Odvykanie od plienky v 2 rokoch. Ako naučiť na nočník?

snilko7
26. jún 2006

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Synček bude mať v auguste 2 roky a chceli by sme ho pomaly učiť na nočník. Už na tom "pracujeme" tri mesiace a výsledok žiadny. Poraďte, ako ste postupovali vy a kedy je ten správny čas začať s odvykaním.

hanka274
9. dec 2006

baby taketo daco som uz pisala....o plienkach, tusim to je v rubrike Vytahovanie hovienok z plienky....
Baby nekazte vase pokusy a velke uspechy (to je velky uspech !) pocas dna tym, ze nemate cez den plienky. Tak nekazte to tym, ze mu ich vecer, teda na noc date. To je naco? Aby ste nemuseli cistit postielky? Tak to budete ucit aj rok!
Ked uz raz detom vysvetlite, ze "ideme bez plienok", tak ideme bez plienok predsa. A nie ze raz mam a raz nie! Proste uz plienky nikdy nemame a hotovo!
Uvidite, je v tom vela!
A nebojte sa v kaku sa babo "neutopi" v noci, oni sa vacsinou zobudia na to! No a my to umyjeme, vypereme, nie? Spravte to tak, uvidite pomoze a hlavne: pojde to rychlejsie ako davat plienky na noc! Maminy sa chvalia, jej moje babo uz nema plienky, ale na noc este ma! Tak to je nic! Samozrejme je, ale aj neni. Super je, a ma sa to tak robit, ze plienky uz nikdy a hotovo, proste uz teta plienka odisla a nepride!

titkovamiriam
11. dec 2006

My uz tiez zaciname.Najma kaku dokazem vystihnut a maly sa potom tesi ze ho nautieram ale sprchujem

neplecha25
19. dec 2006

Takze nas maly tiez absolutne odmietal nocnik. Lenze teraz doslova z dna na den zistil ze bez plienky sa mu chodi lepsie. Mame velmi teplo takze cez den mu davam len kratasy. Par krat sa vypyta cikat, par krat ked sa mi zda ze uz dlho nebol mu poviem nech ide skusit a vycika sa a samozrejme mame aj nehody ale to k tomu patri. S kakanim je to horsie ma nejaky blok ze nema plienku nekaka. Vcera som ho nechala bez nej cely den a cakala a on cely den nic. To sa este nestalo. Dnes to iste ale isli sme von, dala som mu plienku sup a uz to bolo. Takze toto musime este trenovat ale aj tak robime velke pokroky.

mracik
19. dec 2006

Hanka, my sa už cez deň učíme byť bez plienky, ale na noc mu ich nechávam. Prestanem mu ich dávať až vtedy, keď bude mať väčšinou ráno suchú plienku.
Myslím, že dieťatko netreba stresovať, proste treba vycítiť, kedy je už zrelé a potom budem schopná obetovať aj to vstávanie v noci a preobliekanie postele.
Dilemu mám skôr s tým, čo robiť, keď sa mu chce vonku cikať. Na vonku zatiaľ plienku dávame, pretože je riadna kosa a nechcem aby pocikaný prechladol. Vyzliekate v tejto zime dieťatko vonku, aby sa mohlo vycikať? Lebo ku záchodu dobehnúť ešte samo nestíhame...

marijana
19. dec 2006

Aj my davame von plienku,lebo je zima.Mala povie mami cikam,ja jej vysvetlim ze moze ,ze ma plienocju a ona je spokojna.Hned ako prideme dom tak jej dam plienku dole,dame gatky a teplaky a papucky,ktore sa jej velmi pacia a poviem jej ze sa ma pytat aby si neocikala papucky.Ona povie-papu nonono.A krasne sa pyta.
Hanka274
Co sa tyka noci tak tiez davame pienku.Podla mna je blbost nedat ked dieta este cika a budit ho v noci koly tomu ze sa pocikalo,prezliekat ho a prezliekat postel.Dieta je nevyspate,ty si navyspata.Narusis mu rytmus spanku,ak ti prespi celu noc,moze este pol roka spinkat aj s plienkou.Ked bude vacsie tak sa nauci aj samo zobudit sa na to ze mu treba a povie.Vtedyy ho das vycikat a spinkat.A nie ze bude mat z toho stres a chaos.Cez den ked sa ti vycika tak ho troska vyhresis ze sa to nema,ze sa ma pytat,a v noci ked sa pocika tak mu nic nepovies a potom ma z toho chaos.Kazde sa to skor ci neskor nauci.

