Oneskorená reč

sasika6
13. sep 2015

ahojte nasa mala teraz 2 roky, povie len ajo (zajko), aga( kačka), sem tam mama- ako niečo veeeelmi chce, tiez rozumie vsetkému...

No ked mala jeden rok rozprávala mama, havo, jejej, ne- ne...potom ako sme ju dali preockovat prestala rozprávať a začala až v januári tohto roka..slovkom jejej a daj...a potom zase ticho, iba hmkala..aj teraz to este robí..

inak je sikovná a zivá, chodit zacala ked mala 11.mesiacov, stavala si vezicky z kociek, a ked mala rok aj 4 mesiace sama si skladala puzzle..reaguje na vsetko
uz sme absolvovali vysetrenie u neurologa- bez nálezu, chvalabohu.., boli sme na ORL vysetrenie, kde jej pozrela uska, ze tiez v poriadku...no dalsie vysetrenie, sa jej uz nedalo spraviť, lebo plakala, preto nas teraz posielajú na tri dni do nemocnice, aby jej to pod narkozou spravili..máte s tym niekto skúsenosti?? prosim poradte nam ,,,dakujem ☹

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasika6
autor
13. sep 2015

@fidka79 chcú jej odmerať kapacitu - neviem ci to správne písem, ci dobre počuje aj vysoké aj nizke tony..a tym ze plakala, jej to nemohli zmerať, lebo sa to musí robiť iba v tichu..

tanickaskorokubikova
13. sep 2015

@sasika6 tiež riešim práve oneskorený vývin reči u svojho malého (2r.) Chystáme sa k logopedičke 🙂 Skús sa porozprávať so svojou pediatričkou možno aj tebe doporučí, ja som si myslela že s detmi k logopedičke sa chodí až od 4r ale nie je to pravda už od 12m sa dá odhaliť spomalený vývin reči takže sa skús o tom informovať. Držím palce
A kľudne sa pridaj do skupinky "logopedické detičky" je tam dosť mamičiek aj s tak malými deťmi tak sa poradíš, vykecáš poprípade si vymeníte skúsenosti

sasika6
autor
13. sep 2015

@tanickaskorokubikova my sme to uz chceli riešit skôr, ale lekarka nas presviedčala, že je to hlúposť ist k logopedičke, tak skoro.... (pediatričku sme minulý týždeň definitívne vymenili)..a vas maly tiež málicko rozpráva?
dakujem za radu 🙂

laurikagab
13. sep 2015

@sasika6 a kvoli comu chcete ist asi ma MRI mozgu?Ma dcerka nejake problemy okrem toho,ze 'moc' nerozprava.Moj zacal az v 2,5r. ,tiez som stresovala..poznam deticky,co sa rozhovorili skor aj neskor.Ak dcerka rozumie ,ma standardne spravanie naco ju zbytocne vlacit po vysetreniach. Inak ️Aj moj syn mal regres v reci po 1 roku .

sasika6
autor
13. sep 2015

@laurikagab lekarka na ORL mi to vysvetlovala tak, ze pokial nebude mat uplne skontrolovany sluch, tak nas kazdy logoped ku ktoremu pojdeme bude opať posielať k nim..ze nam sa môze zdať, že počuje,ale ze nemusi to tak byť..ja tiež nechcem behať po nemocniciach a ani si to neviem predstaviť..

a vy ste to nejako riešili?

laurikagab
13. sep 2015

@sasika6
@tanickaskorokubikova my ️️sme zacali chodit ku logopedicku v 22 m a povedala,ze je Syn este v norme a staci mu par slov,ktore pouzival..viacmenej som s nim pracovala Sama,nakupila rozne pomocky ma rozvod reci a kazdy den 'pracovali'..😉 ️️

laurikagab
13. sep 2015

@sasika6 a ano,boli sme ️Aj na ORL a merali mu sluch. No moj ani moc nerozumel do 20 mesiacov.

tanickaskorokubikova
13. sep 2015

@sasika6 Áno veľmi máličko on ma pomenovaného len hava a tatika inak splieta len po svojom čomu nik nerozumie, rečovo je na úrovni tak 12-18m. Tiež som sa dlho nechávala odrádzať okolím že to dobehne, bla bla bla. No povedala som dosť! Musím to riešiť proste keď vidím že pomaly ročné deti sú na komunikačnej úrovni vyššie tak ma ide poraziť a vyčítam si že som to mala riešiť už skôr. Definitívnu bodku za mojím rozhodnutím dal tento článok.

