Panický strach z nočníka

siska2027
30. júl 2014

Ahojte mamicky, mame specialny problem precitala som toho a vyskusala strasne vela s nasim Matkom, ale neposunuli sme sa nikam. Za mesiac ideme do skolky maly ide mat 2 roky aj 4 mesiace a nedokazem ho ani ja ani nikto iny z rodiny naucit na nocnik, alebo zachod. Ide o to, ze s uz uvedomuje vsetko ze cika, kedy cika, kedy kaka informuje ma o tom. Na plienku povie ze je fuj a dava si ju sam dole. Beha bez nej, ale ako nahle pride na neho potreba uteka si ju zobrat a kaze mi ju obliect. Vycika sa alebo vykaka povie, ze je fuj a da dole. A zase beha bez plienky. Vycikat sa niekde len tak vonku na travicke nehrozi ....musi byt dobre ponoreny do hry, aby sa to stalo. Ked mu ukazem a vysvetlujem nech si sadka na nocnik ,alebo velky zachod odmietavo zacne krutit hlavou, ze nie nie nie to je beee fuj.Skusala som mu dat odmenu nezabralo, muz ho nabadal sedel s nim nic ja to iste nic. Skusila som mu plienku nedat ked to na neho prislo, to bol strasny zachvat plakal, krical zadrziaval do takeho extremu, ze som sa az bala. Dala plienku, vycikal sa,dal dole a zase bolo vsetko ok. Nocnik je u nas nepriatel cislo 1 a uz neviem ako mam postupovat zienky. Dakujem za kazdu radu.

terezka1947
30. júl 2014

@siska2027 tak ja som zvedava na rady,lebo akurat dnes om chcela zalozit takuto temu aj ja 😒
moj je starsi,ale o mesiac skolka...piskat uz piska po stojacky do zachoda-zo schodika,vonku sa vypisa aj sam-ak je bez plienky,aj sa vykaka...ale dnu musi byt plienka....sice by mooooozno piskanie zvladol aj do toho zachoda....ale vzdy je plac za plienkou
a najhorsie je,ze ani do obchodu s nim bez plienky nemozem,ani na ihrisko blizko domu-lebo hned hisaaaak
taaak neviem

slobodnabaculka
30. júl 2014

@siska2027 Nááá, to je úplne jednoduché moja. Ja to rešila tak, že jsem malému nalepila nálepku na dno nočníka. Nalep na dno nočníka nálepku najvačšího zloducha, zlobra z rozprávky na kerého malý kričí "Mami, on je kakaný, on jim zničil království", alebo nejakého politika, na kerého malý ukazuje počas správ prstem a kričí "Mami, ten tlustý skorumpovaný ujo je ale kakaný".
Uvidzíš moja, mne se to osvedčilo, malý Enriko chodzil na nočník pravidelne aj když se mu nekcelo kakat, jen pozor na to, prorástlo to ve vášeň a chodzil mi zberat aj zaječí bobky ze záhrady a ukladal ich do nočníka.

seahorse27
30. júl 2014

Asi to chce niekolkodnovu prestavku od nocnika a potom skusit znova pomalicky...

siska53
30. júl 2014

@siska2027 a na velkom mate redukciu? Redukcie sa tiez boji?
Moja rovnako stara ako tvoj sa uz obcas i vypytala,ale po uraze zubkov prestala. Nastastie ja toemusim urychlovat,lebo nam sa do skolky nedostal ani coskoro 4,5 r.syn a keby bolo nutne,tak v sukromnej iem,ze prebaluju...ale ked vy musite..tak asi spravit pauzu a skusit opat.
Nas maly mal 2,5 r.kedy s aodplienkoval a za 3 dni (okrem spanku a kakania)

siska2027
autor
30. júl 2014

@siska53 malyy je samostatny okrem toho cikania a kakania. Sam sa napapa, sam si umyje zubky sam sa vie vyzliect a zvladne sa aj obliect a obut sem tam sice treba pomoct. Jedine co mame problem je nocnik to ani za nic. Redukciu na zachod nemame, ale ked mu poviem ci si sadka odmietne a ide prec. Jedine co ho bavi je splachovat a hadzat toaletak :D Viem, ze kazde dieta je individualne a ma svoj cas len to vysvetlit v skolke a hlavne mojej mame, ktora tvrdi, ze ja som na vine, lebo sme neskoro zacali s nocnikom. 😒

siska53
30. júl 2014

@siska2027 v statnej to asi nepochopia...aspon co viem,tam dieta musi byt samostatne aj v tomto..ale ved je este cas..skuste redukciu..prip.navsteva u deti-kamosov,co uz cikaju,u vas nezabrala? U nas sice nie,ale u mnohych ano..

