Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odplienkovanie dcérky pri malom bábätku

cleopaty
4. aug 2015

ahojte damy. mam dve male deti,jedno ma rok a 10mes.,druhe 3mes.,rozhodla som sa pocas tohto leta odnaucit od plienok to starsie,nakolko uz vela veci chape a opakuje po nas,a aj ked nerozprava,tak rozumie vsetkemu,co sa deje,co od neho chceme a pod. (a isto rozumiete,ze aj po financnej stranke je lahsie kupovat plienky jednemu,nie dvom detom...). Zacala som s tym presne pred tyzdnom,aj som sa inspirovala radami odtialto z clanku o odplienkovani za tyzden,ale teda urcite nie sme tak uspesne ako by sa patrilo. Skor ma mala viac nehod ako uspechov zatial a obavam sa,ze je to pritomnostou druhej malinkej dcerky. Totiz ako naschval vzdy,ked sa venujem starsej,ze si citame na nocniku alebo na redukcii na wc,ta malicka si pyta pozornost a tym ta starsia straca zaujem o nocnik ci wc...Pochopila,ze cika,aj ze kaka. Cikanie sa dokonca naucila zvlastne znazornit- ukaze prstom na susku a zamrnka,vtedy rychlo zasiahnem a dam ju vycikat (ale iba vonku,ze je vo vzduchu v mojom naruci),do nocnika ani redukcie sa nam to zatial nepodarilo spachat,vo vnutri to nejako nevie dat najavo alebo je prilis zaneprazdnena niecim (dnu sa pocura skoro vzdy pri jedeni na stolicke,aj ked ju 2x odtial vezmem a ideme cikat "pre istotu", tak je schopna sa do minuty tam pocurat :/ a tiez,ked sa vozi na auticku dnu (ale nie vzdy),inak sme aj tak vacsinu casu vonku. A pri uspechu ju vychvalim a sa z toho tesi,ale aj tak sa niekedy zabudne a pocika sa. Som z toho vcelku demotivovana, urcite je jednoduchsie riesit toto s jednym dietatkom,ze ma matka cas ho sledovat cely cas na 100%,ale pri viac detoch je to lietanie od jedneho k druhemu...preto sa pytam Vas,mile maminy,ktore mate viac deti (a mate moj obdiv!!), ako ste to zvladli??? Ja stracam nervy a chut,asi som hrozna matka,ale tato faza ma ozaj nebavi :( a to uz som ju aj zobrala so sebou na wc a ukazala jej,co a ako,dokonca som aj na nocniku sedela ;) poradte nieco,prosim,co by mohlo zabrat,co zabralo u Vas. Vdaka

sabina1975
4. aug 2015

@cleopaty mozno este len nedozrela mam tri deti prvy sa odplienkoval v 17 mesiacoch druhy mal 2 roky 2 mesiace a teraz mam 21 mesacnu a su dni ked sa stane nehoda 1-2 x za den a ostatne sa vypyta a na druhy den sa pocika hadam aj kazdych 5 minut

lauricka
4. aug 2015

@cleopaty citala som niekde statistiky, ze deti sa vacsinou odplienkuju cca v dvoch rokoch a dvojcata v 2,5 roku. Jasne, ze su aj take, ktore v pol roku po sebe aj splachuju - to aby sa tu zas nestrhli maminky, ktorych deti boli odplienkovane skor. Vyspele deti na to by mali byt v 1,5 roku, ale je to velmi individualne. Moje dvojcata mali v lete 1,5 roka, ale to sme si akurat tak predstavili nocnik a zistili, ze co sa tam robi, este neboli schopne sa vopred pytat a zadrzat, nez sa na nocnik dostanu. Potom som sla do prace, oni k opatrovatelke a tak som to riesila az dalsie leto, ked som bola s nimi zasa doma, to mali 2,5 roka a odplienkovani boli za 2 dni s tym, ze kazdy mal 2 nehody, ked sa hrali a nestihli reagovat. Boli uz tak velki, ze to proste hned pochopili. Dala som im namiesto plienky nohavicky a povedala som im, ze do nohaviciek sa necika. Niekedy staci chvilu pockat. To uz musite tak nejak vycitit, ci je dieta uz na to zrele...

