Pes v jasliach v Prešove

matulo0
8. okt 2014

Ahojte chcela by som sa opýtať na vas nazor. známa ma dieťa v nemenovaných jasliach v presove. maju tam psa ktorý nieje az tak izolovaný od detí ako by mal byt podla mna.nieje v priamom kontakte s detmi ale beha tam kde sa napr deti hraju.myslim vonku na ihrisku... hladam aj ja jasle pre svojho syna a preto ma zaujíma či je to bežne aby jasle zdielal s detmi pes....čo vy nato? 🙂

siska53
8. okt 2014

@matulo0 co??? Ja mam sice psikov rada,ale v takychto zariadeniach nema co hladat.

stanislavao
8. okt 2014

psy sa pouzivaju aj ako terapia pre autisticke a inak postihnute deti. pokial je pes ockovany, odcerveny a pod, tak nijako detom neublizi, ked budu v kontakte so psom. samozrejme, pokial su na detskom inrisku exkrementy, tak to je nepripustne, aby sa tam deti potom hrali.

dollynkaa
8. okt 2014

@matulo0 ja na tom nevidim nic zle. Deti si pekne zvyknu aj na psika a pokial tam neni nikde nakakane. Pes nie je zdraviu SKODLIVY pokial je ockovany a vsetko tak to len niektore mamicky su precitlivele

alabama0011
8. okt 2014

@matulo0 ja som tiez nasla jednu taku v bratislave, psa tam nosila jedna zo zamestnankyn. Ja som psickar, ale pes v skolke naozaj nema co robit pokial nejde vyslovene o terapiu. Mne by islo o hygienu a tiez bezpecnost..

zuzkamacken
8. okt 2014

tak snad majitel/ka psa vie, co robi. asi by tam nemala agresívneho psa... aspon si deti zvyknu a nebudu hystericke .. ako niektore matky, ktore same pestuju v detoch strach zo psov.

stefka33
8. okt 2014

Pokiaľ viem tak jasle patria (alebo patrili) medzi zdravotnícke zariadenia. Pokiaľ pes nie je terapeutický tak tam nemá čo hľadať.

matulo0
autor
8. okt 2014

prave ta hygiena mi robi starosti...casom ti moze prejst do roznych alergii.co potom?neviem no... preto sa pytam aby som vedela aj nazor inych ridicov

brady1
8. okt 2014

@dollynkaa pes tam nema co hladat, napr. moja sa boji psov a okrem toho ked tam pobehuje tak to tam aj ocikava a neverim že sa tam obcas aj nepokaka.

hradnapani
8. okt 2014

@matulo0 ten pes tam beha volne alebo pod dozorom?
ani na beznom ihrisku nema pes co hladat (vid tabule so zakazom vstupu so psom), myslim, ze nie je tazke domysliet si preco. Pes je pes, moze byt aj zaockovany aj neviem aky, ale vzhladom na jeho rozne "stravovacie a ine navyky" by som sa na ockovanie nespoliehala. Takze podla mojho nazoru tam nema co hladat. Samozrejme, deti maju byt v kontakte so zvieratami, ale urcite pod dozorom a so suhlasom oboch stran (v tomto pripade aj so suhlasom rodica). A navyse pes moze mat za istych podmienok nevypocitatelne spravanie, podobne ako dieta.

dollynkaa
8. okt 2014

@brady1 ten pes im ale necura na hracky. Ty si myslis ze vonku po ihriskach a hocikde neni nacurane alebo co. Netreba to hned prehanat .

denduska
8. okt 2014

Mne by to nevadilo, pokial je to bezny pes a nie nejaky divoky dingo 😀 len sa cudujem ze im to povolila hygiena,kedze ti vedia narobit caviky aj s obycajnou bielou stenou (skusenost mojej znamej) 😕

zuzkamacken
8. okt 2014

och, som stastna, ze mame psa!!!! 🙂)) .. a nemam zbytocne predsudky.. jasne, pes moze byt nebezpecny!! nie je o com!!! ale ved ten co v tych jasliach toho psa ma asi nie je na havu padnuty.. jedine ze hej :D .. a to by som potom videla ako vacsi problem (tu osobu padnutu na hlavu) ...