simca06022011
30. júl 2014

@siska2027 skuste redukciu + nejakz pekny schodik ku wc nech si vyberie 🙂)) ale najlepsie by bolo v kolektive to vidiet.. ma len 2,5roka zase zazraky necakajte. My sme mali 2,5 takto pred rokom a az vtedy sa mala naucila na nocnik aj to viac menej kvoli ucitelke a detom v skolke, lebo chodili vsetci naraz a proste pani ucitelka povedala, ze ide vsetkych odplienkovat ked je leto a hotovo :P (konkr. sukromne jasle)

jerryjanka
30. júl 2014

panicky strach z nočnika a zachoda som zažila 2x pri oboch deťoch, u nas zabralo už naozaj len to že ked som videla že držali cikanie a už pomaly nevladali tak šup do sprchoveho kuta, zapla vodu a oni nevydržali, pochvaly samozrejme zakaždym, po 2 dnoch som ukazala nočnik ale nekazala sadnuť len ukazala v kupelke, na treti den som ho dala do sprchoveho a na 4ty den už si nan aj sadli a vycikali sa, proste u nas to boli take hysaky že koniec, a boli schopne držať aj cely den a plakali že to boli, tak sme to museli zlomiť až takto 🙄

jerryjanka
30. júl 2014

ešte u nas nepomohla redukcia, schodik, nalepky, ani neter cikajuca nič u nas to totiž už bolo až o strachu z cikania nielen z nočníka, neviem prečo ale obe to tak mali. proste neobvykle ale obe sa mi naučili až do sprchy a tam ked sa to zlomilo tak malymi krokmi sme sa dopracovali až na nočník, a to Janka mala 2 roky 2 mesiace a mladšia Dadka teraz tiež ide do školky tak nas tlači čas, tak ta sa naučila pred tyždnom tak a ma rok a 11 mesiacov

siska2027
autor
30. júl 2014

@jerryjanka ja som uz aj sprchu skusala , ale tak vrestal a tahal sa z vane von, ze ja som bola mokra dieta vystresovane a nic cikat ani omylom. Bojim sa, ze si moze ublizit ked to tak dlho zadrzuje. 😒

jerryjanka
30. júl 2014

@siska2027 no tak u nas nič ine nezabralo, a skušala si aj vodu pustiť alebo isť tam s nim? akože sa sprchujete a ked sa vycika tak pochvaliť, viac poradiť neviem, už len kašlať na to a dohodnuť sa v školke na odklade alebo na tom že bude len do obeda a to s plienkou

katarina644
30. júl 2014

ahoj, netreba ho nutit, asi este nie je nato pripraveny. treba vydrzat. moj syn, sice rok lezal ani sa nehybal, kopec operacii a bude mat styri roky a sme na tom ako vy. a vsetci doktori mi povedali, ze ho nemam nutit, ze ono to samo pride. ze nie je este nato pripraveny. a ked som mu nedala plienku, tak prestal pit. takze sme natom asi tak podobne. treba vydrzat. a dcera sa oducila mesiac pred tym ako mala nastupit do skolky, cize ked mala skoro tri roky...

siska2027
autor
30. júl 2014

@jerryjanka skusala som sprchovat aj som mu sprchu dala do rucicky uvidime skusime este par krat co to povie 🙂

jerryjanka
30. júl 2014

@siska2027 moc držim palce tiež som si užila svoje, plače, utieranie, prezliekanie, ale najviac som sa bala toho zadržovania, no každopadne určite to date len asi to potrva, a ak to nedate do septembra nič sa nedeje, tak posuniete skolku

ivetoy
30. júl 2014

skus ked na neho ide ,ze pojdete spolu ...chyt ho za ruku a utekajte na zachod on sadne na nocnik a ty na zachod a pisate spolu... 🙂 ..nejaky trik.....nepytaj sa ho nic..schmatni ho za ruku a rychlo sadajte---- formou hry...

barbiv
31. júl 2014

@siska2027 skús kúpiť sedátko na wc toaletu , dostať aj s motívom a dieťatko sa bude chovať v pohode, lebo tam chodíte aj vy.

