Obdobie vzdoru u 20 mesačnej dcérky

erka2014
27. okt 2016

Ahojte mamičky, prosím o radu 🙂 lebo už som zúfalá. U 20 mesačnej dcérky sa prejavuje obdobie vzdoru v takej intenzite, že už fakt neviem, čo mam robiť. Začalo sa to cca pred tyždňom, keď mala (aj ešte má) exém na brade, ktorý jej zhoršovalo neustále dudlanie cumlíka v noci. Mala ju sústavne mokrú a tak sa nám dudlík "pokazil". Už som to chcela spraviť dávnejšie, lebo sa v noci neustále budila, keď jej vypadol a pritom by v pohode spala ďalej, keby ju ten pocit nebudil. To si odplakala tri noci a potom o ňom už "nerozprávala". No prišli soplíky okrem nerovozity z cumlíka nemôže poriadne spať pre zlé dýchanie. Teraz by som povedala, že dýchať celkom aj môže, ale aj tak vyslovene reve a hlavne bije mňa aj celú rodinu. Nie len v noci. Nemôžem jej nič zakázať, lebo hneď má nervy. Hocičo sa jej nedarí tak do toho hryzie kričí a nervačí sa. Niekedy ju nemôžem ani vziať na ruky, lebo sa len hádže a je strašne agresívna. Ani v noci ju ničím neviem zabaviť, ani keď zažnem a chcem ju upokojiť knižkou alebo hocičím iným. Preplače aj hodiny, takže rady "nechaj ju vyrevať" moc nezaberajú. Štve ma, že zaspí až keď už nevládze plakať a že keď sa kedykoľvek prebudí hneď piští a kope do mna. Skúšala som objatie, ignorovanie, odchod z izby a už aj dostala, ale tomu sa chcem vyhnúť , lebo mi je jasné, že bitkou to len zhorším. Poobedné spanie detto. Zvyčajne šla spinkať okolo 12tej a teraz si s ňou neviem rady ani o 16tej. Ak máte nejaké skúsenosti, kedy to prejde a čo u vás zabralo, prosím píšte 🙂 ďakujeeem

kp7333
27. okt 2016

@erka2014 toto ako by si o mojej dcere pisala, ked u nej vrcholilo obdobie vzdoru v tom istom veku. Zhorsilo sa to tym, ze som ju odstavila od kojenia, tiez nekonecne revy, jedy, nespavost. Neviem ti poradit ine, len vydrzat. Skuste sa zamerat na to spanie, lebo od toho sa odvija potom spravanie cez den. Ona si casom zvykne spat bez cumla, medzicasom sa pokus jej ho niecim nahradit - napr. u nas fungovala docasne v noci flasa s vodou a pritulenie ako nahrada kojenia. Ten denny spanok je casty problem u deti vo veku dvoch rokov. Oni rebeluju, ale spanok este potrebuju. U nas pomohol pevny rezim, vystihnut spravny cas ukladania do postele a ritualy - citali sme rozpravky na ukludnenie miesto kojenia.

ekyna
27. okt 2016

nas maly mava obcas tiez taketo stavy, teraz ma 2,5 a dufam, ze sa to uz bude len zlepsovat. U nas zabralo to, ze som ho asi 2x zavrela do jeho izby sameho, aby sa ukludnil. A potom a aj teraz ked mu poviem chod sa ukludnit, tak ide, niekedy tam aj na truc odide sam a tam sa ukludni a o 2minuty pride s usmevom. Kricanie a nervy nikdy nepomahali. On je baran a cim viac tlacim, tym je vacsi odpor z jeho strany. Na kazde dieta plati nieco ine, treba len prist na to, ze co. Ale citala som vela razy ze pomohlo zavriet do izby. Predtym sme skusali aj statie v kute, ale to ho este viac nastvalo

magmolatus
27. okt 2016

Dudlik si jej nemala zobrat, len ho trochu obmedzovat. Mi ho nasej v noci nechavame a cez den si ho sama vybera.
Naša keď sa durdí chytím psa, pritúlim si ho k sebe a hladkám ho zo slovami "Moja Natálka" a na 90% prestane plakať.
Ked začne revat, pes zavíja o dušu a sme doma ako v zoo. 😀

erka2014
autor
27. okt 2016

@magmolatus jej nevysvetlis ze teraz budes mat dudlik iba chvilku.pokial ho v noci nema nonstop tak ho hlada.ale ako hovorim.uz sa po nom nepyta len ostala takato.

