Prasknutá bradavka. Malý natiahol krv. Bude OK?

ada.lubo
26. feb 2008

Ahojte baby potrebujem poradiť praskla mi bradavka a môj malý si natiahol z nej trochu krvy.... zistila som to až keď si odgrgol tak v tom mliečku bola krv ...... nič sa mu nestane?

susik77
26. feb 2008

ada: nie, neboj, je to bezne. akurat bude mat asi v stolici take cierne kusky-ked bude natravena ta krv.

ada.lubo
autor
26. feb 2008

a ako to je s kojením môžem ho kojiť z tej bradavky ďalej?

boden
26. feb 2008

Ahoj, neboj urcite sa mu nic nestane. Ak si potiahol vela tak moze mat trosku hnacku alebo inak zafarbenu stolicku. Ak bude trosku zvrackat tak pravdepodobne to bude mat hnedu farbu tak sa nezlakni 🙂. Dolezite je dat si do poriadku bradavku lebo tej krvi moze byt cim dalej viac a bude to aj velmi boliet. Na prasknute bradavky alebo na trhlinky (ragady) pomaha kalciova alebo bepanthenova mast, urcite aspon do vyliecenia nenosit podprsenku (aby sa to vetralo na vzduchu) a v najkrajnesom pripade ak to velmi boli tak klobuciky (ale pozor lebo mozu znizovat tvorbu mlieka a pokazit techniku prisania sa...). Velmi dobra stranka o kojeni je www.kojeni.net, odporucam 😅

boden
26. feb 2008

Urcite koj dalej a este som zabudla ze ja som to poznavala podla toho ci ma kojenie bolelo, hlavne na zaciatku po prisati tak vtedy mi sal krv. Tu je toho kooopec http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=25

ivet100
26. feb 2008

ada,ja som mala taký istý problém,akurát ja som mala prasknutú bradavku od pôrodnice a nevedela sa mi zahojiť, keď môj Tobias z nej pil - malý má 1 mesiac,2 týždne. Až keď mi z nej tiekla krv začala som to riešiť. V prvom rade som si kúpila klobúčik na bradavku /chránič bradavky/, tak som z toho prsníka kojila 2 dni, ale potom som 2 dni z neho len odstrekovala mlieko a podávala ho malému z fľašky a natierala som si bradavku masťou Infadolan, normálna masť na bradavky nebola účinná a poviem ti za tie 2 dni, čo som odstrekovala sa bradavka celkom zahojila a pri tom som sa s ňou predtým trápila 6 týždňov, pokým som to nevyriešila takto.A poviem ti to bolo poriadne bolestivé kojenie, teraz je všetko v poriadku a je po bolesti.

elise
26. feb 2008

ada neboj sa nič sa mu nestane, ja som mala podobný problém ale liečila som si prasknutú bradavku odstreknutým mliečkom (do mištičkay a namočila som tam bradavku hojí sa to rýchlejšie ako natieranie nechtíkovou masťou chvíľku po pricucnutí to zabolelo ale potom to bolo lepšie. bradavku som si stále dávala do odstreknútého mliečka tak na 5 minút veľmi mi to pomohlo a vyliečilo sa to rýchlo (max 4 dni)

nika000
26. feb 2008

ahoj najlepšia masť na bradavky je LANOLIN.je super.

susik77
26. feb 2008

vyborny je aj bepanthen a netreba to ani umyvat. a to mliecko staci jednu kvapku rozotriet po bradavke po kojeni 😉

maruskak
26. feb 2008

ahoj.som cerstva mamicka a musim povedat, ze aj ja som sa velmi bala o bradavky. osobne som pouzivala krem AVENT, aj ked je dost drahy (470,- Sk - 30 ml) je vyborny! po kazdom jednom kojeni, aj zo zaciatku pokym som nemala mlieko som si cele bradavky osetrovala tymto kremikom a musim povedat (klope si po cele) ze je vsetko v poriadku.aj ked sa objavili malinke trhlinky, kremik vzdy bolestivu bradavku utisi a zaceli. Nemusi sa umyvat a babatku neskodi. Kamaratka s ktorou som bola na roomingu pouzivala pri prvom babatku kalciovu mast, no ked dostala mlieko a musela odsavat tak jej bradavky dostali zabrat,vyskusala AVENT a na pocudovanie bola spokojna 🙂 Podla mna treba vyskusat, kazda zena ma ine skusenosti 🙂

martinaema
26. feb 2008

maruskak - moja reč. Aj ja som mala problémy na začiatku, malá bola hneď hladná a ja som mala mlieko až na 3. deň. Ale to mi stále hovorili: prikladať, prikladať, prikladať... Tak som poslúchala a prikladala a bradavky som mala potom celé chrastavé, popraskané... ☹ A pomohol až Avent krém 😉

martina46
26. feb 2008

Mne paradoxne AVENT nepomohol, ale masť z DM, ale to je normálne, že každej zaberie iné. Ale super sa mi osvedčil obyčajný JELENÍ LOJ, taký nie na pery, ale v hrubšej tyčinke, je tam napísané, že na ošetrenie suchej kože na rukách. Nakvácala som na bradavky hrubú vrstvu a za pár hodín to bolo ok.

