Perinka od ortopéda. Poraďte

kikafilipko
25. mar 2008

Ahojte, dnes sme dostali perinku od ortopéda, ktorú máme nosiť 24 hodín denne, pretože malý nemá vyvinuté jadierka. Chcela som len vedieť ak ste ju niekto používali, dokedy a čo hrozí ak sa jadierka nevyvíjajú tak ako majú, viete mi niekto poradiť? Malý nemal rád ani široké balenie, nie to ešte perinku, ako sta to zvládali?

jajjka
27. mar 2008

Ahoj, mojej malej tú perinku práve dnes dali dole. Keď sme odchádzali z pôrodnice, tak mi ju predpísali a povedali mi, že po mesiaci jej to dajú dole, ale po mesačnej prehliadke u ortopéda nám to predĺžil ešte na mesiac.Malá bola zo začiatku trošku neskpokojná, ale časom si na to zvykla, v podstate si aj musela, lebo nechcem, aby v budúcnosti krývala.Musíš to vydržať a aj malý, ale je to pre jeho dobro.Uvidíš na ďalšej návšteve u ortopéda, možno vám to dá už dole a už bude dobre. Moja malá je taká šťastná, že to už nemá, stále si kopká nožičkami, lebo predtým ju to trošku obmedzovalo.Držím palce 🙂 a neboj, malý si zvykne a ten čas kým to bude nosiť ujde ako voda.

kikafilipko
autor
28. mar 2008

No snáď nám to dá po mesiaci dole, ale chcem sa ťa spýtať, ortopéd vravel, že máme dávať 24 hodín denne, ale myslím, že tak na 2-3 hodinky (za celý deň) neuškodí ak mu to dám dole, strašne my ho je ľúto, on tak rád kopká. Ty si ju balila celý deň? Inak Vám ju dali dosť skoro, my sme balili najprv jednu plienku, potom 3 a teraz nám dal tu perinku, Ti poviem, že sa dosť narobím kým mu ju oblečiem 🙂

valhali
28. mar 2008

kikafilipko,my sme dostali tu abdukcnu perinku v 2.mesiaci,ze len na mesiac,ale po mesiaci ziadne zlepsenie,tak nam to predlzil ortoped este o dalsi mesiac. Potom to uz bolo ok. My sme mali tu perinku fakt 24 hod,iba pri kupani ju mala dole,to je jasne a ked sme sli s kocikom na vychadzku,lebo s tou perinkou som ju nevedela riadne v zime obliect. Neoplati sa flakat to, ja so prvy mesiac nedavala na 24 hod a preto sme museli nosit perinku este mesiac dlhsie. Ak by sa nevyvinuli klbiky, tak hrozi,ze by babo pri chodzi krivalo na cely zivot,tak nam povedal ortoped

pierra
2. apr 2008

ahojte maminy.. mozem sa pridat? my frejkovu perinku mame druhy den a vobec sa s tym neviem zmierit.. drobec ma uz 7 mesiacov,takze o to viac vnima tuto barieru, nakolko bol uz pohybovo dost zdatny..
vosli vam s tym dietky do kocika? moj je tak natesno a uplne dole /v sportovom/ 😒

kikafilipko
autor
2. apr 2008

pierra, prečo vám dal ortopéd až tak neskoro perinku? Ja počítam, že za mesiac ju budeme mať dole a ty píšeš, že ju máte v 7 mesiacoch, nestraš to by ma už porazilo, náš malý tak rád kopká.No a čo sa týka toho kočíka, my tam máme ešte fusak a zmestí sa tam len tak, tak. Už čakám kým bude teplejšie aby som fusak mohla dať preč.

pierra
2. apr 2008

pravdu povediac,ja som na odporucanie pediatricky zmenila ortopeda.. podla toho "byvaleho" sme mali balit do postoliek dalej a v 9.mes. znova kontrola lenze pediatricke sa to nepozdavalo,tak nam odporucila ist za inou odbornickou a ta povedala,ze uz sme tu perinku mali 4 mesiace nosit a mame ju 2 dni 😔
cize preto taki velki nosime.. ked sa nam jadierka nevyvinuli za 7 mesiacov,tak pochybujem,ze za mesiac to dobehnu.. no uvidime.. v manzelovej rodine to nosili deti do 16 mes. ☹
aj preto mame ten problem,ze sa syncek nevmesti do kocika,ze uz mame 7 mes. a navyse je to este velke dieta,ktore vahou a vyskou zodpoveda 9.mesacnemu.. 😒 ani neviem co mam robit, bez kociara sa neda existovat, to si mam akoze kupit kocik pre dvojicky teraz asi 😖

