Netabuľkové mamičky - začíname prikrmovať

seemani
16. apr 2014

Rozhodla som sa založiť túto diskusiu, lebo všade čítam len o tabulkových mamičkách, ako všetko "má" byť správne, kedy sa čo môže a kedy sa čo nemôže.. Sledujem, ako vo veľa témach kameňujú maminky, pretože dali dieťaťu pribináčika, brumíka, kravské mlieko a podobne. Takže maminy, ktoré sa chcete podeliť o svoje skúsenosti a upokojiť začínajúce matky, že nie všetko čo sa "nemá" a "nesmie" a "neodporúča" ich dieťa hneď zabije.
Takže ja začnem. Malý bol kojený, od tretieho mesiaca som mu dávala na večeru nutrilon, takže pekne pred 4tým mesiacom som začala dávať prvé príkrmy, výživku a piškótky. Keď mal pol roka už veselo papal ovocie, zeleninu, mäsko. krupicovú kašu. Teraz sme prešli na prevarené kravské mlieko, dostáva už aj sem tam šunku, pečivo a jogurty. Minule ochutnal aj rožok vo vajci. Nemá žiadne problémy, bez problémov spracoval každú jednu potravinu, a nemyslím si, že by som mu nejako uškodila. kamarátka ma minule šokovala tým, že jej malá keď mala 4 mesiace dostala fazulový prívarok s údeným mäsom. Malá má 4 roky a je úplne v pohode..
Ak máte odvahu, napíšte aj vy svoje netabulkové "zakázané" prehrešky, keď už sú tu dva tábory skoro na všetko, tak prečo nie aj na toto. Poprosím maminy, ktoré striktne dodržiavajú všetko tak ako je písané, nech sa sem nejdu hádať, téma nie je nato určená a bola by som rada, keby sem neprišli poúčať čo a ako 🙂

hviezda89
16. apr 2014

Dcérka mala v januári 2 roky a nečítala som ani jednu tabuľku, čiže som sa podľa nich neriadila 🙂

nigguska
16. apr 2014

Tak moj syn uz bude mat 4 roky a je uuuuuplne netabulkovy 🙂 stratila som mlieko ked mal 4 mesiace,takze pekne presiel na nutrilon a potom to islo.....zeleninka,ovocie (samozrejme ze take odomna nechcel tak som kupovala tie vyzivky podla mesiacov ale aj som skakala) zje mi teraz takmer vsetko no najradsej ma rezne,klobasky a tlacenku (tatinko je z oravy tak to ma asi po nom)....co neoblubuje je zelenina a ovocie tak mu aspon odstavujem nech prijma aspon nieco...cize nasa strava ja hlavne masita ale mne to neprekaza 🙂 a aby som nezabudla chipsy,oriesky a pukance zboznuje tak isto ako cokoladu-tej zje teda vela.....a nic mu nie je a zubky ma krasne bez jedineho kazu 🙂

misinka26
16. apr 2014

Ahoj 🙂 Tak ja sa tiež radim medzi úplne ,, netabuľkové ,, mamičky ... Môj malý má 17 mesiacov a dodnes je kojený, teraz však už len cez deň, to je asi jediné čo dodržiavam ale nie tak kôli nejakým tabuľkám ale proste mám veľa mliečka a malý ja ,,prísavka,, 🙂 Prestala som akurát v noci aby sme sa konečne vyspali ... ja som malému začala dávať nutrilon kaše už asi okolo 4 mesiaca, sa mi zdalo, že hladný, ale v tom to asi nebolo lebo aj tak bol hore asi sto krát za noc 🙂 Príkrmy sme zaviedli asi od pol roka, potom polievočky a po návšteve mojej mamy v lete minulélo roka, to mal malý cca 8 mesiacov, sme mu dali skoro všetko 🙂 Tá ho tak nakŕmila kapustou, fazuľou a všemožným jedlom ... a viete čo ... nič mu nebolo, taký bol šťastný, dokonca aj spávať začal lepšie 🙂 Moja mama hovorí, že ani nám nebolo nič keď sme boli malí a dávala nám všetko možné a ani jemu nebolo a že aspoň nebude vyberavý a mať alergie ... Takže žiadne tabuľky a papkáme všetko áno aj párky občas, aj hranolky, aj exotické ovocie aj čokoládu a proste všetko ... A aj do reštiky chodíme spolu ... A ešte jedna vec, keď mal malý 9 mesiacov boli sme na dovolenke na Korčule, all inclusiv, ako krava som mu tam trepala kopu jedla a nakoniec jedol pekne s nami čo nám tam navarili a tiež mu nič nebolo ... Dúfam, že ma tu teraz nik neukameňujem ako ubližujem svojmu dieťaťu, že mu dám do ruky rožtek z bieleho pečiva alebo tyčinky, ktoré obsahujú parafínový cukor alebo lízatko či gumené cukríky ... Ale ja aspoň viem, že moje dieťa nemá na nič alergiu, nie je vyberavé a je spokojné s plným bruškom 🙂 🙂 🙂