erka2014
autor
27. okt 2016

@kp7333 ten dudlik ju uz asi az tak netrapi a teraz ked ma sople tak by revala aj tak lebo sa jej s nim nedalo dychat.ja som skusala dat ju spat zasa v tu jej hodinku ale nechce a zasa to iste dokola.dnes napr.nespala vobec.nasilu ju v posteli s placom drzat nebudem. 😐

erka2014
autor
27. okt 2016

@ekyna kolko plakal v izbe ked si ho tam zavrela tie prve razy?

katriona1
27. okt 2016

tak moje dcera měla období vzdoru od jednoho roku, za pár měsíců jí budou 3 roky a musím říct, že výrazně se to zlepšilo po druhém roce
problém byl hlavně se spaním, přes den i v noci a procházky venku, protože se dlouho chtěla vozit v kočáře a nechtěla chodit nebo utíkala a nechtěla jít tam kam my nebo cizí hračky na hřišti, to byl taky horor jí vysvětlit, že to nemůže mít 🙂
no pomohla jedině přísnost a důslednost, hlavně se nesmíš ty bát něco jí zakázat,dítě to vycítí a nebudeš mít u ní autoritu
při hysáku odvádím dceru do pokoje, nezavírám jí tam a povím at dojde až se uklidní, dřív to trvalo hodně dlouho než se uklidnila, ted je to chvilka, když dojde pomazlíme se povíme si co špatného udělala a usmíříme se 🙂 když třeba nechce jíst, vezmu talíř a povím jí, že nic jiného nebude, když se začala vztekat, šla do pokoje, ted už se maximálně na pár sekund urazí a pak jde jíst, protože ví, že to myslím vážně 🙂 hlavně se dítěte nedoprošovat a neplnit každé přání jenom, aby bylo spokojené, to dělají svokrovci a malá si k nim potom dovolí hodně, takže když jsem něco zakázala a ona se začala vztekat, šla jsem pryč a dělala jsem, že si jí nevšímám, dneska už se většinou ani vztekat nejde, jenom třeba pofnukává ( řekne mi, že jde plakat 🙂 nebo se mě snaží uprosit 🙂
občas jsem jí dala i po zadku, když udělala něco velmi špatného, dneska stačí zvýšit hlas a hned ví, že je zle 🙂
se spaním to bylo těžší, nechat vyřvat samotnou v pokoji nepomohlo snad nikdy, prostě jsem sik ní lehla, dělala, že spím a vždy když vylezla z postele jsem jí vratila spátky, takto stále dokola, ono jí to potom přestalo bavit a usnula, takové scény nedělala každý den, ale vždy bylo horší a lepší období, spánek se celkově ustálil po druhém roku, to začala zase spát celou noc, nebo když se vzbudí tak aspon nebrečí, ale vleze si k nám a spí dál, stále i ted to někdy zkouší, že nechce jít spát a třeba pofnukává, ale ví, že stejně musí takže to trvá chviličku a pak jde bez protestu 🙂
dneska už je to opravdu jak jiné dítě, ale občas se ten vztek objeví a chová se jak nevychovaný spratek, ale netrvá to dlouho a jelikož už mluví a rozumí dá se jí domluvit 🙂
takže chce to prostě vytrvat a ukázat kdo je tu šéf 🙂

erka2014
autor
27. okt 2016

@katriona1 palec hore.dufam ze aj my to dotiahneme do takehoto zdarneho konca 😉 tu izbu musim vyskusat.doteraz nebolo treba.

ekyna
27. okt 2016

@erka2014 chvilku.Mozno minutu.Velmi rychlo sa ukludni ked je sam.Neviem ake znamenie je tvoja ale uz som sa naucila ze na barana tlacit je zbytocne.

katriona1
27. okt 2016

@erka2014 jako nemám doma určitě andělíka, někdy to její toto chi a toto nechci mě dokáže pěkně vytočit 🙂 ale už je to prostě slabý odvar toho co bylo vloni, kvůli tomu jsem i druhé dítě naplánovala až na příští rok, protože její záchvaty vzteku bych asi těžko zvládala a určitě bych jí více dovolila, ted se na mimčo těší nejvíc malá, miluje miminka 🙂
určitě vyzkoušej, na začátku to bylo hrozné, bylo mi jí i líto, kopala, mlátila sebou po zemi, ale prostě když vyšla ven vrátila jsem jí zpátky než se uklidní
ono ted se to pěkně píše, ale tehdy jsem měla nervy na pokraji, však malá je nervák a tvrdohlavec po mně 🙂

