Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

imarikai
5. júl 2010

@erikasadek v pohode aj podla mna je to skoro no dala som si poradiť od svokry

silvia123
5. júl 2010

Ja by som to tiež tak skoro nesilila, v prvom rade musí byť dieťa na to vyzreté a ak nie je, tak zbytočne ho trápiť a zaťažovať mu hlavičku -kvôli čomu... len aby som mohla povedať, že môj sa naučil pýtať cikať už ako 1,5 ročný... Do mňa hustila celá rodina, aby som ho už učila minulé leto -ešte nemal ani 2 rôčky a proste som na ňom videla, že je veľmi živý a neposedný a nemal chuť sedieť každú chvíľu na šerblíku, tak som si urobila po svojom a nechala to tak a tento rok sa to naučil raz dva a bez stresov. Teraz sa bojí chodiť ešte na záchod, ale tiež ho tam nenútim, veď príde čas a keď bude chcieť tak sa naučí aj to...

megi93
5. júl 2010

No naša sa nočníka nebojí,ona tam v pohode bude sedieť aj niekoľko hodín, ale nič nespraví. A len čo sa postaví, taksa vyciká do nohavičiek alebo na podlahu... ☹

imarikai
5. júl 2010

@megi93 a jej vek?

megi93
5. júl 2010

@imarikai má rok a pol. Teda presnejšie takmer 19 mesiacov

aylin
5. júl 2010

moja 20mesacna dcerka sa uz mesiac krasne pyta na nocnik. plienku uz nosi len v noci a niekedy nas uz prekvapi,ze aj v noci je prazdna 🙂 inak myslim si,ze problem moze byt aj v nocniku...my mame taky dost siroky je a pohodlne sa jej v nom sedi... myslim pod stehienkami,ze je siroky.. aj u babky ma taky isty,lebo na iny ani nechce..

jankapiknova
5. júl 2010

@aylin - tak sme na tom rovnako,maly ma tiež už plienku len v noci a semtam prekvapi a je aj ta sucha 😉 Ale cikame len na velke WC.

jarus1
5. júl 2010

ahojte 🙂
tak my máme 17 mesiacov a nočníka sa bojíme ako čerta...nechce si naň ani sadnúť ☹ pekne ukáže a aj povie, že sa tam robí piši piši, ale sadnúť ani za svet...a neviem ako na to...čo poradíte?

aska
6. júl 2010

nas maly sa odnaucil od plienok ked mal 18 mes. a to tak ze som ho proste zo dna na den dala do slipkov a nechala som ho nech sa aj pocika aj pokaka...po tyzdni som myslela ze to uz vzdam pretoze sa pocikal aj pokakal akoby to slo mimo neho 😀 vzdy mi len povedal ze kako ked uz to urobil.... a zrazu sa zo dna na den zacal pytat 🙂 bude mat o tyzden 21 mes a mesiac je uz bez plienky aj na noc.... 🙂

lienockaa
6. júl 2010

no, tak u nas ani v nocniku nie je problem..tiez sme si to mysleli na zaciatku..mal nocnik s melodiou a taky uzky pod zadkom, tak sme kupili siroky a bez melodie a aj tak ho nechcel..nechcel si nan ani sadnut, hned reval ako som mu nocnik ukazala..az teraz pred mesiacom sa to zlomilo a sadne si aspon obleceny..inak skusam odvykat od 18 mesiacov, tak intenzivnejsie od 2 rokov a doteraz nic..

keby jeden clovek na svete vedel, co vsetko som uz na neho skusila, asi by neveril, ze take tvrdohlave dieta moze byt..

metodu dat do slipkov a nechat pocikat aj pokakat som tiez skusala..marne..akurat co som docielila bolo, ze zacal odmietat slipy..takze ja uz fakt neviem, co s nim..asi len pockat, kym si to sam rozmysli..

