Obdobie vzdoru v druhom roku. Ako ho riešiť?

loren
29. aug 2008

takze pokial viem obdobie vzdoru ma zacat okolo 2 roka ale moja dcera ma skusa uz teraz a nema ani rok a pol do kocika ani za svet obliekat tak isto nie z vane nechce ist von a ked to uz musim riesit bez riadneho vzpinania sa a placu takeho ze sa az niekedy zajde to nejde poradte dake triky hlavne do kocika ako ju dostat

lucqa
30. aug 2008

loren, moj maly ma 16 mesiacov, v kociku nechodime od roka, vlastne odkedy sa naucil chodit. O zem sa mi hadzal uz ako 13 mesacny, z vane tiez nechce ani za nic, vzdy to je s revom, plienku obliect ani nehovorim. Jeho najoblubenejsie je vyliezt na stolicku a skusat co dokaze mikrovlnka, alebo sa macat v dreze a to je len cast z toho co vyvadza. Minule sme boli v obchode a vsetci na nas pozerali, ze mame nevychovane dieta, lebo nam usiel a bol cely nateseny, ze ho nahaname a este k tomu sa potreboval predviest pred jednym dievcatkom 😎
No a nam na to pomaha len zaujat ho rychlo nejakou inou cinnostou a co sa tyka kocika, tak pomaha len to, ze ho tlaci pred sebou. Vozit sa v nom je ochotny len vtedy, ked uz pada od unavy.

erikasadek
30. aug 2008

JA SOM TYM PRESLA TIEZ PRI PRVOM SYNOVY, no u mna rychlo neobstal, hned na za

erikasadek
30. aug 2008

hned na zaciatku som mu ukazala, ze ja rozhodujem o vsetkom a nie on, tak niekolko raz skusal a ked videl , ze neobchodi u mna, tak pomaly prestal, taktiez sa hadzal na zem, to spravil len raz na druhy krat si to dobre rozmyslel, ak to aj niekedy spravil aj doma, tak som ho pocas jeho krizy len prekrocila, a jeho nastavalo,ze ho ignorujem tak prestal, a pomaly ho to preslo, no prisli ine krizy, s vekom.

bibula
30. aug 2008

snaz sa vydrzat , nechaj ju,prestane ju to bavit byt sefom 😉

susik77
30. aug 2008

mala to robi uz asi od 11.mesiaca, najhorsie pri prebalovani, obliekani a ked ju chcem dat do kocika 😝
tak najprv sa snazim ju zabavit, dat jej neco do ruky, co ju zaujima a ked to nezabere a chyti zachvat, tak nechat ju dobre vyrevat, vtedy sa nebrani 😝 Vyzera to drasticky, ale inak ju sama doma nezvladnem 😖

terezzka11
30. aug 2008

🙂 no nasa mala nas podobnymi fintami skusa uz pol roka...obaja uz fungujeme len na zotrvacnost, ale musime to vydrzat. skusali sme rozne triky a tipy, obcas nam aj nervy prasknu a sice sa hambim, ale uz aj vychovnu po zadku dostala, ale za ten pol rok sme sa naucili, ze nasilim dosiahneme jedine ze sa nas boji. takze sme sa uz naucili aj my, ze treba pouzivat rozne finticky. Napriklad ak nechce ist v kociku, ideme bicyklom alebo trojkolkou, v zime peso a ak nevladze a chce ist hopa, ideme aj tak dalej. je to sice narocne a trva to dlhsie ako kocikom, ale mala je kludna a ak pride uplne unavena aspon dobre spi. ak nnechce ist z vane, mame krasny zajacikovsky zupan z ikey (darcek k narodkam). Ak sa nechce obliekat, poviem, dobre, nejdeme na ihrisko. ak zacne plakat, tak jej vysvetlim, ze sa musi obliect, aby jej nebola zima na ihrisku. Ak do obchodu- tak ze predavacky nahatym dievcatkam pribinacka(jej najoblubenejsie z obchodu) nepredaju a podobne. Proste sa jej snazim vsetko trpezlivo vysvetlovat. Niekedy povoli, niekedy nie. To ju necham, nech si este chvilu robi svoje a po chvili skusim znovu. Deti vnimaju viac ako si myslime, dolezite je im vsetko pomaly a zrozumitelne vysvetlit. Ak sa nahodou od jedu treskne o zem, lebo nieco nedostala, necham ju chvilu, kym sa ukludni a potom ju vezmem na ruky, poviem jej ze ju lubim a vysvetlim, preco som jej vec nedala alebo vzala (napriklad nozik). Ak sa maca v dreze, poviem jej, ze maminka umyje riady a ona nech s handrickou poutiera linku. Velmi ju to bavi, tak je cela stastna. Mala mi strasne rada pomaha vo vsetkom co robim. Kym som si to uvedomila, hnevalo ma, ze je vecne morka z dresu alebo sa maca vo vode na dlazku, ale teraz vzdy ked nieco idem robit, opytam sa jej ci mi chce pomoct a dam jej napr. lopatku s metlickou, aby pozametala, nech mozem poumyvat dlazku. Ak chce aj ona umyvat, dam jej mop a umyva.
Nie vzdy tieto finty zaberaju, ak mam aj ja zlu naladu, lebo som unavena, nie vzdy som kludna, ale metodou pokusov a omylov sa pomaly ucime.
😉

