Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

sakura77
8. aug 2009

kristi,hlavne je nechat ju bez plienky-ked vie ze ju ma samozrejme ze do nej nalozi 😉 aspon doma,ked sa inak neda,zo zaciatku budes prezliekat mozno 10 krat za den,ale zvykne si neboj,a stale jej opakuje ci nechce ist cikat,radsej ju zo zaciatku davaj kazdych 10 minut,a predlzuj interval

macocha
8. aug 2009

Kristi - veľa druhov tréningových nohavičiek nájdeš v internetových obchodoch s látkovými plienkami, napr. www.latkovky.sk, latkoveplienky.sk, nosime.sk - a možno vygoogliš nejaký aj v Galante
A keď chceš byť bojovníčkou proti kríze a podporiť slovenského výrobcu tak pozri "vrchné nohavičky Slip" na plienka.sk 😉 😀

kristinabianka
8. aug 2009

Kocky dakujem a macocha,prosim ta myslis,ze ich maju v drogerii,alebo v detskom obchode?lebo v pondelok idem na to,zhanat a skusat 😀 😀 😉

macocha
8. aug 2009

Ja osobne som v obchode nevidela, ale ani veľmi nezháňala, ktosi tu spominal, ze videl v obchode, ale tuším to boli polyesterky... čo som videla v kamenných obchodoch, boli vrchné nohavičky, ale pôsobili veľmi tvrdo a gumene, aj šušťali igelitom 😒
Ja mám Imse Vimse a tie sú veľmi príjemné na dotyk, aj keď nie sú celkom nepremokavé, sú len na malé nehody. Teda kým Dianka púšťala komplet do gatí, tak pretiekli. Ale hodne pomohli, keď už sme boli tak, že cvrkla, rozplakala sa a ja som s ňou bežala na nočník. A dajú sa dovypchať plienkou navyše, to som využila na spanie - že sa to ľahko sťahuje, keď treba po zobudení utekať ale zároveň som potrebovala zvýšiť savosť, keby v spánku niečo ušlo 😉 .

kristinabianka
8. aug 2009

a tie sa kde daju zohnat 😒

macocha
8. aug 2009

Na tých linkoch, čo som dala... aj na predošlej strane sú adresy, predtým som si to nevšimla 😅 skrátka všade, kde aj moderné látkové plienky.

kristinabianka
9. aug 2009

ok,musim to vyskusat,lebo dnes doobeda som nechala malu baz plienky a ona sa mi v detskej vykakala na koberec a potom tam zavolala otca a ukayala prstekom, ze AHA!!takze si to uvedomuje a aj to vie ze to nie je spravne ☹

macocha
9. aug 2009

Budem držať palce, ale na doma by som jej tréningovky nedávala, podľa toho, čo píšeš... tam si myslím treba ju práve nechať bez všetkého, čo by zadržiavalo akúkoľvek nehodu, aby jej to začalo byť nepríjemné. Takže ak máš rada koberce, tak na týždeň zroluj, alebo nakúp tepovacie prostriedky 😅 nadýchni sa a vydrž - mojej to trvalo 9 dní, čiže až tak dlho to nie je... ak to Bianka otcinovi hneď išla ukázať, tak to tiež čoskoro zvládne 🙂 Tréningovky si nechaj na von alebo na ďalšiu fázu, keď už bude rozumieť, že do gatí nie. Keď to už bude len poistka pre súrne prípady. 😉

dai
10. aug 2009

kristi,
kupila som ich v ba v auparku - je tam taky fajn obchod s detskym oblecenim - nie su polystyrenove ani moc nesuchocu - su jemne a velmi pekne... moja malicka ich chcela nosit lebo su krajsie ako plienky 🙂
asi 2x sa mi do nich pocikala, ale potom uz nie...

macocha ja by som to tak tragicky nevidela - malu sme dokopy odvykali asi 2 tyzdne... vyzeralo to tak ze som sa jej stale pytala ci chce cikat alebo kakat... tiez sa mi asi 3x vycikala a raz vykakala na chodbe - sedela na zachode povedala mi ze to neide, dala osm ju dole a za minutu ma tiez prisla zavolat aby mi ukazala ze to predsalen islo...