lila794
6. júl 2010

@jarus1 neboj, to musi nan dozriet, nas si tiez nesadol na nocnik ani za nic, vystrel sa ako pravitko a mate smolu 😀 iba teraz zrazu za dva dni sadol a bolo 😀 len ho nenut, lebo sa mu zhnusi a nesadne ti tam vobec. To mi radila dr.

lila794
6. júl 2010

@lienockaa mozno je taky preto, ze sa s tym pre neho zacalo skoro. Mne dr. povedala, nech to skusim len raz, ak odmietne, nech ani neskusam a pockam dlhsiu dobu, lebo sa mu zhnusi vsetko okolo toho. Nech jednoducho na to zabudne. Obcas som sa ho spytala, ci ide do nocnika cikat a ked zacal jacat, ze nie, tak som to nechala tak. Iba nedavno povedal, ze ano. Tak som ho nechala bez plienky, pocikal sa parkrat. Nocnik som mu nechala na ociach a zrazu pridem, dieta sedi na nocniku a vycikany. Za dva dni sa zacal pytat. 😀

megi93
6. júl 2010

Ja už neviem čo mámskúsiť. Tiež príde, keď už sa vycikala alebo pokakala a zahlási, že kaka. Ale predtým nepríde. Prípadne ak sa jej vypytujem, tak ju napadne, že by aj cikala a vyciká sa do nohavičiek len čo sa jej to spýtam. Ale na nočníku ani za nič. A to už pekne chodila na nočník, cikala aj kakala doň a potom odrazu sa sekla a nič. Radšej to normálne zadrží... Ale neviem prečo 😒

lienockaa
6. júl 2010

@lila794-no ved ja ho nedrezurujem kazdy den..skusila som vzdy len jeden den a ked som videla, ze z toho nic nebude, ze vresti, nechavala som pauzu, aj mesiac-dva nocnik neukazovala, sem-tam sa opytala..to nie ze od 18mesiacov ho drezurujem kazdodenne, ved by som sa odvtedy asi zblaznila.. 😝 ale na neho zda sa nefunguje nic..teraz sa ho casto pytavam, ci chce slipy, odpoved je vzdycky ze nie, lebo ocika auto / to je jeho odrazadlo a na nom sa raz pocikal, ked som skusala nechat ho bez plienky-vtedy este slipy chcel, to bolo asi pred 2 mesiacmi/..asi sa toho zlakol, alebo co, lebo vtedy sa mi tak zablokoval na nosenie slipov.. 😕 inak on na nocnik sadne, ked idem na wc, ide aj on s nocnikom za mnou, sam dobrovolne si ho nesie, aj si nan sadne, skratka napodobnuje ma, ked sa ho opytas, povie ti celu teoriu, ze naco ako preco a zaco sa cika a kaka na nocnik..len ma to jednu chybu-nevyzlecie sa a slipy mi odmieta, aj ked si ich sam vybral, ked sme ich kupovali..a ani naholo behat nebude, to vresti akoby ho z koze drali..

no fakt si neviem rady..asi uz to necham tak a nebudem sa ho nic pytat..nech sa rozhodne sam, kedy bude chciet slipy..len by som ozaj nechcela plienkovat 2 deti.. 😖

lila794
6. júl 2010

@lienockaa no, tie deturence su tvrdohlavucke 😀 asi len trpezlivost treba. A neboj, ja plienkujem dve deti a je to v pohode 😉 No, sice teraz uz iba na noc. Ale takto fungujeme krátko. Velakrat sa mi este pocika, zabudne sa vypytat 😝

lila794
6. júl 2010

teda nie velakrat, posledne dni sa uz nepocikal, dufam, ze to vydrzi.

