Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

ramzesa
5. sep 2008

No ja som vcera riesila trosku iny problem 😖 . Manzel ked bral do skolky Petka,tak dcerka zacala plakat,ze aj ona chce ist do skolky 😅 😕 . A ked ponho ideme poobede,tak ju neviem dostat zo skolkarskeho ihriska domov, som zvedava,ci jej to vydrzi aj o rok,ked pojde aj ona do skolky 😅 .

babulka
5. sep 2008

baby, jednu otazocku - ako je to s adaptacnym procesom? U nas v skolke mame nanuteny adaptacny proces, tento tyzden je tam len do 10,00, kazdy prvacik bez vynimky. Ja som z toho uplne zhrozena, lebo ked po neho ideme, tak zas ani velmi nechce ist domov, vidno, ze by sa este hral, aj ze by isiel von (vtedy idu vyssie triedy na ihrisko), tak by isiel s nim, ale on musi ist domov. Cely tyzden........a buduci tyzden vraj len do 12,00. To dokedy mozu takto natahovat adaptaciu? Mne Matus chodil do jasliciek, na kolektiv je zvyknuty, tam boloa adaptacia prisposobena dietatu, tak uz o dva dni zostal s nimi az do obeda a druhy tyzden tam uz bez problemov spaval a to mal 20 mesiacov. 😠 Som nasrata ako brok (sorry za expresivny vyraz), lebo takto ho len natahujeme ako maca, a potom rano ide s placom, co do jasiel chodil s radostou, tak neviem, co si mam mysliet.

A BTW, ako je to s rodicovskym prispevkom tento mesiac? Kedze sa nastupovalo az 2. septembra a ma dvojtyzdnovu adaptaciu? Na UPSVaR sa neviem dovolat a trepat sa mi tam kvoli jednej otazke naozaj nechce

barunka
5. sep 2008

babulka počas adaptačného pobytu máš nárok na rodičovský príspevok, nech trvá akokoľvek dlho. Tak mi povedala riaditeľka.
U nás v škôlke si adaptačný volíš sama a prispôsobuje sa po rozhovore s učiteľkami dieťaťa ako to vôbec drobec zvláda. žiadne nanútenie nehrozí.Ale kamarátka má na celý prvý mesiac nanútený adaptačný podobným štýlom ako vy. Prvý týždeň na 2 hodiny, druhý doobeda, tretí tuším do druhej a potom celý deň...

lefika
5. sep 2008

babulka, zelezi od skolky. tu v nasej adaptacny neodporucaju vobec, vraj najlepsie je nechat hned na cely den a na druhom konci mesta ti povinne nanutia 6tyzdnovy (!!) adaptacny...tak si vyber 😖

stanka911
5. sep 2008

u nas mame tiez prvy tyzden nuteny adaptacny pre vsetky nove deti, ale mohli sme si vybrat ci do 10 alebo do 12, tak my sme dali tanu do 12, kedze v skolke ostala s radostou, od pondelka ju uz skusime nechat cely den. Len neviem ako to bude, lebo dnes ked sme dosli, tak dve deticky tam srdcervuco plakali a tana ked ich videla, tak aj ona prisla ku mne a ze mamka, zostan tu, tak som chvilku stala pri dverach, ona sa hrala ale stale kontrolovala ci som tam, potom som povedala ze idem do obchodu a potom pridem, tak mi stihla povedat ze nech jej kupim vysavac 😀 a nech sa rychlo vratim 😖 tak teda uvidime co bude po vikende

kaluha
5. sep 2008

baby a ja som asi trafená,malý do školky nechce a ja mám chut ho ist špehovat a keby bol smutný zobrat ho odtial a viac ho tam nezobrat.ešteže neviem kedy chodia von.

barunka
5. sep 2008

kaluha, tak keď nájdeš miesto odkiaľ je dobrý výhľad zavolaj aj mňa 🙂
inak vraj tento deň bol asi u simi prelomový, lebo vraj začala na nich rozprávať konečne aj vety a nie iba áno a nie 😀 😀 jedla a hrala sa a dnes cez deň nehysáčila...
dnes vraj plačú deti, čo predtým neplakali.
ale davidka som zasa nevidela... on je teraz tuším v triede s tým chlapčekom, čo sú traja súrodenci, majú takú chudú mamu, a tí dvaja menší majú teraz dvojičkovský kočík (sú dvaja chlapci a jedno dievča) vieš koho myslím???