mozno som to mala trosku zlachcene tym ze mala viac menej plynulo vo vetach rozprava a vie viest celkom zmysluplny rozhovor - takze sme sa viac menej dohodli ze naco je zachod etc. ... teraz chodi volat, rozozna ci chce cikat alebo kakat a podla toho si aj vybera ( bud na zachod cikat alebo na nocnik kakat 🙂 ja som radsej ked robime vsetko do zachoda - menej cistenia je potom 😀 )

kristi zaklad je asi aby boli mali nato pripravene, taktiez aby sme ich my pripravovali...ak to tak nie je tak mozu deti vysedavat na nocniku aj od 2-heho dna po narodeni ale same sa pytat nebudu ☹

ja sa vytesujem z toho ako setrime teraz na plienkach 😎 mame jedny uz 2-hy mesiac ( predtym sme minuli jedno balenie za tyzden...) - inak je to momentalne skor problem pre nas - musime s malickou vstavat zavcasu rano, kedykolvek cez den... najlepsie je ked si v aute zmysli ze chce cikat do travicky... a ja som na dialnici ( nastastie uz vydrzi, ale mam vzdy nervy kde zastat 😉 ) keby mame taky zachodik ako som teraz videla v skolkach tak by bolo super 😵

lusiamama
10. aug 2009

ahoj moja Miška začala chodiť na nočník od jedného roku najprv sme sa jej stále pýtali že či nechce cikať a ja som ju dávala na nočník asi každú chvílu nechala som ju tam posedieť a niekedy sa jej podarilo vycikať a vtedy sme ju všetci riadne vychválili a museli sme jej tlieskať a jej sa to zapáčilo a potom sa nejako začala pýtať sama teraz máme rok a pol a doma chodíme stále bez plienky,plienku jej dávam iba keď ideme von a na noc a to sa tiež niekedy stane že sa vyciká keď ide spinkať a ráno vstane a má suchu plienku ale to sa stalo len pár krát,myslím si že ešte má kopec času na to aby vydržala celú noc necikať.Ráno keď vstane tak si uteká sama zobrať nočník a pýta sa cikať.
a poslednú dobu my chce na nočníku sedieť stále ešte aj večer keď má ísť spinkať tak na ňom furt sedí minule mi skoro z neho spadla čo sa jej už driemalo ale keď som ju chcela dať dolu tak nechcela musela som sa dať pred ňu ona sa o mňa oprela a tak zaspala 😀 😀
A keď ju dám do stoličky na papanie tak začne vydávať také zvuky ako robí keď chce na nočník len aby som ju nekŕmila,ale to iba klame len aby som ju dala preč zo stoličky 😀 taká je prešpekulovaná 😀

dai
10. aug 2009

lusiamama
nebojis sa ze ti mala prechladne?
ja som hlavne kvoli tomuto nezavadzala to niekolkominutove vysedavanie na nocniku...
asi to mam zakotvene, mavam problemy s menstruacnymi bolestami a moja mamina mi stale hovorila ze to preto lebo som nachladla lebo ked som bola mala tak som v kuse s holym zadkom behala...

ja malu davam na zachod naozaj len ked tam ma co robit, akonahle je potreba vykonana tak spolu splachneme ( to sa mojej malej strasne paci... 🙂 ), umyjeme ruky a ideme prec 😉

lusiamama
10. aug 2009

ja neviem ja som sa nad tým nezamýšľala ale ona mi po byte nebehá holá iba keď jej treba tak príde za mnou ja ju vyzlečiem a ona tam sedí a keď sa vyciká tak jej iba natiahnem tepláčiky,niekedy si ich natiahne aj sama 😀

veva1
10. aug 2009

ahojte,pridam nasu skusenost.
tomasko sa na zaciatku 17 mesiacoch vypytal na zachod tak ze sa do neho dobijal a v tom momente som si povedala ze skusime bez plienky zostat. Od vtedy mal plienku len na noc.Trvalo okolo 3tt kym sa zacal spolahlivo pytat do vtedy som ho riadila je. Po par dnoch som uz na nom videla ked mu bolo treba. Nehodu sme mali mozno 10x za cely cas. Od kedy prestal mat plienku cez den prestal cikat aj v noci a ked sa mi zo par krat vypytal aj v noci tak sme zrusili plienkovanie aj na noc. Do vtedy sedel na nocniku len sem tam zo zabavy a teraz uz chodi len na zachod.
podla toho co som citala tak na kazde dieta to pride v urcitom case same,ked je pripravene. 😉