slniecko2
8. okt 2014

@matulo0 ja by som sa spýtala priamo riaditeľky, že či im toho psa hygiena povolila a z akého dôvodu ho tam vlastne majú (či stráži, či sa s ním deti hrajú). Ak by bola riaditeľka neochotná, tak sa môžeš spýtať na krajskom úrade - to by však znamenalo, že asi už u nej v škôlke miesto nedostaneš...

gretocka
8. okt 2014

tak ja nie som psickar ale osobne mam mensi problem s jednym psom, ktory je sledovany a ockovany ako s neoplotenym ihriskom kde sa toho teda popremava hojne aj napriek vyslovnym zakazovym tabuliam. Minule sa nasla kopka (neviem ci od psa alebo dietata) rovno za lavickou vedla pieskoviska a jeden maly bobek som minule nasla priamo v pieskovisku!
O bezpecnosti typu aby deti nepohryzol nejdem polemizovat, pisatelka uvodneho prispevku pisala, ze nie je v priamom kontakte s detmi.
A na zaver uz len perlicka. Z okna bytu sa pozeram na travnatu plochu, kde sa obcas hraju aj moje deti. Jej stredom vedie chodnik, ktorym pravidelne odchadzaju stamgasti z nedalekeho pohostinstva. Za posledny tyzden som pri vesani pradla "vymakla" dvoch takychto unavenych panov ze sa ani neunuvaju poodist k nejakemu stromu ale svoju potrebu vykonali priamo z chodnicka do travy.....
Zaver toho vsetkeho. Radsej sa nezamyslam co vsetko moje deti vonku stretnu - zlate pravidlo, ked prideme domov z vonku, oblecenie putuje do prania a prva cesta vedie rovno do kupelne kde sa umyvaju ruky skor nez chytia cokolvek ine v domacnosti......

horana
8. okt 2014

@matulo0 no hej, je to skoda, pes by mal mat praveze vacsi kontakt s detmi, nie ho izolovat. Deti a zvierata patria k sebe. Ja som vyrastala so psami, aj moje deti. Za najkrajsie prazdniny som mala od detstva u pribuznych na dedine medzi slepicinkacmi, husami, mackami, psami, zajacmi...cele dni vonku, ked namazany krajec chleba ostal niekde odlozeny, pes ho uchamtol, bezali sme, vytrhli sme mu ho z papule a dojedli. Pohoda. Ziadne alergie, zdravi ako repy.
Ked je pes cisty a vycviceny, je len prinosom.

rossio
8. okt 2014

ja som tiež psíčkar, a pes tam jednoducho nemá čo hadať, v minulosti som praxovala v školke, neboli to sice jasle ale pes je tam prísne zakázaný. Teda ak v jaslach pes je treba sa opytať prečo, určite je dôvod prečo tam je. Tiež im normálne povedz, že ty s tym nesúhlasíš. To nieje o tom, že pes je dobre vychovaný, očkovaný a podobne. Pes je vždy pes a vždy nim zostane. V školke sme mali jednu žiačku, ktora sa až veľmi bála hociakého psíka aj maličkého, vždy začala vrieskať, doslova mi skákala na ruky. A viete prečo? Od detstva mala rada psikov, no raz tu v PO na prechádzke s ocinom, nanu vyskocil jeden velký pes, poškriabal ju a zvalil na zem. Bol pritom naštastie aj jej otec, tak hned zakročil, a keď dotyčnu upozornil akeho ma psa, ešte sa pohoršila, a povedala nech si lepšie vychová dcéru, že jej pes sa zľakol a utrpel traumu. Pes chápete??? NIektorý ľudia to príliš preháňajú a uprednostunjú psi pre ľuďmi, čo je podľa mňa až choré. Veď kto je dôležitejší, pes alebo človek??? Zaručí sa ti ta učiteľka 100% že sa tvojmu dieťatu nič nestane??? Aj keby bol pes neviem ako dobre vychovaný, nikdy nemože 100% povedať, že mu raz neublíži. A kto si to potom vezme na zodpovednosť, ona? Určite nie, povie, že ty si s tym aby bol pes v jaslach suhlasila, že si o tom vedela a nevadilo ti to. Aj keď psikov, mam rada viem kde je ich miesto. A ak to dane dieta potrebuje, nech je tam len vtedy keď aj ono, nie aj ine deti. Na všetkom sa dá dohodnuť, len treba komunikovať. NIesom hysterická ale realistická, preto je potrebné zvážiť pre a proti. A tiež nehovorím o alergiách, ktoré najčastejšie vznikajú z psíkov.