lefika
5. sep 2008

ano, barunka, presne tak: dnes placu deti, co predtym neplakali, vratane tej mojej ☹ prichadzali sme s placom, odchadzali s placom, ale aspon sa uz hrala a nechala sa nakrmit...

kaluha
5. sep 2008

no moc si ma nepotešila,poznám ju.

barunka
5. sep 2008

ja som sa s ňou včera stretla v šatni, keď som brala simi a skoro som dostala infarkt. keď vieš koho myslím, tak asi nemusím ani hovoriť prečo. no a pozerala som značky a je v triede s davidkom s tými väčšími deťmi. dnes som ho tam nevidela, tak možno bol len včera a dosť. Ale bolo to zaujímavé predstavenie 😠 😢

lefi, vraj to príde na každé dieťa. ani so simi to dnes ráno nebolo ružové. a aj teraz keď som tam išla na obed, kočky vreskot ako o preteky. a hlavne spomedzi tej triedy, kde už sú 4ročné a staršie deti... tie učiteľky musia určite niečo brať, alebo majú svätú trpezlivosť.

kaluha
5. sep 2008

no nemusíš to hovorit,mi sme boli minule na kofole a ona v jednej ruke pivo v druhej cigareta a na stole prázdny poldecák a deti plakali a ten starší dakam zdrhol tak ziapala že kam išiel...no predstavenie jak v divadle....
dnes máme to rodičko som zvedavá čo povedia,snád tam dudú obe učitelky,inak mne je simpatickejšia tá blondína ale zas tá druhá tam bola ešte aj ked ja som chodila a bola moc milá,musím si zistit ich mená však som im zverila svoje dieta a ani neviem ako sa volajú.

sloboda4
5. sep 2008

ahojte maminy ... vidim že vsade sa plakalo ☹ 🙄 ...no my nie sme žiadna vynimka, zase po obede plac a plac o dusu 😢 som si poplakala aj ja s nim a ucka na mna kukala a nechapala ...maly plakal že tam nikdy nechce zostat spat a že podme rychlo domov, zase bol smadny a o hlade ani nehovorim, vraj sa nicoho nedotkol ... kopal buchal že on jest nebude a ma mu davat jest mamina a tak 😅 ☹ cez den sa vraj v celku pekne prehra ale ako nahle sa spomenie jedlo tak sa rozplace.... ja neviem co mam už robit, mi hned zjedol 2 croissanty len sa tak zaprasilo .... ucka povedala že to je OK že on musi prist na to že jednoducho ked je hladny tak sa musi najest ...lenže si neviem predstavit že mi tam tak bude hladovat 8 hodin cca 4 dni ☹ ☹

normalne sa mi ho tam už nechce davat, neviem nejak mam zmiesane pocity z toho

barunka
5. sep 2008

simi má na tom papieriku písané, že marika a ildikó, ale teda netuším ktorá je ktorá... tá blondínka čo hovoríš bola včera z toho chlapca na nervy, vyzerala že sa každé dve sekundy zosype..
simonku ten najstarší naposledy keď sme sa stretli zhodil zo šmyklavky a ešte ju stihol aj uhryznúť... Som myslela, že ho za uši vyťahám a nakopem do riti. Matka nikde samozrejme...
inak vraj to rodičko prvé zvykne trvať aj dlhšie ako hodinu a že sa čítajú vyhlášky 🙄 nuda ako svet.

sloboda, podobne.. ja som mala sto chutí ju zobrať ráno domov. veď som sa rozplakala ako malá...