tynushqa
7. júl 2010

Ahojte,
nasa mala uz od roka sedi na nocniku, ale nepytala sa, teraz sa uz konecne zacala pytat a uz 3 den spinkala aj cez den a noc iba s gatuskami bez nehody, ale mame taky problem, ze vonku sa vobec nepyta a aj ked sa jej opytam ci ide cikat tak zakyva hlavou ze nie a bum urobi ciko do plienky /na von ich este radsej nosime/. Inak doma a na noc je vsetko na jednotku. Poradte 😒

jankapiknova
7. júl 2010

@tynushqa - sme na tom presne rovnako,doma bez nehody aj spava cez den bez nehody ale vonku na kratšie vychadzky v pohode lebo ho predtym dam vycikat a na dlhšie mu dam radšej plienku. Ale po pravde neviem či by sa vypytal to ja somnemala ešte odvahu ist snim na dlhšie bez plienky 😀 asi budem musiet vyskušat 😉

imarikai
8. júl 2010

@tynushqa jasne že sa pocika ked vie že ma plienku aj moj syn sa pýta ale ma plienku na spanie a vedome sa tam vyciká vie že tam može a nenapisala si či už sa vonku vie vycikať aj ked sa nepyta či už ocikala travu s tým že si ju vycikať dala ja som dceru trenovala tak že sme mali nahradné veci a cikať som ju dala sama nečakala som kým sa vypyta tak skus isť bez plienky
@jarus1 ešte skus počkať aj moj sa bal sadol na nočník urobil ssssst a hned ušiel a niekedy ani nesadol nam sa ho podarilo udržať tam tak že sme sa hrali a on na nom sedel ked vstal prestala som sa s ním hrať ,,,,,,,,,,,,jednoduchšie povedane u nas to bolo tak dcera začala na nočník skoro ale sa nepýtala ked sme ju posadili tak sa vycikala ale som musela striehnuť kedy by už mohla a syn sa naučil teraz ked mal vyše dvoch rokov a na druhý den od prvého cikania sa pýtal no on začal neskor ale je to pohodlnejšie ako ked som musela byť pri dcere stále v strehu

rozala111
8. júl 2010

Ahojte, ja mam problem, ze nas maly sa nechce vykakat do nocnika a ani na WC. proste sa vzdy niekam odtiahne a skryje a pokaka sa. od narodenia mal problem, ze sa nmohol vykakat, museli sme ho kazdy den rurkovat, ak sme to neurobili, bola to hroza, chodili sme po vysetreniach a tam sa zistilo, ze ma velmi tuhy konecnik. ale to som si myslela, ze uz skoncilo a ze ked sa pyta cikat, tak sa bude pytat aj kakat, a on hned ako ho nacapem, ze tlaci a dam na nocnik, ci WC naschval prestane.

jarus1
8. júl 2010

imaikai, ved to ani neriešim, nemá to zmysel...ked sa bojí tak sa bojí...no dnes ho vytiahla spod stolice a chcela si naň oblečená sadnúť, ale toľko to sama skúšala,až si to rozmysela 🙂
tak som ju nenútila
a vôbec, teraz mám s nou taký problém, že nechce nič robiť čo chcem aby robila, tak musím počkať, kým bude mať ona skutočný záujem...neviem či je to také obdobie alebo povaha /je vodnárka/

imarikai
8. júl 2010

@rozala111 to robí aj moj musím mu dať plienku aj mužovi som nakazala nech ho netrapí a nech mu ju radšej da syn ide potom do kupelky a tam sa po tme vykaka ale už nas prekvapil že sa tam vykakal včera nam kričal že kaka moc som mu neverila lebo vždy povedal že kaka a nič a včera naložil ja ked som ho pozorovala predtým pripadalo mi to akoby sa nevedela uvolniť na nočníku aj ked chcel nedalo sa

tynushqa
8. júl 2010

Tak ja som dnes skusila ist s malou von bez plienky iba s gatuskami a hlasime sa bez nehody. Sama sa nevypytala ale dala som ju cikat na travicku a pekne sa az 2x vycikala 🙂 takze sme asi odplienkovali 😀