lydusa32
2. apr 2008

ahojte mamicky a deticky s perinkami. aj moja Alzbetka dostala perinku uz v prvom mesiaci a nosime ju fakt poctivo 24 hod, pretoze z vlastnej skusenosti viem ze je to nevyhnutne. aj ja som mala ten isty problem s klbami ale pred 35rokmi neboli ultrazvuky chodilo sa na rengen zistili mi to v 5 mesiaci a pol roka som bola v sadre. nechcem aby malu zasadrovali ako mna takze len dufam ze ta perinka jej pomoze nech uz ju budeme musiet davat akokolvek dlho. a ake nasledky to zanechalo na mne? mam jednu nohu kratsiu o 2,5cm, tym padom skrivenu chrbticu a ako pribudaju rocky tak je niekedy bolava chrbtica. ja by som odporucala pocuvat ortopedov a nezanedbavat nosenie perinky. urcite by som malu bez perinky nenechala dlhsie ako 20 min a to iba pri kupani. este viem ze ak nepomoze perinka a sadra tak je to velmi zdlhava a neprijemna liecba mozno aj s dlhodobou hospitalizaciou. davajte svojim detickam perinky ak vam to lekar odporucal... 🙂

kikafilipko
autor
3. apr 2008

No ako to tak vyzerá, pravdepodobne to bude dedičné, pretože aj môj manžel s tým mal problémy keď bol malý, no budeme to musieť nejako pretrpieť, ešte mám jednu otázočku: ako silno zaťahujete remienky, pretože sestrička hovorila, že to mám silno zatiahnuť, ale sa my zdá, že ho to dosť ťahá.

valhali
3. apr 2008

ano,je to dedicne,pretoze nas ortoped sa hned na zaciatku pyta kazdej pacientky,ci v rodine mal niekto problem s klbami. Zatiahnut to treba tak,aby malo nozky do praveho uhla voci klbom. Ako stolicka 😉

kajulka007
4. apr 2008

Ahojte, my mame tiez problemy s klbikmi. Mala nosi uz tri mesiace Pavlikove remence. Lydusa, tvoj prispevok ma trosku zneistil. Spominas, ze si mala sadru a aj tak mas nohu kratsiu a krivu chrbticu. Potom sa tu natiska otazka, ci ta sadra bola vobec nutna... Diskutovala som aj s mamickami, ktorych deti nosia remienky a boli aj take, ktore remienky nedavali a zlepsenie prislo. Ja som nosila do 1 roka perinku kvoli jadierkam a teraz deticky, ktore nemaju vyvinute jadierka nemusia byt ani na siroko balene, lebo sa zistilo, ze na vyvoj jadierok to nema vplyv. Tak potom si vyber:( Remence davame poctivo a len dufam, ze malu netrapime zbytocne.

valhali
4. apr 2008

dnes sa vraj uz do sadry nedava,teraz sa to riesi operativne,ked nic nezabera

lydusa32
4. apr 2008

PRECO SOM MALA SADRU? ZISTILI MI TO VELMI NESKORO LEBO VTEDY ULTRAZVUKY NEBOLI CHODILO SA LEN NA RENGEN A TAK MI V 5 MESIACI ZISTILI ZE JADIERKO JE MIMO JAMKY A BOLO TO UZ TAK ZRASTENE TAKZE TO MUSELI NASILU VRATIT DO JAMKY , PRE MOJICH RODICOV TO BOL VELMI ZLY ZAZITOK JA SI TO NASTASTIE NEPAMETAM. nepocula som o tom ze by sa dnes uz nesadrovalo, zatial sa nas ortoped vyjadril o sadre len raz. ale dnes sme boli na kontrole a je to na dobrej ceste, zlepsuje sa to,ale aj tak este aspon 3 mesiace budeme s perinkou.