macocha
10. aug 2009

Dai tiež nikde nevidím tragédiu, ani vo svojich príspevkoch nie 😉 ale my než sme začali, boli sme na tom podobne ako písala Kristinabianka - pekne chodila na nočník a paralelne aj do plienok. Takže potom som sa rozhodla nechať doma len v gaťkách, aby už tú druhú možnosť, teda plienky, nepovažovala za alternatívu. Po týždni som to chcela vzdať, lebo asi 6. deň prišla kríza (4 nehody za ten deň) ale na 9. deň bola posledná. Teda z tých doma. Ešte sa stane, že nestihne, ale už sa pýta a presne ako píšem, do plienky už nechce, ani keď má takú "pre istotu" na dlhšie cesty verejnou dopravou.

betka1
11. aug 2009

Ako to riesite, ked ste s dietatom vonku, alebo v meste, alebo prave v autbuse a vypyta sa? Ja si to neviem predstavit. Momentalne zaznamenavame drobne uspechy doma, ale neviem kedy si trufnem ju zobrat von bez plienky.
Myslite, ze ma vyznam kupit taky ten cestovny skladaci nocnik a vsade ho so sebou brat, ci su to len vyhodene peniaze? A ked idete na navstevu, tak beriete nocnik so sebou alebo zmensovac na misu?

Ja som mala minuly tyzden neprijemny zazitok. Bola som s kamaratkou a jej deti v takom zabavnom centre, kde si jej syn vliezol medzi tie farebne lopticky. Prave ho ucila na nocnik, ma vyse 2 rokov. Zrazu si vsimla, ze maly tlaci. Rychlo ho vytiahla, ale to uz z jeho gati kvapkalo na tie gulicky, kde sa hrali aj ine deti. Ostatne mamicky rychlo svoje deti povyberali. Mna to dost odradilo nedavat malej plienku na von, kym si nie som ista, ze sa vie pytat.

denisocka
11. aug 2009

betka,to je nepríjemny zažitok 😅 😝

betka1
11. aug 2009

a blbe bolo to, ze som nevedela, ci to mam ist niekomu oznamovat, aby to upratal, alebo co. Kamaratka logicky utekala s malym riesit nehodu na zachod a ja som tam ostala strazit jej 4 rocnu dcerku aj moju malu. Najskor som zacala vytahovat mokre lopticy, nasla som len 3 navrchu, ale hlbsie sa hrabat sa mi hnusilo. Rozmyslala som, ze ked to nahlasim, tak co budu robit? Zacnu to cistit, alebo to daju kamoske k uhrade? Tak som si povedala, ze nech to radsej vyriesi ona. Zo zachoda vysla asi po 15 minutach. Nikomu sme to nenahlasli, isli sme domov a do guliciek postupn liezli dalsie deti. Nechutne, ja viem.

denisocka
11. aug 2009

radšej nepíš kde to bolo 😀

moj maly je desny, on sa vycika do nočnika v pohode,ale potom aj tak zdrhne a v kute urobi další cik cik a pohrá sa v tom. Kakať ho na nočnik neviem donutiť,takže plienku zhadzujeme az po rannom vykakaní ,aj to nie vždy mam na to chuť ho nahínať na nočník. Zachoda s redukciu sa boji,zato sa chodí mne smiať ked cikám 😝 . Takže neviem..... boli sme dokonca už vonku raz bez plienky,ale to za bytovkou a boli sme tam dovtedy,kým nebol pošťaty,ratala som s tým,že suchy domov neprídeme tak či tak 😅

betka1
11. aug 2009

denisocka, tak to ste na tom podobne ako my 🙂
Ta nehoda sa stala v Anglicku.

