Prvý krát do škôlky. Vaše skúsenosti?

zuzana19851
29. máj 2008

Mile mamicky mam 2rocneho syna Jakubka a v septembri nastupuje do skolky bude mat 2a pol roka zacne chodit postupne na 2,3,4 hodinky a potom na cely den.Uz teraz sa bojim prveho dna ako to zvladne a ci nebude plakat.Akurat sa odnaucame od plienok ale Jakub este nerozprava tak mam strach ci mu budu ucitielky rozumiet.Mam zmiesane pocity .napiste mi prosim vase skusenosti .dakujem

barunka
5. aug 2008

martina dakujem pekne za radu. my ešte adaptačný proces nemáme úplne rozpracovaný, simi nebude mat v septembri ani dva a pol roka. O dva týždne sa idem do škôlky dohodnút, ako to bude prebiehat, ale navrhovali mi to presne tak ako ty. Spočiatku dve hodiny s dietatom ja, potom ona sama dve hodiny, potom tri a keď to zvládne, tak skúsit celý deň...
uvidíme, ako to bude, ale hádam to Simi zvládne...

martina2005
5. aug 2008

Barunka, ešte som Ti chcela povedať že počas adaptačného procesu samozrejme nemôžeš byť v pracovnom pomere.

barunka
5. aug 2008

martina, nebudem, do práce nastúpim v deň, keď už Simi bude v škôlke na celý deň a bez problémov. Prácu mám, už sme aj dohodnutí (vraciam sa do pôvodnej, ale vlastne inej), takže mi stačí nahlásit len deň nástupu a hotovo.

ďakujem za všetky rady.

martina2005
5. aug 2008

Presne tak, keby si ešte niečo potrebovala kľudne napíš.pa

krajcoanka
5. aug 2008

ahojte, aj my ideme od septembra do škôlky. Obávať sa neobávam, len mi bude za malím strašne smutno. Normalne tomunemôžem uveriť že už nastupuje do škôlky. Však som ho len nedavno porodila ☹ .

tilly
7. aug 2008

krajcoanka, ani nehovor, strašne to letí

any23
7. aug 2008

ahojte...náš alex tiež ide do škôlky od septembra...tiež mám obavy ako to bude zvládať 😕 on sa síce teší, ale bojím sa že ked zistí, že tam bude chodievať každý deň tak ho tá radosť rýchlo prejde 😔 ja už od januára tohto roku pracujem, s drobcom je babka, tak je ako-tak navyknutý že sa onho nestarám len ja, len to je iné - babku svoju dobre pozná, nie je to cudzia osoba, väčšinou ho stráži u nás doma, alebo u nej, takže ani prostredie mu nie je cudzie... snád to zvládneme v pohode 😅 máte pravdu, nenormálne rýchlo ten čas letí 😲

barunka
7. aug 2008

baby a ešte by ma zaujímalo, je tu niektorá, ktorej dieťa ide do škôlky a zatiaľ všetok čas trávilo výhradne s vami? Teda žiadne varovanie babičkami, dedkami a inými ľuďmi??
toto je žiaľ náš prípad, čas od času keď je manžel doma ju vezme sám niekam on, ale to tak na hodinku a sú späť. Tak sa bojím ako to Simi zvládne...

jasleslonik
7. aug 2008

Ahojte mamicky ja som maminka 3 detom a taktiez ucitelka v jaslickach,kto potrebuje poradit rada poradim .

daducha
7. aug 2008

Ahoj,

nas caka skôlka od oktobra,maly bude mat tri az v decembri a ja cakam druhe babo,takze nas nejaky termin kôli môjmu nastupu do prace netlaci..s riaditelkou sme dohodnute,ze na dva mesiace ide na adaptacne na 4 hod.,s tym ze prvy tyzden na dve hodiny a od decembra na cely den.Maleho na to pripravujeme,len neviem kto na to pripravi mna 🙂 .Vôbec si neviem predstavit,ze ho mam nechat s ludmi ktori ho vôbec nepoznaju,nevedia co ma rad co nie a tak pod.Zaspava iba s niekym a tak, ze drzi ruku.V izbe je sam,tam budu vsetci,najest sa uz ako tak vieme sami, aj ked obcas potrebuje pomôct.Obliekanie a vyzliekanie iba od pasu dole 🙂 ,tricka nam akosi nejdu.Myslim, ze to nakoniec cele zvladne lepsie ako ja a ja to zvladnem iba s manzelom 😉 .Este ze tam pôjdeme spolu.Ale viem, ze uz skôlku a deti potrebuje,tak dufam, ze zapadne a bude to OK.Od februara budeme styria a mne velmi pomôze ak cast dna budem mat cas iba na druhe miminko.Teda ak nebudeme stale chori ☹ .Snad nas to minie .
Tak si drzme palce maminky,aby to nasi drobci zvladli a my s nimi..ani sa to nezda, len teraz sme s nimi prisli z pôrodnice a uz .....

