,a dokonca aj sem tam spievame no ludia maju so mna srandu 🙂 a to bez balika chrumiek sa ani pohnut z domu 🙂 ja uz som si zvykla ze je narocnejsia ale tiez ma to niekedy uz dost vyraca hlavne v noci lebo ani vtedy nevie vypnut.po pol noci len lieta dole bruchom po posteli hore dole. Treba si len zvyknut ak by vysetrenie nic neukazalo ze mas doma trosku narocnejsie babo 🙂

jezibab
11. apr 2016

Môj najmenší mal tiež často problémy s bruškom, plakával mi, hoci som nejedávala žiadne nadúvajúce potraviny. Až raz, keď som závistlivo okomentovala nákup kyslej kapusty mojej známej, ktorú som stretla v obchode, sa to zmenilo. Poradila mi totiž, že môžem jesť čo chcem, hoci dojčím. Poradila mi bezplienkovú metódu, ktorú som považovala dovtedy za súcu len pre totálne militantné biomatky, ktoré nemajú čo robiť. No nedalo mi to a skúsila som po príchode z obchodu malého dať do klbôčka, sadla som si, oprela malého chrbtom o svoje brucho, nožičky mu pritiahla k hrudníčku a zrazu mu poodchádzali vetry a dokonca sa do 3 min. vykakal, hoci predtým kakával tak raz za 5 dní. Samozrejme, mal pod sebou nepremokavú podložku... Zlepšilo sa jeho trávenie aj nálada, neskôr som ešte musela vynechať pitie kravského mlieka, to som teraz nedávno znovu skúsila piť a už mu nerobí problém. A môžem povedať, teraz je to fakt spokojné, usmiate bábätko, nemá žiadne problémy s bruškom (má 8 mesiacov). Bezplienkovku praktizujeme doteraz, len nie je to z mojej strany preto, aby nemal plienky (máva ich), ale práve preto, aby sa mu v klbôčkovej polohe uľavilo od tráviacich problémov. U nás to funguje. Inak, od tých 2 mesiacov veku mi kaká len do nočníka a často mi tam aj ciká (časom sme si nočník kúpili, nechcelo sa mi stále prať nepremokavé podložky).

nanervy_2
11. apr 2016

nejes mliecne veci? kamoska mala taketo problemy s babom, az mu zistili alergiu na kravske nieco a ked vysadila cokolvek s laktozou, malemu sa polepsilo.. to gastro mozno pomoze.
mimochodom, moj obcas je, aj ked nie je hladny, lebo ma rad nove chute, detto pije z pohara, lebo ho to bavi.. takze mliecka si mozno mala dost, aj ked prikrmy papal ;)
nosic je super vec, prave na deti co chcu byt v blizkom kontakte, aj to dietatu brusko premasiruje ;)

abigail88
autor
11. apr 2016

@jackie17 a ako prebiehalo vyšetrenie na gastre? Robili iba utz či aj iné vyšetrenia? Nebolo to bolestivé pre dieťa? A hneď Ti povedali, že je to skrytý reflux? Mám totiž aj ja naň podozrenie, zdá sa mi, akoby sa malému vracalo miesto naspäť do pusinky. A ako Vám to liečia?

luba41
11. apr 2016

@abigail88 nepanikár..je to normálne..to sa nelieči, je to prirodzené..mám 3 deti, všetky grackali-jedno viacej druhé menej. takmer po každom jedle, aj neskor po 1-2 po na jedení.. a doteraz si si nevšimla, že by sa vracalo? prečo by až teraz..

abigail88
autor
11. apr 2016

@lenocka80 šatku som už dávnejšie skúšala, ale to bol ešte menší a nepáčilo sa mu. Skúsim sa k nej opäť vrátiť, nevedela som ju dobre zaviazať, tak som potom uprednostnila nosič. Len ja totiž bývam so svokrou a tie každodenné narážky mi idú už na nervy. Napr. minule sa švagrina pýtala, či sa malý už pretáča, a ona, že nemá kedy trenovať, lebo ho stále nosím :( Pritom sa ho snažím dávať, tak často na bruško, ako sa len dá, ma to zamrzelo, robím pre svoje dieťa všetko na svete. Alebo on sa ešte najviac zabaví, keď sa jašíme na posteli, dáva sa na bok, trénuje otáčanie, chytá si nožičky, hráme sa s plienkou a ona prišla, že mama ti tu nedá žiadne hračky, ako sa máš potom hrať. Proste už som aj tak dosť vyčerpaná a toto mi vôbec nepridáva.

abigail88
autor
11. apr 2016

@fitkovci ten espumisan môžem ešte vyskúšať. Už som mu dávnejšie nič nedávala, lebo som mala pocit, že sú to len vyhodené peniaze :(

abigail88
autor
11. apr 2016

@jezibab vidíš, o tom som ešte nepočula. Myslím si, že za vyskúšanie nič nedáme. Ďakujem za radu.

luba41
11. apr 2016

@abigail88 a už ked píšeš, že nebývate sami..si zneistená, v strese, diať to cíti- pravdepodobne je ono nepokojné z Teba..ukludniť sa, svokru "nepúšťať do života", jej reči jedným uchom dnu a druhým von.. ale to zasahovanie zo strany svokrovcov, cudzích bude naberať na obrátkach..aj v iných situáciach..treba sa obrniť už teraz, vyjasniť s nou čo od nej nechceš, aby vám nezasahovala do života.. 😒

abigail88
autor
11. apr 2016

@luba41 praveže on negrcká prúdom, to sa stalo možno 5 krát za celý čas, že bol viacej pogrckaný. Skôr mám pocit, keď pri ňom ležím, že sa mu vracia mliečko späť do pusinky a on ho potom opäť prehltne, ale to si už možno namýšľam. Inak s tým ďalším príspevkom máš asi pravdu, ja sa snažím byť "v pohode", ale bohužiaľ som dosť citlivá osoba, čo si veľa veci pripúšťa. Bohužiaľ, keby som jej napriamo povedala, že si neželám, aby sa starala do výchovy, tak sa určite urazí a potom nebude bohviečo s ňou fungovať v jednej domácnosti, proste je to ťažké :(

jackie17
11. apr 2016

@abigail88 mne nevravala mlieko ani raz, preto som ani neuvažovala o refluxe. O skrytom som nevedela, vtedy negrca...robili iba utz. Neboli to, ale mala to celé preplakala, kedže musela ľahnúť a chodila jej sondou po brušku. Nic viac, uplne bezbolestne. Ine vyšetrenie nie, ani krv nebrali.
Povedali hneď. Došla nalačno, urobila jej utz, potom sa nakojila a potom zase na utz. Tam ju sledovala sedem minút a bolo vidno ako jej to postupuje naspäť, ale vzápätí sa vracalo dole. A toto ju bolelo cely čas...bohužiaľ, musi z toho vyrásť...

@luba41 mlieko nemusí vyvrátiť von, moja to tak mala a predsa mala reflux

janickacrazy
12. apr 2016

@abigail88 skús vysadiť zo svojej stravy mlieko a mliečne výrobky a uvidíš, či sa malému nepolepší, može byť alergický na mlieko, ja som si tak užila so svojím druhorodeným synom, presne ako keby si o ňom písala, stále nespokojný, ked sme zistili o čo ide, ako keby mi dieťa vymenili, tak mi bolo ľúto, že sme na to skor neprišli