Problém zaspávania

lolita555
29. sep 2016

ahojte moj dvojrocny syn doteraz nemal problem zaspat vzdy na obed potiahol hodinku dve vecer bol do deviatej v posteli, vzdy pekne zaspal citala som mu knihu, alebo spievala. posledne dva týzdne neviem co sa stalo , ked ideme spat tak chyti nervy ci poobede ci vecer, doslova amok zacne ma trieskat a vsetko okolo seba. place ze nechce spinkat ale vzdy do pol hodiny zaspi. skusala som ho davat spat skor potom zas neskor ale stale rovnaky vysledok. dokonca som mu na tyzden vysadila poobedny spanok ale to bolo este horsie , bol nervozny uplakany uplne ine dieta o siestej uz doslova odpadol. mate niektora takyto problem a ako ste ho riesili, lebo ja si uz neviem rady. dokonca som skusala nech ho uspava otec ale to maly len vyuzil aby nemusel spat a blaznil sa s nim.snazim sa byt pokojna ale niekedy sa neovladnem a kricim na maleho alebo ho zavriem v izbe nech teda spi sam ked ma posiela prec ale to vzdy zacne revat ako by ho drali, dakujem

dominika6
29. sep 2016

@lolita555 nechaj ho v izbe spať samého,je už na to dosť veľký,dať pusu a odísť..a ked bude revať,nech reve..nezomrie..a ked bude aj 500x vychádzať z izby,tak 500x ho vrátiť nazad..po týždni bude klud

laurika1517
29. sep 2016

@dominika6 vyrevat? a preco? je taky problem respektovat dieta a ked nechce spat tak ho nechat tak? tebe pride normalne nechavat naschval dieta zavrete samotne v izbe a nechavat ho plakat? mne to teda pride dost mimo.

dominika6
29. sep 2016

@laurika1517 však necháš pootvorené dvere,príp zapálenú malinkú lampu a odídeš z izby..to sa ti zdá mimo?
či akože ked plače tak sa rúti svet?

laurika1517
29. sep 2016

@dominika6 ano ked place dieta tak tym nieco dava najavo a ignorovat ho povazujem za hnusne

dominika6
29. sep 2016

@laurika1517 aha ok...tak potom nemám viac čo dodať..pevné nervy ti prajem ešte dalších x rôčkov 🙂

sardinka336
29. sep 2016

@laurika1517 tvoje dieta ked o pol noci nebude chciet spat tak ako to budeš rešpektovat? A rano vstava do školy, do školky...naši by boli hore kludne aj do 22:00 čize mame ich rešektovat lebo inak nas s mužom ,,dobiju,, nie? no to je dnešna liberalna vychova - plačeš? nechceš? tak teda nemusis len aby nebolo ,,nepohodlie,, len aby nebola ,,slzička,,. No to víš...take kulove aj s prehadzovačom.

@lolita555 nejake odchylky su uplne normalne, podla mna treba len vydržať a robit tak ako doteraz. Sama pišeš ze do pol hodiny zaspi. Ono zase ked sa meni rezim raz tak a raz inak tiez to nie je dobre. Aj ked sa ti zdá ze vyšiel z kolaji aj tak stale rob ako robiš. Chytí amok? Tak nechat vyrevat v izbe a ked sa ukludni tak moze prist. Dieta v amoku je ,,nepouzitelne,, musi sa ukludnit. Mne ked začala dcera hysačit tak som ju dala na postel do detskej, dvere otvorene a rev kolko chceš....zahadne aj rychlo prestala lebo nemala publikum a zufalu mamičku vedla seba čo slubuje hory doly, naši proste vedia ze toto na mna nezabera. Teraz sa hadze o zem naša ročna - tak sa hod...a nevšimam si. Ona sa hodi tak ze si neublizi, ale často to nerobí lebo načo? táto scena nema zelany efekt. A bit sa nenechaj, chyt ruky a razne nono, ale musis to aj myslieť vazne aby to dieta zobralo na vedomie.

