Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

bibinka
19. aug 2008

vyzerá to tak, že pôjdeme do škôlky s kufrom ako na dovolenku 😀 😀 😀 😀 ,ale vážne, ja beriem pyžamko, tepláky,tričko s krátkym aj dlhým rukávom,papuče,náhradné spoďáry (čo ak??? 😀 😀 ),ponožky a zubnú kefku,pastu,pohárik,hrebienok,uteráčik,papierové vreckovky.a ešte vešiačik na oblečenie.
Stretla som sa s jednou učiteľkou,kde bude chodiť Fifko a tá vravela, že to rodičovské nebude pred začiatkom nástupu,ale učka v prvý deň každej mame osobne vysvetlí čo a ako. a že v prvý týždeň bude také ministretko.
Inak, Filipko sa pred ňou komplet "vyfarbil"- začal mi po chodníku loziť po štyroch, ujúkať a žvatlať ako jeho mladší brácho 😅 😅 😀 . Som bola asi aj červená 😀 😀

alibernet
19. aug 2008

ahojte, tiež mi ide potomok od septembra do škôlky, chcem sa opýtať, aké máte reálne skúsenosti s prezliekaním detí na vychádzky, myslímkonkétne to, že síce učiteľky vás upokoja, že ich prezlečú, ale na pieskoviskusa maminy sťažovali, že deti boli vonku buď bez pančušiek alebo naopak, v škôlke behali ajs pančušky a nohavicami že proste ich nechali v tom, v čom prišli.Doterazbol vsúkromnýchzariadeniach, kde bolo 5 a pol dieťaťka, takžeučiteľky to v pohode zvládli, ale teraz ich bude v triede 20 a už pri zápise ma upozornili, že dieťa má byť sebestačné,lebo 2učiteľkynato nestačia. Naozaj má 3 ročný človiečik zvládnuť prezliekanie? Zvládli sme vyzlečenie nohavíc, obutie lepiacich topánok.

krajcoanka
20. aug 2008

ali..., však on sa to naučí. O to v škôlke ide že ho to naučia.
Ináč môj Lubko chodí do piesku na boso a potom sa len opráši a dá si sandále. Samozrejme že ho potom osprchujem.Je dobré, ked deti cítia aj s nôžkami- trávu, piesok. Samozrejme z času na čas a hlavne ked je teplo, aby to neohrozilo ich zdravie. A s tým by som si nelámala hlavu že sa neprezlečú, však v škôlke sú upratovačky a doma vyperie pračka. 😅

tilly
21. aug 2008

my už máme všetko, už som spokojná

bibinka
21. aug 2008

ja ešte ten pohárik na umývanie zúbkov a a tiež budem spokojná 😀

krajcoanka
21. aug 2008

babulky, nám žiadny pohár s kefkou nekázali 😢 . Dnes sme sa stavili s Lubkom v škôlke, no myslím že žiadny problém nebude čo sa týka aklimatizovania 😀
Prvé čo ho zaujali boli dievčatá s dlhími vlasmi 😅 .
Učitelka nám povedala že si máme doniesť nieaký syrup a papierové vreckovky. Inak asi v nedelu pôjdem kúpiť ostatné. Dúfam že dostaneme papučky a pyžamko.

andrea.m
21. aug 2008

u nás v tej namenšej triede ešte kefku pastu a pohárik netrebalo. a čo sa týka prezliekania ja mam chvalabohu dobre skúsenosti.počas horúčav mu veci na prezlečko ani nedávam.ráno oblečiem a večer hodím do koša na špinave prádlo.v zime som ho prezliekala do teplákov s tým že pančuchy šli dole ale ani raz sa nesťažoval žeby mu bolo vonku zima čiže tie pančuchy mu dali.ani chorí sme neboli nejak často.pri prezliekaní najmä v tých menších triedach pomahaju upratovačky.filipko ide do prípravky a ešte nie je 100% samostatný takže nemôžu chcieť aby bolo sebestačné 3 ročné dieťa...to je utopia

tilly
25. aug 2008

už len týždeň, teda 8 dní, lebo musíme čakať až do utorka, ja sa taaak tešííím

barunka
25. aug 2008

a ja sa bojím... 😀 😀

kočky je tu ešte niekto kto dávate na adaptačný pobyt a dieťa mladšie ako tri roky???
Mám trošku bordel s tým vyplácaním príspevku, tu aj na jednom Upsvar mi vraveli, že adaptačný môže trvať 30 dní a počas týchto mám ešte nárok na príspevok. Na druhom Upsvar kam volal manžel povedali, źe nič také neexistuje a o príspevok prichádzam hneď.
No a tretia verzia zo škôlky vraj mám nárok do 3 rokov na štyri hodiny denne a neprídem o príspevok...