giovannajana
26. feb 2008

mne vtedy niekto doporučil homeopatickú masť CICADERMA, a kým mi bradavka krvácala, tak som si z nej mliečko len odstriekavala. Neskôr som si to liečila ako elise, odstriekaným mliečkom. Prajem Ti, aby Ťa tieto problémy neodradili od dojčenia, pretože sú naozaj len dočasné. Nám sa to podarilo prekonať približne do pol roka a nakoniec som dojčila 2,5 roka a bolo mi veľmi ľúto, keď som skončila. 😉

marushka
27. feb 2008

Ahojček maminy, my sme mali tento problémik od začiatku kojenia, a často sa nám vracal ☹ ☹ ☹ Sem tam sa mi bradavka sekla a keďže sme mali reflux, vždy keď kubko zvracal, vyvrátil aj nemalé množstvo krvi, niekedy to bola fakt katastrofa.... ☹ nemusíš sa ada.lubo báť, aj v stolici aj pri zvracaní ak vidíš krv,ide iba o nestrávenú matkinu krv, ktorá dieťaťu neublíži, týmto spôsobom sa len vylúči...Na bradavky ti poradím nasledovné-z drogistických prípravkou niečo , čo obssahuje pantothenikum-asi napr.kalciová masť, or homeopatická...Z babskách receptíkov-na prsnú vložku si natri obyčajné maslo a nechaj vždy pôsobiť do ďalšieho kojenia-vždy pre ním ho dôkladne z bradavky umy.A čo mne pomohlo naozaj vždy-určite dávaš bábätku Vigantol...Nakvapkaj si ho na bradavku vo väčšom množstve a nechaj tiež pôsobiť do ďalšieho kojenia.Toto vyiečilo bradavky už zopár kočkám, ktorým som to posunula...Veľa síl, neboj, všetko sa utrasie a bradavky sa zahoja...papapa držím palečky 😉

janka1874
27. feb 2008

ahojte ja momentalne tiez liecim tento problem uz som skusala kalciovu mast ale velmi to nezabralo kozna lekarka mi odporucala gafrovu mast (neviem ci sa da kupit aj bez predpisu) len to ma jednu nevyhodu treba ju umyvat pred kojenim a kombinujem to z borovou vodou a vlastnym mlieckom uvidim kedy sa to zlepsi zacala som len vcera vecer takze ked tak budem informvat

ada.lubo
autor
28. feb 2008

baby ďakujem za rady určite niečo z toho vyskúšam, ja používam masť DERMAZULEN odporučili mi ho ešte v pôrodnici a pomáha mi.... tá krv už zmizla len bradavka je ešte bolestivá

marushka, vyskúšam ten Vigantol dúfam že tie bolesti zmiznú

katrin79
18. júl 2009

ahojte maminy, hľadala som práve túto tému, lebo už som nešťastná z mojej ľavej bradavky, asi 3 týždne ju už mám prasknutú a pomaly sa mi to rozširuje, kúpila som si hneď avent krém, ktoré si veľa maminiek chválilo ale boli to zbytočne vyhodené peniaze, vôbec mi nepomáha, keď sa mi malá pricucne, strašne to bolí, vidím hviezdičky ☹ a nejak sa mi to nemôže zahojiť, skúšam to aj potierať mliečkom, ale tiež nič, máte nejaký vyskúšaný recept?

annag
18. júl 2009

katrin - bude to mykotocká infekcia - kúp si v lekárni Candibene alebo Caensten krém, 3x denne po dojčení natieraj, ped dojčením neumývaj a po 5 dňoch, resp. aj skôr sa ozvi, či zabralo

atrami
19. júl 2009

katrin,
krém si kúp ako poradila annag. Musíš zmeniť aj polohu pri kojení. Rana by mala byť umiestnená v kútiku úst malinkej. Pravdepodobne máš aj zlú techniku dojčenia. Bolo by vhodné sa spojiť aj s poradkyňou v dojčení.
Určite sa to, ale zlepší. Ja som sa trápila takmer 2 mesiace a nakoniec som kojila do 2 rokov.

katrin79
19. júl 2009

teraz som citala, ze ked je prasknuta bradavka, nemala by som kojit z toho prsnika aspon 24 hod. aby sa to stihlo zahojit, lebo mne sa to pekne zaceli a ked mala zacne znova sat, tak sa ta trhlinka znova otvori, len teraz neviem, ci mozem to mlieko odsat odsavackou, alebo len rukou?

annag
19. júl 2009

katrin - určite dojči aj naďalej,ako píše atrami, skús kútik bábetka, pamätám si, že si sa niekde pýtala na túto tému, som Ti chcela odpovedať,a le mi to potom uniklo 😔 - bradavka začala bolieť až po určitom čase? aj Ťa štípe, páli, svrbí, je citlivá na chlad a dotyk?

