Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

asitka
29. máj 2008

ahoj zuzka...

my sme dávali syna do škôlky keď mal tiež dva a pol ....tiež nejak nerozprával...hatlal si tou svojou rečou...ale učiteľky to zvládali v pohode...veď sú tam na to....toho sa fakt neboj....a za pomoci detičiek...sa ti chytí aj rozprávať....aj....teda, aspoň my sme mali problém s papaním...tak nám sa chytil papať :O)) ten detský kolektív niekedy robí divy 😉 a čo sa týka prvého dňa??? my sme to mali tak narýchlo....tak sme len jeden deň boli pozrieť...bol dve hodiny....a nešli sme ho dostať odtiaľ....daľší deň bol v pohode...len asi po dvoch týždňoch...nám začal zmätkovať....a ráno bol problém....síce nám ten jeho plač srdce trhal....pani učiteľky nás upokojili, že plač trvá len chvíľku, kým nezmizneme z dohľadu...a potom si už nájde nejakú činnosť, ktorá ho zaujala a bolo po smútku....alebo sme to riešili aj tak...on mal triedu oproti parkovisku...tak sme mu vždy hovorili, aby chytručko išiel ku oknu aby nám stihol zamávať a už bolo po plači a probléme..ale každé dieťatko je individuálne....a každá mamina by ti vedela porozprávať to svoje 🙂 a priprav sa aj na choroby, ktoré nalapá....kým si nejakú imunitu vybuduje....tak veľa šťastia... 🙂

tilly
29. máj 2008

zuzka, neplaš sa, do septembra je časuuuuuuuu, dovtedy sa ti malý tak zmení 😉

neboj, od polky augusta tu budeme depkošiť viaceré 😉
ja si poplačem určite 😀

titkovamiriam
30. máj 2008

neboj-dva razy som to uz zazila a za chvilu aj treti.No u nas je filozofia uciteliek hned od zaciatku na cely den,deti si rychle zvyknu.Nechala som vzdy kontakt na seba a ak by bolo nieco tak by volali ale nic sa nestalo a skolku sme zvladli a postupne aj skolu....Drzim palceky.

lucka10
30. máj 2008

Ahojte pracujem v školke ako učiteľka, ak by ste potrebovali radu, som tu 🙂

tilly
30. máj 2008

lucka super, budeme ťa otravovať 😀

kalla003
30. máj 2008

baby, ja nas to caka.................

ale mam pocit, ze ja sa toho bojim viac,ako nasa dcera.

z.g.
31. máj 2008

Môj názor je taký- čo sa týka toho, či nechať dieťa hneď na celý deň- treba pristupovať individuálne.
Moju dcérku predtým opatrovala jedna pani, tak sme nemali problém s nástupom do škôlky.
Prvý deň sme sa dohodl s učiteľkou, že uvidíme, ako to bude malá znášať, a keďže bola v pohode, zostala na celý deň.
S tým rozprávaním si nerob starosti. Moja dcérka rozprávala málo, keď išla do škôlky /tiež mala 2,5 roka/, postupne tak začala rozprávať, keďže bola medzi deťmi, v podnetnom prostredí, dokonca začala hovoriť i básničku.
Úplne chápem Tvoje obavy, ale neboj sa, tie postupne pominú, akonáhle si malá zvykne. V škôlke je deťom dobre /teda vo väčšine prípadov/, pohrá sa s deťmi, naučí sa veľa nového...
Tiež nás to ešte čaká s druhou dcérkou.

lucka10
31. máj 2008

Kľudne ma otravujte budem len rada 🙂

renca3
31. máj 2008

zuzana...aj ja som tu takto vypisovala takmer pred 2 rokmi, ked syn nastupoval do skolky ako 2,5 rocny.
prvy den obvykle deti neplacu, je to pre ne nieco nove. aspon u nas to tak bolo, ze plakala som len ja 🙂
potom ho vodil rano uz len manzel, bolo to lepsie pre vsetkych. hned zacal celym dnom. som zvedava, ako nastup do skolky zvladne druhy syn.

