Odsávať, či neodsávať?

maminkaalm
10. feb 2013

Pekný deň maminky, prepáčte ak tu niečo ako tento moj problémikje ale len chcem vedieť ako by sa zachovali iné mamičky. mám malého syna ktorý má už druhý krát nádchu, teda lepšei povedané druhý krát mu podla mna musím odsávať soplíky. Dám roztok Mar, chvilku počkám a potom odsjaem odsávačkou na vysávač. VIem , že nie všetky tu ste za túto odsávačku, ale to je teraz jedno. Keď poviem doktorke že mu odsávam soplíky ona mi na to povie. Neodsávajte lebo mu tam zaniesiete ešte väčšiu infekciu. Ale ja ked počujem že mu to vadí pri dokčení to musím odsať. Veď nedávam tú odsávačku do nosa ako pri obyčajnej , tak si myslím že by to nemal byť až taký problém. Či sa mýlim? Podla mna je lepšie aby tie soplíky išli von.

henrietag
10. feb 2013

@maminkaalm nam stale kazali odsavat , neviem co mate za dr. ale ked malemu sopliky neodsajete tak mu mozu zatiect na priedusky- pluca... treba odstavat inak dobry je na sopliky talgesin (vypisuje to dr. )
skuste malemu podlozit postielku napr. z knizkou aby bol v sikmine bude sa mu lepsie spat a mokry uterak dat do izby pre zvlhcenie vzduchu

andrejka1983
10. feb 2013

@maminkaalm ahoj...ja som odsávala, určite, ved ked vidim že mu to pomôže a male dieta nevie vyfukat no 🙂 ...ale ja som odsávala klasickou odsavačkou, jedna hadička do nošteka, jedna mne do pusy a vdýchla som...a soplik bol v myštičke 🙂 jednoduché, rýchle a účinne a bezbolestne...kúpiš v lekárni za par korun...a potom len prepláchneš v čistej vode
...a na noc malemu podlož pod hlavičku vankušik alebo niečo podobne a ešte je dobrý roztok z morskej soli a s tým vytierať noštek...tiež z lekárne

alexia11
10. feb 2013

Ak nebudes odsavat, mozu malemu sopliky udriet na uska a dostat zapal usiek, tak si myslim, ze radsej odsavat. Inak my sme teraz tiez soplikavy, bola som sa pre istotu vo stvrtok ukazat aj u pediatra a ten nam povedal ze mame davat tiez morsku vodu, my mame tu sterimar (hrozne to strieka, ani sa to neda aplikovat satvormesacnemu dietatku) a povedal vyslovene, ze to mame odsavat, nech to ide von. A kedze pocut malej ako jej sopliky hrmluju az kdesi v krku, ze jej to zateka, dal nam doktor aj sirupcek na kaslik, resp.na rozpustanie hlienov v hrdielku a po troch dnoch je to o 80% lepsie. Takze asi tak, co doktor, to iny nazor, tvoja povie neodsavat, moj povedal odsavat. Osobne si myslim, ze ked vidim, ze sa tomu dietatku heda poriadne dychat a najest sa kvoli tomu, nie je dovod neodsat to. Co sa budeme pozerat ako sa im drobatkam zle dycha?

dixie_chick
10. feb 2013

@alexia11 Prosim ta a a aky sirup vam lekar dal na rozpustenie hlienov? My teraz tiez bojujeme s niecim podobnym 😒

alena0305
10. feb 2013

@maminkaalm Odsávať určite treba. Ale aj doktori majú na to rôzne názory. Susede napr. doktorka povedala odsávať, odstávať, odsávať. A na pohotovosti druhá lekárka, že odsať poriadne ale max. 3krát za deň. Ale pri komplikovanejšej nádche - nakvapkať kvapky s morskou soľou, nechať pôsobiť, odstať, potom dať kvapky na odpuchnutie sliznice (3krát denne max.) a ak sú zelené hlieny tak po tretie: aj pamycon - antibiot. kvapky.

maminkaalm
autor
10. feb 2013

Dakujem maminky budem robiť podla svojho uváženia, aby sa malému dobre pilo a aj spinkalo 🙂

andrejka1983
10. feb 2013

@dixie_chick vyskušaj pamycon - lokálne antibiot. kvapky.,alebo sprej do nosa Olynth pre deti ( od 2 rokov)...je fakt super...pripadne Nasivin, ten je aj pre novorodencov....my sme mali aj Libenar, kvapky do nosa , tirež dobre a to sme boli iba niekolko týždnový 🙂
a sirup Fenorin!!!! super na hlieny

elena9
10. feb 2013

@maminkaalm Moj krpec bol teraz velmi soplavy a odsavala som mu len tou obycajnou hadickovou. Nedala som na nu dopustit. Ale sestra mi akurat predvcerom doniesla tu vysavacovu a som nou nadsena. Odsavame kazdu chvilu a sopliky sa stracaju. Ja teda odsavam, ved by sa ani napit nevedel, ani spat nemoze.

marianka0101
10. feb 2013

Neodsavat? Tak to som este nepocula... Nam vzdy hohori odsavat, odsavat aby nam to neudrelo na priedusky. Nwviem ako stareho mas synceka, ale ved male deticky nevedia dychat ustami. Ked neodsajes, ako bude dychat. A dalsia vec co neodsajes, to vsetko ti spapa, potom ho bude napinat a moze ti este aj grckat a vsetko sa skomplikuje. No nechapem. Urcite odsavat, zvlhcit vzduch v miestnosti, pravidelne vetrat. Ak ma iba sopliky, tak sup na prechadzku tam sa mu tiez ulavy. Tie sopliky, to si este uzijes, deticky ich mavaju casto. Pozri sa na to tak: ako by bolo tebe s plnym nosom, tiez sa snazit co najviac smrkat, no nie?