seemani
autor
16. apr 2014

@misinka26 aj mne už svorka vravela, že pomaly mám dávať to, čo jeme aj my, akurát menej soliť.. Rožok dostal už pre mesiacom do ruky cestou z obchodu, kým sme prišli domov, polku mal zjedenú 😀 Ja som mu minule dala také keksíky s náplňou, niečo ako horalka, ale je to vanilkové a také štvorčeky sú to. Juuj to mu veľmi chutilo

seemani
autor
16. apr 2014

Minule sme mu dali kúsok párkua kamarátka keď ho strážila mu napchala rožok s paštekou ..

jamabe
16. apr 2014

Ani ja nie som tabuľková mamina 🙂 Ale zase nie som ani za nejaké extrémy. Lebo na jednej strane sú maminy, ktoré kŕmia dieťa zásadne biopotravinami, len a len celozrnné pečivo, používajú potraviny, o ktorých som nevedela, že existujú, varia na pare, najlepšie úplne bez cukru a soli až do dospelosti a ja neviem čo ešte.. 😝 na druhej sú tie, ktoré dokážu 4-mesačnému dať segedín (bol tu taký príspevok). Všetko s mierou, nič netreba preháňať. Takže u mňa zlatá stredná cesta 🙂
Ináč mám pocit, že tu je aj taká skupina pre také tie "netabuľkové" maminy...

hargasova
16. apr 2014

jeeee super 🙂 ... Noooo tak moja Hana je uplne netabulkova a samozrejme preto lebo chvalabohu ma aj netabulkovu mamu ! 😀 Prikrmovala som ju od ukonceneho 4m a aj ked som zacala "tabulkovo" dnes uz to o sebe nehovorim .. Hana ma dva pol skoro a s oblubou si da tresku alebo parizsky salat ! Neni som na to hrda ale ked mi raz za cas na to tecu sliny a proste si ho musim kupit tak co poviem mojej dcere ? Ze nesmie? tak si da .. No a brumik ej nas favorit - vzdy pomoze ako vhodny uplatok 🙂. Musim ale dodat ze Hanka je velky papkac a miluje zeleninu aj ovocie ... tak co na tom ze raz za cas uletíme spolu na dobromn kolaci, kindercokolatke alebo treske ???

lyzzy
16. apr 2014

@seemani ....pripajam sa maminky.Nas trojrocny syn papa a papal vzdy vsetko.Teraz je u nasich a stavim sa ze mu uz otec robi ,,vojacikov" zo slaninky 😀

seemani
autor
16. apr 2014

@jamabe to som ani nevedela, že je taká skupina 🙂

stefka33
16. apr 2014

@seemani Skupina existuje už dlho pod názvom Som zlá a nemoderná matka. Ale dobrý pocit, že objavila som Ameriku! 😀 A potom zistíš, že už to má patentované niekto iný.

