Problém s čítaním. Ako odstrániť hláskovanie?

motiilik
3. sep 2009

Ahojte,neviem či tu taká tema už existuje,ale nikde som ju nenašla.
Mám 7 ročnú dcerku,chodí do druhého ročníka máme problém s čítanim,konkrétne hláskuje a neviem,ako jej mam vysvetliť,alebo nejak pomôcť,aby to slovo pekne spojila a nehlaskovala ho.Ona to chce chda rýchlo prečítať a nedarí sa jej,ostatné deti v škole pekne čítaju a ona sa im chce vyrovnať,je z toho smutná a ja zúfala,viete mi niekto pomôcť,ako na to???Vela s nou čítam,precvičujeme to,ale nejaké to zlepšenie nevidím...Učitelka mi len to vždy povie,aby sme vela čítali,ale ja neviem,furt číta a nič...Budem rada za každu radu a pomoc pri našom zlepšení..Dakujem

orlovka
25. máj 2013

pomôžem vášmu dieťaťu a naučím ho čítať do 3 mesiacov...a nebudete musieť navštevovať psychológa a už vôbec nie logopéda, ktorý s tým nič nemá...venujem sa čítaniu už niekoľko rokov, čítať sa naučia aj deti označené za dyslektikov...

miguela123
12. feb 2018

@miniwa dobry den, zaujal ma Vas prispevok. Mame prvacku a mame problem. Sme z KE, boli sme v pedagogicko psych.centre ale tam pani doktorka nedala ziadne odporucania, dcerka nevie plynulo precitat ani troj ani stvorhkaskove slova, preto teraz hladam cestu ako sa naucit inu metodu citania a pisania a pomoct jej zazivat radost z ucenia. Dakujem za odpoved.

miguela123
12. feb 2018

@orlovka Dobrý den, ste z KE? dakujem

miguela123
12. feb 2018

@specialnapedagogicka Dobrý den, prosim viete ma nasmerovat na niekoho konkretneho v KE? Dakujem

specialnapedagogicka
12. feb 2018

@miguela123 certifikovanych Sfumato ucitelov je malo.Skuste skolu v KE Krásnej. P.uc. Feckova. Pripadne ak Vam nie je TV ďaleko potom Vam pomozem ja.😉 nie je problém. Takéto problémy riesim bežne.

miniwa
12. feb 2018

@miguela123 Ahoj Miguela! Priznam sa, ze som uplne zabudla, ze som pred tolkymi rokmi prispela do tejto diskusie, tak som si musela pozriet, o co vlastne islo. Ale medzitym som uz aspon dostudovala a pracovala aj v anglicku na skole, tak snad ako tak ti budem vediet poradit. Je mnoho metod na ucenie citania a doteraz nerozumiem, preco vacsina uciteliek stale uci hlaskovou analyticko-syntetickou metodou. A som sokovana, ze v pedagogicko-psychologickej poradni ti nevedeli pomoct. Ja bohuzial nie som z Kezmarku, ale zo zapadneho slovenska. Ale asi by som na tvojom mieste skusila zistit, ci nie je vo vasom okoli ucitelka, ktora uci bud genetickou metodou alebo splyvave citanie. Da sa aj celoslovna, ale k tej sa vyjadrovat nebudem, lebo ju neovladam. Posli mi tvoj mail a poslem ti skripta z vysky o tychto metodach a pokusim sa rozpisat, ako by som na to isla. Ale musim priznat, ze zatial som sama tymito metodami neucila, pretoze som zatial ucila len v Anglicku, na Slovensku nie. Ale pomalicky ucim citat mojho 4-rocneho syna genetickou metodou a ide mu to. Tak snad to nerobim zle. O splyvavom uceni vsak nic nemam, ale poznam ucitelku v nasom meste, ktora nim uci a je velmi uspesna u deti, ktorym klasicka metoda nevyhovuje. Pokusim sa ju kontaktovat a nieco o tej metode zistit a napisala by som ti. Aj tak som si uz davno o tom chcela nieco pozistovat. Nezarucujem, ze to bude rychlo, pretoze mam doma dvojmesacne babatko a starsi 4 rocny syn je zase chory, ale pokusim sa to co najskor (snad pocas vikendu). Este samozrejme bude zalezat na tom, ci dotycna ucitelka bude ochotna si na mna spravit cas. A este by som skusila zistit, ci niekto u vas v meste nerobi fonematicke uvedomovanie podla Elkonina. Ak nie, skus s dcerkou sama hravat proste slovny futbal (ak si to robila, tak parada). Ja to robim s mojim synom a vidim, ze tomu zacina rozumiet. Spytaj sa, ze napriklad na aku hlasku (alebop pismenko, tomu bude lepsie rozumiet) zacina napriklad ovecka. Najprv na ake pismkenko zacina nejake slovo. Ked uvidis, ze jej to ide, tak na ake pismenko konci. Mozno ti to znie divne, ale k tomu, aby dieta vedelo citat je dolezite, aby vedelo hlavne rozoznavat tie zvuky. A mysli na to, ze uplne najdolezitejsia je tvoja podpora dcere.Ale to urcite vies. Strasne vela ucitelov dnes robi veci, o ktorych nam na vyske hovorili, ze by sa robit nemali. Napriklad ze zakazuju detom pocitat na prstoch. Studovala som na dvoch vyskach a na oboch nam hovorili, ze to je blbost, ze kym to dieta nema osvojene, mame mu to dovolit. Musim teraz utekat, zobudil sa mi mladsi syncek, ale posli mi mail do spravy a skusim ti co najviac materialov poslat a popisat, ako by som na to asi isla...A vyzistim od mojej tety v CR, ktora uci genetickou metodou uz dlhe roky a je velmi uspesna, ako presne na to. Papa

