Patrí dom po kolaudácii obom manželom?

lucinkabea
12. apr 2014

Mam taku otazocku?Sme manzelia 3 roky.Dlhsi cas sme zili v zahranici kde sme si setrili peniaze na domcek.Dom staval mm pocas pobytu v zahranici,no dost penazi som prispela aj ja.Ked bol domcek dokonceny tak aby sa v nom dalo byvat tak sme sa zobrali a teraz si postupne dorabame veci okolo domu .Mm je napisany na LV(dom+pozemok). Dom ideme tento rok kolaudovat nakolko sme boli obaja dost zaneprazdneni tak sa k tomu dostavame az tento rok ,hypoteku nemame ziadnu.
Takze by som sa chcela opytat,ci dom po kolaudacii automaticky bude patrit do BSV manzelov alebo ak manzel bude stale figurovat sam na LV ci v pripade 'rozvodu' bude dom len jeho.Pytam sa lebo nikdy nevieme,co sa moze stat v buducnosti a do domu som investovala vsetky moje aj peniaze,ktore som dostala od rodicov a stale investujem.

junova
12. apr 2014

@lucinkabea Ja mám ten istý problém a dozvedela som sa, že ak je na LV len manžel, ty máš veľkú nulu.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@junova praveze som teraz citala ten tvoj problem a zdal sa mi trosku iny,no ale je mozno ten isty.My ideme teraz kolaudovat a neviem ako to urobim.Myslela som si ,ze dom bude automaticky spolocny..no ale zakony nepustia-:(A vy ked budete stavat domcek tak tam uz budes pravdepodobne automaticky kedze ste uz manzelia.

kaktusik007
12. apr 2014

@lucinkabea
@junova kedze nehnutelnost bola zadovazena pred svadbou, je vo vylucnom vlastnictve manzela -- nejde o papier co sa vola kolaudacia, ale ide o cast stavby, kedy sa uz rozostavana stavba dala povazovat za dom -- kedze pises ze - .Ked bol domcek dokonceny tak aby sa v nom dalo byvat tak sme sa zobrali --- tu jasne vidno, ze ten dom vlastnil ON pred svadbou.

doporucujem - aby co najskor na teba prepisal polovicu domu. Inak mas smolu, a ak nemas doklady o tom, ze si financovala JEHO dom, tak mozes prist fakt o vsetko...

neskutocne, ako vieme byt niekedy naivne..... fakt... preco ten dom si nestavala ty??? a neprispieval manzel???

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 no ono to ani o tu naivitu neslo ale skor ,ze sa to potom urobi..atd.Ja som bola stale v zahranici ked staval dom a mm chodil domov len kvoli domceku na par tyzdnov.No ja som bola vtedy mlada a v tom case ma dom nejak nezaujimal ale prispievala som.No a obcas padne veta typu' no co si tu investovala ' sa uz prejedlo,dovolenky..takze podla jeho slov on sa namakal na dome takze je jeho.No obcas si poviem,ze za tie peniaze som si mohla kupit 2-izbovy byt,on by ten dom aj tak sam utiahol financne. A ako ma moze pripisat na LV ..da sa to nejak pri kolaudacii?No ak bude suhlasit.

junova
12. apr 2014

@lucinkabea keď budeme stavať dom už sa dám automaticky na LV.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 tak doklady by som nejake nasla aj ktore platil on-cize si ich uschovam-🙂no a ked sa o tom tak bavime, kedze sa blizi kolaudacia a mna zaujima,co ma v plane urobit ..aj keby sme sa rozviedli alebo keby sa nieco stalo?!? ..povie:zober si 10000e, mame ich na stavebnom sporeni a tot vsetko.No ale keby sa naozaj nieco dialo tak neviem ako by som dopadla...

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@junova no ja zo zaciatku ked som mu davala peniaze ak co mi dali nasi,tak mi podpisal papier pred rodicmi,ze som mu dala peniaze.No a postupne mi to uz bolo akosik 'jedno'..planovali sme dieta..atd.My sme spolu uz 11 rokov.

kaktusik007
12. apr 2014

@lucinkabea ja ti poviem -- totalne bez penazi a bez strechy nad hlavou.

a presne ako pises -- AK bude suhlasit -- co zase, povedzme si, preco by robil?????

a ak ti obcas teraz splechne do tvare, ze to co si ty platila sa prejedlo - ale jeho peniaze sa zhmotnili a za ne postavil dom -- tak to by mi svietili vystrazne trojuholniky a vazne by som to zacala riesit a nenechala len tak.