jaja1979
16. apr 2014

@seemani Aj ja patrim medzi netabulkove. Kojila som dost dlho vsetky tri deti, kravske mlieko piju vsetci od cca 1 a pol roka. Ockovani su vsetci povinnym ockovanim. Ovcie kiahne dostali ako darcek od najstarsej dcery, ktora si ich doniesla zo skoly, v tu ranu som jej dala do ust cmulat dve lizatka a pichla chalanom do ust, ved aby si tie bodky nezavideli, no nie? Uspesne sa vsetci nakazili, bola som sice vtedy zrela na skok z balkona, lebo to u nas trvalo cca 2 mesiace, ale prezili sme a mam aspon svaty pokoj.
Moje decka stale lietaju po vonku, skriabu sa na stromy, behaju na bicykli ci kolobezke (po viacerych urazoch jedine s prilbou), ale nezakazujem im vyjasit sa so starostou, aby nahodou nemali skrabancek. Bezne maju kopec modrin a odrenin, mali sme aj zlomenu ruku aj nohu, zosivanu bradu - ale su tu a ziju... 😉 Bezne sa machraju vo vode, hrabu v hline ci piesku, vyhrabavaju cervikov, minule som im dovolila pomahat pri paleni starych konarikov v zahrade (to som bola samozrejme pri nich, lebo by boli schopni podpalit pol dediny). Ked sa im kyve zub, vytrhnem im ho sama, uz som to skusala aj kliestami 🙂 - to bolo vtedy, ked si zubarka za jedno vytrhnutie mliecneho zuba zauctovala 5 eur (ma vtedy skoro porazilo, trvalo to asi tri sekundy a bolo zarobene) - odvtedy som u nas za zubarku ja 🙂 . Sami chodia do obchodu od cca 5 rokov s napisanym listockom, co kupit, prejdu pekne po chodniku po malo frekventovanej ceste aj s par eurami vo vrecku. Minuly tyzden mali zberaciu maniu, zbierali papier pre dceru do skoly, tak obehavali cely den vsetkych susedov s babikovskym kociarikom a zbierali, az nazbierali 193 kg - a to maju len 6 a 4 roky. Je sice pravda, ze byvame na malej dedinke, ze clovek vzdy vie, ze kam asi tak mohli odbehnut, ale aj tak mali cely den o zabavu postarane... Bezne ich pustam ku kamaratom, netrasiem sa, ked ich nedrzim za rucicku...
Nikdy som tabulkova nebola a asi ani nebudem, nikdy ma nebavilo porovnavanie a predbiehanie... Kedze kazde z mojich deti je uplne ine, mam moznost prechadzat si kadejakymi obdobiami... Mam doma dieta aj extremne sikovne,aj dost nesikovne, aj trucovite aj tvrdohlave aj papulnate, aj pritulne, aj panovacne,.. Mam moznost vidiet vselijake mozne povahove vlastnosti a keby som sa mala drzat vselijakych tabuliek, tak by som sa asi zblaznila, pretoze ani jedno z mojich deti tabulkove nie je, ale to bude asi tym, ze nemaju tabulkovu mamu... 🙂

syrik
16. apr 2014

Jedna vec sú tabuľky, druhá zdravý rozum...a ten,ako tak čítam,má málokto... Málokto je striktne tabuľkový, aj rodičia niekedy dostanú chuť na maximálne nezdravé potraviny,dobre...raz za čas dať dieťaťu ochutnať niečo nezdravé, ale kŕmiť ho tým,chvastať sa s tým a ešte sa na tom aj rehotat, tak to je silná káva. Veľa zdravia Vašim deťom..

janzde
16. apr 2014

@misinka26 ahoj,mozem sa prosim ta opytat,akym sposobom si odstavila maleho v noci?Davala si mu miesto toho cajik,ci si ho nejakym sposobom uspavala,ked sa ti v noci budil na mliecko?Aj ste si pri tom poplakali?A este jedna otazka,kolko mal maly,ked si ho v noci odstavila?Dakujem krasne 😉

stefka33
16. apr 2014

@syrik A teraz sa potľapkaj po pleci, že aká si úžasná. 😀

seemani
autor
16. apr 2014

@syrik a kto tu písal o permanentnom kŕmení detí nezdravým jedlom?

seemani
autor
16. apr 2014

@stefka33 nie len úžasná, ale PRVÁ, ktorá sa ozvala.. Ja som vedela že sa niektorá chytí...

stefka33
16. apr 2014

@seemani Tá je asi zo skupiny modrásliepka. 😀

misinka26
16. apr 2014

@syrik Jój zasa premúdrelec ... kto sa tu chvastá, nehovorím, že tým malého kŕmim celé dni ale ani mu nebránim ... @seemani prosila hádavcov aby sa nevyjadrovali, ale niekto je tu asi analfabet a má potrebu sa vyjadrovať ...

seemani
autor
16. apr 2014

Baby ešte som zabudla napísať, malého sme dávali asi od 5 mesiaca chvílku sedieť a teraz už nám pekne stojí aj sedí všetko.. tak už za ručičky pobehujeme po dome 🙂

emma_932
16. apr 2014

@stefka33 modrasliepka je dobraaaaa 😀
btw aj my sme netabulkovi a dari sa nam super /klop-klop/, moj krpcek kojeny nebol, papal pekne nutrilon, od 5. mesiacov prikrmy, ked je spinavy ako male prasiatko, ho neutiream okamzite do vlhcenych h.vadin, kedze do porodnice ma brali od klienta, nemala som cas studovat, co maju ostatne maminky nastudovane, tak do kocika sme nekupili este ani fusak, a na prvej prechadzke /asi 10 stupnov, fucalo jak fras/ bol menej obleceny a prikryty ako trojrocne decka, co sme stretavali. po veceroch sme ho kupali v obyvacke, my v pulovroch, on nahatucky zo zaciatku v teplej, no ku koncu uz v studenej vode, ale taaaaaak sa mu tam pacilo.. som sa hanbila, ze som taka "nezodpovedna" mamina, az kym sa ma nezacali vypytovat, ako to robim, ze moj maly ma cez tri roky a nemal ani teplotu ani sople, nic. tak asi preto...