janulienocka
8. okt 2014

Ja som tiez prezila detstvo u babky jednej aj druhej, pre zvieratkach, a snazim sa, aby aj moje deti mali vztah, takze mne sa to celkom paci, ze maju v jaslickach psika

klincek
8. okt 2014

@matulo0 ked som chodila na ZS, mali sme na dvore "erarneho psa", ktory sa tam odniekial priplietol a cez prestavky sa s nim deti hrali. bolo to mile, no uz vtedy to urcite nebolo standardne..len to nikto neriesil🙂.
urcite to nie je ani bezne, ani v sulade s hygienickymi predpismi. ja nie som proti kontaktu deti so zvieratami (prave naopak), ale nie v tejto forme.
ak by som videla psa v nasich jasliach ja, opytala by som sa nan priamo riaditelky 😉. nech vie, ze si to rodicia vsimli a ze im to prekaza.

denduska
8. okt 2014

Alergie zo psa? 😕 Práveže deti od malička vyrastajúce so psom majú menej alergií.

brady1
8. okt 2014

@denduska prehanat som to ani nechcela, chcela som tym len povedat že pes nema čo hladat v detskom zariadeni a aspon tam by mohli byt chranené od ocikanych stromov atd. na ktore sa aj oni snažia liest a že niektore deti sa boja psov a aby moje dieta sa balo chodit do školky koli psovi tak...

eldzina
8. okt 2014

Asi máte na mysli tie jasle čo aj ja, takže keď už píšte po a), tak napíšte aj po b), a to, že jasle sú umiestnené v objekte, kde je viacero, nazvime to "prevádzok". Ďalej pes je umiestnený vonku - jasle sú vnútri. A v neposlednom rade, ide o psa cvičeného pre ľudí s poruchou zraku, čiže je to pes doprevádzajúci osobu, kt. tiež v danom objekte pôsobí.
To, že deti počas pobytu vonku prejdú okolo toho psa.... Vy keď idete po ulici nikdy okolo žiadneho psa či iného zvieraťa neprejdete? Zvláštne.
Nakoniec chcem ešte poznamenať, že ja s danými jasličkami nemám nič spoločné, len som rada, že konečne aj v tomto meste je možnosť umiestniť niekde dieťa ak to rodič potrebuje a ako vidieť aj ďalšie jasle, či škôlky sú tu osožné, keďže miest je málo, a táto diskusia mi príde aj vzhľadom k dátumu Vašej registrácie účelová. Viac k tomu nemám čo dodať.

pribinak
8. okt 2014

@matulo0 moja sesternica žije vo Francuzsku, na okraji Pariza, v MS majú deticky od 6 mes do 5 rokov, ku škôlke majú maličkú farmicku a tam háveď od výmyslu sveta: havkaci, mali, veľkí, mačky, prasiatka, kone, husi, sliepky, holuby, morský, kozy, kravy, ....plus maličkú záhradku, bežne si berú šteniatka, mačiatka ci kuriatka a zajačikov do triedy, hrajú sa s nimi a učia sa o nich, co žerú, co dávaju, ako sa o nich starať a tak
Každá trieda sa jeden mesiac stará o časť zvierat a časť záhradky