enya00
4. aug 2015

maly mal 2r a 4 mesiace ked bol bez plienky,mala mala vtedy 8 mesiacov .Skusala som aj skor,ale jednoducho mu to neslo,tak som ho potom iba niekedy davala a zrazu sa zacal aj sam pytat a davat si dolu plienku.Doma chodil vacsinou dole bez,lebo akonahle mal slipy,tak si asi myslel,ze je to plienka a cikal do nich.Mala tak isto,stale sa pocikavala a teraz si tiez zacala davat dolu plienku(skusala som uz pred mesiacom a nic) doma je uz styri dni bez plienky,vonku jej davam,niekedy si ju da dolu,niekedy cika do nej.Dnes do obeda bola bez plienky aj vonku a bez nehody.Takze tym chcel povedat len tolko,aby si to nesilila,pomalicky skusaj a neboj ona na to pride urcite kazdu chvilu.Ked som ich s tym stale otravovala,tak to bolo este horsie.No kupovat plienky dvom detom je ozaj strasne,to poznam 😀

liebling98
4. aug 2015

@cleopaty medzi prostrednym a najmladším synom mám 1,5 roka rozdiel. Prostredneho som od plienky odučila až keď mal 2,5 roka. Behom 3 dní bol úplne bez nehody. A chodí sám, nebolo treba nikdy pripomínať, vypytovať sa, tak ako to vidím u mamičiek, ktoré sa chvália, že ich 1,5 ročné dieťa je už bez plienky, ale nič iné nerobia, len furt poď sa vycikat, netreba ti cikat, a to dokola každých päť minút.
Takže daj Tvojej dcérke ešte trochu čas. Lebo to, čo ušetriš na plienkach, minieš na pranie. Ja by som začala na jar budúceho roka.

xevulax
4. aug 2015

Moha starsia sa odplienkovala teraz v marci (o 2 tyzdne vude mat 3 roky), ja som ju skusala odplienkovat o dost skor niekolko krat avsak mam aj dvojicky, mladsie su od starsej o 15 mesiacov a to bolo o hubu. Nakoniec sme boli niteni, bo nemohla mat ploenkj koli zapalu koze vbtejnoblasti. Pekne sa odplienkovala bolo to aj tym, te chcela. S kakanim sme mali este pred mesiacom problem, uz aj to zvlada. Dvojky maju 20 mesiacov a uprimne odplienkovat ani nerozmyslam. Ja by som jej dala cas, nieked to nejde ked chcu rodicia, ale musia zo chciet aj deti. Hlavne netreba pocuvat komu sa kedy dieta odplienkovalo. Kazde dieta je sikovne v niecom inom. Ja viem financne zvladat kupovat plienk, obrusk, je to dost. My sme museli trom detim toto riesit a bolo to o hubu, teraz mam uz iba dve 🙂 ale tiez im dam cas vidim ze nemaju zaujem ani o wc ani o nocnik, ba naopak.

lenkoment
4. aug 2015

Tiez si myslim, ze musi hlavne dieta chciet spolupracovat. Starsiu som sa snazila odplienkovat, tusim uz od 18m na podnety okolia a len sme sa zbytocne trapili. Nakoniec sa sama krasne odplienkovala v priebehu 2dni a to mala 2,5roka. teraz ma 3,5 a mladsia 2. Bola som skalopevne rozhodnuta, ze mladsiu toto leto odplienkujem ale mama mieni a dieta meni 🙂. Akurat som docielila, ako fajn je na holo bez plienky, gatiek a mlacky vsade. Zistila, ze ked jej ponuknem nocnik, stiahnem plienku, uz ju len horko tazko donutim obliect, uteka, kope, vsetko mozne len aby bola na holo. A do toho aby nebola nuda, starsia zbadala ze sa nic nedeje ked sa mladsia vycika na dlazku, tak sa sem tam ani neunuva ist na wc, ale rovno na dlazku aj ona. Krasne to obdobie vychovy 😀 😀 😀 😅

