Odplienkovanie. Kedy ste začali a kedy sa podarilo?

sofik
31. aug 2008

Ja by som chcela len vedieť kedy ste vaše deti začali učit od plienky a asi kedy sa vám to podarilo, v koľkých mesiacoch.

ducci
26. dec 2012

no ja uz som pisala, ze od 17 mesiacov sme bez plienky.. ale zacala zima a malej som na von zacala davat plienku aby sme necikali v takejto zime vonku a ju to uplne polietlo! skoro uplne sa prestala pytat cikat (kakat sa pyta) tak to riesime tak, ze ju prikladam fakt kazdu pol hodku hodku.. a ked to nevytihnem, tak sa pocura.. ona vie ze je to zle.. dokonca si povie aj nono ale aj tak je schopna sa znovu o pol hodku pocikat.. hmm :(

bubinkaaa
28. dec 2012

@katieg85
@zuzu1983 dievcata zabudla som Vam este napisat,ze byvame u mojej mamy 😕 ...a ta ,ked pocula,ze jedneho dna mu jednoducho nedam plienku,lebo inak ho ani nenaucim cikat ani kakat,ako ta zacala vystrajat 😠 ,ze vraj nech si ho ucim az v novom dome,ked dostaviame,takto by mal maly uz ale 4roky 😨 proste nestrpi,ked maly by nieco ocikal alebo okakal,lenze ked bude mat stale na zadku pampersku tak kedy ho ja naucim??? ☹

lenocka23
28. dec 2012

@bubinkaaa Ahoj, len by som ta chcela povzbudit... nas bude mat o tyzden tri roky a este sme neboli von bez plienky... doma to uz zvladame, aj sa pyta (resp.rovno si vezme nocnik) ale ked ideme von, este sa neodvazim bez plienky, hlavne teraz v zime... zacinali sme cca v roku a pol, ale maly hrozne odmietal nocnik, nechcel ho ani vidiet, nie to si este sadnut.. mal nieco malo po dvoch rokoch, ked sa mu prvykrat podarilo vycikat do nocnika, myslela som si ze tym sa to nejak "zlomi" ale trvalo este par mesiacov, kym to pochopil.. uz sme v stadiu, ze ak sme von a ma plienku, snazi sa dat si ju dolu a ist na wc... na spanie este stale mame plienky a su teda statocne pocikane... hlavne nic nerob nasilu, ak maly nieco nechce, skus ho nechat, alebo zmenit pristup... a nedaj sa zdeptat recami od "prajnych" znamych o tom aka je to hamba ze este ma plienky... 😉 mysli na to, ze kazde dieta sa to nauci... (inak ja som mozno trochu benevolentnejsia, maly bol hypotonicky, tak nam vsetko trochu trva, aj chodenie, aj rec... )

lucinuska
28. dec 2012

@bubinkaaa moj maly ma 22 mesiacov a pyta sa sam doma plienku nema stane sa nehoda bud zabudne sa vypytat alebo sa vykaka do slipkov :( ale aj to mosi byt maly moj nechcel vobec pocut o nocniku ale ked dostal na mikulasa hraci tak s velikou radostou isel sa vycurat a cakal kedy zacne hrat a veru mal uspech dnes sme boli u maminy mojej a ta je tiez proti tommu aby bol bez plenky u nich. takze dnesok zvladol takto : mal plienku a vzdy sa vypatal na hrnecek 🙂 skus kupit ten hraci nocnik a snad pomoze aj vam

zukana
28. dec 2012

Ahoj. to je veľmi individuálne. Moja staršia dcérka sedávala na šerblíku ako 10 mesačná. Čítali sme si knižky, hrali sa s kockami. To len tak na skúšku. Ale kakať kakala od vtedy vždy do šerblíku. Ako 1 a 1/2 - ročná už bola bez plienok.
Tak som si povedala, že aj pri druhom budem dávať na šerblík hneď ako sa naučí sedieť. A čo sa stalo, malý tam sedieť nechcel. Teraz má 19 mesiacov a na šerblíku nechce stále sedieť. Čo som si všimla je že si záčina všímať, kedy ciká, lebo ukáže na plienku. Na kakanie utečie do inej izby alebo kúta. Počkám do jary a potom mu zoberiem plienky, možno to urýchlim.

