Podarilo sa niekomu odnaučiť dieťa cmúľať si palec?

bashulik
4. máj 2015

Ahojte, nasla som uz vela prispevkov ci treba vobec odnaucat dieta cmulat si palec, pripadne stazovanie si mamin, ze to skusaju ale nic nepomaha. Ja by som ale potrebovala pocut, ci sa to niekomu podarilo, pripadne ako to dosiahli. Alebo poradit nejaku psychologicku detsku, s ktorou by som mohla hodit na tuto temu rec. Moja 10 mesacna dcera si cmula palec uz dost dlho. Kedze sme so starsim synom navstevovali logopedicku a ta si to vsimla, povedala, ze by bolo lepsie ju od toho odnaucit, lebo sa na tento zlozvyk mozu nabalit dalsie problemy. (Pediatricka ma na to upozornila tiez a asi dalsich desat ludi, ktori svorne tvrdili aby som ju to odnaucila lebo... A pridali svoju zlu skusenost) Mimochodom, kazdemu odporucam pozriet fotky zdeformovaneho chrupu deti co si cmulali palce. 🙂 Ide o to, ze okrem deformacie, potom vznika zly skus, problemy s vyvojom reci,... A desi ma predstava uz inymi maminami popisanych zdeformovanych zapachajucich palcov. A z hygienickeho hladiska to asi tiez nie je nic moc. Bude vonku za chvilu vsetko chytat, hrat sa v piesku a potom co? Sup do pusy? Na nete som nasla jednu pomocku, ktoru velmi chvalia (myslim, ze sa vola thumb guard) ale vyrabaju ju az pre deti od troch rokov. Zatial som dcere prisila na male rukavicky takych malych manaskov. Skusam aby zaspavala bez palca. A cez den striehnem aby ho do pusy nedavala. Tak co, nejake pozitivne skusenosti? Urgentne potrebujem podporit.

mihula
4. máj 2015

@bashulik no,moj syn od narodenia cmulal okreje kosielky,potom postupne ako zistil,ze ma ruky,tak do pusy.Ziadny cumel,nic,len prst.Ako rastol,ten palec na pravej ruke stale v puse.Vyberala,upozornovala,strasila,nic.Ked uz bol o kus vacsi,tak ked bol unaveny-4-5 rokov si isiel podudkat za dvere 🙂 On uz mal na tom palci mozol.Doktorka povedala a co-odrezeme,neodrezeme 🙂 🙂 vyrastie.A ja ani neviem asi v 6tich sa toho vzdal.Dnes je chlapisko,chrup krasny a usmev este krajsi

radkanika
4. máj 2015

@bashulik aj moj si cmulal palcek v tom veku, chtiac nechtiac musela som ho donutit naucit sa na cumel, pretoze radsej cumel ako prsteky...na co ma lekarka upozornila.

deven
5. máj 2015

Moja si cmulala dva prsty vzdy ked bola hladna, nervozna, pred spanim... Mala to miesto cumla. Aj ked sme jej stale dohovarali nevedela sa toho zbavit. Ked mala asi 2,5 roka uz som sa aj hanbila ked to robila niekedy vonku. Zobrala som Tabasco a natrela jej nechty a zalepila leukoplastom. Povedali sme jej ze si ich nesmie dat do pusy snazila sa ale stale mala taky tik ze si to chcela automaticky dat do ust. O par dni som ju prichytila a natrela jej to znova. Potom uz si zvykla takze sme sa toho celkom rychlo a bezproblemovo zbavili aj ked nas vsetci strasili ze ti bude mat este ked do skoly pojde 😉

silviaa
5. máj 2015

Moje obe deti si cmulali prsty, u mladsej to presalo akosi samo, so starsou som mala problem. Cmulala si palec, az si nanom urobila mozol. Odvtedy ma jeden zubok krivy. Nic nepomahalo, vyhrazky ani pekne slovo. Aj som jej to kremovala, lepila, obvazovala, nic :(. Zabrala jej jedina vec. Dala som jej na hryzenie taku palicku - hryzatko. Vzdy ked potrebovala cmulat dala som jej podala hryztko. Toto jedine zabralo. Prednedavnom si zacala ohryzat nechty, zase pomohlo hryzatko.

