Nočné pocikávanie skoro štvorročného syna

iivkaa1
4. dec 2013

Ahojte maminy, moj maly je odplienkovany,len v noci sa mi stale popisa..... Aj ked pred spankom ide piskat,potom o 3hodky ho dam na nocnik v spanku sa vypisa,no o dve hodiny je opat mokry.....a to vecer vela nepije,len kakao... Uz neviem ako ho to naucit...ci sa to upravi samo??? Stale je vsetko mokre :( dakujem za tipy a rady

ichbinich
4. dec 2013

@iivkaa1:
Na rozdiel od odplienkovania cez den sa nocne odplienkovanie neda naucit. Dieta musi dozriet, ze ho ten tlak zobudi a bude vediet povedat, ze potrebuje ist cikat.
Kup si ochranu na matrac, dostatocnu zasobu postelneho pradla, alebo mu daj plienku iba na noc, pokial nedozrie. To sa urychlit neda...

iivkaa1
autor
4. dec 2013

@ichbinich myslis,ze je normalne aby mal 4rocny na noc este plienku??? lebo fakt,stale len periem a v noci ho 2xprezliekam....a myslis,ze sa zobudi ze mu treba piskat,aj ked bude mat plienku?

mijunik
4. dec 2013

@iivkaa1 ahoj, naša dcérka sa tiež v noci pocikávala a to mala už viac ako tri roky, mám pocit, že už mala skoro štyri. Cez deň chodila na záchod alebo na šerblík, ale v noci mala tak tvrdý spánok, že sa nezobudila na to, že musí cikať. Párkrát sme ju nechali spinkať bez plienky, že "veď už je veľká a teda skúsime", ale bola z toho len nervozita, plač, lebo sa pocikala a na to sa už zobudila, že ležká v mokrom a studenom, museli sme prezliekať aj Ľubku, aj posteľ... Po týchto zopár pokusoch sme si povedali, že na noc pokračujeme s plienkou a všetci sme sa pekne vyspali. 🙂 A odoznelo to úplne samé, keď bola na to Ľubka pripravená. Tiež sme skúšali kadečo - nedávať jej už pred spaním piť, zobudiť v noci a dať vycikať... Nepomáhalo to. Teraz má 7 rokov a nemáme problém. 🙂

iivkaa1
autor
4. dec 2013

@mijunik dakujem , cize nemam si robit starosti,ked mu dam plienku...aj ked pocuvam od okolia ,ze je velky uz a je to hanba aby mal plienku....no moj sa nezobudi ani ked je mokry....a obcas sa mu stane nehoda aj v spanku...cize nemam si robit starosti,ze je "iny" ako ostatne deti....takze aj u nas to odznie samo....vdaka

ichbinich
4. dec 2013

@iivkaa1: Moj brat mal niekedy nehody az do 6 rokov... Takze "normalne" je vsetko 😉
Mojho syna som cez den odplienkovala ked mal "az" (v ociach slovenskych matiek) 3 roky... A bez toho, aby som nieco robila, v priebehu par tyzdnov ostaval suchy aj v noci. Niekedy sa stanu nehody aj teraz, ale co uz. Operiem, prezleciem a spime dalej 😉
Ak odmieta plienky, tak existuju take spodne gatky na noc DryNites. Oblieka sa to ako gatky, nie ako plienka.
Kedysi sa robili tzake specialne podlozky, ktore pri pocikani zvonili ako budik, aby sa dieta zobudilo, to sa mali potom deti naucit vstat zhruba v tom case, ked sa pocikaju, a teda vstat skor a ist na wecko. Ale pokial viem tak sa to uz neodporuca. Lebo to rusi prirodzeny spanok a spankove rytmy a navyse nie kazde dieta sa pocika presne v ten isty cas...
Proste ten tlak musi dieta zobudit.
Niekedy sa syn zobudi sam a zavola ma, ze musi ist cikat.Niekedy sa iba mrvi, este nie je hore, ale ked sa ho spytam, na wecko ide. No a niekedy ma zavola az ked je pocikany. A raz sa dokonca stalo, ze az rano somn si vsimla, ze je postel vlhka. A to je vsetko u toho isteho dietata! Takze naozaj su rozne odchylky uplne normalne...
Nic si z toho nerob, hlavne syna za to nekarhaj. Jendeho dna to prestane a hotovo.
Vsetko dobre!