siska53
4. aug 2015

@cleopaty u nad zabral cas.
Mala som len.syna,mal 13.m.,ked som sa pokusala ho odplienkovat a opakovala som to v urcitych intervaloch. Bezvysledne. Ked mal 2r.,narodila sa dcerka. Najprv nebol cas,skusali sme to ale este raz v lete-noc. A zrazu sme to vyskusali,ked mal 2,5r.-na konci septembra a bol do 3-4dni bez plienky a s minimom nehod. A to mala mala ledva pol roka..
Dcerka-uz mohla mat vzor v starsom bracekovi aj sama si zrusila plienku vo veku 2r. Ale 50:50uspesnost. Trapili sme sa takto 3,5m! Po uraze zubkov sa nejak zatala,nedarilo sa to a 2mesiace pred 3.r. Som to skusila opat. Abolo to uspesne,malo nehod,jedine po nastupe do skolky mala pocikavanie sa ako formu protestu tam i doma ale len cez den,v noci,ak mala plienku tak boka vzdy sucha a pocikala sa len asi 2x..

Takze cas,cas,kazde dieta je pripravene v inom veku..

cleopaty
autor
4. aug 2015

cize viac-menej odporucate to nechat tak a vratit sa k plienkam? A skusit to neskor? ...ked ja uz by som tak rada mala toto vyriesene...a celkovo je aj tlak okolia,co by mi mohlo byt jedno,ale nie je :( ako to dokazete,ze Vam na tom (mienke a tlaku okolia) nezalezi? Ze vas to nevytoci,nemrzi? Je to tazke priznat si,ale mna strasne mrzi,ked sme niekde medzi ludmi (jedno ci rodina ci kamarati) a ich deti niektore uz rozpravaju a su bez plienok,pripadne rodina spomina na to ako to oni kedysi dokazali,ze ich deti si ozaj pomaly splachovali v 4mesiacoch a moja mala to nedokaze :( si som "prihoreta",ale neuspechy deti beriem ako svoje neuspechy :/ a uz uz to vyzeralo vcera,ze sme na dobrej ceste,ukazovala,ze jej treba a stihli sme to a dnes totalne naopak. Ukazat ukazala,ale vzdy az po,ci po cikani,ci kakani...hlavne,ze ukazovala aj na zachod a serblik,ale vsetko v gatiach bolo...🙂

xevulax
4. aug 2015

Sama si odpovedz, stoji ti to za tie nervy? Okolie by som neriesila a ani neriesim. A podla mna neni neuspech, ked 21 mesacne dieta nosi ploenku. Ked bude mat niekto pripomienky slusne povedz nech drzia klapacku a hotovo. Ja zo tiez nemam rada ked pocuvam mudre reci, poviem naspat svoje a ine ma nezaujima. Staraj sa o pohodlie a stastie svojich deti co vyhovuje im a nie okoliu.

jamabe
4. aug 2015

@cleopaty moja sa odplienkovala sama - mala 2 roky 4 mesiace. Sama sa rozhodla najskôr vonku vycikať do trávičky, na 2. deň už aj doma do nočníka. Odvtedy nemala plienku, veľmi rýchlo sa odplienkovala aj na noc. Nemala vtedy žiadne nehody (mala vlastne zatiaľ 2 cez deň - v škôlke a 2 v noci). Nemuseli sme ju naháňať a nasilu dávať na nočník.
Takže u vás ešte asi nenastal čas. Načo malú trápiť a možno jej neskôr spôsobiť až traumu - oddiališ odplienkovanie. Na okolie kašli. Mne keď povedali, že ešte má plienku? - tak som odsekla, áno má, ale na druhej strane vie pekne hovoriť celé vety, narátať do 10 a čo javiem čo mi napadlo (a ich dieťa to ešte nevedelo.. 🙂). A potom som pekne vysvetlila, že každé dieťa má svoje tempo a keď to mne nevadí - prečo to riešia oni?!?
Neboj, odplienkuje sa 🙂 Doteraz to každé zvládlo 🙂

ingrid22
4. aug 2015

Keď sa mi narodila malá,tá väčšia mala 2r a 3mes.Začala som s odúčaním...boli letné mesiace....vydržala som asi týždeň.Keď mi urobila asi 10-tu mláčku v obyvačke,dala som jej plienku zo slovami,že snáď jej to samej začne vadiť.Keď mala 2,5r jedného dňa sa zobudila a povedala,že nechce plienku.a od toho dňa sama od seba chodila na nočník.Dieťa musí na všetko dozrieť...každé dieťa je individuálne.

