Odplienkovanie 19 mesačného dievčatka

lenka_krajnakova
30. jan 2015

Dobry den, mam problem s dcerkou co sa tyka odplienkovania...Ona mi obsedi aj 2 hodiny na nocniku, no je uplne zablokovana a do nocnika nechce cikat ani kakat..caka kym ju obleciem a potom sa vycika aj vykaka..do nocnika si len cvrkne, co uz nevie vydrzat, ze kedy ju obleciem..neviem ako na nu..poradte...v ostatnych veciach je velmi sikovna, rozumie a aj rozprava skoro vsetko..akurat este netvori vety, inak vie vsetko povedat..takze rozumie co od nej chcem...Skuste poradit..ale piste mi radsej rady a nie to ze na to asi nie je pripravena..

silvia62256
30. jan 2015

Toz ale ja ju tam nedavam sediet, prilozim ju tam a ona cura abo kadi 🙂
Je zbytocne sa tu dohadovat, tebe pride sialene vyuzivat sikovnost decka v jeho prospech, mne sa zas hnusi ked je babo tri hodiny v pocuranej pripadne pokadenej pliene.

libka1
30. jan 2015

@silvia62256 ako u koho, ja na plienkach nesetrim 😉 niekto ano...

awamys
30. jan 2015

@silvia62256 To, co robis, nema absolutne nic spolocne s ucenim na nocnik 🙂 Take malinke babo si to este nedokaze dat do suvislosti, cikanie a kakanie unho nie je vedoma, vôlova cinnost, ale reflex a ty sa len vies trafit do okamziku, ked sa bude vyprazdnovat 😉 Taketo "sikovne" je kazde dieta 😀

ivana6685
30. jan 2015

@lenka_krajnakova my sme sa riadili presne týmto postupom a krásne sme to za dva týždne zvládli a to som išla do toho že to len skúsime, že má 20 mesiacov, tak by už mohla a jedinú radu ti dám, že všetko treba s úsmevom, žiadne rozčulenie alebo zlú náladu nesmie malá z teba poznať, každé dieťa to zvládne, tak ako všetko ostatné...držím palce, dobrým príkladom je ked vás vidí na WC, popisovať jej čo robíte, my sme kúpili aj druhý nočník a tam dávala bábiky a všetky zvieratká 🙂 https://www.modrykonik.sk/odplienkovanie/