imanuel
31. júl 2014

Ahoj, odplienkovali sme doma už tri deti, každé je iné, individuálne dozrieva.. Jedno potrebovalo priam prikázať: Sadneš si a vycikáš sa. Druhé nechať tak, netlačiť. Záleží od povahy, to už pozná každá maminka svoje dietko najlepšie. Nesprávne zvoleným postupom sa môže vyprázdňovanie do nočníčka ešte viac dodialiť.
Čím určite nič nepokazíš a môže len prospieť, ak nájdeš kolektív detí, napr. Materské centrum, budeš tam s malým nie pol hoďku, ale napr. celé doobedie nebudeš ho tlačiť, len bude môcť sledovať vyprázdňovanie iných detí na WC alebo nočníček. Možno sa s nejakým dietkom skamaráti a bude chcieť tiež ako On. V tomto veku sú už deti rozumné aj súťaživé, majú radi ohodnotenie úspechu. 😉 😉 😉

jamabe
31. júl 2014

Tak presne tento problém sme donedávna riešili, už som bola zúfalá, malá má 2r4m, presne to isté čo ty. Behala celý deň v gaťkách, žiadna nehoda, keď chcela cikať alebo kakať, vypýtala si plienku, potom hneď dole. Na nočník ani záchod ani za svet. Tak už sme si povedali, že ju nejdeme nútiť, že to nemá význam, aby mala nejakú traumu a začala zadržiavať.. Absolútne sme pred ňou nespomínali cikanie do nočníka, nič. Na požiadanie sme jej dávali plienku bez poznámok. Pred 2 týždňami sme boli von, a muž sa jej len tak spýtal či nechce skúsiť cikať do trávičky, ale že ak nie, nevadí. Odrazu ako zázrakom sa rozhodla, že áno (To bolo 1x). Čupla si, kadejako sa vykrúcala a po pár minútach sa naozaj vycikala... Strašne sme ju vychválili, hneď sme šli na zmrzlinu za odmenu. Doma nechcela skúsiť na nočník, ale nechali sme ju. Ďalší deň už sa odhodlala skúsiť aj nočník. Bolo vidieť, že nevie ako na tom cikať. Zase sa kadejako vykrúcala, dvíhala nohy, ritku, až kým sa nepodarilo. Odvtedy sama chodí cikať, bez pomoci, pred pár dňami začala aj kakať do nočník. Spí cez obed bez plienky. V podstate sa odplienkovala ONA sama, keď na to bola pripravená. Neviem, čo je to prať ocikané veci ani utierať dlážku... 🙂
Takže rada pre teba - len trpezlivosť a na chvíľku s tým prestaňte - nútiť ho. Musí sa sám odhodlať, asi to nie je až také ľahké - z ich pohľadu 🙂

ema87
31. júl 2014

AJ ja som riešila rovnaký problém. Malý mal 2,5 roka a spával bez plienky vycikať ani kakať v žiadnom prípade do nočníka ani na WC s redukciou. Skúšali sme chváliť, nálepky, odmeny.... nič. On si proste ani nesadol. Behal vonku a držal aj hodiny pokiaľ sme neprišli domov. Trvalo to niekoľko mesiacov. Schovala som preto jednorázové plienky a povedala som mu, že keď chce cikať tak do záchodu alebo som mu ponúkla bavlnenú plienky (čo nie je nič moc pohodlie) vybral si plienku - samozrejme mu všetko tieklo po nožičkách. Na druhý krát to bolo to isté, zase iba plienku, ale tentokrát som mu už počas cikania plienočku zhodila a dala som pred neho nočník. Trvalo to dva dni a chlapec sa prestal báť a cikal už potom samostatne do trávičky, záchodu zo stupienka.... S kakaním to trvalo dlhšie, ale tam prešli tri roky a sám si sadol na WC. Netreba ho príliš nútiť, keď dieťa dospeje tak to pôjde aj samo bez násilia, iba skúšať, skúšať. Na každého platí niečo iné. Dúfam, že naše riešenie možno pomôže. 😉

siska2027
autor
1. aug 2014

Nuz prestala som to riesit rozhodla som sa, ze cim viacej budem ho tlacit tym viacej budem vynervovana ja dieta a aj zvysok rodiny. Prestanem pocuvat tie sproste reci o tom, ze uz je velky na plienku a necham ho nech si vyberie svoj cas. Zvladnut to zvladneme len tie reci znamych okolo ..... 😒

gabcca
3. sep 2016

@jerryjanka chcem sa opýtať máme to podobné len naša sa bojí aj sprchy. A keď chce cikat (nočník nehrozí)dám na záchod A keď začne cikat púšti pár kvapiek A spustí plač hneď vstáva A reve. ..Potom keď je preč tak si tlieska.akoby sa bála cikat do záchoda sa to boji pustiť. Už sme sa aj hrali A všetko možné no nič nepomohlo. Už som zúfalá lebo neskutočne plače. A keď jej dám potom pampersku tak začne pýtať cikat A plače ak sa vycika do nočníka.

lylyjana
11. apr 2021

@siska2027 Dobry, len ma zaujima, ako sa ten strach z nocnika nakoniec vyriesil, lebo sa bojim, ze nas caka to iste