ekyna
27. okt 2016

@katriona1 suhlasim so vsetkym.Dolezite je,mozno zaklad vsetkeho,ze dieta musi vidiet a vediet ze s rodicom nemoze kyvat Ja ked poviem nie,tak sa ho snazim dodrzat.Nie vzdy je to lahke,ale musia mat pocit autority,aj ked sme kamosi a partaci.Ja mu stale hovorim ze ak chce aby som posluchala ja jeho,v zmysle ked si nieco zela alebo chce ist napr na ihrisko alebo tak,musi posluchat aj on mna,musime sa posluchat navzajom.A casto pomoze ked nechce posluchnut ze mu poviem Tak dobre,ja idem robit to a to a nie to co sme mali v plane podla jeho zelania.A hmed pochopi

katriona1
27. okt 2016

@ekyna přesně, není publikum, není ani šou 🙂

katriona1
27. okt 2016

@ekyna ano dítě prostě potřebuje párkrát zažít, že ne je ne a, že to rodič myslí vážně, já třeba nemám problém se dohodnout, ale musí se mnou o tom normálně mluvit, jakmile začne dupat a něco si vynucovat tak prostě ně, aby si nemyslela, že takovým chováním něco získá, dítě to brzy pochopí 🙂
a taky máme s manželem pravidlo, že ten kdo něco zakáže, tak to zase musí dovolit, jinak si malá myslela, že tatínek je ten hodný a mamka ta která jí nedopřeje

majcii
27. okt 2016

Ahoj, nemyslim si, ze je to vyslovene vzdorovanie, ale skor reaguje na nahlu zmenu, kedze si jej zasiahla do osobneho vlastnictva a zobrala dudu🙂 Tak male dieta, 20 mes. nevie inak reagovat, brani sa, utoky a krik je prejav zufalstva, nepochopenia, nevypocutia, viem, ze to myslis dobre, ale mozno este nieje ,,ten,, cas, este to nevie prijat a nerozumie preco to robis, okolo 2rokov by sa to malo zacat menit, uz bude vediet trocha viac spolupracovat, ale samozrejme si jej mama, rozhodujes, tak len mozno este nieje zrela a prejavuje sa to takto .Ja mom. riesim to iste, len v mensej miere, nakolko syncek pred 3 mesiacmi ,,dostal,, braceka🙂. Nakolko je surodenec velky zasah do intimity rodic\ dieta, tak sa snazim to riesit pomalsie a miernejsie, predsalen, 2 rocne dieta sa prejavuje, nechcem aby ublizil sebe alebo bracekovi. Sucasne sa nam prerezavaju stolicky, moze to byt aj vas pripad, je to tazke, pre kazdeho, vela lasky pre dieta a trpezlivosti mamke prajem.

majcii
27. okt 2016

A ako pises, mala ma aj sopliky, takze to moze byt kombinacia vsetkeho choroba, smutok za dudou a nedostatok spanku, kedze teraz zaspava, nezaspava ako byva zvykom. Hlavne to treba prezit v zdravi a nezabudat nato, ze dieta sa meni neustale, je rozdiel dieta 20 mes, 2 rocne a 2,5 rocne, mentalne aj fyzicke potreby su uplne oslisne.

bielavila
27. okt 2016

ahoj aj moj maly ma 20 mesicov a take mierne obdobie vzdoru, u nas jednoznacne pomaha prisny rezim spanku, o 12 na obed a vecer o 20.00 nekomromisne a bez reptania, prebalime, oblecieme pyzamko, vycistime zubky, pomodlime sa anjelicku moj staznicku, mliecko a ostavam s nim az kym nezaspinka. nieked to trva 5 minut niekdy aj 20 minut...dalej mne velmi pomaha vycerpat ho, aby sa nenudil, bud vonku nech beha ako divoch alebo teraz ked je vonku hnusne tak do detskeho centra nech sa jasi aj 2 hodiny, ale krasne zapinka, treba ho zamestnat proste, tiez ked vidim, ze je extremne citlivy dovolim mu aj to co inokedy nie, napr. na notbuku pozerat rozpravky, ale obcas zabere aj pozadku aj pokricim aj zakazem...treba skusat a nevzdat to, nenechat si skakat po hlave , ale s laskavym a citlivy pristupom, ach snad to coksoro prejde 🙂 a este by som poradila ak ma teraz blbe obdobie ten cumlik nechat, deti sa tym vedia krasne ukludnit aj ked viem, ze vela mamiciek to neodporuca, ale deticky sa dudkou vedia krasne ukludnit, neni to idealne riesenie, ale je to jedno z rieseni, teda aspon pre mna, dietaku v tomto veku nepomoze vysvetlovanie, a ked sa uz inak neda dudka pomoze...ved ju nebude mat do 5 rokov tak ten mesic hore dole 🙂