iivkaa1
autor
4. dec 2013

@ichbinich dobre dakujem pekne...skusim to aj ja nechat na neho sameho.....a nauci sa to... ako neodmieta plienky, len sme buclaty a kde kupim tie nohavicky?

livi
4. dec 2013

@iivkaa1 my máme presne ten istý problém a už som to tu aj čítala, že veľa mamičiek to má s deťmi takéto aj po 4. roku života. náš malý mal 4 už v auguste a nočné pocikávanie máme stále. už to ale neriešim, prejde to raz samé. jeho tatík sa pocikával do 5-tich rokov, nie je to nič nezvyčajné a dokonca u niektorých detí to trvá aj dlhšie. ja malému kupujem v dm plienkové nohavičky babylove - 6+, sú až do 30 kg tuším. mňa akurát štve, že sa pociká aj v škôlke pri poobedňajšom spánku a učiteľka to stále rieši ako keby bol jediný v jeho veku 😠 pritom som zistila, že takýchto prípadov je veľa. a inak- veľmi často to postihuje nadpriemerne inteligentné deti, takže možno je tvoje dieťa aj malý génius 😉

ichbinich
4. dec 2013

@iivkaa1:
Ja zijem v Rakusku, tu ich maju v drogeriach (napr. BIPA). Alebo skus tie velke babylove z DMka, ako ti odporuca @livi.

mijunik
4. dec 2013

@iivkaa1 vieš čo, my máme aj dvojročného synčeka, presnejšie - má 2 roky a 4 mesiace, je úplne plienkový, odmieta ísť na záchod (mám pocit, že sa bojí tam sedieť aj keď mu tam dáme tú malú dosku), na šerblík si síce sadne, ale nejako ho nechce použiť na vykakanie, len sa doň vyciká, aj to postojačky a aj to len vo vani. Vedome sa ale zatiaľ nepýta. Začína však komentovať, keď naložil alebo práve nakladá... 🙂 A už tiež počúvam najbližšie okolie ohľadom plienok, že "ale to už by nemal, už by mal byť čistý (rozumej bez plienok), už je veľký". Štve ma to, teda nie, že malý je plienkový, ale tie reči v rodine. Čo koho trápi, že dvojročné dieťa používa plienky! Učí sa to postupne a verím, že kým pôjde v septembri do škôlky, že sa od denných plienok odnaučí. 🙂 Čiže si nerob ťažkú hlavu z "múdrych" rečí, je to Tvoje dieťatko, Ty si ho naučíš ako Ty uznáš za vhodné a tempom aké Ty považuješ za primerané. 🙂 A určite je veľa takých detí, čo sa v noci pocikávajú, len možno nie každý rodič sa k tomu prizná. 😀 Patologické je to až myslím okolo siedmych rokov a aj to sa určite stávajú nehody (mne sa stalo keď som mala tak okolo 10 rokov, snívalo sa mi, že som na záchode na malej, len potreba bola skutočná...). Synčekovi dopraj čas, určite na to dozreje, aby sa začal v noci na potrebu cikania budiť, kým sa tak stane, dávaj mu plienku, vyspi sa a nestresuj sa starosťami, či sa "zase" nepociká. 🙂

perla200
4. dec 2013

@ichbinich ani si nevies predstavit ako si ma potesila - my mame tiež ten istý problém- v noci plienka hoci ma 4 roky, cez den NO PROBLEM ani cez obed....len vnoci sa nevieme odplienkovať

perla200
4. dec 2013

@mijunik a kedy to odznelo? kolko mala rokov?

perla200
4. dec 2013

@iivkaa1 my sme na tom tak isto....
@livi aj nam sa sem tam stane nehoda v skolke - učitelka to absollutne neriesi nastastie - povedz jej na čo stresuje to dieťa? potom maju traumy zbytočné z toho....

ichbinich
4. dec 2013

@perla200:
Naozaj to nechaj tak. A kadejake "mudre" komentare ignoruj. Na Slovensku sa este stale drzi stary system, ze dieta ma byt co najskor bez plienok. A pritom je dokazane, ze je jedno, kedy sa s odvykavanim zacne, ci v 6 mesiacoch alebo v 3 rokoch, priemerne su deti bez plienky okolo tych 3 rokov... Takze ziaden stres. Cim viac sa stresuje, o to horsie to ide.