hanka274
20. dec 2006

baby chaos ma prave preto, ze nevie kedy moze, kedy nemoze...blablabla...
marijana: k tomu, ze ked vysvetlis, ze plienku ma a hura mozes cikat a cikat a cikat. Dietatu naozaj potom sibe ci moze alebo nie! Mam plienku mozem, nemam plienku nemozem! Ja si nevymyslam, mne to kazda mamina takto normalne polopate vysvetlovala! Ale je pravda, ze zacinali ucit v lete, vtedy je to najlepsie. A naucili deti takym sposobom aky som pisala za mesiac, dva. Takymto sposobom to nenaucite! Sak samy pisete, ze pol roka moze este spinkat babo s plienkou. No chuda, co poviem. Nejde tu o to, ze ako rychlo naucite babo cikat...to je jedno, ci za ten mesiac alebo aj za 4. Netreba rychlo rychlo, treba trpezlivost. Ale presne vtedy ma chaos, ked to robite ako pisete, nie vtedy ked...ako pisem ja. Tam nema mat aky chaos, proste plienocky niesu a hotovko. Joj, pisem ako madar....

hanka274
20. dec 2006

a este nieco: jasnacka,ze nebudit dieta v noci. A teraz otvor oci, sadni a cikaj...jejda, to nie tak. Len dietatu to samemu zacne vadit, ze spi v mokrom, zobudi sa parkrat, ze je v mokrom, vysvetlis, co sa stalo, ze ked mu bude treba cikat, tak nech ta zobudi, a ono to pochopi po case, tomu verte!!!
Ale tomu co pisete, chudence nechapu. Raz mozem, raz nemozem....no co ta mama po mne chce.

andrea.m
21. dec 2006

snilko u nás sme tomu nechali voľný priebeh.na cikanie za začal pýtať sám od seba ked mal 2 roky a 3 mesiace.cez deň sa pýtal v noci mal plienku.zmenilo sa to až pred 2 týždňami.začal sa pýtať na stolicu(dovtedy sme riešili chronicku zápchu,ale to je dlhý príbeh)a plienku na noc jednoducho odmietol.prvý týždeň som ho 2x cez noc prezliekala aj posteľ.teraz ho o polnoci manžel posadí na wc on sa vyciká bez toho,aby vôbec otvoril oči,dáme ho do postele a spí až do rána.
to že sa v noci pocikal do postele a musel sa prezliekať si pamätal,ale to že ho dávame na záchod si vôbec nepamätá.
ja som za že nič netreba urýchľovať násilne a treba to nechať na prírodu.filipko bude mať v marci 2007 4 roky takže plienky mal dosť dlho.

certica
21. dec 2006

presne tak, ja tiez krpaca nenahanam ani necepujem. Skusali sme davnejsie, potom som to nechala tak a ked sa ho spytam alebo sa snazim argumentovat, preco ist na WC alebo nocnik, povie jednoducho, ze ne, tak to respektujem. On si uz nejaky cas uvedomuje aj kedy potrebuje kakat, dokonca to viem tiez, lebo ma na to take 2 svoje miesta a nechce byt pri tom ruseny-normalne ma odtlaci a musim ist prec. Zase, ked sa ho snazim nejak ukecat na nocnik, proste nie a nie, tak ho nechcem zatial znasilnovat. Povedala som si, ze pokial sa nechystame do skolky, svet sa nezruti a nechavam to na jar/leto, kedy je to fakt najidealnejsie...
Nocnik je ochotny pouzit len pri kupani, je to taka hra, ze ked je vo vani a treba mu cikat, proste sa postojacky vycika do nocnika. Cez den to ale nefunguje