sardinka336
29. sep 2016

tak potom som hnusny rodič, priznavam sa ...sociálku na mna....moja dcera reve ked jej poviem večer ze musi ist spat lebo rano proste nevie vstať a nestiha ani ranajky. Reve ked jej po hodine na tablete poviem, ze vypnut....reve ked jej nedovolim druhy Nutelovy rožok...proste reve a ja som teda hnusna matka. 😝 😀 😀 😀 a syn ked sa musi učit do školy...to su niekedy tiez sceny, asi mu poviem ze teda nemusi, nech nie som hnusna. Keby som nerozlišovala plač a plač, tak som otrok mojich deti.
Ach .....mat tieto problémy a ,,Ročildov,, plat 😎

lolita555
autor
29. sep 2016

@sardinka336 dakujem

lolita555
autor
29. sep 2016

@sardinka336 sak prave keby ho necham on je aj do polnoci hore nehnem s nim

sardinka336
29. sep 2016

@lolita555 pravidelnost, režim,láska...toto svojmu dietatku davaš, len teraz si zneistela ale verim ze na to ideš dobre ten večerny režim más ukažkovy!!! klobuk dole pred tebou, ja taky nemam...Niekedy deti uz od unavy vystrajaju, ale verim ze toto čo spominas je len prechodne obdobie.

laurika1517
29. sep 2016

@dominika6 syn vsatava o 6.00 a spat ide o 22:00 ma tri roky ano ja respektujem jeho biorytmus lebo ani mna nikto nenuti spat ked nechcem. dieta vie kedy je unavene. a nevidim na tom nic zle aby si dieta dalo najavo kedy chce spat a kedy nie... co je na tom zle...to nie je liberalna vychova. to je zdravy rozum ze nenutim spat niekoho kto sa neciti unaveny

lolita555
autor
29. sep 2016

@laurika1517 no ale my mate ten problem ze maly uz unaveny je ja ho za dva roky poznam kedy je a nie. a doteraz krasne zaspaval, nikdy som ho nenutila. ale podla mna tiez nie je dobre ked dieta chodi spat o polnoci pomaly. nie preto ze si potrebujem oddychnut ale podla mna dvojrocne dieta nema byt co tak dlho hore

laurika1517
29. sep 2016

@lolita555 tak by som skumala kde je problem...moze mat zle sny, boji sa zaspat, moze mat v noci rastove bolesti v tomto veku to moj napr mal. je kopec dovodov preco sa to deje ale nechat male dieta same plakat v izbe fakt nepovazujem za zdrave riesenie.

laurika1517
29. sep 2016

@lolita555 skusala si vyjadrovat nahlas jeho pocity?

jamika27
29. sep 2016

@lolita555 môže mať obdobie vzdoru. Aj náš pekne spáva naobed aj v noci. Ale stáva sa, že máva hysáky a stavy plaču. Dosť je trochu asi aj rozmaznaný, niekedy mu nie je rady. Dieťa treba milovať, dávať mu to najavo, ale netreba sa nechať riadiť dieťaťom a nechať so sebou kývať. Ale je super, že ti zaspí do pol hodiny. Ráno je aký? Nebudí sa ti v noci? Skús sa ráno porozprávať prečo v noci plakal, ale za mňa - nechať ho vyplakať - lebo v tomto veku už dieťa začína skúšať a vymýšľať koľko rodič povolí. (možno chce dlhšie sledovať tv, dlhšie sa hrať, tiež ber do úvahy že je skorej tma - možno aj to vplýva). Deti sú v tomto veľmi múdre ;)

laurika1517
29. sep 2016

je to vobec mozne ze tolko matiek radi nechat dieta vyrevat? prekvapuje ma to.

jamika27
29. sep 2016

@laurika1517 vychádzam z toho, že každá matka si už pozná svoje dieťa a vie aký typ plaču práve má. Určite viem vylúčiť, keď je dieťa choré, má horúčku prípadne bolesť. Určite by som ho nenechala vyrevať, keby má nejaký problém - viem aký typ plaču zvolí.