Brali ste nejaké papiere na UPSVAR? Naozaj to vyplácanie závisí od toho, ako si daná pracovníčka vysvetlí paragraf o riadnej starostlivosti o dieťa??

tilly
25. aug 2008

my dáme asi na adaptačný pobyt, ale malý už bude mať tri... a papierovačky neznášam, bojím sa normálne toho, čo bude 😝

barunka
25. aug 2008

tilly, tak ja som tam teraz volala a už som z toho totálny magor.. ale aspoň viem, že zajtra tam musím zbehnúť pre nejaké tlačivo, to zobrať do škôlky a potom zasa naspäť... Tuším si fakt musím splašiť tú stíhačku...

a chystám sa bojovať za dlhšiu starostlivosť o deti v škôlke, do 16-tej sa to nedá stíhať, takže možno mi ju z tej škôlky ešte aj vyhodia 😀 😀

marse
25. aug 2008

aj moja dcerka ide na adaptacny program, tiez len na 4 hodinky doobeda aby sme neprisli o prispevok, ale ziadny paier som nevybavovala, v skolke nam uz dali daco podpisat koli tomu a ine nehovorili ze je treba, u nas to bude aj tak trvat len 2,5 mesiaca lebo potom dcerka dovrsi 3 roky a bude to aj tak jedno.

tiez mam strach ako sa tam aklimatizuje a ako to tam vydrzi ale ona o tom hovori v pohodke to som skor ja vystresovana 😀

matica2
25. aug 2008

starsia isla do skolky ked mala tri a ked som v prvi den prisla domov tak som revala ako tur 🙂 prve tri dni boli ok ale potom zistila ze tam bude chodit kazdy den tak sme chodili s placom asi mesiac a potom len hundrala. teraz sa uz obe nevieme dockat kedy pojde 🙂 a o rok ked pojde mladsia tak s nou problem nebude lebo uz pozna ucitelky a vzdy ju niaka vystiska a pohra sa kym sa starsia oblecie. starsia isla hned na cely den.

kaluha
25. aug 2008

ahojte,barunka tvoja malá ide do školky v ulanoch? ak som dobre čítala už si bola v školke po info.ja sa chystám zajtra ale som nakapatá tak neviem či sa tam aj dotrepem.nemohla by si mi prosim ta napísat čo presne treba zobrat.prosím podrobne od neviem wc papiera,mydla až po kefku na zúbky.............oblečenie........ a kde si bola v tej triede pre najvetších tam myslím zvykne byt riaditelka???? a 2.sept. kam zobrat deti priamo do triedy? do ktorej? ja viem vela otázok ale ked ja som z toho uplne mimo. no budem sa musiet prekonat a zajtra tam íst.ale ak možeš odpoved pošli nech som trochen v obraze.