umatko
24. dec 2006

Ahojte mozem poradit ohladom tohto problemu, staci len mala motivacia.
My sme to zvladli hudobnym nocnikom, vzdy ked sa vycikal tak zaznela jedna z desiatich piesni a potom sme si i poriadne zatancovali. Ja vzdy tvrdim ze radsej stokrat pochvalit ako raz pokarhat.To ze sa mu vynada za to ze sa pocikal je najvacsia chyba na svete. Nasa babka sa malemu este i vyhrazala ze dostane na zadok a cuduj sa svetu mne sa nepocikava a jej ano lebo ho nuti sadat si na nocnik ked mu netreba. Moja rada je> pekne sa ho spytat ci mu netreba cikat a nech vam kludne povie ked mu treba ze budete ako my nadsene bezat na nocnik a budeme sa z toho tesit ze sa mu to podarilo , zadrzat moc.U nas to ohromne zabera, 4. januara bude mat maly 2 roky a uz nemame cez den plienky.Ked sa vsak pocika, robim sa ze sa nic nestalo vsak sa to moze stat kazdemu a hlavne mu nevynadam!Deti su velmi rozumne ked sa s nimi i rozumne jedna, hlavne vela trpezlivosti a dovery vo vase dieta ze ono to urcite coskoro zvladne!

zvedavamt
13. jan 2007

neviem už ,čo s tou mojou "opicou. ma 25mes. v lete aj chodila cikať na "tulika a robila muziku ,ale teraz sa zaťala a aj keď sa jej 100x opytam,povie,že nekce a za chvilu pride,cikala som. keď sa napije,po chvili ju dam,ale len posedi a hneď uteka. je hyperaktivna a vobec neobsedi. ak zbadam,že začne tisnúť,par x som ju hneď vyzliekla a dala kakať,ale sa sekla a vobec nekakala.a teras kriči,nie na tulika kakať! babka ju strašila,že dáme tulíka do susedov Barborke a o deň,keď som ju kcela dať cikať,povedala,že nema tulika,je u Barborky. za ďeň ju aj 5-6x prezliekam pocikanu,ale jej to vobec nevadi,ani mi nepovie,aj keď kakala.

snilko7
autor
13. jan 2007

zvedavamt, Paťko je ešte o pár mesiacov starší ako tvoja malá a tiež sme stále na plienkach. Tiež ˇkeď sa ho opýtam či nechce cikať, povie že netreba, to isté s kakaním, no a potom sa vycika, vykaka do plienky. Občas na vypýta na WC, ale len sa vyciká...Ja si ani neviem ešte predstaviť že by som mu zobrala plienku...raz som to skúsila a každých 20 minút som ho musela prezliekať a jeho to vôbec "nesralo". Tiež by som už bola rada, keby sme sa zbavili plienok, ale zas nasilu ho nútiť nemôžem.

zvedavamt
13. jan 2007

ved to,vobec jej to nevadi,ze je v mokrom. "naj mam tie tetky : a to taka velka a este s pudlom blal bla bla. aj cumel od nej furt pytaju ,tak im ukazuje figu 😀 . aj na vecko sme skusala,ale tam by sedela aj pol dna a nic,len aby mohla sama splachnut a potom sa hodinu clupkat v umyvadle.

snilko7
autor
13. jan 2007

môj na šerblík nesadne vôbec, ten len na WC ale ak si sadne tak sa vždy vyciká, aj keď len kvapku vytlačí zo seba, ale to fakt musí mať náladu...lenže čo z toho, keď raz sa vyciká a desať razy pustí do plienky. No a kakať to len výlučne do plienky a v poslednej dobe sa tiež ani neprizná, len chodí okolo mňa a zrejme čaká kedy niečo "zaňuchám"...ako práve pred chvíľkou..a najlepšie je keď sa ho opýtam kam majú kakať veľké detičky, tak mi nadrzovku do očí povie že "do penočky" a ešte aj ten úsmev v očiach 😝