lenocka23
29. dec 2012

@zukana presne tak aj u nas bolo.. ani hraci nocnik nepomahal,ked mal asi dva roky, pozicali sme si od susedy, maly si ho s velkou slavou postavil do stredu obyvky a utiekol prec.. pred tyzdnom sa donho u susedov normalne vycikal,nocnik zacal hrat a maly nic ziadny zaujem... 😉

zukana
29. dec 2012

ešte jedna pripomienka, možno trochu mimo témy.
Keď mala dcérka 3 roky, snažila som sa ju naučiť kakať na veľký záchod. Dovtedy kakala vždy na šerblík. Cikať chodila na záchod. Tak som ju nútila na veľký záchod. Mali sme aj redukciu. Výsledok, nevykakala sa a chuderu zapieklo. Nebola na veľkej asi 7 dní. Viete si to predstaviť, musela som jej nakoniec pomôcť s čípkami a prstami. No hrôza. Po tomto zážitku som ju už viac nenútila ísť kakať na veľký záchod a chodili sme ďalej na šerblík. Vo februáry bude mať 5 rokov a len teraz sama od seba začala chodiť na záchod.
Týmto chcem povzbudiť mamičky, aby mali trpezlivosť, lebo čo má prísť, to príde a aby sa náhodou nestalo, že sa dieťatko nejako zablokuje a bude sa báť sadnúť si na šerblík.

sybila7
7. jan 2013

maja mala ma 15 mesiacov a nechce vobec na nočnik :( oblečena si aj sama sadne ale akonáhle ju vyzlečiem tak začne plakať :( poradte mi..prosim dakujem

gabicka33
7. jan 2013

moja ma 22mesiavov a ani na nocnik nepozrie som stoho smutna ani na wc nechce co mam robit dakujem ..

kamajka
8. jan 2013

@gabicka33 moj ma 28 mesiacov a stale nic........ ide ma porazit..... vsetko mam ocikane.... ☹ ☹ ☹

swety1
8. jan 2013

@kamajka nam sa to tiez nedariii.......stale nicc a mame 2 roky aj 3 mesiacce

lvka
8. jan 2013

no moj syn ma 25 mesiacov.... sedi na nocnicku odkedy v podstate mohol sediet.... nema problem tam ist... niekedy sa vycika, ale proste sa nepyta. skusala som vsetko. viem ze velmi dobre rozumie tomu co sa tam ma robit, lebo niekedy to dost zneuziva - napriklad ked vecer zaspava a potrebuje sa dostat z postielky tak sa vzdy vypyta a aj sa vycika alebo vykaka. Uz som bola aj celkom "smutna" ked si tak citam ze deti pred dvoma rokmi odkladaju plienky. ale potom proste mi to tak cele doplo - no tak ma este plienku, teraz ked ho budem nutit, akurat si tak prejdeme zapalom mocoveho mechura ktory uz raz mal a uz si to naozaj nechcem zopakovat. Pomalicky chodime ked ide spat, ked sa zobudi, z casu na cas sa ho spytam, niekedy povie ano, niekedy nie, niekedy ho posadim.... miname plienok menej...mozno by stacil len nejaky dobry napad (ktory nemam) ako pokracovat dalej, neviem...

swety1
8. jan 2013

@gabicka33 aj my s tym bojujeme

gabicka33
8. jan 2013

@swety1 ahoj no.moja ani nocnik nechce vidiet ani sa jej neraci na wc sadnut no este pockam do marca asi ha ha ked bude mat dve roky a zacneme tvrdo sediet skusame to kaz den no ak vidi noxnik juj placu a to sa pritom smeje cel den no hruza hruza pritom uz vie sa sama oblist napapat no necnik je nocna mora ach jaj .. 😉

chryse
9. jan 2013

ahojte,.... my nemame plienky cez den od dvoch rokov,,,,,cize dva mesiace.,ale na spanok ano,,,,,, ale problem je, ze sa nepyta,,,,pekne vydrzi, obcas sa popisa,,,,, ako ju naucit aby sa pytala????