rusovcanka
1. jún 2008

Ahojte baby,aj nás čaká od septembra škôlka a ja už sa teraz bojím 😝 Asi bude pravda,že maminy to prežívajú viac ako deti.Ja plánujem dávať ju do škôlky len na doobedie-po obede príde pre ňu svokra(už je ne dôchodku) a poobedný spánok si "odbije" doma.Malá je v detskom kolektíve veľmi nesvoja a je bojazlivá,mám pocit,že medzi dospelými sa cíti lepšie,lebo tam je stredobodom záujmu 😀 Medzi deťmi je tichučká a radšej sa stiahne do ústrania...ale to sa môže do septembra zmeniť a možno budem prekvapená,ako dobre škôlku zvkádne 😎

tilly
3. jún 2008

ja tam ráno nepôjdem, aj tak budem revať celou cestou do BA, už to mám odskúšané, keď išiel prvý krát do miniškôlky, tak som celú cestu revala, nechápem, že som nenabúrala 😅

ozaj a aký máte názor na neskorší nástup do škôlky? tak o dva týždne? lebo asi pôjdeme prvé dva septembrové týždne na dovču...

martina.d.
4. jún 2008

ahoj baby, moja dcérka šla do jasličiek keď mala 1 rok a 8 mesiacov. Ja som nastupovala na 2 týždne do práce a zároveň sme čakali druhé bábätko. Ona to zvládla v pohode a ja som asi 2-3 dni plakala. Po 5 mesiacoch nastupovala do škôlky a tiež v pohode, len každú učiteľku volá tak ako tie v jasliach - obe boli Danky. Takže aj teraz nie je Ivica a Táňa ale Danka. Nevadí, dôležité je, že sa jej tam páči, môže sa realizovať, vybúri sa a ja sa môžem zatiaľ plne venovať synčekovi. Každý večer ide spať so slovami, že maminka ráno idem do škôlky. My nemáme inú možnosť opatrovania dieťaťa, súkromné škôlky sú drahé a moja mamička už nežije a svokra - ako keby nežila. Tak sme si museli pomôcť takto. Kým ešte bola doma so mnou, učila som ju veľa básničiek a pesničiek, a teraz jej to už ide jedna radosť, keď sa učia aj v škôlke. Ona je veľmi temperamentná, a keby som ich mala doma oboch, tak by som sa asi zbláznila. Buď by som sa venovala jednému, alebo druhému.
Nemajte z toho strach, dieťa potrebuje detský kolektív. Veľa vecí sa tam naučia, či už dobré alebo zlé, ale to ide s tým. Myslím si, že to zlé by sa naučili aj keby do škôlky nechodili.
Prajem veľa šťastia.

sonoga
5. jún 2008

ahojte, Mirko isiel do skolky, ked mal 2 roky a 2 mesiace. najprv sme si boli pozriet skolku a potom v jeden pekny majovy pondelok sme zobrali pyzamko, uteracik a isli sme. odviedla som ho do skolky, nechala ucitelkam cislo na mobil, rozlucila sa snim a povedala, ze ked sa vyspinka, tak pre neho pridem a odisla som. Mirko sa rozreval, ale ani som sa neotocila, lebo by to bolo horsie. Na obed som sa prisla opytat, ci je vsetko OK a povedali mi, ze trosku poplakal a potom sa zacal hrat. dokonca aj jedol a aj zaspal. tak som bola rada. no, a plakal mi asi tak tyzden, ked sme chodili do skolky a potom si zvykol. naschval som ho dala od maja, lebo keby som ho dala od septembra, tak by tam bolo viac placucich deti a strhli by aj jeho. tak bol sam a po chvili prestal.

wodana
11. jún 2008

Aj my ideme od septembra. Ja sa tesim, ze bude medzi seberovnymi a ze sa nauci nove veci. A plakat bude iste, len dufam ze nie moc.

z.g.
17. jún 2008

Tilly, myslím, že to je to dokonca ešte lepšie, ked nenastúpite od začiatku, aspoň ostatné deti už budú zvyknuté a nebudú plakať, tak sa malá "nenakazi". My sme nastupovali v októbri, ostatné deti sa pokojne hrali, malá videla, že im tam je dobre, tak si myslím, že to na ňu lepšie pôsobilo.
Malé deti ešte nevytvárajú skupinky, tak nebude problém zapadnúť, to by bolo horiše v prípade väčších detí, tam by bol väčší problém zapadnúťl. si myslím.
A myslím, že je lepšie, keď aspoň zo začiatku vodí dieťa otec alebo babaky, ale asi skôr ten otc kvôli autorit /ak sa to samozrejme dá/. Kamarátka to tak urobila, a ráno boli potom menšie problémy...

