Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

tilly
14. nov 2008

eta, hysaky budu tak dva týždne...

julia, áno, spáva v škôlke 12.30 - 14.45 a večer chodí spať tak o deviatej, pol desiatej, ráno ho mám problém zobudiť o 7.15...

napr. teraz ešte nespí

filipa
14. nov 2008

julia, nas maly uz vo vseobecnosti nespava poobede, ale v skolke musi oddychovat..vtedy ide vecer spat po 20h a do 10-15 min spi. rano vstava prvy - pred siedmou... avsak niekedy sa mu podari popoludni v skolke zaspat... potom nam tu vecer vyskakuje v priemere o 1-1,5 hod. dlhsie... ale da sa to zvladnut, i ked rano vstava tak ci tak pred siedmou (cize na neho priama umernost - neskor spat - neskor vstat - neplati 😒 )...nateraz mu ale 'pomohol' posun casu, vidno ten vplyv na neho, ta hodinka je teraz v nas prospech 🙂

sikulka_wien
26. nov 2008

ahojte kocky, rada by som si precitala vase skusenosti s deticami ca 2 rocnymi , ktore zacinaju so skolkou ci vlastne este s jaslickami, ako nabiehaju a ako casto su chore. Alebo ako casto chore boli.

renca3
26. nov 2008

sikulka...vcera zacal mensi skolkovat. citi sa tam ako doma, lebo tam ma starsieho brata a chodil so mnou pre neho v podstate od narodenia. takze mam to trochu ulahcene. uvidime, ako dlho vydrzi bez choroby.
pocula som tam deticky neprijemne kaslat. on si ich uz odkrutil dost pri braskovi.

tilly
27. nov 2008

sikulka, je tu aj tema jaslickari, tusim v babatkach...

u nas vcera ucitelka hovorila, ze nie je ani jedno dieta, co nekasle alebo nesopli, vsetci do jedneho su chori (domco uz dnes zostal doma, ale ostatne deti chodia do skolky)... takze u nas je to v podstate karantena, vsetci su chori, nikto sa od nikoho nenakazi, lebo uz chory je... to sa ani neoplati dieta liecit...

eta
3. dec 2008

ahojte,
tak mi zatial uspesne-neuspesne pokracujeme so skolkou- rano od doby kedy ho chcem obliect a on sa spyta kam ideme, do skolky? zaciname s hysterickym placom, nechce jest, pit, no proste nic, ked prideme do skolky este trochu pofnukava a ucitelka mi dnes hovorila, ze ani nie po 5 min co odidem sa normalne hraje, ukazuje jej nejake veci, pekne papa a spinka, tak ja neviem 😒

megg
4. dec 2008

ahojte, chcem sa opýtať, stalo sa vám, že dítko zo začiatku nechcelo v škôlke vôbec spávať? Ako dlho to trvá takéto obdobie? viem že je to asi indi-vindi, ale aj tak.

tilly
9. dec 2008

megg, dominik práveže hneď zaspal v škôlke, bol strašne hotový, lebo dopoludnia ich vždy zničili... možno je toho na oliho len veľa, veľa vnemov, tak potom nevie zaspať...

sunny6
9. dec 2008

megg a spava ti doma?
Nas prestal spavat asi v 2 rokov,a tym zacal pekne spavat v noci,vecer bol uz v posteli o 19.00 a spal celu noc.
A co sa skolky tyka,maju velku miestnost a vedla je taka mensia z madracami na zemi a dieta ma na vyber ci chce spinkat alebo nie.Vacsinou pustia pomalu hudbu a ostatne deti nerobia nic hlucne ,a maly takto zo zaciatku spaval,co som sa cudovala ,lebo boli vsetky deti pokope a neboli nutene.Potom prestal,ale to nespal ani doma.