nanulik
17. jan 2013

ahojte ja som začala s odplienkovaním v utorok. ale podla toho návodu odplienkovanie za týžden som sa vôbec nedržala:-P jednoducho som mu dala dole plienku a hotovo. prvý den si ani nevšimol ked sa pocikal. druhý den už mi prišiel ukázať mokré tepláčky alebo ked som povedala že na nočník tak si sadol ale nechcel sa vyzliecť. a ked osm ho dávala vyzlečeného tak plakal. ale plienku som mu stále nedala a opakovala že ciká sa na nočník
no a dnes sa mu to nejako podarilo že sa vycikal tak mal z toho ohromnu radosť. ale aj tak potom ešte boli nejaké nehody. ale dufamm že to pojde dobre

zabkalu
21. jan 2013

skúseností veľa, no koľko detičiek, toľko prípadov... 🙂 my sme prvý krát sedeli na nočníku 4 mesiaci, tak ako začal sedieť. každý deň ráno sa vycikal, potom okolo 10:00 sa vykakal a v priebehu dňa sme ešte sedeli a niekedy cikal niekedy nie. začali sme s nočníkom hlavne preto, že vôbec nechcel kakať do plienky. ako náhle som ho odbalila, vtedy pustil. takto s nočníkom sme fungovali do 9 mesiaca. a potom jeden pekný deň, sme nočník nechceli ani vidieť a neviem ho nijak prinútiť aby si na sadol. ale nijak. je ochotný na ňom sedieť v teplákoch, no ak ho vyzlečiem tak sa napne ako struna a neviem ho posadiť. máme 19 mesiacov a už by bol čas začať sa pokúšať žiť bez plienok, no môj syn si to nemyslí. tak neviem ako na to...

darka54
23. jan 2013

mi plienky nemame od 9 mesiacou a v noci od 12mesiacou

zabkalu
25. jan 2013

ako na to, darka54???

157misicka
25. jan 2013

@sofik nejakych 18m prestal sam od seba chciet nosit plienky, behom 3 dni to bolo cez den uplne bez nehody...momentalne kedze je zima, na von plienku ma, no vzdy povie ked ide cikat ak sme na navsteve ide na WC a poobedny spanok bez nehody asi 2 tyzdne to ma 23mes...v noci ma este stale plienku, no ked cika tak o tom vie, lebo mrnci

izdova
26. jan 2013

Moja má dva roky a tiež som už na nervy. Povie "kakať", ale väčšinou už nestihneme na nočník, lebo má naložené. Keď ju posadím, sedí do kým sa nevykaká a keď dlho dlho nič, vstane a pokaká sa do plienky. Na nervy je to, že už vie povedať a napriek tomu sa mi v poslednej dobe začala skrývať za záves 🙄 Jednoducho keď to príde, zašije sa do kúta a tlačí. Pritom s nočníkom vychádza dobre, neplače a teší sa keď sa vykaká. Takto je veľmi šikovná, už tvorí vety, pozná základné farby aj ich povie atd. Ale čo sa týka plienky, tak jej vôbec neprekáža, keď ju má plnú skoro trojkilovú 😖 Čo s tým?

mirusa25
28. jan 2013

Moj syn ma dva roky sedem mesiacov a mame stale plienky cez den mi behá aj cele doobedie bez a potom si pyta plienku.Nechce ani nočnik a ani ist na WC neviem ako ho naučit .ak ma niekto taky podobny prípad napište som už z toho neštastná.dakujem

fridrichova.eva
1. feb 2013

@bubinkaaa
mám rovnaký roblém, dkážeme sedieť na nočníku aj celé hodiny, ak máme veľké šťastie pustí tam zo 3 kvapky a ked mu potom dám plienku pustí plnú dávku. Skúšali sme aj na ostro, jemu mojro v nohaviciach vôbec nevadí. Ináč je šikovný, veľa a celkom dobre rozpráva, začíname spievať pesničky, ale to pýtanie nie a nie. Už som zúfalá, zvlášť keď naokolo počujem ako sa pýtajú dobre že nie už pol ročné deti....

katikas
1. feb 2013

Ja sa tiez uz 3-4dni trapim s odplienkovanim.Maly ma 2r a 4mes.,no cikanie a kakanie do nocnika mu nejde.Cez den som mu prestala doma davat plienku,kazdych 10min.jak sibnuta sa ho pytam,ci chce cikat,samozrejme povie,ze nechce,aj ho posadim na nocnik-povie,ze pipo nechce teraz cikat a o 2-3 minuty pride s usmevom za mnou,ze pipo cikal-samozrejme do gati 😠 .Vyhresim ho,prezlecem,opytam sa ho,ci sa uz bude pytat-pohotovo odpovie,ze uz bude.Ja na to:a kedy?jeho odpoved-"zachvilku"No to jeho "zachvilku"trva uz 3-4mesiace.Samozrejme kolobeh sa opakuje-vypytujem sa,skusam ho sadat si-nič a v nestrazenu chvilu zas to tecie do gati...Pre kupanim vzdy ho postavim do velkej vane,nech sa vycika-drzi pipa,jeho odpoved-nejde to.Len vkroci do vanicky s cistou vodou a sadne si-okamzite chyti pipa a s nebeskym usmevom sa mi chvali,ze pipo pekne cika...A toto je pokazde pri kupani,hadam aj pol roka.Uz neviem ci sa mam smiat alebo hromžiť. ☹ Mam este vydrzat asi,ze?Aj ked uz mam od maleho skoro vsetko "oznackovane"...Inak je velmi rozumny,rozprava sa s vami ako dospelak,len v tomto akosi zaostava... 😢