denisocka
11. aug 2009

v anglicku,tak to je super,ja som sa už bala ist kamkolvek na SK kde su gulky 😀

dai
12. aug 2009

betka,
on problem s takymito detmi je, ze oni sa uz aj pekne pytaju a nemaju ziadne nehody a potom sa zrazu niekde vonku zacnu hrat a zabudnu sa pytat ☹
otazka je, ci ti maly plienku znesu ked uz sa budu pytat a nosit normalne len gatky ( moja mala ju prijima napr. teraz len na noc a poobedne spinkanie... snazim sa ju davat aj do auta na dlhsie cesty - to sa mi vobec neosvedcilo, lebo mi tam nechce cikat ... a aj na dlhsie vychadzky - tam sme mali raz nehodu prave z dovodu co som uviedla - sice sa nepocikala, len si cvrkla do gatiek a hned pribehla ze cikat, ale normalne by pribehla omnoho skor, ale z tych guliciek a smykaliek sa taaaaaaaaaaaaaaak strasne tazko odchadza 😠 )

kristinabianka
12. aug 2009

ahojte, dneska sa my mala zase vykakala prezmenu nie na koberec ale do kosa na pradlo medzi tym co ja som jej pustala jej oblubenu Bambulku,este ze tam neboli saty 😅 a to na pol metra tam mala nocnik

dai
12. aug 2009

kristi,
ale kos na pradlo sa jej zdal asi vhodnejsi 🙂 moja mala teraz ako boli tie horucavy tak mala na terase bazenik a vedla neho kybel ktorym som jej nosila vodu, doberala teplu a tak... ona mi povedala ze chce cikat ale do kyblika... ani za nic som ju nevedela presvedcit ze kyblik nato nie je... potom ked povedala ze ok , ze nie do kyblika, tak ze do bazenika... nakoniec sme ale vzdy skoncili na wecku...

ja som jej zacala rozpravat ze na zem, do kyblika ( a do vsetkeho mozneho co si zmysli ze sa cika alebo kaka - lebo uz mi raz aj hrniec priniesla ze chce cikat, ale do hrnca...) kakaju a cikaju len havkovia, ze dievcatka na zachod alebo nocnicka...ona si to dost zobrala do hlavicky, teraz vzdy ked mi aj povie, ze ide cikat napr. do kosa na pradlo ( lebo ju to tiez uz napadlo ze tam sa tiez da si sadnut...) tak jej poviem ze nie a ona hned skonstatuje ze nie, lebo tam kakaju a cikaju len havkovia a ide na zachod🙂

fifinna
12. aug 2009

betka, ja ked idem s malym niekde kde by som bola nerada, aby sa pocikal alebo pokakal, tak mu dam radsej plienku. Ale v aute nie, tam sa zatial nepocikal, paci sa mu ten cirkus, ked on povie, ze chce cikat a my hladame rychlo miesto kde môzeme zastavit. A ked ideme k babkam, tak tam ma nejake stare nocniky a na navstevu bereme nas. O skladacom nocniku som nepocula, ale myslim, ze je to zbytocne. Von bez plienky malu zacni brat cim skôr, kym je teplo, lebo cez zimu sa ti to uz nepodari. Ale len tak okolo domu. Môj maly sa doma pekne pyta cikat, ale vonku ma vela roboty, tak este sem tam zabudne. Ale kakat sa napyta, takze okakane slipy mame kazdy den. A ked idete do zabavneho centra alebo pod. radsej s plienkou, aby si nemusela robit stale policajta, lebo je to stresujuce a nemôzes sa odreagovat, ked sa stale len strachujes, ci nahodou dieta nieco nespravi, tam kde nema.

betka1
13. aug 2009

dakujem za odpovede 🙂
Vcera som urobila velku chybu. Zabudla som na navsteve u kamosky nas nocnik. Mame len jeden a ku kamoske sa dostanem az v nedelu. Zasadna chyba. Mala sa dnes vobec nepyta, lebo ma plienku. Na zachode sa jej nepaci, tak sme zase o krok vzad. Asi kupim druhy nocnik do zasoby. Ale prvy bol uz pekne oblepeny hviezdickami za kazde vycikanie.