sasika6
autor
13. sep 2015

@laurikagab a comu pripisala lekárka/logopedička regres reči?
ako vám to teraz ide?

tanickaskorokubikova
13. sep 2015

@laurikagab Aj ja si myslím teda dúfam že viac menej len mňa usmerní ako s ním pracovať a ako rozvíjať tú reč. Ide mi len o to aby sme to podchytili včas 🙂 Dokonca zvažujem poldennú starostlivosť v jasliach, viacero ľudí mi to doporučilo že kolektív robí zázraky v tomto. Ako ja viem že malý nemá nejaký vážny zdravotný problém ale nerada by som to fakt podceniť keďže to môže (aj keď nemusí) mať vplyv na neskorší život

sasika6
autor
13. sep 2015

@tanickaskorokubikova dakujem za článok, drzím vam palce, aby ste sa rozrozprávali 🙂

sasika6
autor
13. sep 2015

@tanickaskorokubikova podla mna skúste určite ten kolektív- jasličky, ak máte tú možnosť, tam určite niečo pochytí od druhých detičiek.

tanickaskorokubikova
13. sep 2015

@sasika6 Ďakujem krásne a napodobne :-* Držte sa

ela2710
13. sep 2015

@sasika6 urcite by som nepanikarila 🙂 sice aj ja som bola v strese z tohto isteho, Tomasko mi prvykrat povedal mama, ked mal minimalne 2,5 roka, tiez blabotal ako malicky, a po ockovani prestal, ale ze uplne, do 3 rokov vedel povedat mozno 5 slov, v styroch rokoch uz viac, ale stale malinko, dorozumievali sme sa skor gestami, ako recou. V styroch rokoch nastupil do skolky a deti ho totalne rozhovorili, nehovori este cisto, vychadzaju mu zle roky, takze do skoly mame este cele 2 roky, ale jeho slovna zasoba je obrovska, tvori vety, pyta sa ma na vsetko, co ho zaujima, zapaja do vsetkeho logiku, takze ja odporucam len deti, kolektiv, kluby mamiciek, alebo skolku...zvladli sme to aj bez logopedicky, jeho rec napreduje a kazdym mesiacom rozprava krajsie a krajsie a pri tom mna pediatricka tiez stresovala, ale ja som odmietala vselijake vysetrenia u tak maleho dietatka,
ps: navacsi geniusovia zacali rozpravat neskoro 🙂 vela som o tejto problematike citala, a teda pokial rozprava aspon nieco a nejde o to, ze by dieta nevedelo rozpravat, vie, len to este nejde, tak to raz urcite pride, nevidela som dieta, ktore by v 10-tich rokoch nerozpravalo 🙂 takze neboj, potom ta aj hlava bude boliet, moja mladsia zasa vsetko vie od starsieho, takze cely den kecaju o 106

laurikagab
13. sep 2015

@sasika6 logopedicka povedala,ze niektore deticky zabudaju😳 no my zatial 'odkladame' MMR vakcinu lebo som mala obavy ..pediater nas najskor poslal na logopediu,usne a keby sa im Nieco nezdalo tak detsky psycholog..teraz ma 4 roku a rozprava celkom pekne ,nevie Sice R a zamiena slova chodba-chobda,hudba-hudba,raketa-rateka,dlhe slova nevie vyslovit antibiotika-atibioka😉,do skolky chodi logopedicka takze bude sledovany...poznam aj starsie deti co nemaju este dokonalu rec a pritom zacali rozpravat skor. Sice uz chodi do skolky 2 rok ale ziadne basnicky,pesnicky mi nespieva.Takze neviem ako to bude s ucenim😁😁

jarmillka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
atomica87
13. sep 2015