certica
13. jan 2007

baby, nas krpec tiez plienkuje, uz som to tu aj kedysi spominala. Mame nocnik, sedatko na wc, ale ani za nic ho neviem presvedcit. rozhodne ho nenutim. co sa kakania tyka, viem presne, ked ide kakat(samozrejme aj on), vtedy ma odstrci rukou a ked sa ho spytam, ci ide kakat, tak povie, ze ano a chce mat k tomu svoje sukromie. Ked sa ho spytam, alebo snazim nejak presvedcit, ze ideme na zachod alebo nocnik - co si vyberie, je na nom - tak povie NEE!! nechcem ho nasilu zobrat a posadit, aj tak viem, ze by hucal, jacal a urcite by ziadnu potrebu nevykonal. nechcem v nom vyvolat nejaky blok. Co sa cikania tyka, tak jedine, kedy je ochotny do nocnika - pocas kupania, ale to tak, ze je vo vani a postojacky sa vycika (aj viackrat, pije totiz jak duha 😀 ). vecer, ked ho ulozim do postele, vzdy si k nemu lahnem a este nez zaspi, bud mu nieco zaspievam alebo rekapitulujeme, co sme cez den robili, zazili alebo ak sa nieco vynimocne stalo, mu to pripomeniem a to vzdy pekne pocuva, prikyvuje a mam dojem, ze si tak nejak v hlavicke uvedomuje - preto mu niekedy rozpravam aj o cikani a kakani do zachodika, nocnika-ze je velky chlap, sikovny, to a to uz vie, robi atd. pripadne, ked tatino zrovna ide na wc a viki nanho z postele krici, zas to vyuzijem na presviedcanie o tom, ze tatino je uz velky aj mamina, preto chodime na zachod atd., ze aj on by to mohol skusit....no proste vzdy nejakou formou sa mu snazim nenasilne vtlct do hlavicky, ze by to nebolo "odveci takto skusit a praktizovat". vzdy pekne pocuva, vidim na nom, ze o tom "premysla", tak si vravim, ze je to len otazka casu a mozno nas zo dna na den prekvapi. zatial nechodi do skolky, vlastne az od tych 3 rokov by som chcela, tak sa utesujem, ze to nie je zatial tragedia a najneskor v lete sa nejak odnaucime od plienok - lebo aj ich spotreba je znacna 😝 😀

certica
13. jan 2007

jaj a este som len chcela dodat, ze okamzite po tom, co sa vykaka, zacne kricat - fuuuuj, puuuuuuuuuch 😀 😀

snilko7
autor
13. jan 2007

certica aj ja mu furt rozprávam o záchode aj si vymýšľam rozprávky a on tiež tak chápavo počúva...ale keď príde realita, tak sme zasa pri plienkach...inak môj veľmi rád tiež ciká vo vani a to väčšínou keď nahovorí tatinka aby išiel sa s ním kúpať a potom sa ho snaží ocikať a tatinko musí zdupkať z vane a malý má z toho dobrú prdel...párkrát mi takto ocikal aj obkladačky 😝 no náš bude mať v auguste tri a 24. 8. mi končí materská, takže ak sa nezadarí ďalšie bábo, budem musieť do práce a malý do škôlky, takže dúfam, že dovtedy tie plienky zvládneme...inak neviem, lebo tu u nás do škôlky s plienkami neberú ☹

snilko7
autor
13. jan 2007

tak náš občas po kakaní zvykne zahlásiť: maminka, smudí, tato sa pokakaj 😀 😀

certica
13. jan 2007

snilko, neboj, zvladnete to nejak. najlepsie je vraj, ked vidi ine deticky v jeho veku cikat normalne, snaha napodobnovat robi svoje.
Inak sa divim, on je vcelku rozumny, ale toto sa mu nejak nechce. Myslela som, ze nanho zaberie pochvala a take, ze aky bude z neho macher 😀 , on sa totiz strasne rad predvadza a chvali. tak zatial nic, ale snad nebude nosit "pampersky az do dochodku" 😝 😀

vavka33
13. jan 2007

Hm,ja som nemala s malou problem ju odnaucit od plienky.Neviem si predstavit,zeby mala dlho plienky a asi ani ona,sama ich uz potom nechcela,ze je velka.Ale je to asi tym,ze od 1.5 roka bola v skolke a tam chodili na zachod vsetci svorne.No ona uz vtedy plienku cez den nenosila,len na noc a aj to som ju davala 3krat v noci na nocnik.V dvoch rokoch uz nemala plienku ani v noci.No a kakla do plienky naposledy ako 9mesacna,vtedy bola v nemocnici,tak preto.
Myslim,ze kazde dieta je ine a chlapci su v tomto lenivejsi a pohodlnejsi.Ale urcite ich netreba do nicoho tlacit,oni na to pridu sami,co je spravne a odnaucat v lete,kedy ich treba nechat bez plienky a ked sa pocikaju,tak ich nechat tak,oni zistia,ake je to nepohodlne a zle byt mokry.

