Odúčanie od plienok v období vzdoru

libertine
9. máj 2013

ahojte baby. potrebovala by som poradit, ako naucit dceru chodit na nocnik alebobwc. bude mat dva roky. co je nocnik sme jej zacli vysvetlovat uz asi pred rokom, no nechcela sa tam ani sadnut. niekedy po novom roku sa nam ju podarilo motivovat,ze tam aspon vydrzala sediet. vtedy sa jej aj nahodou podarilo tam parkrat vykakat a vycikat. pochvalili sme ju,dostala odmenu,ale pre nu to nebola ziadna motivacia. rozhodla sa zase,ze tam nebude sedavat a vobec nie robit potrebu. ma teraz aj riadne obdobie vzdoru,hadze sa o zem, odvrava, odpoveda len nie, motivovanie odmenami pre nu nic neznamena,nezaujima ju to.teraz sme si povedali,ze uz budeme dosledni, na nocnik alebo wc ju davame sami takmer kazdu polhodinu,ale ona tam nic nespravi, no ked ju odtial dame prec,vzapati sa pocika do gatiek. ked sa jej pytame, hovori,ze jej netreba,ze nechce ist, rozculuje sa, robi krik. moze presediet aj polhodinu na nocniku,no just tam nic nespravi a vzapati sa pocika a len nie nie nie. ako ju motivovat taku vzdorovitu?

157misicka
9. máj 2013

ja by som pockala, nenutila by som, podla toho co pises sa jej asi vobec este nechce oducit sa od plienocky 🙂 inak moj syn plienky vobec nechcel, bol to boj, dat mu na zadok plienku a toto sedenie na nocniku a cikanie pochopil okamzite, po 3 dnoch uz aj bez nehody, a to je velmi zivy aj vzdorovity.. tak si daj na chvilku oddych, potom pekne dajte dole plienku a ked budu mlacky aj na zemi treba s tym ratat, dalej posadzat a vysvetlovat, no teraz by som ju par dni nechala tak..vela stastia

gervidda
9. máj 2013

@libertine Uff, na toto obdobie sa netesim, ale tiez by som pockala a dala jej chvilu oddych. Alebo to skuste nieco ako moja segra: jej syn sa naucil, takze mu davala Tablet len ked sedel na nocniku. 🙂 Sedel tam ako "pat penazi". Drzim palce.

libertine
autor
9. máj 2013

@gervidda to sme skusali tiez. pre nu proste neexistuje nic, ked sa zatne. nie je na vyjednavanie.

veronikam
9. máj 2013

Nenutit, pockat, kym sama bude chciet. Nikde neni napisane kedy ma dieta chodit na nocnik, kazde ma svoj cas.

bamb27
9. máj 2013

@libertine pravdepodobne nie je pripravena, ci je vzdor ci nieje, pravdepodobne je jej stale pohodlnejsie mat plienku... nesilit, vydrzat,, par mesiacov hore dole vam akurat tak usetri kopu nervov,, robite si sami sebe zle tym ze na nu tlacite a aj tak to v konecnom dosledku tomu nepomoze,, zvolnit, par tyzdnov vobec nocnik nespominat,, ked budde v pohode skusit 😉

aliza
9. máj 2013

@libertine ja radim bud pockat alebo ist na to tou bezplienkovou metodou za 7 dni. Proste zoberies plienku uplne a nepytas sa, ci chce ist na zachod alebo nie. Moj maly mal uz 2 a pol a stale sa jedoval, ked som sa ho pytala, ci chce ist na zachod, krical nie a nechcel sediet. tak sme jedneho dna zobrali plienky uplne, dostal slipky a za tyzden bol bez plienky.

albao
9. máj 2013

@libertine mam doma to iste a bolo to tazke. Nemyslim si, ze to prejde, ze z toho vyrastie. Mne toto dcerka robi stale, proste naschval vzdoruje. CI uz sa jednalo o odplienkovanie, ci o obliekanie, ... Uplne jedine co zaberalo (ziadne odmeny a podobne ako pises aj ty) bola motivacia inymi detmi. Napr. prisiel kamaratkin maly, rovesnik, sadol si na WC a vycikal sa. Tak sme neustale opakovali, ze to uz take velke deti robia, ... alebo s obliekanim nastal zlom, ked isla do skolky. Po 3 dnoch uz vedela aj gombiky rozopinat a sama sa pekne oblieka, vyzlieka. Takze rychlo pozyvaj vsetky odplienkovane deticky 😀

albao
9. máj 2013

A inak presne ako pise
@aliza , nepytaj sa ci potrebuje ist. Daj nocnik do miestnosti, kde ste a len co zbadas, ze cika, utekaj a posad ju tam, nech tam docika zvysok ... a dokola. Ked sa budes dookola pytat, iba vzbudis viac vzdoru. Aspon tak to bolo u nas. Musela na to prist sama nakoniec

lujza123
9. máj 2013

@libertine pokial histerci uz len ked zbada nocnik tak ho schovaj aspon na tyzden a potom skusaj znova

Kup jej nejaku extra lakavu knizku, taku co nema (napriklad zvukovu) a citajte ju len a len na nocniku.

Ked bude teplo nechaj ju behat s holou ritkou nech cika do travy, deti to strasne bavi pozerat sa ako to tecie, uvedomit si ten pocit kedy sa chce cikat a doslova preskumat celu tu akciu...cize cupnut si a cikat ked ju napadne, mat to pod "vlastnou" kontrolou.
Tiez je dobre ju bravat zo sebou na zachod, ukazat ako sa cika..tu sa netreba hambit, pre deti to nieje nic neslusne, pre nich je to nove zaujmave a hlavne potrebne vidiet ze mama, tato, ine deti to tak robia tiez

Vela spolu kreslite, kresli jej obrazky ako VELKE deticky cikaju, obrazky ako MALICKE babetka maju plienky, vonku ju upozornuj ze aha VELKY havko cika, hovor jej ked pojdes cikat ty, lebo si uz VELKA...