emma_932
16. apr 2014

@seemani juj a to si mi pripomenula, moj krpec po nas "lozil" uz v porodnici, prosto sa oprel nozickou o nasu ruku a stale vyssie a vyssie. ked som to povedala lekarke, skoro infarkt dostala, ze mu znicime chrbticu 🤐 tak sme mu to zatrhli.. ale aj tak, v poslednych dnoch 8. mes. sa postavil a presne ked mal 9 mesiacov /v ten den/ zacal chodit. predtym ani nestvornozkoval, ani pri nabytku nechodil....

stefka33
16. apr 2014

@emma_932 He he, dačo na tom bude asi. Si ho asi fajne pootužovala. 😀 Babka mi vravela, že bola pozrieť za mlada susedu cigánku, čo práve porodila. Akurát malého kúpali po pôrode a prišla aj svokra tej cigánočky. Strčila ruku do vody a začala tam po nich kričať, že už to decko dočista zožrali, že furt bude choré. A vieš prečo? Lebo ho okúpali v teplej vode a oni vtedy boli presvedčení, že sa deti musia kúpať v studenej inak ochorejú. Čo je na tom pravdy neviem, len som si na to spomenula pri tvojom príspevku. 🙂

misinka26
16. apr 2014

@seemani Odučila som ho pred cca mesiacom, proste už som bola na nervy z neustáleho nočného kojenia niekedy aj 5 krát a začal ma hrýzť, to bol vlastne dôvod prečo som do začala odstavovať ... Moja bradavka, lebo ja kojim asi od 10 mes len z jedného, druhý úplne odmietol, bola taká fialová a krvavá, že som až plakala pri kojeni ... a čo som urobila 🙂 Normálne som si večer pred spaním natrela obradavku horčicou a dala som mu ju, on sa natiahol, že sa ide kojiť a vôbec mu to nechutilo 🙂 sa zatváril, že blee aj ho striaslo, vyskúšal ešte raz a to isté a povedala som mu, že didi sa pokazili a že išli papa a prídu až ráno 🙂 Potom už nepýtal až v noci a to som si obviazala prsia obväzom a vždy keď sa v noci zobudil tak som mu povedala, že didi išli papa a prídu až ráno a podala som mu čajik, jasné mrnčal , trhal ma ( vtedy som mu opakovala dookola, že vidíš didi odišli a prídu až ráno ) ale keď pod tričkom nič nenašiel tak si dal čaj a buval ... ráno som mu normálne dala a povedala no vidíš didi prišli 🙂 U nás to trvalo len tri noci a skoro vôbec neplakal, apceptoval fľašu a dokonca po týždni už nepýtal ani čaj a pekne od vtedy spinká celú noc ... Teraz kojim už len ráno, pred obedným spánkom, po ňom a pred spaním ... Chce to hlavne pevné nervy a nepovoliť, ja som nemala na výber lebo ma to strašne bolelo a potrebovala som čas na regeneráciu bradavky ale kojiť som nechcela prestať to nechám na neho ... A teraz som rada a ľutujem, že som sa tak bála a neurobila to skôr ...

emma_932
16. apr 2014

@stefka33 ale ano, podla teorie /ci tabulky/ by malo mat dieta o jednu vrstvu viac. tak to nase malo vzdy o tu jednu vrstvu menej ako dospely 😀 pritom nesedime doma, je aj medzi detmi, a este nic nechytil /klop-klop/
inak tie cigancata su furt spinave, nahe a... zdrave /az moc 😝 / ale nieco na tom bude

anicka246
16. apr 2014

Ahoj, malý má 7 mesiacov, je kojený a od 6teho dávam zeleninku, ja by som aj chcela hocičo iné dať, len neviem kedy, či to môžem hocikedy medzi kojením alebo tiež nejaký režim vytvoriť, máme to tak že ked vstane medzi tou 6tou 8:00 ráno (vždy je to inak) tak sa napapá, potom o 10:00 potom ide spinkať, zobudí sa dám mu zeleninku... okolo 13:00-14:00 ideme vonka predtým mu tiež dám MM, ked prídeme medzi treťou a štvrtou tiež kojím, okolo 17:00 ide spať na hodku a 18:00 kojím a potom o 20:00 tiež, to už ide spať zasa.. takže ked dáke ovocie alebo aj tú piškotku, tak kedy by som mu to mohla dať, neviem si to nejako naplánovať :(