zabina27
4. aug 2015

@cleopaty kedysi to ludia dokazali hlavne preto, ze nas nebalili do jednorazoviek a nam tie mokre zadky v latkovych plienkach vadili 😀 teraz su deticky v suchu, dlhsie im teda trva, ze im plienka zacne prekazat 😉 nas odplienkovanie este len caka, tiez mame jednorazove plienky, tak potom si budem citat rady 🙂

oli18
4. aug 2015

Asi to vyznie ako samochvála, ale malého zobrali ako 22 mesačného do škôlky, lebo nemal plienky. 10 mesačnú kočku už dávame na nočník, aj sa jej občas podarí vyčúrať, ale zlieza, chce to čas a trpezlivosť.

tyta
4. aug 2015

@cleopaty ahoj, naozaj je kazde dieta individualne, neoplati sa porovnavat a co sa tyka okolia, ako sa hovori, "niekedy sa zda, ze u susedov je aj trava zelensia", tak nie je to vobec pravda. Niekedy prave ti najmudrlantskejsi si tym poucovanim a mudrovanim kompenzuju svoje vlastne medzery vo vychove. Pokial s nimi nie si v denno-dennom kontakte, tak vlastne nevies, ako to u nich je. Poznam maminku, ktora mi uz vlani v lete tvrdila, ze jej maly je odplienkovany a teraz v juni sa mi akoze "chvalila", ze uz mesiac nekupuju plienky, tak sa pytam, naco jej od minuleho leta asi tak boli plienky, ked bol maly odplienkovany? Dalsia Ti bude tvrdit, ze jej dieta sa naje uplne samo uz od 1 roka a na facebooku najdes fotky, ako je dieta zababrane od jedla od hlavy po paty a ma to vsade naokolo, len nie v zaludku... to podla mna nie je najedene dieta, ci? Potom Ti niekto bude tvrdit, ze jeho male bicykluje perfektne uz 2 roky, akurat zabudne spomenut, ze s pomocnymi kolieskami, atd.
No ale k odplienkovaniu - moja starsia prestala cikat do plienky okolo 21mes. Davali sme ju pravidelne na nocnik a postupne zacala byt plienka medzitym sucha. Este dalsie 4 mesiace sme jej pre istotu davali plienku, lebo sme nechceli verit, ze to fakt pochopila. Jedneho dna sme jej tu plienku nedali a bolo. Nic viac sme neriesili a ja som bola presvedcena o tom, ako som to genialne zvladla pristupom a vychocou... No a moj mladsi totalny salamista sa k odplienkovaniu dostal az ked mal 2r 8mes, dovtedy akekolvek pokusy boli zbytocne, jednoducho to mal na haku a dokazal sa pocikat aj 3x za 5 min 🙂 potom sme ho namotali na pekne obrazkove slipy a uz sa drzi, ale zjavne musiel na to dozriet.
Kasli na to, vobec sa nestresuj a okolie si nevsimaj. Ten cas pride. Navyse narodenim mladsieho surodenca sa starsia moze citit trochu nesvoja, tak na nu netlac, mat v 22mes plienku je uplne normalne.

lenkoment
4. aug 2015

@cleopaty ja by som to uplne nevzdavala, len sa netreba uplne upinat na myslienku teraz alebo nikdy. Ja som sa k tomu tiez tak postavila, ked vidim nejaky naznak ze chce ist na nocnik,vyuzijem a dam,dnes tak nacikala 2x do nocnika,zvysok do plienky. Aj my to celkom vyhovuje, ked treba behat,vybavovat, nemusim sa stresovat na nehody. Uplne rozumiem tvojmu postoju k okoliu. Lahko sa povie, neriesit okolie, ale podvedome ta to jednoducho zerie 😒

siska53
4. aug 2015

@lenkoment nas to skusal tiez,tak dostal do ruk mop a si to musel utriet po sebe (jasne,pomohla som a docistila) a v klude som mu vysvetlila situaciu. Spravil to opat uz len raz po par mesiacoch,ked som ju skusala opat odplienkovat. Zopakovala som postup. A bolo vyriesene.