katrin79
20. júl 2009

ahoj annag, no ja som vcera mala nervy vecer, lebo som teda, ze nebudem jej davat z toho prsa jest, tak som si to isla odstriekat rucne, vobec mi to neslo, az som pri tom plakala, nakoniec som sa nastvala a dala jej z neho napit, samozrejme sa mi to cele znova otvorilo ta ranka, teraz skusam kojit vo "futbalovej polohe" teda opacne, ako som doteraz, mazem to tou lanolinovou mastickou, sice to boli strasne, ale ked to po kojeni natriem, tam sa mi to zaceli no ale ked kojime znova, tak sa to znova otvori, ja neviem, ci to takto uz bude stale... bradavka je citliva na dotyk a páli

ciernovlaska
20. júl 2009

Ahoj katrin, tiez mam rovnaky problem. Urobila sa mi ragada, ktora sa mi cele tyzdne nechcela zahojit, nic nepomahalo, zmena polohy, aby malo ragadu v kutiku, rozne masticky a pod. Pri kojeni som trpela ako blazon. Nakoniec som malu odstavila od jedneho prsa a zacala si mlieko odsavat odsavackou, co bola nesmierna ulava po tych bolestiach. Po 6 dnoch bola ragada zahojena, malu som si prilozila a po nakojeni bola rana zase otvorena, skoro ma z toho porazilo. Uz som z toho fakt na nervy, celkovo mi kojenie zacina ist na nervy, stale sa len trapim. Kamoska mala rovnaky problem a hovorila, ze sa to v 3. mesiaci vsetko zahojilo. Ja sa vraciam k odsavaniu a to prso budem pouzivat v krizovych pripadoch. Ale dufam, ze sa to za cas upravi, lebo aj to odsavanie je dost narocne. Drz sa.

annag
20. júl 2009

katrin, ciernovlaska, je to typická mykotická infekcia , je to bežné a veľmi časté ochorenie dojčiacich mamičiek . Fakt toto riešim denne. Treba ju vyliečiť čím skôr, pretože ak sa čas predlžuje, hojenie trvá dlhšie a treba použiť silnejšie maste - kortikoidy. Takže začni najskôr touto mastičkou. Ak to do cca 5 dní neprejde - dnes je utorok - ak v piatok alebo najneskôr v pondelok - choď ku KOŽNÉMU lekárovi. Zvýrazňujem to tu, pretože toto je najčastejšia chyba, ktorú mamičky robia - nenavštívia odborníka. Bradavky a dvorce nelieči na Slovensku gynekológ, pediater či obvodný - ale kožný . Veľmi Vás prosím, liečte sa, zbytočne sa trápite 😔

katrin79
21. júl 2009

ahoj ciernovlaska: no to sme na tom rovnako, ja som to skusala odsavat, lenze mne sa ta ranka otvori aj pri odsavani, tebe nie? mas el.odsavacku? ja mam aventku, skusala som to prvykrat a nejak mi to nejde...a potom davas malej vypit hned to odsate mlieko z flasky?

mucilienka
21. júl 2009

kocky, super vec na tieto problemiky je kremik z lekarne CICAPLAST 😉

katrin79
21. júl 2009

annag: cize odporucas na to canesten mast?

annag
21. júl 2009

katrin - minimálne, ale ak je bradavka prsknutá, zrejme bude treba i kortikoid - zataiľ skús toto - dak do 3-5 dní by si mala cítiť veľmi, veľmi výrazný pokrkok, ak nie, choď ku kožnému - predpíše Ti ho - on infekciu rozpozná a vie ako ju treba liečiť 🙂

tinapp
11. aug 2009

Annag,ja mam prasknute bradavky od 20.5.doteraz striedavo jednu viac,druhu menej.Vyskušala som všetky!!!! maste,oleje/TREZALKOVY extrakt-dezinfekčny,protizanetlivy,na zanicene rany../,homeopatika a len raz sa mi jedna bradavka zahojila na tri dni a potom sa mi zapalila tak,že bol aj dvorec červeny štipal a pred kojenim mi slzy tiekli same .Maly ma len 3 mesiace,tak bojujem a v nedelu som našla tvoje odporučanie na canesten,tak sa mi to trochu ukludnilo,ale prasknutu mam jednu celu a druha ma pol centimetrovu trhlinku s hora aj dola.Ako ma byt v kutiku babätka?!Idem skusit ku kožnemu... 🙄

katrin79
14. nov 2009

mozno pomozem niektorym maminam, ktore maju problem s prasknutou bradavkou, ja som ho tu totiez riesila, mne nepomahali drahe "zarucene dobre" masticky z lekarne, ani canesten ako radila annag ale uplne jednoducho a rychlo mi zabrali po mesiaci trapenia obklady zo zeleneho caju, poradil mi to kozny lekar, ktoremu som velmi vdacna, ze mi zachranil kojenie, lebo ja som sa uz na to chcela vykaslat, hrozne to bolelo.
Takze ak vam nepozu masticky, vyskusajte tieto obklady zo zeleneho caju, mne sa bradavka zahojila asi za 4 dni a uz sa mi to potom viac nevratilo 😉

grenka
18. dec 2010

@katrin79 ahoj tak to si mam uvarit iba zeleny caj a tmponom si cistit?ja mam taku mokvavu ranu....nic nepomaha