simona55
9. dec 2008

ahojte .som mamina styroch deti starsi syn bol od malicka taki plachi a balsa asi aj vlastneho tiena a pritom vyrastal medzi vela deti ja som si to vysvetlovala ze asi pretro je bojko lebo vsade bol somnou adlho som ho kojila aj na zachod isiel somnou no teras to hlavne do vrsil styri roky a ja som chcela uz ist do roboty tak hovorim ze ho dame do skolky ale on otom nechcel ani pocut ze on nejde on chce byt doma. no ja som mu vysvetlila ze ako to tam je aj som snim bola sa pozriet ale on nejavyl zaujem vobec ze byho nieco zaujalo len my drzal ruku a schovaval za chrptom a ani za nic neotpovedal no ja si hovorim ze to bude tvrdy orech strasne bol nervozni a len (haza a haza )my hovoril po madarsky po tatkovy su madari na druhi den s velkim bojom a placom som ho obliekla a isli sme ale najprv do obchodu pre sladkost apotom do skolki no ale on uz uvidel branu auz aj plakal prisli sme do vnutra preobula som ho ale spolu snim som plakalla srdce sa mi islo roztrhnut tak my ho bolo luto prisla uitelka ze mi ho zoberie do triedy a on ten velky rev ☹ a tak plakal ja som trosku pockala vonku ci sa utisi ale nie to trvalo skoro mesiac kym mi ucitelka povedala aby som ho este nechala doma lebo on cely den preplace a vonku ani vnutry vobec sa nehra ale sedi sam vkute aze oni ho velmi lutuju tak som si ho zobrala zo skolky ale prisiel den ked musel do skoly tam uz ozaj musel ale nechcite vediet co nastvaral mesiac som snim sedela za lavicou co tak strasne plakal ale potom uz ma strasne nasral s prepacenim uz som ho tam nechala nemal na vybrer musel ostt len chcel vecne ujst z triedy preto musela snim dcera tam byt ona bola tretiacka ale to stale nemohla ucitelka dovolit aj ona sa musela ucit potom uz si zvkolna toze tam musi byt ale teras ma 14 a je taky nesmeli dalo by sa onomvela pisat do vecera ale uz to je tak.

sunny6
9. dec 2008

wow simonka to mi je vazne luto ze ste si museli takymto prejst ,muselo to byt tazke pre oboch.....ale kazde dieta je ine,on bol asi velmi na teba naviazany.
Moj bol v skolke od 9 mesiacoch ,ale prvy rok len na 3 doobedia,teraz ma 3 roky a chodi na 3 cele dni.Nemam problem ked ho potrebujem zhodit u kamosky alebo u svokry vsade sa udomacni,co je velke plus.

barunka
10. dec 2008

kočky, dávam to sem, lebo chcem poradiť... máme problém s kočkou a škôlkou. Ide o to, že odkedy sa v škôlke začalo kúriť, Simi chrchle v škôlke ako tuberák (vraj, ja neviem, nepočula som ju... ) ale doma nám zakašle len raz za čas (teda od 16,30 do rána čo som s ňou asi dva tri krát, keď behá) - máme zvlhčovač vzduchu. Boli sme s ňou trikrát na vyšetrení u lekára, robili nám trikrát krvné testy, crp, stery z nosa, stery z hrdla, vzorky moču a stolice tam nosíme tak často, že nás už poznajú aj v labáku... A výsledok trikrát za sebou ten istý, DIEŤA JE ZDRAVÉ... Dávali sme do škôlky papier, že je zdravá, bola tam dva dni - teda včera a predvčerom a včera vynadala učiteľka môjmu svokrovi, že prečo ju nosíme chorú do škôlky... Podotýkam, že v pondelok som im brala papier z pondelka od lekára, že je Simi zdravá a kašeľ nie je spôsobený chorobou...
Vraj sa rodičia sťažujú, že dávame do škôlky choré dieťa... A ja neviem čo mám robiť. Svojmu lekárovi dôverujem, a ak on tvrdí, že je Simi zdravá, nemám dôvod pochybovať, ale neviem, čo mám teraz urobiť s tou škôlkou...
Na OČR so zdravým dieťaťom ísť nemôžem, dovolenku nemám a chlap už tiež nie...
A hlavne netuším, prečo kašle, keď má výsledky v pohode, dýchanie, ušká, hrdlo a ostatné tiež o.k....
Čo máme teraz robiť??? Neporadíte niekto???