biela.pani
5. sep 2008

tak baby, marika je taká nižšia - trošku silnejšia a ildikó by mala byť blondína, chudšia. tento rok som ju ešte nevidela, ona učila tú staršiu pred siedmimi rokmi, potom odišla a len tento rok sa vrátila späť, takže netuším ako teraz vyzerá, vtedy mala krátke mahagónové/alebo gaštanové/vlasy. Marika mala ešte v júni také dlhšie tmavé vlasy, ona mala minulý školský rok Viku a tá ju mala veľmi rada, je veľmi dobrá na deti 😉

certica
5. sep 2008

no caute 😅
co sa adapt. pobytu tyka, u nas umoznuju po dobu 2 tyzdne aj pritomnost rodica, ak treba. je to inac individualne a dobrovolne na ako dlho tam kto necha dieta...

my sme to vcera vzdali, presnejsie MM. on totiz maleho vodi rano do skolky cestou do prace. viki sa vcera zatal, nechcel ist dnu, potom sa aj hned prezul, ale zas nechcel ist do triedy a zacal plakat, nech tam bud tatino zostane alebo ide s nim domov. muz miesto toho, aby sa co najstrucnejsie vyparil, zacal s krpatym diskutovat a presviedcat ho po dobu cca 30 min. , no a to uz bol viki taky nalomeny, ze zacal ucitelku odstrkovat, ked ho chcela zobrat do triedy, co nezvladol MM a volal mi ,ze co ma robit, ze mi ho donesie asi domov, lebo co ked krpec tu ucitelku nahodou zacne bit 😅 . no tak mi ho vystresovany doviezol spät domov.

dnes som ho uz posledny den pred vikendom ani nechcela radsej davat, ze zacneme znova az od pondelka suvisle bez nejakych dlhsich debat, no ale vecer aj dnes rano sa tvaril normalne, ochotny do skolky ist. problem zase az pred dverami skolky. muz ho oklamal (co sa mi nelubilo), ze ide pre mna a aj s autom a bratom ho prideme vyzdvihnut. bola som po neho az ked sa naobedovali pred 12h, ale cele doobedie som mala zaludok v krci. nakoniec ok, vraj neplakal, vsetko zjedol 😀 , ale nechcel cikat, az doma 🙄 , no a co je u nas problem, tak sa nechce zapajat do kolektivnyc hier stale, odmieta, robi si nieco ine alebo ked skakali na sk.dvore, tak si sadol na lavicku a kukal s tym, ze ked doskakali, chcel zacat skakat tiez. vraj je dost tvrdohlavy povedala ucka, co je aj pravda, no ale nepredpokladala som ,ze sa to prejavi aj v cudzom prostredi, vtedy zvykne hrat uplneho slusaka, to len doma stale vyjednavame a argumentujeme, ak chceme nieco dosiahnut, resp. sa s nim dohodnut na niecom, co sa mu nezda.
no som zvedava na pondelok, asi ho budem aj rano vodit ja. mangel to akosi vzdal s tym, ze rano aj tak nema cas, chodi neskoro a je v strese s vikiho, ze ho tam zanechal v takom nekludnom stave.
a este napr. nechce si nechat podpisany poharik. vsetky decka samozrejme maju podpisane veci, len on je vynimka a este si ten poharik aj berie domov, nechce ho tam nechat ani za svet, aj ked presne ten isty doma ma a aj tak nepije doma ani z jedneho. psycho 😀

bibinka
5. sep 2008

to krajcoanka- aj mne sa to bozkávanie zdalo až príliš osobné a také hŕŕŕ, ale čo, Filip sa rád bozkáva a neodmietal ich.Aj tie učiteľky objímal. 😎

Ja som si myslela, že adaptačný proces sa aplikuje individuálne,ale ako vidím, niektoré škôlky sú dosť nekompromisné.
ja som bola presvedčená, že nášho Fifka sa toto týkať nebude,ale asi ako jediní z celej triedy sa budeme musieť týmto prehrýzť,lebo ako som videla, žiadne dieťa nerevalo len ten môj. 😖
Keďže je teraz chorý, od stredy ,po skončení antibiotík ho znovu zaradím "do kolektívu", ale zase len na doobedie,lebo aj dnes, celý červený od horúčky mi hlásil, že aj ja tam s ním budem a budem sa s ním hrať.neviem čo som mu nato mala povedať,ale hovorím mu, že veď ja sa tam už nezmestím, trieda je plná detí. Ale jeho deti ako také vôbec nemotivujú,povedala by som, že mu lezú na nervy-hlavne také to detinské maznanie.to nikdy nemal rád. On je taký realista. 😖

