Odstavenie ročného syna bez traumy

timimokus
21. máj 2018

Ahojte mamičky, ktoré máte skúsenosti s dvomi a viacerými deťmi. Chcela by som sa spýtať či je lepši odstaviť syna čím skôr, alebo to viac pochopí v 13-14mesiacoch, že mamička už kojit nemôže a mliečko sa minulo/pokazilo? Alebo to závisí len od povahy dieťaťa? Som v 4.mesiaci tehotenstva a už som veľmi vyčerpaná, rada by som ho odstavila, hoci mi to trhá srdce. Ale musím i pár mesiacov oddýchnuť. Najhoršie je že zaspí výlučne na prse. Snažím sa však ho už v noci uspať aj bez mlieka, led sa zobudí...

mijunik
21. máj 2018

@timimokus koľko mesiacov má Tvoj synček?

zenaajmama
21. máj 2018

Lepšie je odstaviť čím skôr.

renatka100
21. máj 2018

@timimokus cim skor, neboj je to trauma iba pre teba, on za tri dni ani nebude vediet. Musis ale odist z domu.

timimokus
autor
21. máj 2018

@mijunik ma presne rok.

timimokus
autor
21. máj 2018

@renatka100 neviem či dokážem odísť a kto sa mi potom oňho postará, kto ho uspi, manžel sa z neho zblazni, nie je dostatočne trpezlivý...🙄

renatka100
21. máj 2018

@timimokus mozno ho podcenujes, ved je jeho, ked sa vam narodi druhe babo bude aj on uspavat, kazdy bude mat inokedy spanok...treba si to vyskusat, je to aj v jeho zaujme mat spokojnu zenicku 🙂

kubkovamama
21. máj 2018

@timimokus treba si to s mužom vydiskutovať.. A hlavne si to dobre premysli,v 4.mesiaci nemusíš byť vyčerpaná priamo z kojenia,ale celkovo z tehotenstva,malý asi začína byť dosť pohyblivý atď,bola by si vyčerpaná či kojaca,či netehulka atď.Mozes dojčiť tandemovo..Rocny už nepotrebuje byť kojeny viackrát denne,skús najprv menej kojení hlavne noc vynechať,chce to pevné nervy a odstaviť úplne teda až uvidíš,že fakt to nejde.A zapoj chlapa do všetkého.Nech uprace,pomôže,berie malého na vychádzky...možno aj tam je pes zakopaný a tvoja únava pramení aj z toho,že zrejme starostlivosť o malého a domácnosť je viac-menej na tebe

mijunik
21. máj 2018

@timimokus ja som odstavila dcérku, keď mala 14 mesiacov a synčeka, keď mal takmer 15 mesiacov. Medzi deťmi je vekový rozdiel 5, 5 roka. Oboch som kojila bez problémov. Ale keď už pri kojení viac hrýzli ako papali 😁, bolo to treba riešiť. Neviem, či som to vyriešila správnym spôsobom, ale naučila som ich na fľašu s umelým mliečkom. Zvládli to obaja tuším behom jedného týždňa. 😊 Už si nepamátám presne, ale zrejme (logicky) najprv som nakojila a potom som ponúkla mliečko vo fľaši na zoznámenie sa. Išlo o zvyknutie si na inú chuť. Po odstavení nebol problém, že by sa domáhali vyslovene môjho mliečka. Asi im stačilo, ze prišlo do bruška "nejaké" mliečko. Čo sa fľaše (teda cumľa) týka, logopédi majú na to vlastný názor 😁, ale takýto systém odstavenia konkrétne nám pomohol. 😊