icerna
17. jún 2008

aj ja rozmyslam ze dam malu do skolky. Dost sa bojim ako to budeme zvladat,lebo je taky moj "cicik",ale deti ma velmi rada. 🙂

lenocka6
17. jún 2008

my ideme v septembri tiez do skolky, dcera ma uz 3,5 roka. Myslim, ze to prebehne uplne v pohode, velmi sa tam tesi. Doma vyvadza, neposlucha a ked bola v skolke na zaucenie, tak sa dala na chlieb natierat ako posluchala. Tak dufam, ze jej to vydrzi aj nadalej 🙂

zuzanamv
21. jún 2008

Ahojte,
aj my ideme v septembri do škôlky, syn bude mať 1.10. 3 roky.
Sme na tom s deťmi podobne ako písala Rusovcanka, Maťko je medzi dospelými v pohode, aj medzi cudzími sa rýchlo oťuká, ale s deťmi je to horšie. Chodili sme medzi deti dosť veľa, ale aj tak mám pocit, že sa ich stále bojí.
Keď je na ihrisku veľa detí, chce ísť radšej domov. ☹
Takže nástupu do škôlky sa dosť obávam. Boli sme aj u detskej psychologičky, povedala mi, že si časom zvykne a máme teraz veľa chodiť medzi deti.
Tak chodíme do MC a dúúúfam, že sa to zlepší.
Máte ešte niekto takýto problém?

Inak, so staršími deťmi je v pohode, tak nad 5 rokov, len s rovesníkmi a mladšími má problém.

jaduska
22. jún 2008

Naša staršia dcérka tiež išla do škôlky ako 2,5 ročná. Dlho predtým som jej stále rozprávala, ako je v škôlke super, že tam bude veľa detí a kopec hračiek. Vtedy chodieval v telke edukačný seriál pre detičky Tweenies, ktorý naša malá zbožňovala, tak som jej hovorila, že aj oni sú v škôlke, lebo ich maminky a ockovia sú v práci. Išla hneď na celý deň, lebo ja som sa vrátila do práce a manžel chodieva na týždňovky. Zvládla to lepšie ako ja...Ja som došla domov zo škôlky a plakala ako malá 🙂 Chodiť do škôlky nemala problém, aj keď spočiatku bola v triede jediné dievčatko. A hoci doma bola ukecaná, v škôlke neprehovorila ani slovo. Ani s deťmi, ani s učiteľkami. Učiteľka vravela, že keď sa učia básničky a ona sa na ňu tak nenápadne pozerala, tak recitovala, ale akonáhle zistila ,že sa na ňu učiteľka díva, tak prestala hovoriť. Rozkecala sa až niekedy koncom mája... Problém s chodením do MŠ sme mali až tento rok, to je už tretí, čo chodí, pretože ja som ostala doma na materskej a ona chcela byť s nami. Takže ráno bolo stále handrkovanie, ale v škôlke už bolo dobre.

aajinka
22. jún 2008

po mojich skusenostiach asi nedoporucujem moj nazor svojho rozumu sa drz!

tilly
21. júl 2008

kočky, mohli by sme aj pomaly obnoviť tému 😀 september sa blíííži 😀

zuzanamv
21. júl 2008

Tilly, tuším sme sa v podobnej téme stretli aj na babetku 🙂

tilly
21. júl 2008

😀 ja som všade 😀 ale od zajtra, do budúcej nedele dám pokoj, sľubujem 😀

zuzanamv
22. júl 2008

Veď to je v pohode, aj ja som všade 🙂

digysa
22. júl 2008

tilly: tak uprimne a bez urazky (lebo sa tu vela ludi uraza pre hovadiny) ja by som si tu dovolenku neplanovala, ked ma dieta nastupit do noveho prostredia medzi uplne nezname deti. Ale na druhej strane 2-rocne deti este nie su take, aby sa dokazali poparit hned na zaciatku a neprijali nikoho do kolektivu. To skor tie starsie, co chodia do skoly. Ked uz mas dovolenku zabezpecenu, tak sa nic nestane...ale v buducnosti, ked uz bude syn starsi, by som sa tomu vyhla. Tie prve zoznamovacie dni su dost dolezite 😵