O to ide, ze odplienkovanie v noci sa neda naucit. Dieta musi dozriet na to, aby ho to zobudilo. Ked ho budes budit na cikanie, nik sa nevyspi a vystresovani budete vsetci. Na noc daj plienku a vsetci sa vyspite 😉 Ked bude plienka tak 10 dni za sebou sucha, mozes skusit bez plienky. Ale daj ochranu na matrac, lebo prvu noc bez plienky sa na 99% pocika 😉

Mna syn prekvapil, ze to slo tak rychlo. A ine deti v jeho veku na sidlisku su tiez rozne, niektore bez plienky od 2 rokov, niektore este maju plienku na noc. Proste ako sa rozne naucia chodit aj sa rozne v noci pocikavaju alebo nie.

V jasliach mali na matracoch tie chranice, teraz v skolke su matrace samotne potiahnute akoby kozenkou a na tom je plachta. Pocikane veci mi dali/daju do sacku a hotovo. Rezervne oblecenie ma kazde dieta, nikto to tu neriesi.

perla200
4. dec 2013

@ichbinich presne dva mesiace som ju budila každé dve hodiny - už som bola zrútená a kedže je človek nevyspatý sem tam vyletila som na nu a potom sme plakali obe....potom sme to vzdali a sme kludné obidve a neriesime to...nechcem tlačiť na pílu -a ko aj cumel - silná závislosť, zbavili sme sa jej zo dna na den...

bibina32
4. dec 2013

My sme s najstarším mali tento problém do 5,5r, tiež som ho budila 2 krát za noc a nepomohlo potom som sa na to vykašlala, kúpila som nepremokávu plachtu lenže tá tiež dlho schla, hlavne v zime, tak som mu dávala plienku 😀 . Aj som sa pýtala detskej doktorky moč mal v poriadku tak povedala ak to do 6r. neprejde pošle ma k urologovi. Jednoducho on si to musí uvedomiť, že ide cikať. Ináč sa to nedá naučiť. Dvaja mladší si to uvedomoli ked mali 3,5r. Musiš vydržaž a pevné nervy. 😉

anima9
4. dec 2013

@iivkaa1 Môžno Ťa upokojím tým , že nočné pomočovanie (enuresis nocturna) u detí do 5 tich rokov veku (vrátane) nie je považované za patológiu. Ak by pomočovanie bolo aj cez deň, to by už bol problém. Ale vo Vašom prípade radím len vydržať a dodržiavať režimové opatrenia (napr. nepiť 2 hod. pred spaním, vymočiť sa pred spaním a pod.) a ak by problém pretrvával aj po dovŕšení piateho roku, tak vyhľadať odborníka. Na internete je o tom kopec článkom. Ja posielam jeden k nahliadnutiu, kde doktorka radí - http://najmama.aktuality.sk/poradna-otazka/2269...

perla200
4. dec 2013

@bibina32 presne aj my sme boli u nefro, vsetko mala ok, krv, moc a sono.... dr. mi povedala že je lenivá.... a že do piatich rokov sa to neriesi...a to ma 4 aj 3 mesiace.... tak uvidíme

lleniak
4. dec 2013

@iivkaa1 daj mu plienku. casom sa to upravi same a ked sa neupravi, okolo 6 rokov budes riesit s Dr., ze co je pricina. na okolie sa vykasli, oni tu precikanu postel dookola neperu.

moj starsi je stale v plienke na noc. a nik neriesi, na 5rocnej kontrole hovorila Dr., ze este je zavcasu riesit. a mala pravdu - mlady je akurat na najlepsej ceste sa jej zbavit, uz nebola mokra hadam tyzden, len to este nechce riskovat. ma 5,5. s tym, odkedy je odplienkovany cez den to ziadny suvis nemalo.