imarikai
8. júl 2010

@tynushqa 🙂 prišla si nato sama no Bianka je šikula 🙂

tynushqa
8. júl 2010

@imarikai ja som si az teraz vsimla ze si mi pisala 😀 ale dakujeme 😉

sisa0001
31. jan 2011

ja som tiez uz zufala...syn ma 2roky,sem-tam som ho ucila na nocnik,ma ho uz pol roka pred ocami,ani si ho nevsimne,sadnut ani za svet naň...nechala som to tak,teraz ked uz ma 2roky som kupila sedak na wc,uz tyzden bojujeme niekedy sa vycika do zachodu,ale castejsie sa pocika do gatí,oznami mi,ze cikal az ked sa pocika,no niekedy sa pyta-ale to len malo,ked mu pripominam,ze ideme cikat na wc hned sa rozplace a len velmi tazko ho donutim si tam sadnut...v noci este mame plienku hoci vacsinou byva rano sucha,aj cez den na spanie ma plienku,tiez je sucha,lenze ked sa zobudi ani za ten svet nechce ist cikat na zachod radsej sa pocika...kaka tiez len do gati,darmo mu poviem,ze sa tak ako cika do zachoda musi tam aj kakat,to je ako taky blok v hlave,je tvrdohlavy a viem,ze dobre vie co od neho chcem...fakt mam niekedy chut sa vratit k plienkam lebo cele dni len prepieram ocikane veci,umyvam podlahy,nic nestiham ine robit len okolo cikania a kakania sa svet toci ☹ samozrejme,ze ho pochvalim ked sa pekne vycika,aj splachnut mu dovolim,aj mokreho som ho skusala nechat chvilu ked sa pocikal,nic nezabera. ☹ 😔 asi to budem musiet nechat tak,povolit 😒 hoci tuto metodu som uz skusala...preto som presla po case na takuto,zial neuspesne. ☹ mozno je ten tyzden este kratka doba neviem.

darusik7
31. jan 2011

@sisa0001 Ahoj..ja som davala maleho na nocnik od pol roka..vzdy rano ako sa zobudil a tiez to boli niekedy boje 🙂
niekedy sa stalo,ze za jeden den pocikal vsetky gate co mal doma a stale sa len pralo,lebo okolo roka som ho nechavala behat bez plienky..najskor sa zacal pytat kakat na nocnik a po dlhsom case az cikat..ked mal rok a pol,tak cez den a aj ked sme isli von bol bez plienky,ale na travicku sa mu cikat nepacilo,,cez zimu mal zas vonku plienku,ale byvala sucha,,mal dva roky a 3 mesiace a zacal spavat v noci bez plienky sice som ho vzdy posadila pocas spanku na nocnik a vycikal sa,ale potom vydrzal do rana a ked mal neceleho dva a pol roka,tak som ho prestala davat aj na ten nocnik..ked mu v noci treba,tak ma zobudi a vonku sa tiez pekne vypyta..chce to hlavne trpezlivost ;) 🙂