ajana1
4. aug 2015

Podla mna este nie je pripravena. Pockaj este par mesiacov a pojde to same.

siska53
4. aug 2015

@cleopaty je to na tebe... Pozri,moji mali minimum.nehod a dcera zvadla cestu -12h do Talianska a i spat bez nehody. Dala som jej sice plienku,ale ona sa do nzj nevycikala,krasne drzala,nez zastaneme..
Syn zas jedine co bolo,ze na noc mal plienku este niekolko mesiacov po dennom odplienkovani a hoci ji mal vzdy plnu,jednehi dna vyhlasil,ze ju nechce a odvtedy je pokoj. Mal nehody,ale to bolo pocas choroby a stresoveho obdobia po nastupe do skolky. Ked to preslo,tak opat vydrzal (ppcikal sa spolu asi 5-6x- lebo 2xchoroba,4x ten stres-po 2xpo roku vzdy a raz sme ho zabudli dat vycikat pred spanim-pripomenut mu).

A kakaval do plienky do 3,5r.,to mal blok,ale vyriesili sme to,cas to teda vyriesil,ale radsej dam plienku,lebo mal hysak,ked sme ci len.spomenuli redukciu ci nocnik. Pre mna lepsie,nech rafsej do plienku,ako tu potom riesit dieta nechce kakat,zadrziava stolicu a pod.

Vyhoda pre mna bola v tom,ze som sa nemusela dlhy cas kazdu chvilu pytat,ci im netreba..len zopar dni a uz som to nechala na nich.

Pri dcerke mi zo zaciatku pomohlo kreslenie veselych cervenych a smutnych modrych smajlikov.

siska53
4. aug 2015

@cleopaty a estz take nieco -,moj muz vyrastajuci na latkovach-ved socik,sa odplienkoval az ako 3r. A az vtedy zacal rozpravat. Kto by to bol o nom povedal? Inteligentny sikovny,rozhladeny clovek.. V CV sa datum odplienkovania ci postavenia 10kociek na seba neuvadza a ani to nie je podmienkou prijatia na nejaku vychytenu skolu.🙂
A okolie si nevsimaj,aj ked je to asi tazke.

cleopaty
autor
4. aug 2015

@siska53 pekne si to napisala,dakujem. K tym smajlikom ako inspiracia- to si zaviedla nejaku tabulku alebo ako to presne prebiehalo? Vyskusam 🙂

siska53
4. aug 2015

@cleopaty na papieri na chladnicke. Tam som to za jej pritomnosti kreslila.. To mi poradila svagrina,pouzivala to pri odplienkovani jej dcery.

cleopaty
autor
4. aug 2015

@tyta dakujem za peknu reakciu. Moja svokra tvrdi,ze som to mala riesit davno predtym,ze davat ju na nocnik od 6mesiacov a pod,ale mne sa to zdalo skoro,povodne som chcela okolo 1 roka to zacat riesit,lenze to uz som bola opat tehotna 🙂 a zase kamosky,co mali uz po dve deti mi tvrdili,ze vzdy to starsie zareagovalo na prichod noveho navratom k pocuraniu sa a pod,ze to budem potom budem aj tak riesit 2x...tak som s tym zacala az teraz,presne pred tyzdnom isla 1.x na nocnik. A ona tam chodi aj rada! Vtipne je,ze si donho sama sadne,aj si gate stiahne,a ked sa jej pytame,ze kde sa cika,ukaze na nocnik.alebo na redukciu. ale potom sa aj tak stane nehoda...

liebling98
4. aug 2015

@cleopaty ešte trochu počkaj. Nestresuj zbytočne seba a hlavne dcérku. Čo sa týka okolia, verím Ti, že Ťa to trápi. Jednoducho povedz, že a čo že má, veď ju nebude mať do pätnástich. Každé dieťa je iné. Jedno začne chodiť v 11 mesiacoch, iné v 16 mesiacoch. Jedno rozpráva zreteľne už ako 20 mesačné, iné až pred 3.narodeninami (všetko vlastné skúsenosti). Dobré rady okolia a dobroprajné komentáre púšťaj jedným uchom dnu a druhým von a bez zastavenia v hlave.
Držím palce!