barunka
25. aug 2008

ahojky... kaluha, no ja som tam bola v piatok, ale asi ešte zajtra tiež musím, lebo musím skočiť na UPSVaR do Sládkovičova pre papier, ktorý mi musia potvrdiť, aby som ďalej dostávala RP. Na toto ma neupozornili.
Inak oni tam majú teraz prázdniny, takže tam nikto nebol, riaditeľka bola na pohrebe, ale nakoniec sme odchytili zástupkyňu riaditeľky a vyše hodiny som ju spovedala. Simi ide do slovenskej, neviem do ktorej David, ale v slovenskej to vraj bude takto.
Prvý deň ich treba priniesť na ôsmu, zistiť najprv v ktorej triede bude, Simi bude úplne v tej čo je pri vchode a úplne napravo, tam sú vraj malé deti, takže tam bude asi aj Davidko. Treba si tam na nástenke pozrieť značku, ktorú bude mať na skrinke a aj na ostatných veciach a hneď mu to vysvetľovať, lebo tam vraj všetko funguje na tých značkách. Potom ho prezliecť do tepláčkov, dať mu papučky, do skrinky náhradné oblečenie od gatiek, slipiek, cez ponožky, tepláčky a tričko. Plus treba priniest uteráčik, pohárik, ak sú dlhé vlasy tak hrebeň. Ak bude v škôlke aj spať tak dve pyžamká, jedno rezervné. Keď ho prezlečieš, tak ho treba zobrať do triedy kam patrí, odovzdať učiteľke, môžeš tam potom chvíľku pobudnúť a odísť preč. Prvý týždeň bude rodičovské kde potom povedia viacej.
Inak zubnú kefku netreba, to majú až predškoláci, lebo tieto menšie deti to vraj nezvládali alebo nevedeli. WC papier, mydlo, vreckovky mi povedala, že sú dobrovoľné, že netreba nosiť, ale keď prinesieš, tak oni sa len potešia, lebo je to pre nich plus. Takisto je vraj plus ak prinesieš nejaké ovocie, že oni si to potom porozdeľujú.
Inak pitný režim majú, aj jedlo, netreba im nič baliť a sladkosti vôbec nie, to vraj nedovoľujú.
ak chce, môže si zobrať nejakú obľúbenú hračku či vankúšik, bez ktorej nemôže byť.
Treba im všetko popodpisovať, aby vedeli, ktoré veci komu patria.

No a hrozne sa mi nepáči, že škôlka bude otvorená len do 16-tej...

a teraz neviem, či som na niečo nezabudla. Potom som sa jej vypytovala na chorobnosť, na to či deťom pomáhajú, na záchodovanie, program, jedlo a podobné veci. Trošku som ju potrápila.
A dnes som vyspovedala sestrinu susedu plus ešte cez víkend som spovedala a mám zmiešané dojmy zo škôlky... Veď uvidíme.

barunka
25. aug 2008

jaj a vraj sa prvý deň nosia kvety... 😲

kaluha
25. aug 2008

jéj velmi ti dakujem

rusovcanka
26. aug 2008

Baby,ja normálne začínam mať nervy z toho,že malá pôjde do škôlky 😖 Tuším je pravda,že maminy to prežívajú horšie ako deti...mňa sa to teda týka na 100%

barunka
26. aug 2008

kaluha, nie je začo 🙂 ja som tam bola aj dnes, pre papier, lebo na úrade odo mňa niečo chceli a to čo som im dávala nebolo dobré.. 😖 tak sme so Simi od ôsmej šaškovali hore dole.

rusovcanka, mne je do plaču už teraz, keď si pomyslím, že už v utorok budem časť dňa bez mojej kočky a to ide len na pár hodín. Vôbec netuším ako to zvládnem, už teraz sa cítim dosť blbo, že ešte nemá ani 2,5 a už ju tam idem šupnúť nieto ešte keď mi bude náhodou plakať. To netuším ako sa zachovám, viem, že ja by som sa rozplakať nemala, ale nakoniec to aj tak skončí.
Inak Simi sa teší, stále spomína že pôjde do škôlky hrať sa s detičkami, vie, že tam s ňou nebudem, ale bude tam teta, ktorá jej so všetkým pomôže ale ako to bude skutočne si ani netrúfam odhadnúť...

rusovcanka
26. aug 2008

Barunka,naša Laura má síce 3a pol roka,ale aj tak mi je do revu z pomyslenia na škôlku...ona je v detskom kolektíve veľmi neistá...Síce pôjde len na pár hodín a ona sa celkom teší,že bude s detičkami,ale podľa mňa jej stále nedošlo,že tam bude bezo mňa aj bez babky...Plakať bude na sto %,ja sa musím ovládnuť a vyrevať sa až doma alebo vonku,nech to nie je ešte ťažšie...Viem,že deti potrebujú byť medzi rovesníkmi a nadviazať nejaké vzťahy mimo rodinu,ale budem si na to musieť veeeeľmi dlho zvykať 😖

barunka
26. aug 2008

rusovcanka, Simi je zasa trošku opačná. S deťmi sa zahrá, komunikuje s nimi, vtedy nás vôbec nepotrebuje. No na druhej strane väčšinu dospelých ignoruje (česť výnimkám) takže mám hrôzu z toho, či vôbec bude vnímať pokyny učiteliek, aby náhodou nedošlo k problémom.
Plus Simi je veľmi energická, neobsedí, vkuse behá, lieta a na ihrisku vylezie častokrát na miesta, kam nevylezú ani staršie deti, dokonca ju už tatinko naučil vyliezať hore po lane, takže sa bojím, či mi ju ustrážia, aby si neublíźila.