Co sa tyka mojej skusenosti so skolkou- tak len tie najlepsie (az na tie zdravotne problemy). Nas syn nevyronil slzu za mnou. Aj ked prve dni si myslel, ze ja tam budem s nim, tak som mu vzdy musela povedat, ze idem iba nieco zobrat a hned pridem....prisla som po 4-och hodinach. 😀

tilly
3. aug 2008

digysa, už sme na dovolenke boli, takže nastupujeme riadne 😉

no ale už cítim, že budú problémy, malý sa vedel krásne sám vyzuť, vyzliecť, slipky a nohavice si aj obliecť, ale teraz ako keby uťalo, všetkého sa bojí, obliekať a vyzliekať sa mu nechce, jesť nechce vôbec nič 😝
ja neviem, dúfam, že sa to za ten mesiac spraví a on sa naučí aj tričko si prezliekať 😖

čo vlastne deti musia vedieť?

zuzanamv
4. aug 2008

Ahojte,
Tilly, ja som sa pýtala učiteľky u nás v škôlke, a vraj takýmto maličkým ešte s obliekaním pomáhajú. Že sa tým netreba stresovať, deti sa postupne naučia jedno do druhého.

My sme začali s intenzívnym zvykaním na myšlienku škôlky. Spravila som Maťkovi z kartóna kalendár, v každom okienku je nejaký obrázok, a každý deň odstrihneme jeden, posledný v deň škôlky. Tak mu postupne pribúdajú kartičky, ešte si tam dávame pečiatky s písmenkami, čo sme v ten deň robili, P ako piesok, V ako výlet a podobne.

A kúpila som dnes knižku, Prvý deň v škôlke. Je fajn, len mi tam chýba strana ako deti spinkajú. Je tam príchod do škôlky, prezliekanie, hranie vnútri, papanie, umyvárka, hranie na dvore a odchod domov. A spanie nikde. Toho sa obávam najviac, je zvyknutý zaspávať sám vo svojej izbičke, neviem ako to bude, keď ich tam bude toľko, cudzie prostredie. Dúfam, že dovolia priniesť svoj vankúšik a plyšáka.

Máme za sebou dnes aj prvú časť prípravky na škôlku v MC. Celkom v pohode, čakala som, že sa odomňa nepohne, ale väčšinu času bol medzi deťmi a sledoval pani učiteľku, akurát sa nechce zapájať do takých kolektívnych hier ako Kolo kolo mlynské a podobne. On je skôr individualista ako kolektívny hráč. Ale možno sa to ešte zmení.

martina2005
4. aug 2008

Moja dcéra išla do škôlky v marci ako trojročná.V júli si konečne zvykla.Prvé dva tri týždne boli asi najhoršie, alebo keď sme prišli do škôlky po výkende.S jedením problémy nemala.Ale s obliekaním som jej musela pomáhať.V škôlke na to učiiteľky čas nemajú.Doteraz chodí domov tak, že má oblečené skoro všetko opačne.Ešte aj sandále-a v škôlke to žiadnej učiteľke nevadí... 😅 😅 😅

barunka
5. aug 2008

baby dávate niektorá dieta aj len na adaptačný proces? pýtam sa preto, lebo v škôlke mi riaditeľka povedala, že to nemusím nahlásit na úpsvar a budem ďalej dostávat rodičovský a niekto iný mi zasa hovoril, že to nahlásit musím a rodičovský dostávat nebudem.
tak som teraz z toho jeleň...

martina2005
5. aug 2008

Na ÚPSVaR treba adptačný proces nahlásiť, ale môže trvať max mesiac.A rodičovský príspevok dostaneš za ten mesiac. Ale radím ti dať dieťa do škôlky ke´d už nastúpi normálne na celý deń, napr. od 2.9 a nie od 1.9, lebo dostaneš ešte za september RP.Keby si ho dala od 1.9., RP už nedostaneš.Pracujem na ÚPSVaR-rodičovský príspevok a Prídavky na deti. Ale z mojej skúsenosti by som Ti poradila nedávať dieťa na adaptačný proces- 4 hod. Dieťa si tak horšie zvykne, že potom tam bude musieť ostávať celý deň a aj spať.Lepšie by bolo keby si s ním išla na dve tri hod do škôlky ty.