katriona1
28. okt 2016

@majcii já se vždy snažím pochopit důvod dceřina chování, když vím,že je unavená, nemocná, prostě není ve svojí kůži tak jí určitě netrestám za každou hloupost, může být uknouraná, podrážděná, ale je určité chování, které nebudu tolerovat nikdy ( záchvaty vsteku a ubližování lidem okolo) 20 měsíční dítě je už dost staré na to aby plno věcí chápalo, některé děti už mluví, jiné aspon ukáží co chtějí a určitě máš pravdu, že se to po tom druhém roku zlepší, ale je potřeba na tom pracovat hned od začátku, jinak tu může být 4 nebo 5ti leté dítě které bude matka pořád omlouvat, že má špatný den ( jako sestřenice malá, která má záchvaty jenom kvůli tomu, že nedostala zmrzlinu co chtěla nebo nechce ráno do školky a dudu cumlá celý den skoro v 5ti letech 🙂

majcii
28. okt 2016

Jasne, suhlas, ja samozrejme uplne racionalne neviem vzdy reagovat, niekedy svojim hlasovym prejavom ,,upozornim,, maleho, ze to vedia aj susedia, niekedy vystraja len tak z nudy a to viem, ze trix a dost, len si myslim, ze aj ked rozumeju vela a vedia poriadne vytacat, ze niekedy sa treba zamysliet, ze fakt je to este tak male dieta, ze niektore veci nemusi zvladat a to este netreba zabudat aj na povahu dietata, mam 3 synovcov, jeden pohodak odovdzal dudu ked mal rok a pol, druhy ju nemal vobec a treti dudlal do 4, ta individualita je to, na co je dolezite mysliet, jedno dieta staci vyrevat den dva a pohoda, ine sa ti hodi o zem aj o mesiac a si moze ublizit zbytocne, len preto, ze este nieje zrele, pripravene sa niecoho zdat, lebo sa neberie do uvahy jeho povaha, individualita, len sa vidi to, ze ,,vystraja,,. Ale urcite s tebou suhlasim, ja som aj za prisnu, ale laskavu vychovu, dookola vysvetlovat, ale ked sa neda, tak byt nekompromisna. Ako sa pise v mudrych knihach, tak vzdy pomaha rezim a ritualy zauzivane, nech nieje velmi priestor na zdor.

majcii
28. okt 2016

Vela robi samozrejme aj unava mamicky, prenasame naladzy na deti, reagujeme podrazdenejsie a dieta opakuje spravanie, pozname to vsetky, uz len asi vydrzat a pridu lepsie dni;).

erka2014
autor
28. okt 2016

no babule dakujem za odpovede, trošku sa to zlepšilo, mala dudu už vôbec nerieši, už sa aj lepšie vyspala takže aj to hodne pomohlo. obdobie vzdoru to asi bude, vydupkava si každu vec ale bojujem s chladnou hlavou a trvam na svojom. napr. dnes prvykrat zaspala sama. revala že ešte nechce isť, tak som ju nechala samu a vracala sa k nej po 5 minutach ale nechcela ma tak zaspala bezo mna. snad pochopi že bude musieť byť pekna ak chce mamu pri sebe alebo sa aspon skrati čas trucovania a pekne zaspi aj sama. 🙂

ekyna
28. okt 2016

@erka2014 neboj,deticky su velmi mudre a velmi rychlo zisti ze cez vzdor cesta nevedie.Oni sa vsetkemu ucia.Nechapu naplno ze svet sa netoci podla nich,nechapu spolocenske zakony a nechapu preco nemozu mat to co oni chcu a kedy.A je na nas aby sme ich to naucili a previedli ich tymto komplikovanym obdobim.Ja som myslela ze mame to najhorsie za sebou,maly ma 2,5 roka a zacal chodit do skolky.Chcel do nej ist,tak sme ho dali.Ale prvy tyzden bol peklo.Predtym sa mi nikdy nehodil v obchode na zem,bola som zhrozena tym co to mam za dieta.On vmutri bojoval s novou zivotnou zmenou a asi to ani nevedel ovplyvnit.ale povedala som mu ze sa hnevam a som smutna a hanbim sa a prvykrat mi sam od seba povedal maminka prepac a objal ma.Vtedy som si najviac uvedomila aky je uzasne citlivy ale musela som ho naucit ze sa tak chovat nesmie.