nikolette75
30. jan 2015

Ahojte, no neda mi reagovat na moju osobnu skusenost. Nasu som tiez zacala davat na nocnik relativne skoro cca. od 6.5 mes kedy uz vedela pevne sediet, akurat nocnik bol na jej zadocek este velky. Preco som to urobila? Lebo kazde rano kakala tlacila a pozerala na nas, ano asi to robia kazde deti, ale urobili sme z toho ritual a postupne kazde rano kakala a curala do nocnika. Neskor cca v 8-9 mes sme pridali par sedeni cez den, ano jj ze uspesne, pretoze dieta polozite a ono cura ci kaka. Taketo chapanie ci vlastne nechapanie dieta moze mat podla mna a este raz opakujem z vlastnej skusenosti do cca 16 mes. Okolo 12 mes sme mali asi 2 tt truc cize utekala z nocnika, ale skor si myslim, ze to bolo tym ze vedela chodit a vstat z nocnika. Po pripade mi usla hned ako sa vycurala. V lete mala cca 14 mes a tiez chodila bez plienky, sem tam sa opytala sama na nocnik a pravidelne som ju aj ja davala ci na nocnik ci do travicky. Videla som, ze rozumie co je nocnik ci wc a co sa tam robi aj napodobnovala mna ci tatika, ale nepytala sa pravidelne, cize nebolo to 100%. Az presne na 18 mes kedy uz vedela zadrzat moc cca. 2 hodky vtedy bola pripravena na to aby chodila bez plienky. Doma fungujeme bez plienky od tych 12 mes, ano utierali sme podlahu a myslim, ze to malo vyznam. Tomu som tiez nerozumela preco su deti az okolo roka a pol pripravene na odplienkovanie, ze proste uz vedia zadrzat ten moc a ovladat to. Teraz ma 21 mes a plienku mame len na spanie. Ale nehody sa nam este aspon 1 ci 2x do tyzdna stavaju, ale len doma, ked sa proste s niecim vie zahrat a uplne sa do toho vzije tak potom za mnou smutna pride ze ba a ze ma mokre. Na cestovanie ci do auta jej davam tu gatko plienku ( huggies ci babylove) plienka ale sa pekne oblieka ako gatky, cize sa tesi. Doma tiez nosi len gatky.
A s tym nocnikom len tolko skus wc alebo iny nocnik. Viem ze kamoska vymenila nocnik za iny a tam sa vycikala. Ja by som dala taku 2 tt pauzu aby na neho zabudla a skusila znova. Ja som za to aby uz 1 a pol rocne dieta kludne chodilo doma bez plienky.
Viem ze co kamosky zname boli odporkyne nocnika v tak utlom veku, tak skusali dat dieta az v 12. mes a doteraz co maju aj 22 mes nesadnu na neho. Ja si myslim ze to uz je neskoro v 12 mes posadzat dieta na nocnik, uz je velmi rozumne a pohodlne na to, aby tam sedelo. Ked sa prave cca. v tom veku nauci chodit. Ani nasej sa nesprotivil nocnik ani wc. vycura sa bez problemov, donesie si ho alebo ide a stoji pred wc ze ked chce nieco robit. Sedenia na nocniku v utlom veku maju aj dalsi vyznam, dieta si na to proste zvykne a nema problem neskor. Myslim, ze kazda matka sa musi riadit svojim dietatom a nie tym cim ona chce.

siska53
30. jan 2015

@ivana6685 nam u malej nepomaha ani to,ze stale chodi so mnou na wc (zo zaciatku dostvornozkovala) a vidi braceka. Vsetko x-krat vysvetlene... Ale uz sa zacina chytat. Opat po tom bloku,co mala. Len sa modlim,aby zas neprisla daka choroba...
Ona totiz teraz startovala rozpravanie a najma po vianocnej chorobe sa rozrozpravala,tak verim,ze teraz je zas na rade ovladanie mocoveho mechura.

matafen
30. jan 2015

S odplienkovanim je to podobne ako s odstavovanim, prvymi prikrmami, chodenim.... Vzdy budu dva tabory - zeny, ktore respektuju prirodzeny vyvin dietata a zeny, ktore chcu vsetko urychlit....

lenka_krajnakova
autor
30. jan 2015

@awamys jasne, tak budem cakat, kedy si sama povie ze nema plienku..len aby som sa dockala do septembra, lebo vtedy nastupuje do skolky.. 🙂

silvia62256
31. jan 2015

@awamys ved ja nevravim ze take sikovne nieje kazde dieta, ale preco to potom matky nevyuzivaju? Naco navyse obrovska kopa precuranych plienok, zaparene prdelky, prekadene tricka az na krku? Preco nedovolit tomu decku byt sikovne a v cistom? Preco mam nechat decko lezat a pozerat sa ako tlaci do plienky? Aby si spojilo ze je to normalne kadit si do galot? Ano, potom to prenho normalne je a potom su problemy s tym ze deti to nerobia do serbla ale schovavaju sa po izbach a tlacia do plieny...

Btw. podla mna nemozes ty hodnotit ci to robi decko vedome alebo nie. Urcite nema este celkom vyvynute zvierace, ale vedome to robi, vidim to denno denne ked ju po hodine hrania vyzlecem zo suchej plienky a dam na serbel a ona v sekunde pusti prud jak niagara. Neexistuje aby to bola permanentne nahoda. Alebo ak ju dam na serbel, nic nerobi a potichu ju posmelujem nech potlaci, zrazu sa zasekne, vypuli oci a uz je rachot, a to sa do plienky nevykadila uz par tyzdnov (nepocitam ked kychne a usprtne jej). Takze ak si to niekto vyskusa nazivo a jeho dieta to nepochopi, tak vtedy moze tvrdit ze nie nechape to. Ale naozaj nemozes ty hodnotit moje dieta ;)