miguela123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miguela123
13. feb 2018

@specialnapedagogicka ďakujeme, idem sa zajtra priamo obrátiť na túto ZŠ, doma budeme veľmi podporovať rozvoj u dcérky, záleží nám a najmä mne - aby sme úspešne štartovali v živote 🙂 píšem Vám potom určite. Miška

miguela123
13. feb 2018

@miguela123 dobrý deň/večer, áno

orlovka
16. feb 2018

@miguela123 je mi luto, som z bratislavy

januliatko23
2. sep 2018

@motiilik dobrý deň môžte mi prosím poradiť máme taký istý problém teraz.

motiilik
autor
3. sep 2018

@januliatko23 ahoj...my sme museli len čítať... Ale zobrali sme to formou hry... Citavali sme knižky, Rozprávky na internete... Najskôr som jej kázala, nech si to v duchu prečíta sama... A potom už druhý krát mne... Trvalo nám to, ale nakoniec som videla zlepšenie...

januliatko23
4. sep 2018

@motiilik dakujem a kolko tak denne ste s nou čítali.

motiilik
autor
4. sep 2018

@januliatko23 moc som to nepreháňaj, aby som jej to neznechutila... Raz po skole, a dva krát potom večer pred spaním

januliatko23
8. sep 2018

@motiilik U nás furt hláskujeme nič ju nebaví, nič ju nemotivuje aj rozpravky jej čítam snažím sa aby sa zapájala vo vetách ale ani to ja neviem som zúfalá, stále pri čítaní hapka, kokta a míli si písmenka sľubila som jej hračku ak bude čítat chvíľku číta a keď jej to nejde začne sa vyhovárať, hádať vymýšľať, raz wecko, zas ze je smedna, hladná, boli ju nôžka furt ma vyhovorky ideme sa učiť aspoň pol hodinky a vždy skončíme 2 hodiny z učivom lebo 1,5 hodín len výhovorky, plač, protest a prehovaranie čítat. Aj učiteľka si všimla aka je pomalá a práca v škole vzdy posledná ja neviem prečo je taká uz si neviem rady,čo sa jej stalo akoby zrazu ju nič nebavilo ked to nejde tak to ani nevyskúša ani nechce trenovat hlavne to čítanie je druhačka a hapka ked pekne prečíta tak ju pochválim aby sa tešila ale všetko ju drží len chvíľku ja si neviem dat rady som zúfala.

januliatko23
8. sep 2018

@orlovka máme problém z čítanim dcérka ma 7 rokov a pri čítaní hapka milí si písmenká a keď to nejde tak to vzdá a ani sa nesnaží ale trápi ku to chodí smutná ale ani v skole nehlási sa, nesústredí sa ja uz fakt neviem čo s tym ja viem že to aj ju trápi ale snaží sa na to nemyslieť. Neviem ako ju naučiť čítat a sústrediť sa.