anica
10. dec 2008

Ahoj Barunka, skusili ste uz alergologiu? Mozno ten kasel ma na alergickom podklade. V skolke je plno roztocov...Moja Veronika bola zdrava do 3 rokov, potom na jar ked oslavovala tretie narod.,zacala kaslat ako tuberak, trvalo to asi mesiac, brala lieky....A ked nastupila do skolky v sept. tak znovu chora a taky kasel, ze som skoro umrela od lutosti. Kaslala ako keby mala astmu.Tak som isla na alergo a tam zistili alergiu na pele brezy / kvitne ne jar / a ambrozie / v septembri/ a tiez na roztoce. Alergeny jej poskodia sliznicu dych.ciest a potom sa rychlo usadi virus... ☹ A tak sa borime so skolkou, tyzden v skolke, 2 tyzdne doma....na porazenie. Ja len dufam, ze sa jej imunita zlepsi.
Mozno jej vadi nieco, co je v skolke...napr.suchy vzduch / ked si spominala, ze mate doma zvlhcovac / alebo tie roztoce... Tiez ma napadla este jedna vec. Niekedy sa zapal pluc vyvolany chlamydiami prejavuje iba kaslom / ale to by kaslala stale.../, ziadna teplota, neg. CRP, potom sa na to nemysli. Este by som skontrolovala RTG pluc.

megg
11. dec 2008

ahojte,
no chvalabohu nam sa stav otocil o 180 stupnov, maly je uz uplne v pohode v skolke, rano mi zakyva, posle pusu a leti do triedy sa hrat. Cez den spava - asi aj preto, ze ho unavia. Tie prve dni bol taky z toho, ze nemohol zaspat, teraz si uz zvykol. Dost mu ta skolka pomaha v celkovom osamostatnovani sa, comu som velmi rada. Ucitelky su super, maju ho radi, on zase ich. Rano sa dokonca budi ovela skor a cely cas v posteli vykrikuje ze ideme do skolky 🙂

Simonka - mozno to po puberte prejde, ale viem si predstavit co ste si museli zazivat. Je to tazke a hlavne ked chceme len a len dobre pre nase deturence. drzim palce aby sa mu tu nesmelost podarilo prekonat.

Barun, skuste alergologa. Ak ju tam nieco drazdi (prach, suchy vzduch?), musis mat z toho nervy, ale zas ucitelky musia pochopit aj teba, ze ked mas raz papier, tak neni o com. A nech to kludne ukazu aj ostatnym rodicom.

barunka
12. dec 2008

megg, anica, simči robili testy na alergie dokopy asi 5 krát a nič sa v nich neukázalo (aj kvôli quinckeho edému a problémom s očkovaniami a aj kvôli tomuto kašľu).

inak ju máme teraz zasa doma zo škôlky, v stredu sme ju tam už nedali, nemala som nervy na to, počúvať dokola učiteľky či chceme aby dostala zápal priedušiek, keď tak kašle. Oni jednoducho nedokážu pochopit, že kašeľ môže byť aj iného pôvodu ako chorobou... A najviac ma dorazila riaditeľka, keď mi zahlásila že Simi má slabú imunitu... (podotýkam, že chorá - preukázateľne chorá, nie soplíky zo zúbkov - bola len raz... )
a je útlučká, chudučká a slabučká (na čo tiež netuším ako prišla, ale na Simi to absolútne nesedí)...
v pondelok ideme opäť k dokimu pre ďalšie výsledky testov a ak po 4 raz budú výsledky tie isté, som schopná sa s nimi neskutočne pohádať, ak budú mať stále nejaký problém...

tilly
15. dec 2008

barun, u nás v škôlke sú bežne totálne choré deti... to sa ani neoplatí preliečovať dieťa doma, dojde do škôlky a zas to lapne...

cez vianoce si ho vyliečim a 7.1. keď príde znova do škôlky môže znova ochorieť...