lala123
21. máj 2018

@timimokus nemusis nikde od malého odchádzať, podľa mna je to pre dieťa väčší stred keď mama nie je pri ňom ako to, že nie je nakojene...ja som malú odstavila v 25 mesiacoch bez odchodu a bez fľaše, bola už väčšia ako tvoj takze nepotrebovala v noci papať ...jednoducho keď sa zobudila som si ju pritúlila postiskála a dala cumlík a povedala som jej že maminka je pri nej , že sa nič nedeje len nemáme už mliecko , trosku pomrncala a zaspala s cumlíkom .mozno to trvalo tri noci...prajem ti veľa síl a trpezlivosti drz sa , neboj ja som sa toho tiež bála ale sme si s kamoskou robili srandu, že to bude blbo vyzerať keby sme kojili do stuzkovej😂😂😂

sasesoe
21. máj 2018

@timimokus ahoj, ja som kojila cele tehu a po porode pokracujem tandem s obomi. A je nas viac takych "sibnutych". Aj pocas tehu boli lepsie a horsie dni. Trosku sme nastavovali pravidla. Ale som rada ze pokracujeme, vo vseobecnosti v tom vidim viac pozitiv ako tazkosti. A to som mala uz o cosi starsiu ako Ty. No zvaz ako chces, ja len, ze je aj tato moznost a tiez som sa o nej dozvedela "len nedavno".

lala123
21. máj 2018

@sasesoe klobúk dole, obdivujem Vás, že ste to zvládla ...naozaj v dobrom to myslim👍

karajazviny
21. máj 2018

@lala123 presne si hovorím každý deň, keď sa pozriem na malého a mám ho zaveseného na prsníku...ty si isto cucneš aj na stužkovej 😁 (za 2 týždne budeme mať 2 rôčky) a viacmenej sa spolieham, že ho ,,to prejde samo,, 😃

sasesoe
21. máj 2018

@lala123 vdaka, ale ja praveze obdivujem vsetky nekojacie, kt vladzu v noci stavat zohrievat mliecko...mne sa nacucne jeden, potom druhy, pripadne obaja naraz a spime dalej.
Isli sme na to postupne, lebo po porode som si myslela, ze sa koji len 6m al max 12m a az potom som zistila, ze sa "moze" aj viac, dokonca aj pocas tehu a aj dalej... a postupne som posuvala hranicu, dokedy nam to je este ok. Netvrdim, ze musim kojit za kazdu cenu a obcas sa vyskytol i nejaky problem, no dal sa zatial vzdy vyriesit aj inak ako odstavenim. Dufam, ze sa dockam samoodstavenia, ale stat sa moze cokolvek... A je to krasne, ked sa spolu dojcia a drzia sa za rucky...

timimokus
autor
22. máj 2018

W
@sasesoe ďakujem za skúsenosť, viem o tejto možnosti, čítala som o nej na mamile, ale som už ozaj unavená, malý bol.od narodenia uplakany a kojit som musela každú hodinu, iba v noci každé dve cca. A cítim že mi chýbajú živiny, musím ho odstaviť. A možno mu to ani moc chýbať nebude, možno zabudne.

timimokus
autor
22. máj 2018

Na druhej strane je pravda že vstavanie v noci aby som spravila UM tiež nie je med lízať.. uvidíme. Keby v noci spal tak dva razy denne nakojit by ma asi nezabilo 😀

ivanamyl
22. máj 2018

@timimokus to áno, ale to može aj manžel 😉

timimokus
autor
22. máj 2018

Manžel by mohol, ale on je veľmi aktívny cez deň, kľudne ho naveceria, uprace kuchynu, povesia saty, aj povysava ked treba. Ale v noci on spí, lebo on ide do práce... všetko od neho nemôžem očakávať...