dixie_chick
10. feb 2013

@andrejka1983 Dakujem za odpoved. dnes mi dali v lekarni Sinupret, ten by mal tiez rozpustit hlieny, tak uvidime..

marcelatje
10. feb 2013

@maminkaalm nám kázali odsávať tak sme odsávali tak často ako bolo treba aj každú pol hodinu.
Ja na to idem sedliackym rozumom, veď aj ja keď mám nádchu a vysmrkám sa je mi lepšie, či? 😕 ešte zvlhčujeme vzduch a chodíme pravidelne von ......a s tým zatečením majú baby pravdu 😒

maminkaalm
autor
10. feb 2013

@marianka0101 ja s tebou plne suhlasim my sme sice teraz druh krat boli vážnejšie chorí ale sople ma stále a ja som za to odsávať aj všetko čo píšeš, ja neviem prečo mi tak doktorka hovori, ale hádať sa s ňou nebudem a ináč syn bude mať 4 mesiace

monikajaco
10. feb 2013

odsavat vzdy ... nam to tak bolo povedane .... a ja som odsavala a logicky sa malej vzdy ulavilo ...ber to podla seba ... aj tebe sa ulavy ked mas nos cisty takze dobre pises .. len podotknem ze nam to povedali na usno- krcnom ked som tam bola s malou koli tomu ze mala jeden cas vemi dutiny chytene ...

rejaa
10. feb 2013

ja keď som povedala doktorke, že soplíky odsávame, tak povedala, že je to dobre, že treba noštek vyčistiť. Neviem ako by sa cítil aj dospelý človek, keby mal nádchu a nemohol by si sopel vyfúkať. Moja mama na mňa používala metódu nechať dobre vyplakať na brušku a soplíky tiekli samé, ale to pred 30 rokmi ani nesnívali o odsávačke. Neviem akú infekciu by si tam mohla zaniesť, keď ten nadstavec odsávačky sa dá aj vyvariť. Ja ich samozrejme nevyváram pred každým použitím 🙂 to by som celý deň len vyvárala. Ja odsávam 3 krát za deň a zase treba vedieť aj kedy s odsávaním prestať, aby sa zase nedráždila sliznica nosa, ale to ty sama najlepšie vidíš a počuješ na svojom dieťatku, kedy je už toho soplíku menej.

libka1
10. feb 2013

@maminkaalm my sme s malym skoncili v nemocnici ked mal mesiac prave preto, ze aj ked sme odsavali ale hlienov mal tolko ze sa uz pomaly dusil 😝 v nemocnici ho odsavali 3x denne takou masinkou co ho zaroven aj inhalovala, volalo sa to rhynoclear ak sa dobre pamatam. Chceli sme to nasledne kupit, ale na slovensku sa to vobec nedalo zohnat... ked nas prepustali, do prepustacej spravy nam napisali ze mame robit pravidelne nosnu toaletu 😀 takze ja som urcite za odsavanie 😉

simca06022011
10. feb 2013

@maminkaalm Zvláštna lekárka... nám KAŽDÁ aj krčná aj detská vždy povedali riadne čistiť noštek.. veď tie bacily mu potom behajú hore dole, dieťa nedýcha nosom ale ústami, z čoho vznikajú ešte ďaľšie komplikácie... no určite čistiť o 100 6.. my keď sme boli chorí, tak cca 3x denne sa odsávalo... sú tu aj ORL témy, len neviem ako sa volajú... radila tam pani doktorka... možno niekto iní napíše... 🙂))

alexia11
10. feb 2013

@dixie_chick Ten sirup sa vola Trifed a berieme ho 3 x denne po 0,5ml.

svetlusska
10. feb 2013

@maminkaalm ahoj my sme tiez teraz chorucky, a neni to prvy krat a odsavania soplikov sme si uzili a odsavacku na vysavac pouzivam tiez..a je vyborna..ja davam rozok libenar a tak odsajem...musim lebo mi nechce ani papat prikrmy ani cicat prsnik lebo nemoze dychat...a hlavne sa mu aj tazko dycha kedze dycha nosikom....moja lekarka vravi ze odsavat ano ale nie nonstop lebo cim viac sa odsava tym viac sa sopliky tvoria....a nenecham predsa maleho sa trapit ved ja ked mam plny nos tak si ho vysmrkam..trocha divna lekarka ta tvoja...

xenicka13
10. feb 2013

urcite odsavat, mne to dr. prizvukuje vzdy

bubla30
6. apr 2013

ahojte, tiez sa chcem opytat na vas nazor. nas maly (7 mes.) nema nadchu, cez den dycha cisto, aj spinka pekne, ale vnoci mu niekedy pocujem akoby mu chrcalo v nose, ked pije, rano sem tam sucho kasle, ked sa zobudi. dnes trochu viac:( streknem mu fyziol.roztok a necham rozpustit. potom mu uz nechrci. pred tym sme skusali parkrat odsavat, ale nic mu neslo. co robit? mame opat skusit odsat, ked mu tak po noci chrapci alebo to stecie tym fyziol. roztokom aj samo??nechcem nieco zanedbat...

hlavackova
6. apr 2013

To co je preboha za pediatra, ze "neodsavat"??? A co sa ma zadusit??? Ved novorodenci a dojcata nevedia dychat ustami...ja uz fakt neviem co si mam mysliet o slovenskych lekaroch, sa mi rozum zastavuje...okrem toho zatecene sopliky mozu sposobit problemy v dolných dychacích cestach, uskach, ockach a z obycajnej nadchy skoncia deti na ATB.