zvedavamt
28. jan 2007

uz sa pytaaa 😀 pomohlo asi ,ze bola u nas susedina,rovnako velka a ona nemala plienku a cikala u nas do jej tulika a este ju asi usmernilo aj to,ze sme jej povedali,ze v skolke deti nenosia plienky. aj som jej minule nedala na spanie poobede,zabudla som,bo sme zadriemali a ona sa chuda po hodine zobudila a pytala sa cikat. 😵

certica
28. jan 2007

zvedi, tak to gratulujem 😎

zvedavamt
28. jan 2007

diky,som z toho hotova,ako necakane to prislo.zas spi bez plienky,tak cakam,co bude 😖

mracik
28. jan 2007

aj u nás to prišlo zo dňa na deň, cez deň sa naučil byť bez plienky asi v pribehu týždňa, do mesiace sme bez plienky aj v noci. Žiadny výcvik sa nekonal, jednoducho sa rozhodol, že už bude chodiť na záchod.

certica
28. jan 2007

mracik, tiez si to tak nejak predstavujem. u nas je to prakticky len o tvrdohlavosti, ze proste odmieta zachod alebo nocnik. ani mu ho nenutim, len sa sem tam snazim ho nejak ukecat alebo sa spytam, ci si to nahodou nerozmyslel. on si totiz uvedomuje a svoje potreby ovlada - ked kaka, hned aj zacne vykrikovat, fuuuj, kaku...a ked sa vecer kupeme, stoji vo vani a ja dam pred neho nocnik, nech sa vycika, bez problemov to spravi. takze necham tomu este volny priebeh a cas aspon, kym sa nam nezacne oteplovat

mracik
28. jan 2007

keď mal malý dva roky potešila som sa, že ideme na to, aj teplučko bolo. Nechávala som ho bez plienky, ale jemu to bolo úplne jedno, nevadilo mu, že bol pocikaný alebo pokakaný. Tak som to urobila tak, že vždy raz za mesiac som ho nechala pár dní bez plienky a keď to nešlo, tak sme sa k plienkam vrátili. A v decembri jednoducho prišiel ten čas, keď pribehol z veľkým smiechom za mnou, zakričal ciky-ciky a utekali sme na záchod. Ešte doteraz sa celý šťastný smeje, keď sa mu to podarí, dokonca už sem-tam chodí cikať sám.
V noci, keď sa prehadzuje, sa ho spýtam, či nechce cikať, niekedy ideme, inokedy vydrží celú noc.
Júúj, veľmi sa teším, už mi to bolo divné, že pozná všetky písmenká, rozpráva ako dospelák a ciká do plienky... 🙂

certica
28. jan 2007

no, ja sa nadejam, ze do toho leta sa zaktivizuje aj sam 😀 . on mi aj povie ciky, ale ked uz cika. Ale je pravda, ze ho ani nenechavam teraz bez nej. posledny tyzden, dva je uplny maniak na plienky. vytiahne si tak 4-5 ks a niekde si ich polozi, dokonca aj do postele s nimi chodi spavat 😕 😅 a nedajboze sa mu ich dotknut alebo rozbalit. to musim vybrat zas novu, presnejsie on saaaam 😀

certica
28. jan 2007

inak tiez uz minimalne pol roka ovlada pismenka aj cisla do 9. asi nemozme chciet vsetko, kazde dieta je v niecom inom sikovnejsie alebo rychlejsie 😉

mracik
28. jan 2007

presne tak, ja mám doma dvoch a každý z nich je úúúplne iný

zvedavamt
5. máj 2007

poradte 😲 nekceme sa furt plienkovat,len na noc,bo vypije 260ml kase a to do rana neudrzi,ale pobede,ked sa vycika pred spanim,tak je bez plienky a sucha.cikat sa nepyta,ale ide sama a uz len muziku pocujem.ale kakat ani za nic! ani bobika rybkam nepomaha.skova sa a ani mi nepovie,ze kakala.co s nou?