@sasika6 nas maly ma 2,8 roka, oneskoreny vyvyn reci, ovlada 50 slov, vie povedat jednu jedinu trojslovnu vetu, inak nespaja slova vobec. V 2 rokoch vedel mozno 6-8 slov. V 2, 5 roku sme boli u neurologicky, a ta videla ze pocuje a ze vie par slov a poslala nas rovno k logopedke, a ta ho normalne vedie v ambulancii bez akehokolvek orl vysetrenia. Ani nas nan neposlala. Urcite by som koli tomuto v 2
rokoch neriesila nemocnicu a narkozu.
A komenty o zbytocnom rieseni a vysetreniach si nevsimaj. Neurologicka mi povedala ze v 2, 5 roku je najvyssi a idealny cas zacat riesit tento problem. Lebo ze ak by bola u dietata porucha, a doslo by sa na nu po obehani vsetkych vysetreni v 4roch tak uz dieta nestiha nastup do skply a vlieklo by sa to s nim dalej....
Ak rozumie vsetkemu tak urcite nemoze nepocut. Ja som nasmu aj suskat skusala ze ci pocuje dobre a rozumel uplne uplne vsetko. Logopedka mi dala aj rady ako s nim pracovat, ze si mame zalozit slovnik aktivnej slovnej zasoby, atd. Atd......

Urcite si zozen vymenny k logopedke a pred tym vysetrenim v narkoze chod k nej.

monca77
13. sep 2015

@sasika6 My sme boli v auguste na ORL na Kramároch, ide o BERA vyšetrenie, tiež pod narkózou, malý to v pohode zvládol, trvalo to cca 40 min. Hospitalizovaní sme boli v nedeľu poobede a pustili nás v pondelok po 18-ej. Najprv nám tiež povedali, že 3 dni, ale malému nebolo zle z narkózy aj pekne pil aj jedol, tak sme mohli ísť domov. Neboj, určite to dobre dopadne. Keby si mala ešte nejaké otázky kludne, ja osobne som niesla malého na operačnú sálu a bola som tam kým nezaspal.

slavaf
13. sep 2015

Moja staršia mi povedala mama ako 2,5 ročná. Do troch rokov povedala akurát aaa, jéj a to bolo asi tak všetko. Rozumela úplne všetkému. Logopedička nám povedala, že vyšetrenia až od 4 rokov, dovtedy to veľmi zmysel nemá, že ona sa rozrozpráva. Dva týždne pred tretími narodeninami sa to spustilo, opakovala po nás slová, najprv kratšie, potom dlhšie, potom dvojslovné vety, trojslovné, dlhé slová, súvetia. Celé to trvalo asi dva mesiace. Teraz rapoce ako straka, spieva, recituje a to nemá ani 4. A takisto som bola nervózna, deti menšie od nej na ihriskách rozprávali, a ona nič. A tiež sme mali regres v reči po vakcinácii, vtedy mala 7-8 mesiacov. Moja rada, najprv teda skús logopedičku a ona povie, či treba len čakať alebo nejako aktívne k reči pomáhať.

raza
13. sep 2015

@sasika6 ahoj 🙂 vyjadrovať sa k tomu, či ísť k logopedičke - no, ja si myslím, že naozaj má ešte čas, ale teda možno aspoň pre pokoj na duši.. veď to mu neublíži..
ale teda tú operáciu by som určite odmietla.. a príde mi to fakt zvláštne, že vám ju doporučili. veď keď vidia, že dieťa počuje a jediný zádrhel je v tom, že ešte nerozpráva, tak to snáď nebudem riešiť narkózou? 😕

celasapremenim
13. sep 2015

@sasika6 urcite si dajte porobit odborne vysetrenia, napr. u usneho a podobne, moze byt ,ze ma problem so sluchom (nemusi, niektore deti rozpravaju neskor ,ale kedze je to dievcatko, neodsuvala by som to.....dievcata su vo vyvoji reci vacsinou popredu, moja dcera robila v roku suvetia, syn zacal riadne rozpravat az v skolke)

marionmarion
13. sep 2015

@sasika6 ziadne vysetrenie v nemocnici netreba, chodte k logopedovi. Nie je pravda ze vas aj tak posle na vysetrenie sluchu, nas neposlala, stacilo ze som povedala ze reaguje na rec normalne a pocuje aj ked som na druhej strane miestnosti a hovorim nanho...takze nenechaj sa odradit, jedina klucova osoba v tomto stadiu je pre vas logoped, on dieta vysetri a urci v com je a ci je problem. Tiez sme boli, sice neskor az v troch rokoch, ale teraz by som to uz riesila ovela skor, kludne aj u dvojrocneho. Cim skor sa to podchyti, tym vacsia sanca na napravu. Tiez som pocuvala, ved to sa este nauci, ved to je normalne, este sa rozhovori...a teraz ked ma 3,5 roka navstevujeme skolku pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou...urcite cim skor k logopedovi. Drzim palce!