junova
12. apr 2014

@lucinkabea Aj ja som dala všetky peniaze do bytu a takto má osalil. Pekne s nami vybabrali ☹

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 no tak my si vieme povedat hocico..za tych 11 rokov sme si uz preskakali..teraz som bola za nim a pytala som sa ho na to..to si poriesime neskor..inak ked si uz v tom taka zbehla,kamoska je vydata 18 rokov..byvaju u starych rodicov kde dom dokladne zrekonstruovali..atd .a uz tam zostanu byvat.Jej muz podnika vo velkom,no dom je pisany na jeho otca a nemieni s tym nic robit.Tak ako by to bolo v ich pripade keby jeho otec prepisal konecne dom na syna ,bude patrit aj jeho manzelke,kedze su manzelmi 18rokov.On to teraz nechce prepisat kvoli daniam a majetku..atd.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@junova no ked tak rozmyslam tak ANO...my mame osobitne ucty a ked mu spomeniem nech si ma prida,ze aj ja mozem disponovat s jeho uctom,tak v nehrozi.On sice plati vsetky ucty,aj stravu..kupi nam hocico aj synovi.Ja som teraz na RD ale ked mam peniaze vzdy mu tiez dam, zaplatim.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@junova no ja nechcem byt nejaka ,ze chcem len peniaze ale ja som do domu investovala dost co on predtym aj kazdemu hovoril ked staval aku ma sikovnu priatelku,taktiez rodicia ma vyplatili a to tiez nebolo malo..no ale clovek casom zabuda a teraz je to uz ina story..

kaktusik007
12. apr 2014

@lucinkabea heh, neskor, neskor... a potom si najdes papier o rozvode a uz bude neskoro...
k tej kamaratke -- podla toho, ako to jeho otec na manzela prepise -- ak darovanim, kamaratka ma smolu.
ak to kupia -- bude to aj jej, s vynimkou, ze by to kupil na ICO do podnikania -- to by bolo potom jeho, ale kedze podnikanie, tak by mala na nieco narok, avsak toto je uz taka problematika ze sa radsej k tomu nevyjadrim....

nechapem tie dane - v com by boli vyssie, ak by dom bol napisany na kamaratku a jej manzela??? pytala sa ho na to??? ci je to len opat zastieracia taktika a ocakava, ze ten dom raz zdedi??? pretoze aj toto je mozne - ak to zdedi, manzelka nikdy narok na nic mat nebude... a je jedno, ze do toho davala svoje peniaze, ak to nebude vediet preukazat, odide s holym zadkom.

k tym oddelenym uctom a ze ta nechce dat ako disponenta ---- no, toto by bol pre mna signal, ze dovi dopo...

lyzzy
12. apr 2014

@lucinkabea ....dom patri tomu kto je napisany na LV.Ci uz pred alebo po kolaudacii.A uprimne sa vam divim dievcata ze ste boli ochotne obetovat tolko penazi bez papierov,bez vsetkeho

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 no tam asi ide o ti,ze jej muz si chce dom nechat pre seba ..on jej ani neprispieva na stravu ani deti..no on plati ucty atd a jej 'povinnost' je domacnost a deti..
No ja mam vsetky pin na jeho bankove karty aj ich mozem pouzit,no len v priamo v banke nemam pristup k jeho uctu..on bol vzdy zodpovedny,podla neho zeny utecu od muzov ..on by najradsej vsetko prepisal na syna keby nahodou sa mu nieco stalo,tak ja by som zevraj predala dom..ma zle skusenosti v rodine ,jeho sestra 'minala' jej teraz uz ex manzela peniaze kedze mala pristup ku vsetkym peniazom a podporovala inych..no ale to uz je iny pribeh.No dakujem za rady..potom po lete dam vediet ako to dopadlo ak dovtedy nenajdem ten papier na rozvod-🙂))

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@lyzzy no popravde mi bolo vzdy povedane a to dokonca pravnikom,ze ked sa zoberieme a budeme manzelia dom bude patrit obom..no nepravdive info-:(

kaktusik007
12. apr 2014

@lucinkabea a pravnik ti tu info radsej pisomne nedal, ze??? nechcem rypat, ale nedohodol toho pravnika tvoj vtedy priatel??????
k tej kamaratke -- ak nedava na deti a na stravu -- just by som dala navrh na sud na vyzivne na manzelku a na deti... to akoze kde sme?????

jaaaaaj, zle skusenosti v rodine... no, mila zlata, zrusit kartu je otazka jednej minuty..... ale zase to aj zrusit disponenta, leda ze by ta dal ako majitela uctu - ato nie kazda banka tak ma.... takze ucet by som az tak neriesila, ak mas karty a pouzivas a neriesi ze si si kupila o 3 eura drahsie tricko ako on uznal ze mozes....