zdenocka
8. sep 2018

@januliatko23, dieta je uz demotivovane. Snazila sa, no nejde jej to, nevie sa vyrovnat spoluziakom, preto je nestastna a unavena.
V prvom rade ju neporovnavajte, a neuplacajte. Ona sa uci pre poznatky, nie preto, aby dostala hracku.
Ona asi nevladze, preto to ucenie odklada. Ma dost casu po skole oddychnut si?
Zoberte ju do kniznice, sadnite si tam, prelistujte knihy, nech si sama vyberie jednu, ktoru si vezme domov. Jednu si vezmite aj vy. Doma si vytvorte prijemne prostredie, obe si sadnite a zacnite citat. Po strane, alebo dvoch si povedzte, co ste sa docitali, tak bude trenovat aj citanie, aj porozumenie. Zacnite zolna, a postupne pridavajte. Ona sa urcite chyti, i ked najprv bude trucovat, a nebude citat, len tak sediet. No po case jej dojde, ze vy citate, aj tak musi byt ticho, ten urceny cas, tak si tu knizku vezme, prelistuje, a pusti sa do citania.
Deti kopiruju rodicov, ked vidia, ze aj rodicia citaju, nebude to pre nich cudne, budu to brat ako samozrejmost, budu sa tesit, ze aj oni budu poznat pismenka, aj oni budu vediet citat, a budu samostatnejsie.
Nech citaju vsetko, jedalny listok, letaky... Budu sa tesit, a pysny sa seba.
Moj starsi je integrovany ziacik, ucenie mu nejde, no cita fantasticky, miluje knihy, casopisy... Z nich sa vela dozvie, ma vseobecny prehlad. Je to jeho konicek. On sa az trasie, ked ideme z kniznice, ze ma v ruksaku opat nove, zaujimave citanie, ktore si vybral sam.

motiilik
autor
8. sep 2018

@januliatko23 neskúšala si to konzultovať s psychologickou?... Možno ona by vedela šatne jaké rady, tipy....porozpravalavy sa s ňou...

orlovka
12. sep 2018

@januliatko23 v skratke: treba zmeniť spôsob osvojovania si čítania, získať si dôveru dieťaťa a pracovať intenzívne a individuálne...výsledky sa dostavia...sú organizácie, ktoré sa tomu venujú...ale pozor, nie každá doučovanie to dokáže

januliatko23
13. sep 2018

@orlovka Trénujem čítanie ale neviem či je dobré keď najskôr jej to prečítam ja a potom druhý krát číta so mnou a potom tretí krát pomaličky sama či je to dobrý spôsob takto čítať alebo hneď trápit ju a nech čítať sama neviem ,so psychológom sme to ešte neriešili nechcem ešte s tým stresovať aby sa nebál ešte viac neviem ale v iných predmetov je dobrá len to čítanie. Číta po jednej slabike a ťažšie slovo má problém prečítat. Ale potichu číta celkom dobré aj keď to nieje až tak plynule čítanie.

sitisife
18. sep 2018

@miguela123 dobrý večer čítam ze viete pomôcť s čítaním? Sme z MI mohli by sme sa nejako spojiť?
Mam problém so synom je druhák ale čítame strašne

matik3110
18. sep 2018

@motiilik Ahoj, ja mam vystudovanu spec.ped. a mala som teraz prvacikov, tak uz co to o tom viem a osobne si myslim, ze to moze mat suvis s nejakym osobnym blokom, ktore dcerka ma. Vies, ak vidi, ze kazdy cita plynule a rychlo a ona nie, tak to chce rychlo dohnat a tym ze sa tak snazi velmi, tak ak je pod tlakom mozno nevie takto rychlo spajat slabiky do slov. Niektorym detom to trva dlhsie, nemusi to byt hned nejaka porucha. Moji ziaci takisto nevedeli hned vsetci naraz plynule citat, povedali si pre seba v tichosti cele slovo a tak mi ho povedali nahlas, ale doma citanie nahlas a pomalicky, aby potom nedoslo k tomu, ze si domysla slova alebo sa ich uci naspamat. A toto je super, ze si citate formou hry, hlavne nevnucuj jej citanie nasilu, aby potom nemala odpor a vela pochvaly samozrejme 😊

motiilik
autor
22. sep 2018

@matik3110 ďakujem za radu... Cením si to... Nikdy netlacim dcéru do ničoho... Lebo vtedy urobí opak... Je ako ja... Museli sme si nájsť systém... A áno.. Aj ona najprv čítala potichu a potom to povedala nahlas... Doma číta len nahlas, aby sa počula... A robíme pokroky

orlovka
3. okt 2018

@januliatko23 ...zalezi vam na dcerke a robite pre nu vela...po treťom prečítaní vie možno vaše inteligentné dieťa text naspamať...čo sa týka čítania, je to najzložitejší proces prvej triedy...tie najlepšie výsledky majú učiteľky s príslušným štúdiom a rokmi praxe...a aj tak nie všetci ich žiačikovia sa naučia čítať bez problémov rýchlo a plynulo, najmä ak používajú len analyticko syntetickú metódu, čiže hláskovanie...moja metóda je splývavé čítanie...aby som to priblížila zrozumiteľne? Ako dieťa zvládne porozumieť vyhláskované slovo, ak sa zo začiatku učia spájať len dve písmenká?...ved to poznáte: Ma-ma má E-mu. A ako potom zvládnu slovo sl-nk-o?...vr-ta-čk-a?...blbosť čo? no takto si to žiačik rozkladá...a nechápe. Splývavé čítanie je o inom. Na splývavé čítanie sú už spoločnosti. nerobím reklamu, google vam poradí, že kto. Ja doučujem v Bratislave. No lacné to nie je ani u mňa.

