"Perly" viacjazyčne vychovávaných detí. Máte nejaké?

yanikovamamina
12. nov 2007

Vidim, ze je tu vela veci o rozpravani, ale chyba mi podobna tema. Myslim, ze takych deticiek je tu kopec, a ich vytvory su skratka fascinujuce. Nasa cela rodina za zasmiala na -"hasta manana, amore", co mi maly povedal, ked si zobral svoj kufrik a chystal sa ku vchodovym dveram.
Mate doma tiez maleho jazykovedca?

shiju23
12. nov 2007

zijete vo spanielsku? ja mam manzela spaniela,zijeme v uk ,ja som slovenka, tak to mame dost pomixovane, maly ma este len 10mes, este len sa snazi dake slova hladat,ale tiez som zvedava jak to bude ked zmiesa spanielcinu s anglinou a slovencinou, doma hovorime snanielsky aj ja s malym castejsie, na navsteve u slovakou po slovensky,ale rozumie, inde po anglicky.asi sa mame tiez naco tesit,ako to mas ty aj.

yanikovamamina
autor
13. nov 2007

je to super, maly ma doma slovencinu a nemcinu, sme vo svaciarsku, ale manzel je spaniel, tak s rodinou spanielsky a mame vela kamaratov, ktory hovoria anglicky. Tie prve tri jazyky zvlada v pohode, ale je to riadna zabava.

rketka
14. nov 2007

v dikuzi tehulky v zahranici je nas dost ze spanelska (uz jsme teda davno vsechny maminky), tak se muzete pridat 😀

silv
14. nov 2007

ahojte,ja malu este sice nemam,ale uz dopredu sa toho obavam 😒 byvame v spanielsku,manzel je polovicny spaniel a polovic.nemec,doma sa rozpravame po anglicky,ja sa samozrejme s nou chcem rozpravat po slovensky....a este aby som nezabudla,zijeme v Barcelone,kde skoro kazdy hovori catalansky...tiez si myslim,ze to ziadna zabava nebude ☹

rketka
14. nov 2007

no nazdar, to v tom bude mit teda bordel 😀 😀 😀, i kdyz mozna ne, proste si vybere treba jen slovenstinu a spanelstinu, ve skole pak katalanstinu. A ty se neucis spanelsky?

shiju23
15. nov 2007

tak to mame aj my zabavu,niekedy neviem ktorym jazyjom mam s nim hovorit,kedze ich ovladam vsetky 3velmi dobre.nechcem aby sa mu to miesalo,tak je to tak ako som uz pisala, snad sa nauci vsetky 3jazyky postupne.

sisulik
15. nov 2007

no ja na deti po slovensky, manzel a jeho rodina po arabsky a moja rodina po madarsky...aishinka rozumie vsetky tri jazyky ale rozprava len prvymi dvoma...ale je to smiesne..lebo napr. povie zaklad slovesa v arabcine a koncove povie v slovencine...napr...sedime povie gaadime...co gaad znamena sediet a ime je slovenska koncovka mnozneho cisla prvej osoby...hehe..

yanikovamamina
autor
18. nov 2007

Silv, nemusis sa bat. My sme zacali s dvoma jazykmi systematicky, tymi najdolezitejsimi- slovencina a nemcina. Ked sme videli, ze maly na oba reaguje a dobre rozumie, urobili sme "intenzivny kurz" spanielciny, pomocou nasej Abuely. A iba prilezitostne som hovorila s kamaratkami anglicky, a chytil aj to, celkom dobre rozumie, hoci nehovori. Vyhodili sme iba francuzstinu, ktorou sme hovorili s manzelom, aby nemal taky chaos. Ale postupne to zvladol.

shiju
tiez sme si mysleli, ze treba hovorit zasadne jedna osoba jednym jazykom, ale okolnosti ma donutili hovorit v jeho pritomnosti viacerymi, a nema z toho chaos, hoci iba zistil, ze na mna moze hovorit v hociktorom jazyku, ale papimu len nemecky a tete len spanielsky. Potom ked sme spolu, tak nam to vzdy preklada, hoci vsetci rozumieme.