Čo by si robila ty, keď ti vyslovene unavené dieťa začne revať (vieš že je unavené si jeho matka - poznáš to), lebo sa mu ,,nechce spať,, ale sa chce ešte hrať, pozerať ešte jednu rozprávku - proste vymýšľať (opakujem sa poznám to - som jeho matka). Deti majú aj obdobia vzdoru a obdobia vymýšľania, aby rodičia posunuli svoje hranice ... Mám mu ustupovať? Viem, že keď ide spať okolo 7 - 8 - má kvalitný spánok do 7 rána a je spokojný. Nebudem sa predsa prispôsobovať dieťaťu, ktoré by sa rado hralo a vymýšľaľo. Ako by ste riešila takéto vymýšľania a ešte k tomu pri viacerých deťoch?

Mne sa zase nezdá normálne dať dieťa spať o 10 večer - ale ok, každý sme iný, aj každé dieťa je iné a myslím, že také malé dieťa potrebuje dlhší spánok pre rast ... ale ok - to je na zvážení každého rodiča.

laurika1517
29. sep 2016

@jamika27 jaasi zijem v nejako inom vesmire ked si nemyslim ze male diet je maly smrad manipulator ktory so mnou chce cvicit,ale povazujem ho za citlivu ludsku bytost s emociami a pocitmi a tuzbami ktore niekedy vyjadruje na vkus dospelych prehnane ale su to jeho autenticke pocity a nie divadlo... neviem asi som divna

laurika1517
29. sep 2016

@jamika27 moje dieta spi poobede tri hodiny a ked sa zobudi piatej tazko mozem cakat ze o siedmej pojde spat. skratka vzdy spal vtedy ked bol unaveny a tak dlho ako chcel. nemam viac deti takze neviem. co by som robila? to co robim o tej desiatej ked ide spat, precitam rozpravku, pritulim a idem spat s nim. ak kedykolvek ma afekt pre nejaky dovod tak vyjadrim jeho pocity, vyjadrim porozumenie pre to co chce, zaroven vyjadrim ze je mi luto ze sa pre to trapi,, ale ze to nejde a som s nim ked place. rozhodne by som ho nikdy nenechala vyrevat sameho v izbe napospas pocitom ktore dvojrocne dieta nedokzae casto same spracovat lebo nema natolko vyvinute niektore nervve struktury. ono by nezaskodilo trochu si zistit co take dieta v tom obdobie je schopne emocionalne ustat. od malych deti cakame ze budeu korigovat svoje emocie ako dospely clovek...trochu prehnane ocakavanie...

laurika1517
29. sep 2016

@jamika27 kto to urcil kolko spanku dieta potrebuje? deti nie su stroje, kazde ma svoje potreby a vie si ich regulovat same. urcujete detom aj kolko musia zjest? alebo verite ze zje tolko kolko potrebuje a neumrie od hladu?

jamika27
29. sep 2016

@laurika1517 ale pocit a túžba dieťaťa môže byť napríklad aj taká, že chce jesť čokoládku namiesto normálneho obeda. Na to je rodič aby jeho pocity a túžby trošku usmernil ... a nie vždy sa to tým deťom bohužiaľ páči. A keď to nepochopí po dobrotky, tak si trošku maznavo porevká a pochopí, že tú čokoládku nedostane, alebo že tie zúbky si umyť musí ...

laurika1517
29. sep 2016

@jamika27 v poriadku, ale nechavat dieta same s placom je mimo. moze predsa plakat aj v naruci mamy nie? ktora mu pocas toho vysvetluje, ze sice rozumie, ze by tu cokoladu fakt chcel, ale ze pred obedom ju nedostane. na to dieta snad netreba zatvarat do izby

jamika27
29. sep 2016

@laurika1517 náš trojročný tiež spí okolo 2 -3 hodín do tej štvrtej a potom o 7 ide znovu. Nie som odborník, nebudem to rozoberať, takisto mám aj malé bábo, ktoré späť nechce a spí menej ako ten starší bohužiaľ zatiaľ. A nikto nehovorí o nejakom nekontrolovanom zavretí detí nech sa vyrevú ... ale určite z nich neubudne.

laurika1517
29. sep 2016

napr dnes isiel spato 13.30 a zobudil sa o 17h. takze isiel s otcom von, este neprisli. aj keby tu bol tazko by po takom dlhom spanku isiel spat o siedmej. rady boli nechat vyplakat. ale je rozdiel nechat plakat take male dieta same, alebo by pri nom a dat mu najavo porozumenie . ze nich neubudne? a to ze velka miera stresovych hormonov dietatu poskodzuje mozog viete?