sasesoe
22. máj 2018

@timimokus ved to, ze manzel aj ked sa snazi akokolvek, tak gro starostlivosti je na matke...preto vy som zvazila mozno iba nejake obmedzenia/pravidla... nam sa postupne dost obmedzilo dojcenie v tehu. Najskor sa "zrusilo"/ nahradilo ranne, ale to musel byt tatik velmi akcny s hned nachystsnymi ranajkami a ja "som sa zabudla" v kupelni...po par dnoch uz to brala ako samozrejmost a mohla som jej ranajky davat aj ja. Potom raz som musela na dlhsie z domu (uspala som ju skor na obed s dosla az neskot vecer), to bol narocny den a cielom nebolo obmedzit kojenie, ale ine povinnosti, no pomohlo aj v tomto... uspavanie - najskor chvilocku sa kojila, no dlho som s nou nevedela vydrzat kvoli kyseline, tak potom v nosici na chrbte a ked sa dalo tak aj vonku (sme v dome, takze ss dalo vojst dnu bez zobudenia u svoktovcov v bytovke to bolo narocnejsie). Potom bola faza, ze uspaval tatik v nosici. Eventualne v aute. Ak sa pri prenose fo postele zobudila, tak chvilku mliecku. Co sa noci tyka, u nas sme fungovali od 15m (kedy som otehotnela) na vlastnej detskej + odposluch. Cize uspala som ju s nechala samu, ked xamrncala, hned som k nej sla (zvacsa uz sedela na posteli a "nevedela" si lahnut), chvilku mluecku a spala dalej, zas som odisla. Ja som sa ulozila vo vedlajsej izbe a ked uz potom v noci ma zobudila, tak som vypla vysoelacku, sla k nej a ostala tam do rana. Potom bolo aj take, ze som ju uspala a lahol k nej tatik. Ked sa zacala budit, len si ju pritulil a spala dalej. Zvacsa to pomohlo 2-3x a potom nad ranom mi ju doniesol al casom sama dobehla vedla. Toto viacmenej funguje dodnes s vynimkou, ked je chora. Po narodeni mladsieho sa chvilku zase viac kojila, ale casom sa to opat upravuje. No kazde dieta je ine, aj matka. Potom pridu dni ked idu zubky al nejaka choroba a nechuti jest a kojit sa vie len vo zvislej v polohe, tak ju dam do nosica, sadneme na fitloptu a sme tak a nestresujem ci nie je dehydrovana atd. Jasne, snazim sa jej ponuknut aj ine jedlo, aspon polievocku, cajik, al cokolvek, no ked nezje viac ako 1-2 lyzicky tak z toho nemoze byt syta. A potom su dni, ked je cely den u svokrovcov si u tety a na mliecko si "ani nespomenie", az potom ked pride domov. No aj vtedy to nie je vzdy zarucene,ze sa normalne naje, to musi mat naladu. Takze pre mna je kojenie jednoznacne ulahcenie zivota a starostlivosti o dieta. Ak no niekomu vyhovuje inak, ok, to nie je moj problem. Pisem to tu, preto, ze to nie je az take bezne vidiet, ze sa to "da" aj takto a sama by som to nevedela, nemat stastie na mamky ktore sa tym netajili, najma na podporkach nosenia. Drzim palce, aby ste si nasli ten vas sposob ako nastavit pravidla ci odstavit uplne.

lenqua_12325
22. máj 2018

Traumu mať určite nebude 🙂

klavirova
3. okt 2021

@karajazviny ako sa to napokon podarilo?

karajazviny
3. okt 2021

@klavirova jeej, aká milá pripomienka 🙂 u nás sa to podarilo samoodstavom a hlavne po dohode 🙂 malý mi povedal, že LEN do 5 rokov sa bude kojiť 🙈😁 tak 2 mesiace pred narodeninami, keď sme pomaly začali nad darčekom premýšľať a nad oslavou, sme sa začali riešiť aj túto tému...a sám od seba v tom týždni sa prekonával, odolával, len sem tam si cucol...a ZVLÁDLI SME TO OBAJA 🤗

nitka1157
3. okt 2021

@timimokus necitala som komenty....
Odstav cim skor.zacni najskor cez den.prelep si bradavky alebo natri horcicou a vysveluj.teda neviem kolko ma tvoj drobec.a nukala by som vo flaske vodu alebo caj co ma radsej