yanikovamamina
autor
18. nov 2007

ozaj, ked mu je nieco dolezite, tak nam to povie vo vsetkych, napr. dnes sme sa pytali, ci ideme spinkat, tak pre istotu nieee, nein, noooo. aby to bolo jasne

eppik.m
18. apr 2009

Ahojky všem vícejazyčným rodinám 😉 momentálně řeším taky tento "problém" který mám zatím já ... sice naše manželství je česko-slovenské, řeč je hodně podobná ale nevím jak to mám řešit když chci aby Michal uměl oba jazyky a nepletl je dohromady ... já jsem slovenka a manžel je čech, žijeme v Čechách, syn je automaticky čech taky, sama s ním mluvím doma slovensky, s jednou babičkou slovensky s druhou česky, venku česky ... bojím se aby v tom neměl guláš a vůbec začal mluvit tak jak má, zatím umí říct jen bum, mama ... doma má jak české tak slovenské pohádkové knížky tak nevím, je malinký nato aby pochopil proč s ním jednou mluvím tak a podruhé zasa jinak, manžel vyžaduje abych s ním mluvila pouze česky, prý žijeme v čechách tak má mluvit česky 😀. Já teda osobně mluvím všude česky ale po narození syna se mi ta slovenčina sama dere do pusy 😀 😀 😀

j.a.n.u.s.
18. apr 2009

eppik-nemusis se bat, syn si to prebere v hlavince sam....mluv s nim presne tak jak se ti to dere do pusy....hlidala jsem kdysi deti(mam italka-tata anglican)...kluk 4 roky, holcicka 7 let....nikdy u nich nebyl problem....s tatou mluvily anglicky s mamou italsky, dohromady (treba u stolu)spolu anglicky....mezi sebou deti jednou anglicky jednou italsky....
To ze se jim to plete nekdy dohromady...nevadi, zkouseji a hoooodne zalezi na nasich reakcich.
Nebat se toho... 😉

susika
18. apr 2009

ja nie som s viacjazyčnej rodiny, ale rada b osm malú začala učiť angličtinu.ako tu tak čítam, hoviríte na deti kadejako a oni rozumejú. malá zatial počúva len slovenčinu a celkom pekne rozpráva, aj ked si dosť tvorí aj vlastné slová, ako inak.myslíte, že sa to na nu može začať lepiť, tá angličtina?

erikasadek
18. apr 2009

ahojte eppik, jedna otazka neber to zle ak si slovenka preco pises cesky.. 😕

neviem coho sa bojis, osobne nasa generacia vyrastala na slovensko ceskom jazyku. a nemali sme v tom zmatok.. vysedok dokonale sa rozumieme , co uz nie je priklad terajsej generacie..

ja som tiez slovenka, ale zijeme v francuzsku takze klasika dve jazyky, a+ este 3 , mojho muza , ale nepouziva..

musim uznat ze u mojho prveho syna trochu nastal zmatok v jazykoch , teda v slovencine a franine a trochu meska... no co uz pomaly s ato dava do poriadku...

dufam ze u druheho to uz nebude problem.. inak je to len trapenie..

eppik.m
18. apr 2009

erikasadek: dlhodobo žijem v Čechách a tak komunikujem českým jazykom, ked idem na Slovensko tak opet rozprávam len slovensky 😀 je to automatické už som si zvykla 😉 teším sa až Mišo pojde do školy a konečne sa naučím český pravopis ...

erikasadek
18. apr 2009

aha.... 🙂 nehnevaj sa za moju otazku , len to bolo zvlastne.. 😉

j.a.n.u.s.
19. apr 2009

susika, jasne ze na ni mluv anglicky....me hodne pomohl zachod 😀 ....nalepila jsem detskou tapetu s obrazky na zachode, a vzdycky jak jsme tam byly jsem ji rikala slovicko a po case pridala dalsi....mala ted (sama) ukazuje a rika anglicky co to znamena(cca 15-20slov)...

Deti jsou jako houba v tomhle veku(15mesicu)....sosaji do sebe info 😉

trixi
19. apr 2009

eppik, my sme tiez cesko-slovenska rodina a vobec to neriesim. Maly perfektne rozumie aj slovam, ktore su uplne odlisne, napr. zvieratka korytnacka-zelva, tava-velbloud a pod. Zatial este poriadne nerozprava. Mam kamaratku, ma 2 deti a deti rozpravaju plynule 3 jazykmi - slovensky, anglicky a perzsky. Moj synovec (5r.) rozpraval najprv slovensky, teraz anglicky vie lepsie ale zaraduje slovenske slova, ktore sa mu pacia. Obcas mu jeho opatrovatelka nerozumie, hlavne ked ju chce nahnevat, ta na neho obcas rozprava filipinsky. Maly ma z toho obrovsku zabavu. Jeho vety vyzeraju asi takto: I want to eat parky. Mama is spinka.

caira
20. apr 2009

u nas se zatim nemluvi vic nez par slov, ale razime metodu jeden rodic jeden jazyk a taky si myslim, ze v tom mala nebude mit gulas, deti jsou v tomhle sikovne...

janus: ty malou ucis anglicky jen tak nebo mate nejaky "jiny" duvod?

Docela me prekvapuje kolik rodicu v CR se snazi dite od mala ucit cizi jazyk..za me se prvni setkani s jinym jazykem konalo az na zakladce ale to uz si myslim, ze je docela pozde.. 😒
I kdyz moje neter uz se ucila anglicky ve skolce a docela hezky ji to slo 🙂

j.a.n.u.s.
20. apr 2009

caira...El ma anglickeho tatinka, takze je to tak trosku essential 😉 , bo tatinek je v kontaktu...