anitab
1. feb 2011

@sisa0001 ahoj, nezufaj, chce to svoj cas a vela trpezlivosti, pojde to postupne, hlavne maleho nenut, mozes to tym len predlzit...ja som maleho trenovala 3tyzdne, lenze sme mali vyhodu, ze bolo leto a teplo...po 3tyzdov sa zacal pytat cikat a do tyzdna sa zacal pytat kakat, mal presne 23 mesiacov...teraz ma 2,5roka (30mesiacov) a obcs si ucvrkne ked sa hra, alebo vymysla, az potom sa vypyta, takze aj tak stale periem 🙂 v noci mu davam plienku, ale uz asi mesiac ju ma suchu a cez den ju uz nedavam...silo to vsetko postupne....ked som ho oducala, tak som ho nechavala len v slipikoch alebo teplackoch, stavalo sa, ze som ho prezliekla denne aj 8x uplne v pohode, necakala som pokym sa vypyta, ale davala som ho preventivne, ked som myslela, ze je cas (po jedle, piti a tak)...ked som nevladala alebo nemal so obliect, tak som dala aj pampersku, ale nerada...na noc som mu kupila latkovu plienku (vyzera ako jednorazova, vyborna), cez den som mu obcas davala aj tu treningovu, ale podla mna nemala velky vyznam...proti tebe som mala v jednom inu situaciu, maly mi neprotestoval a neplakal, ked si sadol na serblik...ked som to skusila, ked mal asi nieco pred 1,5rokom, tak to mi stale utekal z neho...ale nenutila som ho, serblik som nikdy neschovavala, mal ho neustale na ociach, aj ked nesiel nan...napr. moj maly radsej kaka na wc s pouzitim sedatka, ale cika zas na serblik 🙂 skusaj, a hlavne netrap sa tym, prestan to intenzivne sledovat,, ja ked to rpestala tak pedantne sledovat, tak som sa sama trochu uvolnila a prestala stresovat a aj tak to islo, len ma to uz moc netrapilo 🙂 drzim palce

ginger_fox
1. feb 2011

ja som davala syna na nocnik zhruba od 8 mesiacov. Davala som ho tam po zobudeni a po jedle. Pred sebou maval stokerlik s hrackami, knizkami, prip. starou klavesnicou od pocitaca(hlavne ta ho motivovala vydrzat tam chvilu sediet). Nenechavala som ho tam sediet dlhsie ako 5 minut a ked tam nechcel sediet, tak som ho nenutila. Po kazdom uspechu som ho vychvalila do nebies, ze akeho to mam sikovneho synceka. Ked mal cca rok, tak sme na doma zacali byt bez plienky, ale vsade inde pouzival nohavickove plienky. Ked mal 15mesiacov(vtedy zacal chodit do jasliciek) sa doma uz nepocikaval, ale ani za toho svateho sa nechcel na nocnik pytat. Presne vedel na co nocnik je, ked som ho tam davala a bolo mu treba, tak tam siel a vycikal sa, prip. vykakal a ked mu nebolo treba, tak tam ist odmietol, ale nepytal sa. Ked mu bolo treba kakat a boli sme doma, tak nocnik doniesol ku mne aby som ho tam posadila a mohol sa vykakat. Co sa tyka nocneho cikania, tak od tych 15mesiacov v 90%pripadov bola plienka rano sucha. Ale kedze sa stale nepytal, tak v jaslickach maval plienku a tam si plienkoval. Zlom nastal ked mal 18 mesiacov cez vianocne sviatky a mal v jaslickach prazdniny, zacal sa pytat na nocnik. Zacal odmietat plienku na von(asi sa mu zle behalo po vonku zababusenemu a este aj s plienkou). Takze po skonceni prazdnin zacal bezplienkovat aj v jaslickach, pani ucitelke sa zo zaciatku nechcel pytat, tak bolo par nehod, ale pani riaditelka povedala, ze toto treba podporit, takze uz aj v jaslickach uspesne bezplienkuje 🙂

kkristinka
2. feb 2011

ahojte, potrebujem poradit. mame 10 mesiacov a maly mi uz kaka do nocnika, uz do plienka ani nechce. ked potrebuje zacne byt nervozny a ja ho posadim na nocnik a do par sekund je hotovy. ked je hotovy tak sa sam zdvihne, ze skoncil 🙂) neviem ale, ako ho mam naucit do nocnika aj cikat. samozrejme vzdy ked kaka sa aj vycika. vlastne som ho pra krat posadila na nocnik ked nepotreboval kakat a skoro vzdy sa aspon vycikal. ale kedze sa nevie este pytat cikat, mam ho kazdu hodinu posadit na nocnik, alebo kazdu pol hodinu ? :(( poradte mi, niekto kto ma skusenosti s takym malym babom ...dakujeeem!