Rodicia sa o tuto školu bijú a deti prihlasujú uz v pôrodnici

To ze ten havkac pohryzne nejake dieťa je oveľa menšia pravdepodobnosť ako to, ze nejake dieťa nakazi moje dieťa dajakym zeleným soplom alebo nejakou virózou

rossio
8. okt 2014

@denduska ale ano, a by si sa cudovala kolko ich je. Ja sama mam alegiu zo psa, potvrdenu, pretoze ju prenaša iba pes. Kamoška na dedine ma tiež psika, a všetky jej 5 deti maju alergiu zo psa, a nielen jednu, samozrejme potvrdenu lekarom, a pravidelne navstevuju imunoalergologicku ambulanciu. Nejde o alergiu na psa, ale o alergie ktore prenašaju zvierata a hlavne pes, ved použi uja google a zistiš si o tom viac 😉

matulo0
autor
8. okt 2014

@eldzina .mylite sa ,tieto jasle vobec nemam na mysli.nechcem menovat aby som niekomu neuskodila. chcela som sa pytat a bez registracie to nejde? dakujem vsetkým ktorý vyjadrili svoj nazor. 🙂

mimla
8. okt 2014

V našej škôlke majú aj zajaca, tuším aj nejaké morča. Majú aj nejaké vtáctvo aj korytnačku. Občas tam je aj nejaký pes. Ak od susedov zdrhne mačka, tak aj tá tam je. Nemám presnú predstavu koľko a aké zvery tam momentálne sú, pretože ich bežne nevídam. Na ihrisku však nie sú. Sú v priestore na to určenom, aby ich deti mohli pozorovať. Ja osobne to považujem za benefit, pretože o zvieratá je postarané. Okrem tej zdrhnutej mačky od susedov, o ktorej neviem nič, som s tým spokojná.

denduska
8. okt 2014

@rossio alergie sú prenosné ochorenia? 😕 asi vrátim diplom 😅

matulo0
autor
8. okt 2014

@denduska takže podľa vás je v poriadku ak je v takomto zariadení pes?

vierka0
8. okt 2014

no neviem, ci su to tie jasle, kde sme mali malu my, ale tam psa mali, islo o rodinny dom so zahradou a dvoma psami..ja osobne to vnimam pozitivne, vobec mi to nevadilo, prave naopak..

rossio
8. okt 2014

@denduska už je tu chytanie za slovička, myslela som alergie ktore mozu byt iba od psa, teda tie ktore dostaneš iba vtedy ak si v jeho blizkosti. Ale to je jedno, kto nechce nepochopi a bude hladat každu slamku že? A ak chceš vrátiť diplom asi nemaš čisté svedomie, normalny lekar, nebude chcieť vrátiť diplom po jednej vete :D (a to je jedno z čoho ho maš!!!) ale asi ste v škole mali aj psychologiu že? Empatiu a tiež komunikaciu. Preto, by si mala vedieť že takto cez pc je to ine ako v realnej kominikacii. Tu stači ine slovo a je iny význam, ine písmenko aj keď to je myslené inač. Ale to je jedno, ten kto chce pochopí 😀 😀 😀

denduska
8. okt 2014

@matulo0 mne osobne by to nevadilo, ak je to zdravy a pokojny pes. Mame doma psa a vidim ako deti reaguju. Neopodstatnena panika pri pohlade na psa urcite nie je vlastnost ktoru treba v detoch pestovat. Ale ako som napisala,neviem co im na to povedali z RUVZ,uprimne nechce sa mi verit, zeby im len tak odklepli psa.