mimikas
5. máj 2015

Moj si cmulal tiez palce od narodenia az tak ze mu praskala koza. Cumel uplne odmietal. Nakoniec nam poradili cumel, kaucukovy, okruhly, uplne klasicky, ziadne anatomicke tvary a pod. Ja som malemu dala na palce leukoplasty a vzdy ked si ich chcel dat do pusy tak som mu dala cumel. Aj 50x do dna skusal palce ale po par dnoch sa chytil a mal cumel a na palce za par tyzdnov uplne zabudol. Cim uje dieta starsie, tazsie sa od cumla odnauca, zakroc teraz bude to pre vsetkych menej bolestne. Inak moja mama si potajomky cmulala palec az do 11 rokov, je to silna zavislost a tym ze ho ma dieta stale k dispozicii, nevie najst nic ine cim by sa vedelo ukludnit.

bashulik
autor
5. máj 2015

Ahojte, dakujem za upokojovanie. Mam nove informacie. Vcera som uz bola na pokraji so silami. Mala totizto s tou rukavickou na ruke pri zaspavani velmi plakava. A tak som mala pochybnosti, ci robim dobre, ze ju to odnaucam. Podla logopedicky ano, podla pediatricky ano... Ale neveim ci jej tym nejako neublizujem co sa tyka jej mentalneho vyvoja ;). A tak som volala jednej detskej psychologicke, ci mi nevie poradit ako to s takymito malymi detmi je. Predsa len starsiemu sa da uz vysvetlit, pripadne ukazat obrazky, motivovat, uplatit ;). Tak ta mi povedala, ze do roka a pol by to neriesila a az potom, ze by sa videlo, ci to ma zhorsujucu tendenciu alebo to ustupuje samo. Ze predsa len deti v tomto veku maju este silny saci reflex. V piatok mam volat este jednej a tak uvidim ci mi nazor potvrdi alebo povie, aby som do oducania isla znova. Ide totizto aj o to, ze kym mala palcek pristupny, od dvoch mesiacov prespavala celu noc. Od kedy som to zacala riesit, vstavame trikrat za noc a sup ho na prsnik. Takze ona nervozna a tym padom aj ja. V piatok podam hlasenie, co mi povedala ta druha psychologicka.

cica869
5. máj 2015

Moja ma 2 roky a oalec si cmula od 3 mesiacov ale iba pocas spanku taktovcez den vobec a uz ma tiez na palci mozol a vobec neviem ako ju odnaucit.

moni
5. máj 2015

@bashulik moj syn zacal cucat (intenzivne) asi ako 3-4 mesacny, pokazilo nam to kojenie; a kedze bol naozaj zavislak, bol schopny aj 20hodin denne palcekovat 😖 nasa pediatricka bola nazoru ze ho treba nechat kedze sa ukludnuje (to je pravda, krasne zaspaval sam) lenze prerastlo to do toho ze sa mu zacal robit predkus a na palceku sa vytvoril mokvajuci mozol 😝 skusali sme rukavice, ponozky, specialne laky proti ohryzaniu a cmlaniu - nezaberalo nic. ked mu vysli ocne zuby (asi v tom roku a pol), zacali sme na noc obvazom napevno viazat celu rucicku (plus olepene leukoplastom - samotny vedel dat dole a ja som sa bala ze by to v noci prehltol) - znie to mozno surovo, ale som presvecena ze to bolo nevyhnutne. samozrejme na samostatne zaspavanie som mohla zabudnut, bolo treba byt pri nom a upokojovat ho (to bol tazky tyzden s rozhadzanym rezimom). po par mesiacoch (!) sme mohli pristupit k tomu ze sme obvazovali len palcek - najskor obvazom, neskor leukoplastom. po polroku sme prestali s viazanim a zavislacik bol oduceny. odvtedy zaspava jedine so mnou alebo mm, a musi nas drzat za ucho 😅
u nas to bolo narocne, ale zvladli sme to. teraz ma 3 roky a ked si nahodou da palec do pusy (v ramci hry o starsou sestrou) tak ho napne..uplne zabudol ako cuckal 😅
drzim palce nech to ma u vas rychlejsi (a menej uplakany) priebeh!