lolita555
autor
29. sep 2016

ja nechcem aby ste sa tu hadali len som ziadala radu ci niektora nemate podobny problem, ja si myslim ze kazda matka si pozna svoje dieta a ak to matke nevadi ze chodi spat o jedenastej povedzme je to jej zaner. mne to ale vadi mozno preto ze som tak bola vychovana do osmej hodiny vecer sme museli byt s bratom v izbe v posteli a to az do predskolskeho veku. podla mna je super ked ma dieta rezim. aj ja mam prve dieta a u nas ten vzdor graduje riadne hadze sa o zem pre vsetko a to su ine vystupi. ja chapem ze je to ludska bytost ako pise mamicka ale aj matka je ludska bytost a kyvanie s nou raz tam a raz tam tiez nie je dobre je jedno ze dietatom. nevravim ze trestat alebo nechat plakat ale tiez poznam typ placu ked len nieco chce a nema. a povolit mu vsetko nie je vychova. ja napriklad keby maleho necham tak je hore aj do jednej v noci nezaspi sa nevypita sa. pocity? neviem ci tak male dieta ktore sa uci este len rozpravat vobec pocity dokaze vyjadrit...

laurika1517
29. sep 2016

@lolita555 preto ze tie pocity nevie vyjadrit slovami vyjadruje ich takto. dieta nie je nepriatel ktoreho cielom je nami mavat.

cervikpepik
29. sep 2016

@laurika1517 ak nevie zaspat vecer skor ako o deviatej,na obedby som ho budila...mne to pride,ze drobec Ti dospava noc cez den,on spi v noci osem hodin,co je dost malo a cez den sa nevie dospat
Neviem,mne pride 3,5hodin dost kedze v noci vela nepospi....a dalsia vec...este sa opytam....vstava o 6 00
do 13 30 ti v pohode.vydrzi....tu ma dost dlhy cas bdenia a potom spi viac ako tri hodiny
Ak by spal o 12 00- 12 30...hned by sa to poposuvalo,myslim si
🙂To je len moj nazor,snad som Ta neurazila
🙂

cervikpepik
29. sep 2016

@cervikpepik pardon preklep,,obedny,,malo byt hore

jamika27
29. sep 2016

@laurika1517 no ja by som si ho aj vzala a pomojkala, ale väčšinou ho ten umaznaný rev prejde skôr ako stihnem mladšieho uložiť a obriadiť. Ako ťažko sa rozprávať s osobou, ktorá ma diametrálne rozličný názor a je v inej situácii (neútočím - chápem aj Vás) Ale ľudia sú v rozličných životných situáciách. Mne manžel chodí do práce na 6, o 4 príde naje sa a ide na stavbu. Som na ne sama, ťažko sa venovať všetkým tak dôkladne a zvládať popritom aj celú domácnosť. Takže žiadna pomoc. A to sa nesťažujem iba konštatujem. Ja netvrdím, trápiť deťmi nejakými vyplakavaniami. Tvrdím, že každá matka si pozná svoje dieťa aj typ plaču aj vie zvážiť čo dieťaťu je. A určite si stojím za to že deti od istého sa snažia vymýšľať. A hovorím o kontroovanom plakaní dieťaťa. Ale zase na druhej strane možno som aj stará škola ... nás doma nielenže nechali vyrevať, ale nás ešte aj dobre zmlátili ak sme s revom neprestali. Asme tu, vyštudovaný bez ujmy na zdraví ... ale OK, to len tak na odľahčenie, tiež to určite býval riadny extrém

laurika1517
30. sep 2016

@cervikpepik ak by mu v noci nestacil spanok mohol by sa kludne zobudit o 7h alebo aj 8h ja by som to len uvitala.. ze sa odmalicka budi o 6h ma vobec nenadchyna... a mal rozne fazy. ked mal dva roky tak spal este od 10h do 11.30 a potom poobde isiel spat o 14h a spal do 15.30 a vecer skor ako pred 22.0 nezaspal. ked ho dam do postele o 20h a uspavam aj tak pred 22h nezaspi aj ked je zhasnute a ticho. takze ako ho donutit?