janinah
31. jan 2015

deti som odplienkovala tak,že posadiť na nočník,dala som na kolienka misku s teplou vodou /držala som ju samozrejme/ v miske plávali malé hračky,dieťa sa vypišalo,ukázala som obsah,pochválila do neba a naučili sa...v 2r. sme plienky už nemali,,dievčatá súv tomto vraj šikovnejšie ako chlapci

libka1
31. jan 2015

@lenka_krajnakova pasivne cakat netreba, ale robit pokusy na 19 mesacnom dietati nic dobre neprinesie. Vsetko sa da s mierou a rozumom, matka vyciti co je pre jej dieta prirodzene a co nie. Do septembra bude mat tvoje dceta 27 mesiacov a to je uplne ina kava, nehovoriac o tom ze najlahsie sa plienok zbavite cez leto.

Mame take urychlene dieta v rodine a chodia s nim psychologovi a to neprehanam. Ja teda neviem posudit aka odbornicka je ta psychologicka, ale ten problem ktory riesia teraz povedala ze maju kvoli predcasnemu odplienkovaniu... Mne sa pri tychto pokusoch na detoch a porovnavaniach kto co uz vie a kto nevie otvara nozik vo vrecku 😠

senta_sofia
31. jan 2015

@lenka_krajnakova skusala si ju dat vycikat inde? vana, sprchovy kut? mas pocit, ze vie, co sa od nej na tom nocniku ocakava, neberie to tak, ze proste chces, aby tam sedela, tak proste sedi? lebo mne to obcas pride take, ze mamicky oducaju deticky od plienok a zacinaju od konca - dieta najprv musi vediet, ze co je vykonanie potreby, pochopit mechanizmus - nieco tecie, aha, cikam a potom pochopit, kam s tym a ze nie do plienocky. Skus jej dat par dni pauzu a skusit to o tyzden, pripadne o mesiac, nech sa ti neblokne uplne.

awamys
31. jan 2015

V zivote takeho maleho dietatka je vela mesiac, nie este 8 mesiacov! Pokroky idu doslova zo dna na den, o 8 mesiacov to bude uplne ine dieta, co sa tyka psycho-motorickeho vyvinu. Moja sa zacala pytat 6 mesiacov pred nastupom do skolky, kopec jej rovesnikov este neskor, ale stihli to vsetky 😉 A necakala som uplne pasivne. To dieta nema odkial vediet, ako to funguje. Primerane jej chapaniu som jej uz skor zacala vysvetlovat, naco sa nocnik pouziva, mechanizmus a suvislosti (ako pise senta_sofia). Tiez si nan zvykla sadnut, ked som bola aj ja na WC, niekedy sa tam nahodou aj vycikala, aj sa tesila, ked tam bola cika, ale sama sa nepytala cikat. Ked mala asi 22mesiacov, uz sa do nocnika vycikala rano po zobudeni a pred spanim na obed a vecer, lebo som ju brala so sebou na WC, tak opakovala po mne. Ale to tiez nebolo pytanie sa, nemala potrebu dat to do nocnika, kludne by to dala do plienky, keby sme nesli na WC 🙂 Da sa naucit aj v skorsom veku cikat/kakat do nocnika, ked ju nan budes x krat denne davat a po kazdom uspesnom naplneni nocnika chvalit, odmenovat - ona si to cikanie/kakanie spoji s pozitivnou reakciou a vybuduje si podmieneny reflex - posadia ma na nocnik, pustim, pochvala. Ale to tiez nie je pytanie sa. Keby si ju na ten nocnik nedala, tak sama nejde, ale pusti do gati. Ale aj toto je pristup. Nech sa kazda matka rozhodne sama, co je najlepsie pre jej dieta, ona je zodpovedna. V tychto otazkach vzdy budu 2 tabory zien, ako pise matafen. Kazda si stoji za svojou pravdou a je zbytocne vyvolavat spory a robit si posmech 😉