medulienka2011
5. máj 2015

Nám logopedička odporučila natrieť na palce kvapky Hilak.... To sú také tie pri hnačke..... Nebude mať z toho žiadne zažívacie problémy, a sú fakt hnusné..... Tak skúste 😉

mahulenka87
5. máj 2015

Môj malý bude mať 2 roky a tiež si stále cmúľa palček. Niekedy na nom má aj boľavú ranu, ale ani to ho neodradí. Ja dúfam, že sa odnaučí sám... :-/ Leukoplast si strhne aj ked mu ho 3x obmotám 😠 Nevadí mu ani špinavý, pieskový palec...nič.

bashulik
autor
5. máj 2015

@moni tak z takychto scenarov sa velmi netesim. Ale klobuk dolu, ze ste to dali. Ja som to vcera uz vypustila :( po predstave, ze vychovavam neurotika. Najhorsie je to, ze aj sa presvedcim, ze je to dolezite ale potom samu seba spochybnim. Ja som tiez najprv chcela zaspavat snou. Drzat ju, mojkat... Ale ona len vrieskala a metala sa so zatvorenymi ocami. Tak som ju dala do postielky a chodila ju pravidelne ukludnovat. :( Aj bola faza, ze to bolo lepsie ale potom sa to znovu nejako pokazilo. Nasa ma ten palec na zaspavanie, pripadne, ked sa cez den nudi. Takze ziaden extrem. Zatial. Teda dufam, ze to nebude horsie a horsie. Keby som mala starsie dieta, urcite by som kupila ten thumb guard co som spominala. Vcera som dokonca nasla aj latkove site verzie. Ale ten prvy spominany si deti nevedia dat dole same.

hameeda
5. máj 2015

@bashulik : môj syn to začal robiť ako troj mesačný ale ja som ho rýchlo naučila na cumeľ aj keď ho odmietal, ale som sa strašne bála, lebo manžel si tak cumľal palec asi tak do dvadsiatky a neter ma teraz 22 a stále s palcom v puse, je to nepríjemný zvyk, a teraz ma syn 6 rokov, cumeľ sme vyhodili keď mal rok a všetko ok

mahulenka87
5. máj 2015

Kde sa dá na Slovensku cez internet kúpiť thumb guard?

zuju2
5. máj 2015

Moja bude mať tri roky a stále si cmúľa prštek. Aj v škôlke, keď ide spať. Cumlík nikdy nechcela, len prst. Aj ja som už zúfalá, ako ju to odnaučiť. Ostatné dve deti to nerobili.

moni
5. máj 2015

@bashulik no ved tie prve dni sme plakali spolu 😔 aj ja som velmi pochybovala ci je to spravny postup, ale ked uz sme sa na to dali, nechcela som cuvnut. on sa v tom case dokonca aj oducal od plienok takze fakt bolo toho na neho vela. tyzden bol velmi kruty, spanok pokazeny, rezim rozhaseny, ale potom sa s tym chudacik zmieril. a teda neurotik z neho nie je 😉

momkomonika
24. aug 2018

@mahulenka87 dobrý deň prosím vás zohnali ste ten thum guart na Slovensku?

janafhr
27. jan 2024

@mimikas ahoj, nepamatas si prosim znacku toho cumla?

mimikas
27. jan 2024

@janafhr tom vies co bolo to uz davno ale mal takyto tvar

engynka
27. jan 2024

10 mesacne dieta si stale mysli ze ked nevidi mamu tak mama nie je, odnaucit cmulat je nad jeho rozumove schopnosti. Podla mna pri tak malom dietati uplne zbytocny stres a tlak na nieco co nedokaze resp dokaze jedine s placom, tlakom a nejakou rukavicou ci zavazovanim. Podla mna vacsia trauma akomjeden palec.
A teda moj fungoval obdobne. Iba cez den ked sa chcel ukkudnit a na zaspatie. V 2 rokoch sme boli u zubarky, zubarka pohrozila, tak som mu to vyvsetlovala a prestal aspon cez den. Do 4.5 roka dudlal len na zaspatie a jeden den som mu vyvsetlila ze je na case prestat. A prestal zo dna na den bez jednej slzy. Zuby ma v pohode, rozlrava v pohode cvicime sykavky len, R ma napriklad ukazkove, ani ziadne goticke podnebie nema.

janafhr
27. jan 2024

@mimikas dakujem, ten sa podoba znacke BIBS.. uz to bude 3. dudlik, co vyskusam.. verim, ze konecne uspesne 🙂