zuzu13
30. aug 2008

no loren, len pevné nervy
Lucia začala vzdorovať pri kočíku keď mala rok...a odvtedy chodíme všade pešo...teda sme chodili...lebo teraz prišla slečna na to aké je to super si vyvážať riťku 😀

andreafa
30. aug 2008

ja sa pridavam.. sice nie radami, ale tym, ze uz niekedy nevladzem!!! 😠 😠 😠
obliekat neeee! plienku vymenit neeeeee!!! z vane vyjst neeeeee!!! do vane ist neeeeee!!!!!! jest neeee! pit neeeee!!! a vzapati papat aaaaano. pit aaaano, do vane aaaano!!!!§ 😀 😀
a co sa tyka hadzania sa o zem... poznam to uz 4 mesiace 🙂 🙂 rezignovala som, len davam pozor, aby si neublizila a modilm sa, nech je toto otrasne obdobie uz konecne za nami!!! 🙄 😕 😅 😀

terezzka11
30. aug 2008

Viac-menej ide o to, ze deti skusaju, co vidia na inych. chcu vediet, co to je, ci je to zabava. Ak sa pri tom zamoci, nevadi, ved sa to uschne, ak sa zaspini, prat budem tak ci tak... Ak vidia starsie deti, ze lietaju po obchode, chcu aj oni. Ak mala vidi, ze beham po dvore bez papuc, bude aj ona. Svojim detskym sposobom sa zoznamuju so svetom. Viem, ze ak jej nieco nedovolim, musim to zdovodnit. A ak nechcem, aby nieco robila, snazim sa tomu vyhnut. Je to jednoduchsie, ako riesit potom plieskanie sa o zem. Napriklad nam vecer volala babka a pytala sa, ci pojde s tatom v pondelok na piesok!? Ako ma dvojrocne dieta vediet, co je pondelok? Jasne, ze mala sa do pool hodiny pleskla o zem, lebo vonku uz bola tma a na piesok nehrozilo, ale ona pocula, ze pojde s tatom na piesok, tak sa ide s tatom na piesok.... To len ako prilad... 😉

susik77
30. aug 2008

baby, myslite, ze ide vysvetlovat dovody aj rocnym detom?Ako to riesite?

kosicanka1
30. aug 2008

ja mam na vanu takyto trik: vypustim vodu, este ju necham clapkat v tych par kvapkach, trosku ju to bavi a po minute zacne sa sama vstavat a chce ist prec

maca793
30. aug 2008

našťastie sme toto obdobie už prekonali, ale sú aj také dni, keď s malou nepohnem. jednoducho ju hodím do kočíka a zapnem síce vyvádza ale to po čase prejde. a s obliekaním to isté. nasilu.

loren
autor
31. aug 2008

no tak som sa aj pobavila vidim ze niesme jedine tak len radte dalej s tou vanou vyskusam napriklad 😉 dnes sa dala babke bez problemov obliect posadit do kocika som zvedava ako to dopadne zajtra pri mne 🙂
obcas sa mi zda ze to len pri mne je taka a ked je sama s babkou tak pohoda 😎

terezzka11
2. sep 2008

loren, aj moja je len doma pri mne neposlusna. ked je u starej mamy alebo sme niekde na navsteve, poslucha na slovo. neviem cim to je, ale deti su take 😉