mijunik
4. dec 2013

@perla200 myslím, že Ľubka mala okolo štyroch rokov alebo aj cez štyri roky, keď sa prestala v noci pocikávať. Tiež sme však boli v tlaku okolia, presnejšie rodiny z manželovej strany (inak sú to fajn ľudia, nemysleli to zle), tak som si pripadala vtedy ako neschopná matka, ktorá nevie svoje dieťa odučiť od plienok. Dosť dlho (v porovnaní s rovnako starou sestrenicou) je trvalo aj odplienkovanie cez deň, joooooj, čo som sa napočúvala múdrych a určite najlepšie mienených rád! Také ustarané cmuknutie a dodatok, že "no, ale to už by nemala mať plienky..." Alebo lepšie - "fuuuuuuj, hanba, taká veľká a ešte má plienku". Do škôlky už ale išla s tým, že cez deň plienku nemala, len na spinkanie. To mala 2 a trištvrte roka. Bolo tam viac takých detí a vôbec to nikomu nevadilo. Po týždni nám učiteľky vrátili suchú plienku s tým, že Ľubka ju nepotrebuje. 🙂 Tam sa išli vycikať tesne pred spinkaním, potom hneď po zobudení, pritom dodržiavali pitný režim, ale jednoducho to tie učiteľky perfektne zorganizovali. 🙂 Ako som písala vyššie, teraz riešime Brankove plienočky, tiež by som ho rada už mala naučeného sa pýtať na nočník, aj peniažky by sme ušetrili, aj by sa bodynko lepšie zapínalo, ale viem, že to netreba siliť. Branko na to dozreje a čo sa nočných plienok týka, počítam s tým, že tie budeme hádam aj do piatich rokov dávať. 😀 Ale radšej kľudné a vyspinkané dieťatko a takisto oddýchnutí rodičia ako nervozita a nevyspatosť a pocit neschopnosti a čo ja viem čo ešte. 🙂 Beriem to tak, že niektoré deti sú síce rýchlo bez plienok, ale zato nerozprávajú napríklad. Braňo je ukecaný a väčšinou je mu aj pekne rozumieť, Ľubka bola (a stále je) taká istá, myslí im to obom poriadne, takže fakt neriešim nejaké plienky. 🙂 Jednoducho každé dieťatko je iné. Hlavné je, že sa doma všetci ľúbime. 🙂

jasminet
4. dec 2013

@iivkaa1 to sa neda odnaucit. nasa mala to iste - cez den v pohode a v noci alebo cez obedny spanok ak nahodou zaspala, tak sa pocikala. a bola schopna v tom spat celu noc kym som ju nenasla. proste ani tuk. aj na nocnik som ju davala 2x za noc, vtedy sa teda na povel vycikala do neho, ale rano nevedela, ze vobec cikala (proste som ju spiacu posadila, ona urobila, ja som ju obliekla, ulozila a ona spala dalej)... ale sama od seba sa nezobudila nikdy. az tesne pre 4 narodeninami z noci na noc prestala a odvtedy mala asi 3 nehody. budi sa sama ked jej treba, ale vacsinou spi celu noc. pred spanim sa musi ist vycikat, aj 2x jej kazem radsej.

rossalinda
4. dec 2013

ja mam ten isty problem a napocuvala som sa az kym mi sesternica neporozpravala svoj pribeh ako bola zo svojou dcerkou v 5 rokoch. koli tomu v nemicnici robili jej vsetky mozne vysetrenia a nakoniec zistili ze radka ma iq 138 je genius. nasadili neake lieky z ktorych bola mimo tak ju zobrala sestrrka k liecitelke a mali po probleme. tak som.uz kludna

perla200
4. dec 2013

@rossalinda a čo ma IQ s tým?

mikinko223
4. dec 2013

@iivkaa1 plienka sa nechava detom v noci dovtedy, kym sa nezacne budit so suchou. Hodinu pred spanim uz nepit, a len sa napit, nepit vela. sama viem, ak sa pred spanim napijem, do 2 hod musim cikat

rossalinda
4. dec 2013

@perla200 nic ale keby neriesila pocikavanie tak by na to neprisli a nemerali jej ho