ale to LV poriesit musis, fakt.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 no neviem,ci by to ona spravila..teraz ma dobru pracu ale ked bola na materskej a nemala na ucte nic tak jej nedal ani korunu a bola nutena ist do prace..ale zato maju celkom harmonicky vztah,len on je sebec co sa tyka penazi ak sa to da tak nazvat. No a ja si pockam ako to dopadne u nas..no u nas to je tak ked napriklad potrebuje 'pozicat' napriklad 100e na nieco lebo nema doma tak on mi ich vrati..ale ja mu nemusim nic vraciat.

kaktusik007
12. apr 2014

@lucinkabea oki... tak za 100 eur co ti da, nemas dom... super biznis 🙂

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@kaktusik007 no asi tak,vzdy mi vrati moje peniaze takze mi neni nic dlzny-:(..no idem sa ja sustredit na prichod dalsieho drobca a uvidim ako sa situacia u nas vyriesi.Ak ma neda na LV tak dom bude jeho a ja budem 'nutena' sa prisposobit-:(

anatalia77
12. apr 2014

@lucinkabea budem nutena sa prisposobit
Ako som ta citala,tak si sa dostala do obrazu,tak ti polozim jednoduchu otazku:
Ake konkretne kroky ides podniknut,aby sa vlk nazral a ovca ostala cela?

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@anatalia77 no asi som to zle napisala..pouzila som zle slovo.No neviem,takto ma moze mat vzdy v hrsti kedze bude vediet,ze ak by sa nieco stala nemam kde ist a bez penazi..ale to su len take hypotezy do buducnosti.No kebyze mam tu svoju polovicu domu tak si budeme rovnocenni..uz som rozmyslala,ze ked neda aj dom na mna,ze odidem lebo naco budem stale investovat do domu , ktory mi nebude patrit.No potom sa ozvem ako to pokrocilo dalej..

lyzzy
12. apr 2014

@lucinkabea ....no uz asi je po funuse.

lyzzy
12. apr 2014

@lucinkabea ....bohuzial si myslim ze teraz uz nezmozes nic.Peniaze si vrazila...papier k tomu nemas.Partner sa to ocividne nechysta napravit tak bud sa prisposobis ako si sama hovorila,alebo ho mozes dalej prosikat.Ale prinutit ho nemozes.A teraz uz len zit so stiahnutym zadkom a dufat ze budete stastni az do smrti.

wanda123
12. apr 2014

a nemozes sa s nim normalne porozpravat? predsa sa taketo veci daju riesit - da ta na LV, alebo darovacou zmluvou a urcite dalsich X-sposobov..

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@wanda123 tak my sa o tom v pohode rozpravame ,raz mi povie tak raz inak..pred..pred nasimi hovoril,ze si robil srandu..no ale mali/mame problemy tak obcas odchadzam od neho ..no a on si moze teraz mysliet,co ak odide a bude mi musiet splatit dom??Dom ma dost vysoku hodnotu,nakolko je dost velky a je postaveny v meste.Ja som to pred tym nejak neriesila..tak myslela som si,ze automaticky bude nas..no ale clovek musi mysliet do buducnosti a kedze sa blizi ta kolaudacia,tak ma napadlo ako sa pohneme dalej.Inak ked pridu kolaudovat tak jasne,ze sa budem dotycnych pytat ako sa 'dostNem' na list vlastnictva ale ide o to,ci to mm podpise.Kebyze som neinvestovala do domu nic tak to az tak neriesim ale co ak jeden den budem fakt bez penazi a strechy nad hlavou-:((

filipal
12. apr 2014

@lucinkabea kolaudacia nema nic spolocne s listom vlastnictva. po kolaudacii, dostanete popisne cislo domu a vtedy sa zapisuje nehnutelnost na kataster. doteraz ste ju mali zapisanu na katastri, len ako rozostavany dom a pozemok.
porad sa, este pred podanim na kataster, co mas urobit, ale s pravnikom.

lucinkabea
autor
12. apr 2014

@filipal dakujem ..za dobru radu.

v_alika12
12. apr 2014

www.katasterportal.sk a tam sa mozes pozriet aj na Vas (alebo partnerov?) dom,ako to mate podelene a zapisane v LV @lucinkabea

kaktusik007
13. apr 2014

@lucinkabea dotycny s tym nic nemaju... oni pridu skolaudovat, nie riesit cokolvek ine... proste ten dom je tvojho priatela - takze oni ostanu iba prekvapeni, preco by si mala byt ty na LV????