sjuzi
2. sep 2008

Ahojte, tak i my už máme zopár takýchto skúseností za sebou.
Napr. v obchode, by chcel Miško všetko dočahovať a jeduje sa, keď mu to nedovolím, alebo ho otočím, aby to nevidel. Tak to riešime tak, že napr. ideme do Tesca (a tu sa pridávam k tým neporiadnikom, čo nechávajú veci v tých odkladacích priestoroch pri pokladni, alebo to rovno dám pokladníčke, že toto si neberieme, sme si rozmysleli... 😀 ) tak mu už pri vchode dám do rúk nejakú hračku, čo viem, že nezničí a môže sa s ňou, kým nakúpime zabaviť...
Tak je spokojný, zaujatý a ja v kľude pobehám, čo potrebujem. Ale teda Miško patrí k tým, čo sa vedia zahrať aj 15 min. s jednou vecou... viem, že všetci nie sú takí... 😅
To s vodou vo vani používame i my. Pri zmývaní vláskov sme vymysleli, že ocko mu fúka z bublifuku bubliny, on pozerá na ne hore a zakloní hlavu a ja mu rýchlo spláchnem sprchou šampón, lebo inak bez revu nehrozí. 😀
Plienky som začala kupovať tie "nohavičkové" - tie sú menej problémové a ritku mu namastím až potom, keď má plienku na sebe. 😀
Zatiaľ sa teda snažíme skôr problémom predchádzať, ale sa bojím, že onedlho nás prekukne... 😅

sjuzi
2. sep 2008

Tiež sa mu snažím veci vysvetľovať, ono sa to nezdá, ale krpci už teraz veľa rozumejú. Alebo odvádzam pozornosť, že mu spievam nejakú jeho obľúbenú pesničku (kukulienka... 😀) alebo robím smiešne xichty... 😎

sjuzi
2. sep 2008

Ale niekedy som tiež vyšťavená, že nemám energiu... to je jasné... 😅

loren
autor
2. sep 2008

sjuzi 🙂
ja ked zmyvam vlasky tak povim kde je lampa vtedy sa pozrie hore a ja jej oblejem vlasy poharom vody
v tescu jej tiez dam do ruky nieco co ju zaujme a vetsinou s toho urve vysacku a tu okusuje a trha
to su ake nohavickove plienky este som nevidela take len plavecke

zuzkafuny
2. sep 2008

Ja od malého malička na nepríjemné veci používam slovko fúúú.
Ani neviem prečo, ale zaberalo to aj pri mojej dcére... napr.: pri čistení nošteka, ušiek, strihaní nechtíkov a aj pri umývaní vláskov. Povedala som... ideme robiť fúúú??? a bolo dobre. Asi to fúúú znie čarovne 😅

lucqa
2. sep 2008

no ja este skusam ignoraciu na jedovanie, ale problem je ked sa jeduje a zacne si hlavku buchat o zem a to sa bojim aby si neublizil. Sem tam nanho skriknem, to ked uz je veeeelmi rozblazneny a nevie co so sebou od radosti a moze si ublizit, no a vacsinu "hrania s nabytkom" riesim tak, ze nech sa pohra (pokial je to vec nerozbitna, neostra, nahraditelna) a do tyzdna.dvoch ho to prejde lebo ked uz nie je novy gombik, tak neni o com. A tiez mi velmi rad so vsetkym pomaha... len vysavanie ho uz nebavi, hmmm... priskoro na to prisiel 😀 😀 😀

caruzo19
7. sep 2008

terezzka,deti su na to,aby tyrali zasadne len svoje matky 😀
problem s vypustanim vane je u nas ten,ze ona si ten stupel tam vie dat naspat 😠 ale uz mame taky pribeh,ako ta vodicka ide prec,aby poumyvala aj ine deticky... 🙂 no zatial zabera.takisto jej omotam okolo tela uterak tak ako to robim ja,tak je taka nadsena.neviem co noveho potom vymyslim 🙂
susik,jasne ze ide vysvetlovat aj rocnemu,keby sme nevysvetlovali,asi by som osedivela

dusika11
24. mar 2013

ahojte..hadzanie sa o zem..hodila som sa aj ja a kopala..dost divne sa deti na mna pozreli..a ked sa idu hadzat na zem tak sa pozru na mna..vidia a ze sa idem hodit..tak sa rozosmeju..a uz sa nikdy potom nehodili...kupat chodime akoze medvedika..prebalujeme akoze medvedika..vyberame z vane lebo auticku je zima..dost to pomaha..

renata165
26. mar 2013

no moja mala je vzdorovy nervak vsetko nie a ked ano tak sama s vanou som nasla taky isty trik ako kosicanka1 vypustim vodu a prestane ju to bavit ale s obliekanim neuveritelne raz sme boli v jasnej ubytovany na troch studnickach noblesa absolut a rano pred checkoutom som nevedela obliect malu ten rev bol neuveritelny no nakoniec sme ju horko tazko obliekli ja som sa neuveritelne hambila este viac ked sme odchadzali tak jedna pani este aj z izby vykukla ci je mala ok.Myslim si ze mala je ok len ja som mnohokrat absolutne unavena .