miguela123
16. okt 2018

ja som cely minuly skolsky rok používala merodiku Montessori a dcera 80% zlepsenie a dokonca číta s radostou a vsetko, nema problem , nikdy sme necitali dva krat, nikdy sme necitali dlhe texty v Citanke, stale len takto s kobercekom, potom pisane drevene pismena a ma krasny pravopis, minuly tyzden si kupila v antikvariate prve dve detske knizky z 90-tych rokov, cita - ano pomalsie, ale ja nenutim nahlas, pre mna je dolezite ze si precita zadania v cvicebniciach, ze otvori knihy, vyrabala som jej aj ja o dusu jednoduche knihy - slova jednoduche, Kto som, Kde byvam, s nalepkami z Billy ale aj Slovnaft benzinky. Jedna strana nalepka - oproti stranka a na nej velkym tlacenym "ahoj, vidis kolko je tu zelenej farby? Som les." alebo nalepka dazda a na naprotivnej strane "som dazd. mam rad jesen.". Tiez sme vyrobili na kazde pismeno jednoduchu malu knihu, otvaravu do ktorej moze vkladat list a - titulka, nalepene hmatove pismeno A, a. Otvorite a jedna strana vlozena kresba auta, dalsia strana vlozena a napisane auto tlacenym a tretia strana vlozena az po par mesiacoch a pisanym "auto" s tym, ze linku si napisala sama. Dalej sme vyrabali stipce - jednoduche slova, rozdelene na pismenka a poskladat. VELMI velmi som jej chcela pomoct a tak som doma pripravila prostredie, rano som jej v druhom polroku prveho rocnika na kobercek v obyvacke napisala z drevenych pismenok "ahoj Linda, už si hore?" , v jedalni "želám ti dobrú chuť" a jednoducho, bez nátlaku, pana beka kolko som si lamala hlavu. Boli sme na individualnom vzdelavani, a som stastna, dala som jej cas aby vsetko zvladla. Aj precitat zlozite, dlhe vety, ale aj hravo aby mi pomahala pri peceni, pri robeni natierky, ked som sla do BA na kurz Jazyk - tak mi kreslila odkazy, potom davala piktogramy, potom pridala k piktogramom aj zle napisane slova , ale ja som ju neopravovala, nenapominala, je velmi citliva na pracu s chybou. Samozrejme, ze "diktovane pisanie" - ja, jazykovo zdatny clovek, do placu mi bolo, ze ako je to mozne? Ale stale sa zlepsujeme, ja uz mam "usta vytahane" od dlznov, makcene uz dokaze davat. Deticky potrebuju cas. Cas. Tiez som jej vybavila kamaratku, ucitelku, rovnakej povahy ako ona, normalne som jej dala nie velku ciastku, nakolko som na jeden skolsky rok ostala iba na ciastocny uvazok, a oni sa tiez rovnako hrali, v lese vyskladavali z paliciek mena, nazvy, tiez ju nenapravala - ak nahodou pisala pismenka naopak, vsetko sa napravilo. A stale naprava. Dakujem aj za cely tento prispevok, aj za pani ktora mi poslala poznamky ku globalnemu citaniu. Vsetko som si nacitala a pripravila sa na to, ze dcerke pomozem - zoberme si, ze cim vyssi rocnik, tym sa viac a viac vyzaduje samostatna praca s textom. Dieta a clovek sa uci s knihami a preto mne mimoriadne zalezi , aby sme ku kniham mali pozitivny vztah.

maminkamm
16. jan 2021

Rada by som sa podelila so skúsenosťou, keď moja dcéra končila 1 ročník a stále hláskovala. Bolo to veľmi ťažké obdobie keď som jej chcela pomôcť no nevedela som ako.Hľadala som rôzne rady na internete a našla som spôsob ako na to. Dočítala som sa ometóde SFUMATO. Hneď som volala zakladateľke do Čiech , či by nám vedela pomôcť. Organizovala "kurzy" na ktorých sa deťom venuje . No pre nás to bolo ďaleko, tak nám poradila jednu neskutočne milú žienku -učiteľku ktorá bývala bližšie k nám. Po dohode sa nám táto pani venovala 3x do týždňa celé letné prázdniny. Pri nastupe do 2r už dcérka čítala súvislé celé slová. Bolo to síce pred 8r no stále sa teším, že niekto vynašiel spôsob, ako naučiť dieťa čítať.