barunka
16. dec 2008

no my máme ďalšie výsledky testov, opäť negatívne na všetko. Simi je zdravá, akurát z nejakého dôvodu občas zakašle... doma tak dva tri krát za deň, v aute častejšie, vonku takmer vôbec...
som zvedavá, čo zajtra povedia...

kika050
14. jan 2009

Mamičky pordťe dcéru 2,8 ročnú som dala od pondelka do škôlky prvé dva dni pekne tešila sa a tak no dnes plač,ako všetko by bolo dobré keby my chcela povedat čo chce veľmi málo rozpráva vety vôbec niePrečo už tam nechce íst zajtra by mali íst do divadla no neviem či pôjde trošku je taká spomalená,neviem čo robiť nechám ju doma a pondelok zase ju dám tak my jej bolo lúto neviem čo si myslí ona by aj rada hovorila len to akosi nejde.Neviem či to nebolo na ňu skoro ☹

tilly
15. jan 2009

barun a nie je to psychika? alebo fajčenie? nefajčí niekto u vás doma? alebo nefajčí simi? 😀 srandujem, ale ja som bola tiež vždy zdravá, ale moja mamka hulila ako komín, tak som pokašiliavala, potom prestala a ja som prestala kašlať... alebo môže kašlať, lebo si na to spomenie, alebo keď sa hanbí, bojí, je v strese...

kika, určite ju do tej škôlky daj, to robí dosť detí,alebo sa opýtaj učiteľky, ale tým, že ju teraz nedáš do škôlky moc neporiešiš, situácia sa zopakuje znova...

mirea
15. jan 2009

ahojte,
mňa čaká "odovzdávanie" syna do škôlky o 2 týždne a som z toho pekne na "nervy"
Neviem či si zvykne, ako to bude prebiehať. O 4 týždne rodím, tak dúfam že pôjde všetko hladko.. 😅

wani
16. jan 2009

ahojte milé mamičky. každu znás raz čaká ten deň keď naši drrobcovia majú ísť prvykrát do škôlky. moja malá má ísť od marca a tiež sa toho obávam. mala na mne lipne ale do nedávna to tak nebolo. čím sa blíži ten spomýnaný deň tak je to horšie. nemôžem sa od nej pohnúť ani na krok. ako náhle chcem ísť niekam bez nej je cirkus a hysterický plač. obávam sa ako si s ňou bodú vedieť poradíť p.učiteľky. pripravujem ju na to že tam bude s detičkami a ja potom po ňu prídem. sama sa doma nudí a je celkom spoločenská ale ten cirkus čo ona dokáže urobiť mám až strach. tak silno plače že sa až zachádza a strašne kričí. ako by som ju mala na to prypraviť? som zúfala...

petikd
16. jan 2009

Ahojte baby.Môžem sa k vám pridať?Môj chlapčekbude mať vo februáry 3 roky a vtedy ide aj do škôlky

dajdarax
16. jan 2009

awojte maminky))) 🙂 my ideme od septembra,chcela som ju dať od júna...25mája máme tri rôčky,ale učiteľka povedala,že už na koniec roka ju dávať nieje výhra,že deti zabehané majú už svojich kamarátov,že lepšie od septembra,keď prídu nové deti...malá sa mi pýta do škôlky,no uvidíme... 😀 držím všetkým palce

riusik
20. jan 2009

ahojte...aj ja sa pridavam ku vam...tomasko bude mat tri roky v maji a od marca ide do skolky...je dost mamickovsky, ale do skolky sa stale pyta, mame ju pod oknom, kazdy den, ked ideme okolo tak vravi, ze aj on chce chodit. tak dufam, ze to nevravi len tak 🙂 uvidime ako to ti nasi drobci zvladnu...

briluxina
23. jan 2009

Ahojte, moj maly chodi zatial na adaptacny pobyt.Prvy tyzden chodil na 2 hodiny a to bolo super to mi usiel do triedy a uz som ho nevidela ani nechcel ist domov a stale som ho musela nalakat na nejaku hracku alebo sladkost aby vobec vysiel z triedy.Tento tyzden chodi na 4 hodiny a prvy den bolo fajn ale uz na druhy den tam vobec nechcel ist.Moze to byt aj zmenou ucitelky alebo tym ze tam uz aj obeduje. Ale ked ponho o 12 hod. pridem tak uz sa mi zda ovela lepsi ,nie je uplakany.