pierra
8. apr 2008

baby ktore to uz mate za sebou, ako dlho nosili vase deti frejkovu perinku?
kajulka nerozumiem, na vyvoj jadierok nema vplyv balenie nasiroko? ved nam preve kvoli nevyvinutym jadierkam dali frejkovu perinku 😒

susik77
8. apr 2008

ahojte, tiez som pocula ze bal. nasiroko nema na to vplyv. Inak, baby, vsetkym vam drzim palce, hlavne pierre 😎
v 7 mes. to musi byt pre maleho dost tazke, ze sa nemoze hybat ☹

pierra
9. apr 2008

susik diiky 😢
neviem si to predstavit hlavne v lete.. tie zapareniny... a hlavne ked stale musi iba lezat, aj v kociku.. on je uz z toho na nervy 😒

valhali
9. apr 2008

my sme nosili 2 mesiace, zapareniny nemala, lebo ked sa nosi abdukcna perinka,tak uz netreba balit nasiroko, pod to staci iba klasicka pamperska, lebo perinka nahradza balenie nasiroko. Ale suhlasim,ze v lete to musi byt dost zle pre zadocek dietatka ☹

a s tymi jadierkami....mne ortoped vysvetlil,ze jadierka a klbiky su dve veci. Ze najprv sa vyvijaju klbiky, na toto sluzi perinka a az potom sa vyvijaju jadierka, na ktore nema balenie na siroko vplyv. Jadierka ked sa nevyvijaju,vraj je potreba zvysit vitamin D (Vigantol) a ze sa vyvinu rychlejsie

My ideme na druhy mesiac prvy krat prave na tu kontrolu jadierok,lebo doteraz sme chodili len s klbikmi, tak sama som zvedava... 😕

pierra
9. apr 2008

val, vigantol nam zvysili o 1 kvapku,to je pravda, lebo vraj aj fontanelka je este velka a vsetko spolu suvisi.. a o klbikoch mi ortoped nepovedal nic,zeby nieco nebolo v poriadku 😕
keby sme nosili iba 2 mesiace ako vy,tak by som bola stastna prestastna... ako blcha 😔

bubble777
9. apr 2008

Ahojte. Naša Emka nosila frejkovu perinku od 3 mesiacov. Najprv sme balili s 2 plienkami, ale nepomohlo a tak nám dali frejkovu. Bola som z toho nešťastná, lebo ju to troška obmedzovalo, ale zvykli sme si na to 😵 Nosili sme to poctivo 24 hod./denne a potom ešte 1 mesiac asi tak 8 - 12 hod. denne. A pomohlo jej to.

pierra - držíme palčeky, pre malého je to určite ťažšie ako pre menšie detičku ☹
aj ostatným deťúrencom držíme palčeky

Ešte k tým kočiarikom, tak tam nám vošla v pohode, ale mali sme problém s vajíčkom. Tam bola strašne na tesno, tak keď sme niekam išli, tak sme jej frejkovu dávali, až keď bola mimo vajíčka.

pierra
9. apr 2008

bubble, tak my to robime zatial tak,ze autosedacku nepouzivame.. snad by sme to policajtom nejako vysvetlili.. chodime iba na kratke, max. 20km vzdialenosti, do zahranicia by som si bez autosedacky netrufla 😲

tucniacik
9. apr 2008

ahojte,
babule, aj my sme dostali tu perinku, nasa ma 10 tyzdnov, este ju nemam doma lebo ju nevieme zohnat,mame ju objednanu a stale neprisla ta perinka, a pritom uz vcera bola neskoro...
kde ste ju zohnali vy?
a ake ste mali diagnozy? my mame jeden klb Ia- a druhy IIIa-... tiez som nervozna a dufam ze sa to o mesiac,dva zlepsi...

pierra
9. apr 2008

tucniacik, nam ju dala priamo ortopedka.. inac by som to asi hladala v zdravotnickych potrebach 😒

valhali, bubble777,vidim,ze ste z KE - ako sa vola vas ortoped,ak smiem vediet?