bibinka
5. sep 2008

inak, baby- tá maďarčina v slovenskej škôlke by ma "dojímala".nechcem sa ale dotknúť maďarov ako takých, ale predsa len je to divné. Aspoň učiteľky by mali rozprávať so slovenskými deťmi čisto po slovensky a prízvuk si nechať na doma 😠

certica- to je presne ako u nás, za žiadnu cenu nepovolí v tvrdohlavosti 😠 😠 😠
A veľmi dobre ťa chápem. My Fifovi neklameme, dohodli sme sa ,že budeme hovoriť jedno obaja. MM aj chce dávať Fifa do škôlky, ale je to nemožné,lebo robotu zvykne začínať o 6h, aj ked si môže posunúť prac.čas, to by bol v robote do neskorého večera. Takže mi s tým moc nepomôže,hádam až ked začnem chodiť do roboty. My sme sa obaja tešili, že ho o pol 4 budeme spolu brať zo škôlky, lenže čo s ním, keď tam zťažka vydrží 4h???

My sa do toho pustíme od stredy, vy budete dva dni popredu, intenzívne to tu budem čítať a spolucítiť 😀

karinna
5. sep 2008

ahojte, pripájam sa k novým škôlkárikom. Náš bude mať 3roky v decembri. Veľmi sa tešil do škôlky. Prvý deň išiel s učiteľkou do triedy v pohode. Keď som poobede prišla po neho - reval, všetko si zobral zo skrinky, že už tam nikdy nepôjde. 2. a 3.deň - des - psycho ! Doslova ho odtrhli odo mňa, ešte vonku som počula jeho šialený rev ( plačom sa to nedá nazvať ). Keby to robil len ráno, tak to by sa ešte dalo, ale on reve non-stop celý deň. Učiteľky tvrdia, že veď si zvykne, ale ja mám výčitky. Chúďatko celé poobedie je zavesený na mne, v noci vykrikuje zo sna. Je mi ho ľúto. Dnes je doma. Ja neviem - možno ešte skúsime budúci týždeň.

julia225
5. sep 2008

karinna a ostatne mamicky...aj ja mam prvy tyzden dcerku v skolke, lucenie v pohode, chodim po nu ked sa naobeduje
3bude mat 30/10...
z kazdeho dna ma jeden silny zazitok a ten nam vsetkym povie, vzdy ked sa "zbiehame" domov...zijeme same dve u nasich s mojou sestrou este...prvy den sa pokakalo dievcatko do gati, vsetkym nam to postupne povedala, mne hned ako som prisla po nu, druhy den ju kopol oliverko, tiez nam to povedala kazdemu osobitne ako chodili domov...dnes to vsak bolo, ze dostala po zadku od pani ucitelky!!! vedela povedat preco(brala detomm hracky) vedela to znazornit a vraj to bolelo a plakala za mnou...
baby ja placem... myslela som si, ze si vymysla, ked mi to povedala, ale ked to povedala segre, ockovi a mamke, ked prisli ...kazdemu zvlast, povedala som si "hej...to bude pravda" to bude jej dnesny silny zazitok... my ju doma nebijeme, je velmi dobra a vysvetlovanim ju vzdy dako zvladneme,... co mam robit??? opytat sa ucitelky? som zufala...
dcerka mozno vyznie ako rozmaznana...kupujem jej nadbytocne veci a nebijem ju, snazim sa robit vsetko v klude...ale mam na to dovod... zivot s jej otcom nebol ruzovy(pre mna) a ona to vsetko videla...ked pil, alebo ma udrel... citim sa zato vinna a preto jej nic neodopriem a vobec nechcem pouzivat nasilie...
poradte!!! 😢

dvojickovamaminka2
6. sep 2008

dobre ranko, ja mam syna marka teraz isiel prvy krat do skoly ale velmi sa mu pacilo 😀

sloboda4
6. sep 2008

ahojte
julia225....este nevies ci sa spytat ucitelky??? ...... isteže spytat, ked vies že mala neklame tak to ani nemas co rozmyslat.... ja to nechapem ako a co si niektore ucky dovolia....mam pocit že je to hnus v tych skolkach ☹