Je to zvlastni, ze deti jak se uci mluvit, tak pouzivaji anglicky slovosled, i kdyz mluvi cesky.... 😅

caira
21. apr 2009

janus: aha..a nepletlo se to male, kdyz na ni pouzivas oba jazyky? nebo se nejvic uci od tatinka?
ja se snazim na ni moc anglicky nemluvit abych ji nemotala hlavu .. i kdyz jsou situace, kdy se tomu nevyhnu..

ja jsem docela zvedava jak to u nas bude- kdy ti mala zacala mluvit? rika se, ze bilingv.deti zacnou pozdeji..?

j.a.n.u.s.
21. apr 2009

caira:mala mluvi(cesky)od cca 15mesicu....anglicky tesne za tim...neplete, tatinek sice funguje, ale nemluvi s ni, jedine pres skype...on s nami nezije. 😉
Hele kamoska co bydli ve Spanelsku(manzel nemec) na malou mluvi cesky, tata nemecky....kdyz jsou spolu vsichni mluvi nemecky...a no problem 😉
Deti jsou nejlepsi na jazyky prave v uplnem zacatku, kdy si zvykaji na zvuk mluvy. At te ci one....a priradi si to k tomu cloveku.

caira
21. apr 2009

Janus: promin,ze se tak vyptavam, ja jsem desne zvedava osobata 😀 Tatinek teda hadam, zije v UK, co? jak to mala bere? My to zrovna s manzou nedavno resili, co by bylo, kdybysme se nedej boze rozesli..jak bysme to resili s malou..
😒

k to nam ted bude 14 mesicu a o mluveni se teda neda vubec mluvit..vytvari ruzne patvary a dela takove ty bubauiiiii slova, co neznamenaji asi vubec nic, ale kloudneho nerekne nic..teda pokud zrovna nebreci a nerve maaamaaa 😉

ja na malou pred manzou mluvit tak stridave, ze ji neco reknu cesky, pak i anglicky nebo jak kdy, nechci aby mela pocit, ze cesky "smi" mluvit jen, kdyz jsme samy nebo tak, ale zase mi prijde blby, kdyz manza nerozumi..takze to prostridavam 😉

luminkasp
22. apr 2009

ahoj caira, pamatas si ma?

tak nasa mala hovori oboma jazykmi, s babkou a dedkom uz v telefone hovori po slovensky. Slovencinu ma horsiu ako spanielcinu, ale to je uplne normalne. Ja pred muzom hovorim len spanielsky a mala v poho ked pocuje slovencinu v telefone vravi po slovensky.

Mam jednu kamaratku, dieta je len jednojazycne, buduci mesiac ma dva roky, a hovori len same hatlapatiny, tak sa neboj 😉

caira
22. apr 2009

lumi: ahojky pamatuju, podle tve rady vzdycky pri koupani procvicujeme casti tela, kdyz je myjeme, takze ji rikam,ze zrovna myjeme nozicku atd..nejak mi to zustalo v hlave tak to take delam.. 🙂

j.a.n.u.s.
22. apr 2009

Caira....normalne se ptej 😀 , mala vi, ze Daddy je v anglii, ale bere Petu(pritele) jako tatku, ktery ji vychovava...anglicky mluvi i Bobo(Peta jak mu rika El), takze obcas pred malou mluvime anglicky, at si zvyka 😉

caira
22. apr 2009

Janus: deti jsou v tomhle asi fakt dobre, co? ze ji prijde normalni, ze daddy zije jinde a ma proste dva tatinky 🙂

Muj bratranec takhle vyzenil 3letou holcicku a ted ho bere jako tatu a "original" tata je ted Radim..nastesti jeji vlastni otec je dobry a i souhlasil, ze male mohli po svatbe zmenit prijmeni, takze ma ted prijmeni stejne jako zbytek rodiny ( maji ted jeste dve dalsi deti a Nikolka uz je velka slecna a chodi do skoly) hadam, ze male deti se takovyma zmenama vyrovnaji lip.

Ja na malou mluvim anglicky hlavne kdyz zlobi " being told off" je vzdycky v anglictine 🙂))

emjee
22. apr 2009

baby dost odbacate od temy, problemy bilingvalnej vychovy preberajte tu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea..., toto je tema o detskych jazykovych "perlickach"

eppik.m
22. apr 2009

díky emjee, taky jsem si všimla že jsem svůj dotaz špatně vložila 😀

caira
22. apr 2009

sorry em 😵

digysa
22. apr 2009

moj syn sa ma pytal minule, ked som zametala vchod: "mama metlujes"?
Metlu pozna, ale slovo zametat nevedl.... 😉