danka711
11. feb 2013

@katikas moj ma dva roky a dva mesiace a je to skoro take ako u vas - ibaze ja ho bez plienky nenechavam. Tiez by som ho uz konecne odnaucila ale ...... asi cakam na leto ked bude behat holy .....len dufam ze do septembra to stihneme lebo inak ho nevezmu do skolky a bude.
maleho som ucila na nocnik od siestich mesiacov - vsetko v poriadku - rad tam sedel a vsetko spravil...potom ked mal rok a kustik mal vysoke horucky a odvtedy nechcel nocnik ani vidiet - vzpieral sa ked sme ho tam davali, a vstaval z neho. Ked cika - to ani neviem a ked kaka tak to vidim alebo pocujem ale ked sa spytam ci ho dam kakat - na velky zachod tak jednoznacne povie NIE.
co s nim?

olinka61
11. feb 2013

@nanulik Ahojky, kde najdem ten navod na odplienkovanie??? dakujem moc

nanulik
11. feb 2013

@olinka61 no možno aj medzi vybratými článkami je to "odplienkovanie za týžden" ale ja som sa toho nedržala. ja som jednoducho nedala plienku a hotovo. a dufala som že malý pochopí. a pochopil 🙂 tri dni som nestíhala prezliekať a mláčky utierať... potom sa mu raz podarilo že sa vycikal do nočníka. strašne sme ho chválili a tlieskali mu (a to on má rád 😀) no a potom už sa pomali aj sám začal pýtať. teraz sa už stále pýta aj na velku. cez den na soanie má ale býva suchá, na noc má tiež, to sa občas pociká ale už sa stalo že sa zobudil suchý. a niekedy ma v noci zobudí že chce cikať

helenkat
11. feb 2013

Môj synček sa odučil od plienok až keď mal 2 roky a skoro 10 mesiacov. Prvýkrát som to bez plienok skúsila v lete /mal 2 roky/ a žiaľ bez úspechu. Druhý pokus - 01. januára - to mal 2 roky aj 7 mesiacov. Nechávala som ho celé dni bez plienočiek a niekedy som prala aj 6 - 7 tepláčiek a pančušiek za deň. Ale nevzdali sme to a po dlhom 2 mesačnom trápení sa začal pýtať. Stálo nás to nekonečne veľa trpezlivosti, ale podarilo sa. Myslím si, že dieťa na to príde samo. Držím prsty...

gpalusova
11. feb 2013

Ahoj my sme zacali, ked mal maly 2 roky.....celkom uspesne....len na noc som mu plienocku dala stale az do 3,5 roka...kedy sme chceli prestat uplne....To bola aj velka chyba, ze na noc sme mali plienky. Este teraz ked bude mat o dva mesiace 4 roky sa obcas v noci pocika...ale mam spolahlive rady.....po 18.stej iba vodicku vypit ,ziadne caje...tie su mocopudne..., ak si prosiiba vodu...a pred spanim vycikat.....a o 23:00 zobudit...dat vycitak a do rana uz vydrzi....Na kazde dieta platia ine pravidla....ale ja som uz bola na pokraji zufalstva...lebo nas drobec ma mimoriadne dobry spanok...nedokaze sa zobudit sam na cikanie...A hlavne byt trpezliva.....

bubinkaaa
11. feb 2013

@mirusa25
@fridrichova.eva takze teraz ma moj syn 2r a 10 mes,a stale dievcata nic 😒 ...o nocniku ani pocut,na zachod ani za svet...a najnovsie sa tak zaťal,ze si stale pyta na zadok plienku...napr vcera a aj dnes rano mu vravim podme cikat na nocnik,a on ze : "-mama scééém na dupu plienku..".... ☹ nuz do aprila,kedy som ho chcela dat do skolky ho to asi nenaucim,uz som to uplne vzdala.......hmmm 😕