karinna... ja som na tom tak isto, maly sa už dnes rano zobudil s tym že fuj zla skolka, nikam nejde....ja si fakt neviem predstavit co bude v pondelok, a pritom to bolo vsetko tak fajn prve dva dni ... ja mam pocit že tie ucky nemaju trpezlivost s nimi, ona mi sice povedala že maleho krmili /teda snazili sa/ ale aj to krmenie predsa musi nejak vyzerat a nie pchat jedlo do decka ako pri vykrmovani kacice ... maly mi povedal že to palilo a isiel z jedla dym....tiež viem že neklame /poznam jeho ksychtik ked si vymysla/ a ucka mi povie že maly nevie jest, že jazykom vysuval jedlo ....bodaj by nie ked mu pchala horuce do pusky..... 😠 🙄

lefika
6. sep 2008

sloboda, ja ked som ju prvy den krmila, tiez som bola prekvapena, ake horuce im to doniesli 😒
moja tu teraz beha cela natesena, ze hura, uz som bola v skolke, uz mozem byt doma. v pondelok pride krute vytriezvenie ☹

julia, nenechaj si to. treba sa ozvat, aj ked ucitelka moze zapierat, ze sa nic take nestalo. v ziadnom pripade nema pravo bit tvoje dieta. a mimochodom, od septembra plati zakon, podla ktoreho je to zakazane 😉

sloboda4
6. sep 2008

lefi...no to si ma nepotesila, že horuce ☹ kurnik chudatka deturence ☹ co nemaju rozum

inak aj ja prave davidkovi vysvetlujem že je sobota a že v pondelok sa ide zase do skolky .... on tu beha nateseny že nie on bude doma tak ako dnes .... ja mam už taraz scvrknuty zaludok co bude v pondelok ☹ 🙄

julia225
6. sep 2008

diky za rady, chcela som sa jednoznacne ozvat...ucitelka ma staste ze do pondelka trochu vychladnem, lebo dnes by som jej to asi vratila 😅
tak pekny vikend papa

lula26
6. sep 2008

Sloboda4 ako si to myslela s tým hnusom v škôlkách. Aj ja pracujem v MŠ a po tom prvom týždni, keď sme sa s kolegyňami snažili čo najviac uľahčiť deťom adaptáciu v škôlke, tíšili ich v náručí, utierali soplíky, je mi do plaču!

sloboda4
6. sep 2008

lula26 tak potom česť vynimkam ... som rada že su take pani ucitelky ako si ty..... 😵 fakt ma to tesi /ak som ta urazila prepac/

... ja som prisla prvy den po maleho a syr z chlebika /co jedol rano/ mal prilepeny pod ockom, v piatok som ho brala po obede domov /podotykam po obede...takže pred obedom si vraj ruky umyl povedala ucitelka ... potom už nemal kde co chytat...sli sme rovno domov a niesla som ho na rukach/ a ked som mu doma umyvala ruky som skoro odpadla...humus a hnus.
ked som pre neho prisla vo stvrtok dve deti maly od placu /asi rano plakali/ prilepene sopliky pod nosom...

je fakt super ak deti v skolke pritulia, popestuju..... ale evidentne v tejto nasej to tak nefunguju .... /resp. u tychto nasich ucitelkach/

ja som v piatok pre maleho prisla a on chuda sedel pri dverach sam na stolicke a plakal, jedna ucitelka vonku fajcila a druha chystala deti do postielok v druhej miestnosti .... a naš tam chuda sedel celkom sam a plackal .... ti poviem že to bolo do placu mne a teda je mi aj teraz ked to pisem... ked som ju ohlasila tak uracene prisla a som sa jej spytala že preco tu sedi david sam tak povedala že ved kde vás má cakat?? tak myslim že spon ho mohla zobrat k tym detom co sa chystaju spinkat a ukazat mu ako to funguje, zapojit ho do toho a nie odstavit ho mimo a nechat ho na stolicke pri otvorenych dverach vedla schodov.... tak nehnevaj sa ale toto ma fakt sklamalo ☹