tova
13. sep 2015

vysetrenie sluchu pod narkozou???? spytaj sa ho ci chce cokoladku, ked zareaguje tak pocuje velmi dobre aby sa naucil zakladne slova. Niektore vysetrenia sa daju robit aj ked dieta nespolupracuje, a uz na zaklade toho sa da povedat ci je naozaj tak hluche aby sa sa nevedelo naucit par slov.

bajciatko
13. sep 2015

Naša išla do škôlky(3r) s tým, že nevedela povedať vôbec nič, písala som učiteľkám sprievodný list, že nerozpráva, ale všetko rozumie a zanedlho sa v škôlke rozhovorila bez problémov. Neskôr sme riešili logopédiu kvôli r a šmýkačkami. R sa naučila hneď na prvom sedení, sykavky sme zanedlho doladili tiež. Netreba sa obávať oneskoreného rozprávania, hoci priznávam, tiež som panikarila.

atomica87
13. sep 2015

@marionmarion na zaklade coho navstevujete tuto skolku, alebo konkretnejsie z akeho dovodu? Nerozkecal sa? Alebo kedy sa pristupi k tomu aby sa dieta umiestnilo do takejto skolky? Sorry za tie neprijemne otazky, ale napr. U nas na zapise do skolky dieta ucitelky nevidia, normalne nastupi aj nerozpravajuce dieta, tak by som rada vedela ze ako Sa tam tvoj drobec dostal.
Nas maly nastupuje zajtra do sukromnej skolky na tri doobedia v tyzdni. Do statnej ho nevzali, logopedicka aj neurologicka nam odporucili integraciu do kolektivu. Ze cim skor ho dame do skolky tym lepsie, ale ja som doma na materskej s druhym a viac si zial dovolit nemozeme.

saurian
13. sep 2015

@tanickaskorokubikova
prosim ta neviem najst tu skupinu logop.deticky - kde ju psm najdem? rada by som do nej lebo s oboma mame logo problem

@sasika6
aj nasmu vysetrovali sluch, musi byt dieta uplne v klude, ak sa podari uspat tym "sirupcekom" - uspia iba nim, ak nie tak narkozou. ak dieta nerozprava, alebo nejde jeho PSM vyvin ako ma, treba vylucit "fyzicku" pricinu, robia to preto.
skus vyhladat dobreho logopeda, ktory ma skusenost s takto malickymi detickami, je vela deti ktoe v tomto veku menej rozpravaju a je to len OVR, ja by som sa vsak znepokojovala pre ten regres. drzim palce

mm2008
13. sep 2015

@sasika6 mám skúsenosť s týmto vyšetrením - ASSR vyšetrenie sluchu, môj syn ho absolvoval , 3 dni v nemocnici, je to slabá narkoza, nič hrozné, ale neviem, či ja osobne by som takto malé dieťa vystavovala tomuto vyšetreniu, resp. skôr tej narkoze, hoci je slabá. Ale tak uvidíš, ak máš naozaj pocit, že malá veľmi nereaguje na zvuky, tak tam chodte. ... vyjadrujem sa iba k tomu vyšetreniu sluchu.

michaela1711
14. sep 2015

@sasika6 neboj sa rozvypráva sa náš keď mal 2 ešte nerozprával a ako mu teraz pusa ide v škôlke hovorila pani učitelka že je ubrblaný tak že nemusíš sa ešte báť deti koľko krát sa rozrozprávajú aj okolo 3 rokov niektoré. My sme chodili aj k logopedovi aj ten pomohol a v škôlke to už ide jedna radosť ale hovorí ešte niektoré slová domochlano ale niektoré mu je rozumieť a niektoré nie ale dorozumieme sa keď on chce takže tak.