lydusa32
18. apr 2008

nasa mala bude mat perinku asi dlhsie. divim sa ze vam ju v zdr.potrebach nezohnali, aj my sme mali objednanu a dosla tak asi o tri dni. do vajicka sa nam tiez nevojde takze cestujeme v taske aj to iba malokedy a na kr.vzdialenosti. aj tak si myslim ze take male deticky by nemali byt v autosedacke ani ked maju klbiky vporiadku. perinku davame poctivo 24hod denne. tie popruhy ju naozaj velmi tlacili tak som dala krajcirke usit presne taku istu perinku ale so sirsimy a vypchatymi popruhmy na suchy zips. je to pohodlnejsie pre Alzbetku a ja sa nenatrapim kym jej po obleciem. teraz ma mala 4 mesiace a nema to dobre, jadierko ma v jamke ale strieska nema dobry uhol, takze ta strieska musi dorast. ortoped sa vyjadril ze pockame este2 mesiace, a potom mozno aj hospitalizacia tak na 4 az 6 tyzdnou. na moju otazku co jej v nemocnici budu robit mi povedal nech sa nad tym netrapim ale ja si tak myslim ze 4az6 tyzdnou trva asi zasadrovanie. tak uvidime. modlim sa nech to za dva mesiace bude v poriadku . ak nie musime s tym bojovat dalej. je tu neaka mamicka ktorej babetko bolo koli tomu hospitalizovane? ak ano napis svoje skusenosti.

lydusa32
18. apr 2008

prepacte tyzdnov sa pise s v a nies u 😀

kikafilipko
autor
18. apr 2008

Ahoj lydusa32, prosím ťa aké máš výsledky, myslím uhly, my máme 2a a nehovoril nič o tom, že by sme mali ísť do nemocnie, myslím si, že skôr ako tam pôjdeš mala by si vyskúšať aj iného ortopéda, či je to naozaj také vážne

tucniacik
19. apr 2008

lydusa, aj mna zaujima aky stupen ma alzbetka? a kolko ma teraz tyzdnov? neviem preco ta lekar tak strasil... ja sa sice tiez obavam ze ak sa nasej klbik nezlepsi tiez nas caka zasadrovanie,ale zevraj kbiky sa vyviju do roka dieta a na napravu je este dost casu... ak nezaberie perinka nam este skusia dat pavlikove remence...
kika, ty sa neboj, 2a je dobre, co by som dala ja zato keby sme mali taky klibik... perinka vam to spravi, neboj...fakt tu nieje nikto koho sadrovali????

kikafilipko
autor
20. apr 2008

tucniacik, to si ma potešila, v utorok ideme k ortopédovi a len s takou malou dušičkou dúfam, že nám ju dajú dole. Pretože všetci mi hovoria, že malý by sa mal už pretáčať a chudáčik nemôže lebo je to pre neho strááášne ťažké, tak dúfam a modlím sa aby sme to už nemuseli nosiť. A vy máte aký nález?

lydusa32
21. apr 2008

chodime ku dvom ortopedom, obaja o tom vedia, jeden je ortoped pre dospelych ten naposledy urcil vlavo sikma strieska uhol alfa tupy graf Ic vpravo to ma vporiadku graf Ib. Kedze som chcela aby ju vysetril aj decky ortoped, tak sme sli za dr.Ondikom v Ke.ten naposledy urcil pravo Ia takze ok a vlavo dysplasia graf IId az III?

lubinka1987
24. apr 2008

ahojte.prosim vas moze mi niekto poradit?moja male ma uz tri mesiace a chcem sa spytat ci je nutne jej dalej davat postolky.kontrola dopadla ok a na dalsiu uz nejdeme.dakujem pekne

pierra
25. apr 2008

lubi, ked ortoped uzna,ze je to ok, tak postolky netreba 😉

kikafilipko
autor
26. apr 2008

no, my sme boli vo štvrtok u ortopéda a normálne som sa nahnevala, tak mesiac nosíme perinku, ktorá nám má pomôcť na kĺbiky, podotíkam, že sme ju nosili naozaj poctivo a pán doktor nám povedal, že sa to nezlepšilo, dokonca na pravej strane sa to zhoršilo, mali sme 2a a teraz máme 2b-c, tak nám naordinoval pavlíkove remence a povedal, že mám dávať pozor na to aby malý neprestal hýbať s niektorou nožičkou a keď som sa ho spýtala čo mám spraviť keď prestane hýbať, tak povedal, že mu to mám dať dolu a hneď prísť, no úžasné, takže som sa rozhodla ísť do BA k inému ortopédovi, pôjdem do Probiosu, neboli ste tam niekto, myslím u ortopéda?