...rano ho prinesiem a ta ucitelka sa ani len nepostavi od stola aby ho privitala aspon po hlavke pohladila .... len odzdravi dobre rano a hotovo.....

hej tak ako si povedala tíšite deti v naruci ............... presne toto mi u nasich uciteliek chýba .... 😔 ☹

ak sa ta to dotklo....este raz prepac 😉

lefika
6. sep 2008

lula, ja sa tiez pridava, k slobode 😉
bohuzial, ucitelky su vselijake. a nechcela by som na mieste mojej kamosky, ktorej sa dcera stazuje, ze ucitelka im nadava a bije ich ☹ to akoze co ma byt??? 😠
ja som s tymi nasimi zatial spokojna. dcerka chodi domov akurat strapata a zovsadial vyttriasame piesok, co je v pohode 🙂 rano sa ju snazia privitat napriek tomu, ze dcera ich totalne ignoruje a odmieta sa k nim priblizit 😅 a kedze viem, ako sa mi mala sprava k ludom, ktorych nepozna, tak naozaj klobuk dole pred tou zlatou ucitelkou, ktorej sa ju podarilo v piatok nakrmit: neverila som vlastnym ociam, ze jej sedi na kolenach a smeje sa 🙂

takze su ucitelky a ucitelky...napokon ako vo vsetkych profesiach. len u svojich deticiek to vnimame ovela citlivejsie 😔

adetka
6. sep 2008

ahojte... viem, ze mam mladsie dietko... a ze pisem o jaslickach... ale co sa tyka problemov vasich deti, tak u nas to vyzeralo takto... Mirku sa tiez prve dni snazili nutit jest, aj krmit (co sa uz zo tri mesiace neda ani mne)... az na stvrty mi dala sestricka za pravdu a nechala Mirku samu sa rozhodnut ci chce jest, alebo nie (samozrejme papala malo, ale tolko papa aj doma)... snad to pojde takto aj za par dni (chytili sme nejaku virozu)... co sa tyka placu rano... tak place slecna sotva minutku (kym nezbada hracky), rovnako aj pri mojom prichode... hned na to rozprava co vidi a ukazuje... dokonca sa pani majitelke necha obut a zamava jej (rano sa jej necha zobrat na ruky)... takze si myslim, ze tam k nej nie su zle (so sestrickou), inak by sa jej asi na ruky nedala zobrat...

ale je pavda, ze tu sa detickam uz spravidla prihovaraju jemnejsie, nosia ich na rukach, pohladia (jedna sestricka je na styri deti)... takze je to ine...

barunka
6. sep 2008

no ja som pred nástupom Simi do tejto škôlky počula o nej všeličo. Ale neviem, koľko z tých vecí sa zakladalo na pravde, lebo ja som zatiaľ spokojná. Simi má milé učiteľky, prvý deň ju dokonca keď som prišla mala jedna na rukách a tíšila ju, lebo plakala. A to Simi nie je žiadna ľahká váha.
Strapatá nebýva, aj sponku má vždy vo vlasoch. Niekedy má po obede na tričku kvapku od jedla, ale to má aj doma a toto ja neriešim. Keď jesť nechce, snažia sa ju presvedčit, ale ak nechce, tak nechce a hotovo. Do kolektívnych hier ju asi nenútia, lebo v piatok mi hovorili, že oni síce kreslili ale Simi nechcela tak ju nechali hrať sa.
a keďže viem aká Simi je, tak viem aj to, že je to s ňou tazké... ak majú viac takýchto detí, musí to byť veľmi náročné. Všetky sú ešte malé, každé je prvý raz v škôlke a všetkým je smutno. Obe majú len dve ruky a preto je jasné, že nemôžu tíšiť všetky deti naraz...

lula26
6. sep 2008

Sloboda4, som naozaj šokovaná skutočnostiami, ktoré uvádzaš. Neviem si to predstaviťv mojej triede. Samozrejme pripúšťam, že niekedy sa stane chyba,ale nie z dôvodu nedbanlivosti, alebo nezáujmu. Veľmi ma mrzí, že máš so škôlkou také zlé skúsenosti, čo samozrejme vrhá zlé svetlo na materské školy všeobecne.