fidka79
4. aug 2015

@cleopaty mam 6a polrocneho synceka,a od dennych pleinok sa naucil cca v 2 a pol roku od nocnych v 4 a pol roku!!!!!!!!!!!a dcerka ma 3r,od 18m je bez dennej aj nocnej pleinky 😉 🙂 bez neakeho usilovneho nacvicovania...skratka sa sama rozhodla napriek tomu ze od cca roku som posadzovala obe na seblik ale aj po urcitom case som to nechala tak...a rozhodli sa same..jasne ze ich tak nenecham do 6r!!to uz by bol problem,

cleopaty
autor
5. aug 2015

mamicky,dakujem Vam vsetkym za odpovede a rady. Rozmyslala som nad tym a napadlo ma,ci som ju nezmagorila ja sama- zrazu sme zo dna na den bez plienky cez den a vytiahla som na nu serblik,aj redukciu,aj cikanie vo vzduchu v maminom naruci,ked sme vonku (co ma asi jedine ako-taky uspech,ale moja chrbtica si to odnasa...). Ci toho na nu nie je moc informacii a pomocok naraz? Ale na redukciu sa pyta vxdy,ked ideme okolo kupelne (sedime a citame si,bavi ju aj utriet si susku od neexistujucich kvapiek a splachovanie a umyvanie.ruciciek za kazdym) a ked sa jej pytame,kde sa cika,vzdy ukaze serblik.(aj ked sa pocika,tak ho donesie,ze aha,tu som to mala.spravit...). Ale same nehody... uff,asi som nieco pokazila?

moni244
5. aug 2015

@cleopaty ja mam len jedno a skusala som ju davat na nocnik od 1,5 roka, nehrozilo, len hysaky, vykaslala som sa na okolie, rodinu, teraz v maji sme pomaly zacali svykat na nocnik, uz neutekala a ani nejacala, sadla si, ale max.sa tam vykakala, tak som ju nechala,nech kaka do nocnika a cika do plienky, ja chosm do prace, pri malej sa striedame, cize nebol cas to silit, nakoniec pomohli prazdniny u svokry a 5 rocna sesternica malej, podla jej vzoru sa zbavila plienky a bez nehod, vydrzi aj 2-3 hodinky necikat. Cize daj naspat plienky, kym to neznechutis jej aj sebe

zuzich
5. aug 2015

Medzi dcerkami je 17 mesačný rozdiel a viac ako polroka som ich prebalovala obidve, dokonca som mala niekedy pocit,mze sa staršia pokakala naschvál, keď aj mladšia. Bolo to dosť na nervy ale odplienkovavanie sa mi nedarilo, mali sme ocikane všetko. Ako dvojročná išla na prázdniny k starkej, tá ju začala dávať na nocnik ale ešte ďalší polrok mala relatívne veľa nehôd.podľa mňa nebola ešte pripravená. Teraz máme novorodeniatko a mladšia dcérka mala terwz 2 roky, skúšala som ju odplienkovat V 18 mesiacoch, vydržala som dva dni, vôbec to nechápala...tieklo jej to po nohách a ona nič....A zrazu, asi pred mesiacom, keď behali nahé po zahrade, to pochopila a V priebehu pár dní bola bez plienky.... Teraz ale strajkuje, myslím, že je to žiarlivosť, stojí, oznámi nám, že cika a už je to v gatiach...tak len vydržať.
A neriesit susedov, známych ani kamarátky, ani svokru a ani vlastnú mamu.

cleopaty
autor
5. aug 2015

a este otazka,ako ste reagovali pri nehodach? U mna je prve asi "fuuj",ale ci je to spravne, ci ju tym nedemotivujem este viac? Ozaj,haluz 🙂 Dnes sa pocas kupania vypytala na wc (kupal muz) a tam sa 1.x vykakala!!! Citali si a zrazu zacala tlacit a buuum,bolo to 🙂 len chuda,ze zacala hned plakat po tom,ze asi sok,ale muz ju vychvalil (ma strasne mrxi,ze som pri tom nebola aj ja,velmi je stastna,ked ju chvalim,len som prave uspavala.to druhe babo...). Maly krocik pre nu,veliky pre nas-rodicov (mne to uzasne zlepsilo naladu ;))

Tu začni písať odpoveď...

Odošli