Otec na materskej a dieťa v škôlke

adriannasvk
26. feb 2018

Mam otazku,manzel ide od aprila na matersku,ktora bude trvat do cca polky oktobra. Chcela som vsak dat syna do skolky od cca zaciatku septembra. Je mozne dat dieta do skolky a neprist pritom.o matersku???

majusqa77
26. feb 2018

samozrejme. pocas md nikoho nezaujima, kde je dieta

simdob
26. feb 2018

bežne sa to tak robí 🙂 aspoň si môže to dieťa zvyknúť a má s ním kto zostať doma keď nastúpi do škôlky a ochorie

gir
26. feb 2018

Prepáč ale ak dobre počítam, malý bude mať v septembri rok a tri mesiace, škôlka je od dvoch rokov, nemáš na mysli jasle?

adriannasvk
autor
26. feb 2018

@gir maly mal teraz vo februari 2 roky,takze v sept.bude mat cca 2,5 roka. Starsi syn bude mat v okt. 4 roky,chcela som ich dat spolu do skolky.

gir
26. feb 2018

Tak to áno,nikde si nepísala že sú dvaja.

adriannasvk
autor
26. feb 2018

@gir to nie,ale myslim,ze je to bezpredmetne,mne sa jedna iba o mladsieho syna, s ktorym bude manzel na materskej.

gir
26. feb 2018

@adriannasvk keď ma mladší 2 roky tak sa na neho poberá rodičovský nie materská, rodičovský budeš brať do troch rokov bez ohľadu na to či je v škôlke alebo doma

majusqa77
26. feb 2018

@gir a preco by na 2rocne nemohol ist otec na matersku?

gir
26. feb 2018

@majusqa77 na materská trvá 8 mesiacov jeden rodič,potom môže poberať materskú druhý rodič, tiež po dobu osem mesiacov,spolu 16 mesiacov, následne jeden rodič do veku troch rokov poberá rodičovský

katarinka289
26. feb 2018

@gir otec moze ist na matersku od 6tyzdna az do troch rokov kedykolvek

majusqa77
26. feb 2018

@gir potom = kedykolvek do 3 rokov veku. takze aj nastup ked ma dieta 2 ;)

wind123
26. feb 2018

Nie som si v tomto celkom ista a neviem ako je to v novelizacii zakona, ale neviem ci mozes dat dieta do statnej skolky ak na neho niekto pobera prispevok -ci uz matersku alwbo rodicovsky...ak davas do sukromnej tak tam v pohode mozes dat...napr. ak by si ho davala do statnych jasli, tak tam vyzaduju potvrdenie o zamestnani rodica...so skolkou to moze byt asi ine...predsa len institut otec na materskej si este vie najst legislativne medzery😉

luliu
26. feb 2018

@wind123 štátnu škôlku nezaujímajú príspevky aké dostáva rodič

evittam
26. feb 2018

@wind123 Bez problemov. RP ti patrí do 3rokov veku dietata,je jedno kde je dieta. Ostatne uz napisala
@majusqa77

evittam
26. feb 2018

@gir Otec môže poberat MD len 26tyzdnov a nie 8mesiacov.

majusqa77
26. feb 2018

@evittam a nie 28? :P

adriannasvk
autor
26. feb 2018

Rodicovsky moze poberat rodic bez problemov aj ked je dieta v skolke,do veku 3 rokov...len pri materskej som si nebola ista🙂 preto sa pytam ci ma s tym niekto skusenost🙂

adriannasvk
autor
26. feb 2018

@gir myslim,ze dievcata ti to tu uz ozrejmili🙂 jeden rodic je a dietatkom na materskej hned po narodeni,druhy ma.narok ist na matersku kedykolvek az kym dietatko nedovrsi 3 roky,medzicasom dostavas rodicovsky ak nie je uz ani jeden na materskej. 🙂

evittam
26. feb 2018

@majusqa77 Aha, hej. Vidis, som si nevšimla preklep. Dik.😉

sorciera24
26. feb 2018

ahoj, moj tak bol, siel na amtersku, ekd mal maly necele 2,5 roka...uz bol v skolke od 2 rokov a aj dalej a muz poberal nan matersku.....

adriannasvk
autor
26. feb 2018

@sorciera24 super,dakujem za info🙂 som rada,ze to mam aj z niekoho skusenosti🙂

jaya47
4. mar 2018

Daj si este pozor, ak nastupi do statnej skolky na cely den a ty nebudes v zamestnani, potom si treba platit zdravotku 🙂

katarinka289
4. mar 2018

@jaya47 nemusi.Moze sa v zdravotnej poistovni nahlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 3rokov.O to iste dieta s ktorym bude manzel na MD

montemotherone
4. mar 2018

@gir a do akého veku dieťaťa si môže druhý rodič uplatniť nárok na materskú?

luliu
4. mar 2018
adriannasvk
autor
5. mar 2018

@katarinka289 v zdravotnej alebo v socialnej? Lebone znama tak hovorila,ze si mam nahlasit v socialnej,ze sa staram o dieta do 3 rokov a oni budu za mna platit odvody....

evittam
5. mar 2018

@adriannasvk V SP tak mas byt nahlásená od nástupu na RD. Tyka sa to ZP.

jaya47
5. mar 2018

@katarinka289 To, co si napisala, je podla mna chybne. V zdravotke sa hlasi ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov - ale podmienka je, ze nesmie byt v statnej skolke na cely den. O tom pisem.

adriannasvk
autor
5. mar 2018

@jaya47 takze musim dat syna do skolky na pol dna pokial bude manzel na materskej,a ked pojdem spat na rodicak tak mozem dat syna do skolky na cely den?

jaya47
5. mar 2018

@adriannasvk Prakticky som toto nezazila - iba ma v ZP na to upozornovali (manzel je na materskej, ale nad skolkou som rozmyslala, len na statnu ani nemame moznost).
Skor by som sa zariadila podla tvojich moznosti (a moznosti skolky), ze ak chces cely den v skolke, tak si ZP platit (nemalo by to byt vela), ale zarataj si to do tvojich planov, alebo potom ten polden, ak je to mozne. Toto uz si bud ty rozmyslis, alebo ti mozno nejake ine baby poradia.