kaluha
26. aug 2008

no sme na tom barunka asi rovnako tiež som z toho vykolajená.a tie kvety beriete?nechcela by som aby sme boli jediný s kytičkou a myslím že aj tak sa bude hanbit dat ju učitelke.no to ešte skúsim zistit či aj iné maminy zoberú.a ešte niečo neviete niektorá či ešte teraz kým sú teplá sa dávajú pyžamká s krátkym rukávom alebo klasika s dlhým rukávom.lebo povedzme moj malý je po tatkovi otužilec takže on sa aj v noc ked mu je teplo vyzlečie z pyžamka a spí dalej.

barunka
26. aug 2008

kaluha ja si myslím, že aké dáš, také bude mať. Môzu byť radi, že nebude spať nahatý. Inak aj Simi si pyžamo vyzlieka a večne je ráno nahá
my asi budeme brať kvety, dám si urobiť dve kytice a vraj stačí každu s jedným kvietkom a nejakým zeleným. Len netuším, či vôbec bude niektoré kvetinárstvo otvorené...

rusovcanka
26. aug 2008

Tak ja som o kvetoch zatiaľ nerozmýšľala...ale asi nezoberiem,pretože malá ich určite nikomu nebude chcieť dať-bude sa hanbiť.Možno na konci roku,keď už bude oťukaná...Podľa mňa je to s tými pyžamkami jedno-aké donesieš,také si malý oblečie a učiteľky nebudú nad tým veľmi špekulovať...maximálne ťa na druhý deň upozornia,či by nebolo lepšie s dlhým rukávom.
Barunka,naša Laura je medzi dospelými spokojná,lebo je stredobodom pozornosti,ale ako náhle vidí,že nejaké dieťa na ihrisku alebo v materskom centre prejaví záujem hrať sa s ňou,v tom momente utečie... ☹

kaluha
26. aug 2008

dve? aj riaditelke?

barunka
26. aug 2008

kaluha my sme boli cez víkend vyzvedat a vraj sa nosia dve kytice. Jedna učiteľke a jedna tuším riaditeľke. že väčšina si dáva urobiť ten jeden kvet plus zelené a hotovo. Ja sa zasa bojím, že kvet nevezmeme a budeme jediní 😀 😀

rusovcanka, tak to sú totálne protiklady. Simi aj sama ide za deťmi nech sa idú hrať, ale keď sa jej prihovorí nejaký dospelák, tak ho totálne ignoruje, na otázky neodpovie a ako pozdrav len zamáva. S deťmi sa aj rozpráva 😀 😀

tilly
26. aug 2008

hmm, aj u nás sa vraj nosia kvety... trošku komunistický zvyk... neva, my nosíme všade rafaello 😀

barunka
26. aug 2008

zoberieme červené karafiáty s papradím 🙂 😀

zuzanamv
26. aug 2008

Rusovcanka,
tak to máme úplne rovnaké deti.
Aj môj je s dospelými v pohode, predvádza sa, ale detí sa akoby bojí.
Aj keď, trochu sa to v poslednej dobe zlepšilo, keďže sme chodili do materského centra na prípravku.
Už aspoň deti okolo seba toleruje a nechce ísť hneď domov, ale hrať sa s nimi veľmi nechce.

rusovcanka
27. aug 2008

zuzanamv,my sme aj chodili do materského centra,ale žiadnu škôlkarskú prípravku tam nerobili...Teraz už pol roka pracujem a okrem toho je cez prázdniny u nás MC zatvorené,takže v detskom kolektíve nebola už dosť dlho...ale kdekoľvek sa vyskytnú deti(napr. keď sme sa chodili kúpať k jazeru),tak sa na ne veľmi rada pozerá a všetko ju zaujíma,ale akonáhle nejaké dieťa príde bližšie a prejaví záujem zoznámiť sa,už je zle a Laura sa otočí chrbtom,prípadne utečie preč ☹ Ak som pri nej,ešte to ako-tak ide,ale vôbec si neviem predstaviť,čo bude v škôlke,keď tam ostane bezo mňa...možno si zbytočne robím starosti a dopredu sa bojím,ale ja som taká hlúpa povaha...