ined
13. aug 2009

Ahojte, potrebovala by som tiez poradit, ako riesit cikanie vonku. Nasa mala sa doma pekne vykaka aj vypisa do nocnika, vyse troch tyzdnov je doma v gatkach a dari sa nam, ale neviem ako ju naucit cikat vonku 😒
Dnes sme to sice skusali na ihrisku, ale stale som robila "policajta", ci sa jej "chce" a bala som sa hlavne toho, ze sa pocika v piesku alebo na smykalke. Dva krat som ju prezliekala, lebo sa riadne pocikala a dva krat sa vycikala do travy. Je to tazke, kedze rozprava len mama, tata, baba a vonku ma kopec inej roboty. Kedze vsak cakame druhe babo, nocnik ma doma uspech, tak by sme ju radi naucit "cistote" aj vonku...
Ako ste to riesili vy?

macocha
13. aug 2009

Taký dlhý príspevok som napísala a zmazal sa 😒 Tak teraz stručnejšie:

Ja behám všade s nočníkom, preto ten cestovný by som ocenila, ale mi pripadal drahý (videla som za ca 20 eur, neviem, či sú iné cestovné typy lacnejšie). Mne sa malá najlepšie vyprázdni do nočníka, tak som si povedala, že do septembra ho budem všade nosiť, kým sa neupevní návyk "do gatí nie" a až potom začnem navykať malú na iné riešenia.

Plienku som prvé 2 týždne učenia nedala vôbec, aby si malá nezvykla čakať na prechádzku, kde bude môcť pustiť do plienky. Potom som tuším 2-krát dala, keď som ozaj potrebovala istotu, ale ostali suché. Tak teraz nedávam, maximálne tak tréningové nohavičky. Hoci mi zo začiatku riadne lepilo, mala som šťastie, len 1 nehoda vonku: vypýtala sa na ihrisku, ale cestou "na stranu" sa zadívala na vláčik, zabudla sa... a bola mláka na chodníku 😝

Ale neviem, čo robiť v noci. Totiž keď sme začali chodiť bez plienky na deň, začala sa aj v noci budiť na cikanie a mali sme niekoľko suchých nocí za sebou. Ale potom ju to unavilo. Síce sa zobudí, rozplače (nepovie a nevypýta sa), ale kým som k nej prišla aby som ju dala cikať, už zase spí. A to niekoľkokrát za noc. Tak teraz máme zas niekoľko dní za sebou ráno mokrú plienku. Pred chvíľou zase plakala, ale keď sme išli na šerblík, skoro z neho spadla, lebo tam zaspala... tak neviem, či ju mám budiť a dávať na nočník, alebo ju nechať v noci tak. Lebo aj jedno aj druhé je tak trochu trápenie, ani jedno sa jej nepáči. 😒

natsa
14. aug 2009

toto je čítanie na dlho nechce sa mito čítat odkedy ste dávali deti na nočniček?ja som čítala že to stači od 1,5.

fifinna
14. aug 2009

natsa, je tu tema, ze dieta posadzovat na nocnik az po dvoch rokoch, tak kukni tam. Ja som zacala davat maleho okolo 8 mesiaca, ale to len raz rano po prebudeni, lebo som vedela, ze sa urcite vycika, inak som ho nedavala, myslim, ze to je zbytocne posadit dieta na serbel a cakat x minut, kym sa vycika, aj ked ono tomu este nechape. Davala som ho hlavne pre to, aby si vedel, ze serblik existuje. Dietatu je pripravene na nocnik medzi 18 a 36 mesiacom.

ined, mne sa maly doma pyta na 100 percent cikat, ale vonku sa ho väcsinou pytam ja, vlastne uz sa moc nepytam, lebo aj tak povie, ze nehce a zachvilku je pocikany, lebo nema cas. Kazdu chvilku ho zoberiem , pri nejaky stromcek a dam ho vycikat. My chodime von bez plienky uz treti mesiac a stale sa nam stane, ze maly sa zazere do hry a pocika sa. No a vyssie som pisala o kakani, to robi vedome, len neviem ako mu mam vysvetlit, nech sa vypyta.

macocha, ja som asi dva tyzdne davala maleho spat bez plienky, ale bolo to pre mna stresujuce, lebo som musela okolo pol noci vstat a dat ho cikat a potom este nad ranom. A nic ine som celu noc nerobila, len som skusala, ci sa nepocikal. Pockaj , kym bude mat zase par noci suchu plienku a potom môzes skusit ju dat spat bez plienky a uvidis.