moni244
16. apr 2014

ahojte, tak aj ja sa pridavam, moja ma 15 mesiacov a je to srotovnik, ka aom uz v tehotenste a pri kojeni nedodrziavala co by sa malo a co nie, malu som zacala prikemovat na rozpati 4 a 5 mesiaca ked zacala vykrikovat ked zbadala jedlo, v lete sme boli 3 tyzdne u svokri na dedine a okostovala zo zahradky jahodi, ceresne, lesne jahody, maliny, cucoriedky a to mala 6,5 mesiaca, od 10 mesiaca jej robim pudink a krupicu z kravsleho mlieka, davam cele vajicko, nielen zltko, je to co my ale neosolene a malo okorenene, nevysmazam, jedla aj segedin, svieckovu a za perkeltom s kolienkami sa ide zabit, ale jedava aj dost zelenimy, tu jej nakrajam na koxky a zobka si

moni244
16. apr 2014

@anicka246 ja som davala pred kojenim napr. popuceny banan, potom cca 20 minut pauzu a potom som nakojila, piskotku pomedzi to som sem tam dala, postupne som vynechavala kojenie a davala normalnu stravu, ale moja je jedlik, ona mala materake mlieko na zapitie alebo dezert

bastika
17. apr 2014

Ja kojim maly ma 9 mesiacov od pól roka prikrmujem kase sunarku výživy pudincek z lidla jogurt ale aj Monte , vždy navarim polievku zeleninove s mäsom vyberiem mu mrkvu zeler petrzlen kalerab a mäso pomixujem a papa teraz uz aj ryzu s mäsom pecivo banán jablko a veru uz aj keksiky tým spini kočík 😀 a dáme mu ochutnať zo všetkého mimo majonez ci udeneho a vyprazaneho lebo to ani my nejeme. Ma rad syr vajicko pecivko hrozno no asi vsetko. Základ je však kasa polievka pudincek a vyziva a veeela materskeho mlieka. Dcéra bola tak isto ma 5 rokov žiadne problemy takmer nikdy chora. Kojena bola 2 a pól roka. Ja vlastne tabulkovym matkam nezavidim ked môj maly robi na vsetko papapapa a nedat mu... 😀

zara0201
17. apr 2014

Moja sestra dala od pol roka prevarene kravske mlieko, ziadne UM, na odporucenie lekara (v Taliansku). Moj maly mal v 9 mesiacoch aj kapustnicu ci peco, knedlo, zelo. Teraz ma skoro 2,5 roka, nerobim dramu ak raz za mesiac na veceru zje salamu vysocinu. Jedine na co si "potrpim" je, aby mal kazdy den ovocie, zeleninu a mliecny vyrobok. Kupim aj Kostikov, ked mi to zje len s lentilkami. Zabijem ho? Ze pomedzi hlavne zdrave jedla zje nejake prehresky neriesim. Miluje detske kapucino. Raz za kvartal ideme do Mac Donaldu a kupime Happy meal. Zje hranolky. Minule som rano piekla kuracie rezne- no nedajte mu ked ma na to chut. Ja si ozaj davam pozor na zdravu stravu, ale aby som sa drzala presne tabuliek co a kedy a co nie a preco nie a BIO k tomu... Zdravy sedliacky rozum, neodflaknut to, nepodcenovat ale zase nedrzat dieta v bubline. Mali by ste vidiet tu jeho radost z grilovanych klobas...
Ja som ako 4- mesacna (pred 32 rokmi) dostala od babky na obech hribovu polievku, lebo zeleninova sa prekysla...

aliza
17. apr 2014

@bastika zaklad stravy rozhodne nie je kasa, pudincek a vyziva....takze sa ty netrap tabulkovymi mamickami, radsej sa trap tym, ako stravujes vlastne dieta 😖. A to, ze tvoj syn robi na vsetko papapa, tak mu das, ani nekomentujem 😕. Som nevedela, ze 9 mesacne deti maju taky rozum, ze vedia, co je pre nich zdrave a co nie, to mas teda genialne dieta 😖. Mozno bude pytat v lete aj pivko, ked vas uvidi pit, to mu das tiez? ved bude pytat, nie?