erka2014
autor
29. okt 2016

@kp7333
@ekyna
@majcii
@katriona1
@bielavila j baby hruuza noc.3 hodiny revala. Odchadzala som z izby ked ma bila a revala aj ta a dlllho.zachripnuta a nevyspata je vysledok.stale chcela ist prec z izby alebo len revat.citat knizku zaberalo len na par minut aj to az ku koncu hisaku.akonahle zaspala pri citani nechala som ju chvilku nech tvrdsie zaspi.zhasla som.lahla k nej a ona sa prebrala a zasa revy.tak 4x.tak neviem co robim zle.skuste zareagovat.mozno to vy vodite inak.ja som hlavne hladala rychle riesenie lebo som bola strasne unavena.ale drzala som sa.nekricala ani nebila som ju. 😒

majcii
29. okt 2016

Ja som asi makka, alebo to, ze som rodila nedavno to robi, ale ja by som jej tu dudu nechala na spanok, ukludni sa, predsa, nevies, mozno su to zuby, ocne, stolicky, neviem v akom stadiu mate chrup...prosto ten hnev prameni z niecoho, bolest, choroba, nesuhlas, nemyslim si, ze to robi naschval, vela objati, ako pises pritulit, hladkat a skontrolovat zubky, my sme mali len raz taketo zatial, tak na 19 mesiacov, ocne zuby, musela som nim raz zatriast, lebo sa az zachadzal od revu a dusil sa, ukludnil sa jedine s dudou, moja babka bola porodna ,,baba,,, vravievala, ze cumlik nahradza prsnik a prsnik je to, co babo potrebuje ked sa citi zle, pri chorobe, ked ma strach atd...

majcii
29. okt 2016

A nie, nepracujem pre ziadneho vyrobcu cumlov:D, len su proste deti, co sa ukludnia s cumlikom, ine s dithiadenom, ine same svojimi metodami, mam 4mesacneho skoro a skusala som 5 znaciek cumlov, ziaden nechce, ja ho nenutim, obcas ked zaspava ponuknem, ale nechce, je to pohodak zatial, tak som zvedava pri zubkoch ako to bude prebiehat. Drzim palce, je to narocne, skus trebars aj nejake mlieko na dobru noc, kasu, kupel s vonnymi olejmi pre deti, mozno pomoze, neuskodi.

bielavila
29. okt 2016

@erka2014 ked ma maly hysaky pri zaspavani pevne ho drzim, nic nerozpravam som ticho iba ho drzim nech reve nech sa ukludni a potom hladkam po chrbatiku a jemne po vieckach a vscsinou zaspinka, ale to je moja metoda a netusim ci tabere aj na ine deticky

erka2014
autor
30. okt 2016

@majcii ona už ma okrem poslednych dvoch všetky zubky, a tie dva nevyzeraju, že sa idu preriezať. a mali sme niekolko cumlikov ktore kadejako striedala - a dnes našla jeden pod gaučom. povedala som jej nech mi ho da, že je špinavy a nemala s tym absolutny problem a hodili sme ho do koša a neriešila ho vobec. neviem či je to len vzdorom, dnes revala v noci dvakrat a kratšie ale straaaašne ma to štve - bojim sa že ak jej vratim dudu tak to len pokašlem lebo v buducnosti budeme zasa riešiť to iste odznova s tym istym vysledkom a ešte si bude myslieť že jej ho aj tak raz vratim 😒

timea7
31. okt 2016

@erka2014 myslím, že riešiš veľa vecí naraz, zrušili ste dudlík, chceš, aby zaspávala sama, no ona momentálne prežíva veľmi zložité obdobie. Snaž sa zachovať klud za každú cenu, spolu s pevným režimom, prísnymi pravidlami a kopou lásky je to najlepšia cesta, ako prežiť obdobie vzdoru. Neodznie zo dňa na deň, nervová sústava tvojho dieťaťa jednoducho ešte nie je zrelá, emočne ešte dlho nebude všeličo zvládať. Ale s kľudom a láskavým prístupom to zvládnete. Ona postupne zistí, že neustúpiš, ani keď si bude vydupkávať.