kamilecka
13. mar 2009

Ahojte

tak my ideme do skolky od septembra,to bude mat Davidko 2,5 roka,tak snad to nieje este skoro,ale riaditelka mi hovorila ze 2,5 je akurat,ze 2 rocne su este dost malicke ale zasa 3 rocne sa uz tazsie prisposobuju,tak snad to zvladneme.
Cez leto sa budeme oducat od plienky,tak snad sa podari 🙂

zuzka111111
8. sep 2009

ahojte mamicky
poradte mi ...lilka bude mat 14 sept 32 roky teraz od 3 sept ci ktoreho sa nastupovalo sla ... cele leto sme o tom hovorili jeden problem sme neodstranili a to je cumlik ked sa narodila nelly zacala znovu cumlikovat s nou... tak hned ako prisla jej ucitelka cumel zobrala ze je uz velka a ona je z toho uplne hotova place a place ...rano place okolo 10 ju vidim vonku place ked po nu pridem o 15tej place od pondelka uz zacla zvracat rano a aj dnes zvracala vraj uz ani vela nejedla ...ja neviem je to este malo co chodi do skolky ....ale neviem ci ju vybrat ci este pockat

kamilecka
8. sep 2009

Ahoj Zuzka, ja by som pockala na tvojom mieste aj ked neviem pochopit preco jej ucitelka zobrala hned cumlik,asi to urobila niejako drasticky ze to takto zobrala Lilka. Co keby ste jej cumlik dali na retiazku a ona by si sem tam cucla aj v skolke, ved kazde dietatko ma niejaky zlozvyk,potrebu tak neviem preco ucitelky to chcu hned riesit.Mohli ste to riesit az ked si Lilka zvykne na skolku.
My zasa mame problem s papanim,zatal sa a nechce papat.A dnes uz ani nespal ☹

zuzka111111
8. sep 2009

kamilecka no aj ja si myslim ze ju musela nejak strapnit pre cumel lebo uz sme jej ho dali do vrecka na teplacikoch a ze ked pojde spat si ho moze dat ale si ho neda ako by sa hambila alebo co......uz muz 2 krat hovoril nech jej ho daju do ust ked pojde spat aby sa nehambila ale nedali... a ranajky spapala , obed 3 lyzicky a olovrant vobec takze aj u nas to zacina ☹ nevim uz som myslela o zmene skolky ale neviem ci je problem v skolke alebo v com.....taka som z toho smutna aj mi hrozne chyba aj viem ze jej tu skolku treba a bola by s nej perfektna skolkarka......len neviem...

ikulka
8. sep 2009

zuzka no cumlík v našej školke ho nedaju vobec aj ked ho má dieťa z domu nachystaný...naša malá má tiež cumlík ale iba na spanie má to taký ukludnovák aj kamarátkina malá má tiež ešte cumlík ale v školke im ho jednoducho nedali že su už velké a ked zmena tak riadna no men sa to osobne nepáči ale čo možeš ked tam s tým dieťaťom je učitelka a spraví si aj tak po svojom ved si myslím, že možno by dieť aj samo dalo cumlík preč keby videlo že ho ostatné detinemaju a ak nie postupne to časom riešiť a nie hned na prvý den a ešte aj chcu od deti aby spali 😠 a men teiž bolo povedané že som ju mala odvykať skor, ale naša je komplet bez plienky od 19 mesiaca čo ešte staršie deti od nej sa popri nej učili od plienok tak prečo tomu dieťaťu nenechť nejaku istotu hlavne v školke prvé dni aspn kým si zvykne a zvlášť ked má také problém yby som trvala na tom nech jej ho učitelky daju ved len pre ne lepšie že im bude spať a to je už tvoja starosť že tvoje dieťa má cumel nie ich a ak by sa to nezmenilo problém bude asi inde a nie v cumliku