Mozno jej bude prijemnejsie chodit na velky zachod, tu treba tiez povymyslat nejake lakadla, napriklad ze sa moze tam sama vystverat, sama splachnut, sama si ist umyvat ruky mydlom ( toto zaucinkovalo na moju, ta sla aj 500x cikat len aby si mohla namydlit ruky hallo kitty mydlom)
Pripadne ju nechajte vybrat si sama nocnik, ked nebude chciet nocnik nech to je aj kludne lavorik, hocico..podstatne je aby tam chodila rada a neprotestovala

A ozaj, ked sa pocika do gatiek urcite ju neprezliekaj hned okamzite...v ramci moznosti ju nechaj minutku, dve v mokrom nech si vyskusa ze ked to ochladne je to neprijemne...mozes do toho hodit nejake grimasy ze blee mokree pocikane

libertine
autor
9. máj 2013

@lujza123 na zachod ju beriem so sebou, hovorim jej vzdy, nechavam ju aj splachnut. skusame ju davat aj na zachod, ale aj tam ju to rozculuje. ona tu potrebu proste nechce robit ani do nocnika, ani do zachoda, ale do plienky, pyta si plienku. ked sa pocika do gatiek, zacne plakat a kricat, ze ju mame prezliect.

lujza123
9. máj 2013

@libertine skuste to cikanie do travy 🙂 moja sa na to chytila...je septembrova, minuly rok som ju oducila v lete...tiez som skusala hadam od 1 roka, vzdy chytala nervy len co zbadala nocnik potom zabrala sokova terapia.. proste som nedala plienku a do dvoch dni uz curala tam kam mala, do tyzdna 1 nehoda denne a potom uz fajn

maja099
9. máj 2013

@libertine Moja dcéra má 2 roky a 4 mesiace. Od cca druhého roka som ju chcela odúčať od plienok, no bola podobne vzdorovitá. Nevydržala sedieť ani minútu. Ak sme ju tam náhodou nejako zabavili dlhšie, nikdy nič neurobila. Skúsila som jej dať gaťky. Sedela na nočníku, povedela že cikať nechce a o minútu sa pocikala. Gaťky už naspäť nechcela ani za svet. Čiže asi podobný problém ako máte vy... Vzdala som to. Asi mesiac dozadu som s ňou na ihrisku začala pozorovať cikajúce deti. Stále som jej o tom hovorila - pozri ako ciká dievčatko, ako chlapček. Rozprávali sme sa o tom aj doma. Akurát dnes sme sa ráno zobudili a ja som jej povedala, že plienky sme darovali malej sesterničke, ktorá ešte cikať nevie. Jej ostali len gaťky. Nebola z toho nadšená, ale zrejme po dlhom rozprávaní pochopila. A na moje prekvapenie sa jej dnes podarilo vycikať sa asi 5x do nočníka. Máme samozrejme aj kopec mokrých vecí na vešiaku, ale som šťastná. Za každé vycikanie nalepíme 1 nálepky na chladničku. Teší sa. Zrejme aj tá tvoja musí mať niečo, nejakú odmenu, ktorá vy zabrala. Možno to skús podobne ako ja. Nejaký čas pozorovať a vysvetľovať a aspoň nejaký úspech sa dostaví. Akurát dcéra spí, samozrejme s plienkou, ale konečne som pevne rozhodnutá že doma a vonku budeme bez nej. Tak držte päste 🙂

kbeata
10. máj 2013

@libertine ja som tiez skusila este pred 2 rokom maleho,ale ako som zacala tak som aj skoncila...
tak som raz natrafila na temu samostatne odplienkovanie,som pochopila ze pockam ja na maleho kedy bude chciet,a mal 2 roky a 3 mesiace sa zacal pytat cikat sam,a kakat iba naznacil,ale na nocnik sadol asi o 2-3 mesiace
teraz ma 2,5,cikanie problem nerobi,skor to kakanie hlavne nech ho nechyti vonku 😉 ,a musim viac menej este sttriehnut,aby bol v pohode,trebars aby nebol moc unaveny,alebo v nejakej hre...

aliza
10. máj 2013

@lujza123 ja som zasadne proti dlhemu vysedavaniu na nocniku, nie je to dobre na konecnik, zvierac....je to velky tlak....plus z toho trpnu nohy. Na nocniku sa cika, kaka a nie cita knizky, to nie je dobry navyk. Takisto by som nenechavala dieta pocikane ani minutku. A urcite nehadzat ziadne grimasy, ze 'bleee mokre pocikane'. Ono to nie je bleee, ked uz sme pri tom a dieta moze chytit blok, bude to povazovat za nieco skarede, nespravne, kedze rodic takto reaguje. Pocikanie netreba komentovat. Trreba prezliect a hotovo.

lujza123
16. máj 2013

@aliza moze byt..kazdy mame svoje metody ako na deti......ty by si necitala, nenechavala dieta pocikane ani minutku, nehadzala grimasy..ja som to robila...vidis a nase deti rovnako nemaju plienky takze je to myslim uuplne jedno

aliza
16. máj 2013

@lujza123 ved v poriadku 🙂

anndy1
16. máj 2013

nechala by som to tak.neriesila by som to..mala sama zacala sa pytat samozrejme prve razy sem tak sa pocikala kym si uvedomila a bola zaujata hrou a teraz uiz mame plienky len na noc a dva roky bude mat 8 juna