krajcoanka
7. aug 2008

barunka, ja mam dve deti a tiež mi nikto nevaruje. Chodia so mnou aj gynekologičke 😖
Ale treba zapriahnuť aj manžela, aby si aj matka oddýchla. Ja som ich najprv nedavala mužovi, ale teraz ked ide niekam za kamošom, tak mu ich dám, aby si to aj on vyskúšal aké to je, ked ich máš stále okolo seba.
Inač Lubko je v poho. Je velmi samostatný- až moc. My sme ho k tomu vychovávali. 😎 Velmi sa teší na škôlku, len mne sa to nepáči. Najradšej by som ho nedala nikam. On mi dosť pomáha aj s mladším. Ked treba, tak sa s nim pohrá, porozpráva sa, vyhodí plienku 😀 ....

tilly
8. aug 2008

my máme výhodu, domčo ide do škôlky s tromi svojimi kamarátmi, čiže by sa mohli navzájom podržať 😀
jeden je kamarát, s ktorým je skoro denne, ďalšia kamarátka, s ktorou je denne ide do inej triedy, je staršia a jedna kamarátka ide s nimi, ale zas až tak často spolu nie sú...

barun, ja si neviem predstaviť mať domča pri sebe non stop 😝

barunka
8. aug 2008

krajcoanka, len to by ten môj manžel musel byť niekedy aj doma 😖 😖 on je večne v práci, teraz sa ich firma sťahuje, takže som rada, keď príde domov predtým, ako ide Simi spať. No a to isté cez víkendy... A ak je náhodou cez víkend doma, tak potrebujeme ísť na nákup do BA, lebo bývame na dedine a tu toho moc nezoženiem... S mojím chlapom je ťazko zorganizovat čas so Simi osamote...

tilly, ani ja som si to takto nepredstavovala. Ale čo narobím. Jedna babka s dedkom nejavia záujem a druhý majú stále nejakú dôlezitejšiu robotu ako strážiť Simi. Nenarobím s tým nič.

Ja s ňou tiež chodím po lekároch, aj ku gyn a dokonca aj na trhaní zubu bola so mnou. Akurát, Že vzdy je to trošku tazké, lebo Simi je energetická bomba a sedieť vydrží tak pri noddym asi 5 minút. Potom zasa lieta akoby mala vrtulu v zadku

tilly
8. aug 2008

barun, je to des... ja akurát neviem, či mám hodiť malého k našim na víkend...
moja mama je s domčom každý deň, ja som v práci a ona s ním lieta po BA, buď sú na štrkovci, alebo idú na kupko, aj v bibiane boli na výstave... ale taaak sa teším, keď bude chodiť normálne do škôlky, bude mať normálny režim, to bude super

barun a kedy nastupuješ do práce? a kam ide nakoniec simi do škôlky?

evabb35
11. aug 2008

Ahoj Tilly,
písala si, že Domčo má problém s obúvaním. Mám dievku rovesníčku a obúva sa bez problémov-sandále, čižmy, topánky na suchý zips. Dokonca zvláda sandále s prackou, kde dáva kolíček do dierky. Nezvláda ešte turistické topánky so šnurovaním. S učením sme začali už od roka-vtedy si začala vyzúvať sandále na suchý zips. Tak som jej musela kúpiť tie s prackou a to inšpirovalo môjho muža naučiť ju prevliekať pracku na sandálke. Pravdupovediac moja mama keď to videla, myslela si, že dieťa samé sa to naučilo. Nevedela, že za tým prevlečením pracky sú hodiny a hodiny výuky. Vtedy ju to veľmi bavilo, takže sa tak aj zabavila, aj naučila. Takže ako 2 ročná už zvládala obuv na suchý zips. Samozrejme boli za tým hodiny čakania, kým sa obula. Často sa pritom obula naopak. KeĎ mala niečo vyše dvoch rokov zvládala už ten kolíček dať do dierky. Teraz márne zháňam sandále na pracku a nie na suchý zips. Väčšie veľkosti už predávajú len so suchým zipsom a ja mám obavu, že keď bude mať len na suchý zips, tak zabudne čo vie. S tým obúvaním je to problém pri starých rodičoch-tí automaticky sa hrnú do obúvania vnúčat. Stále ich musím upozorňovať, že to už vie, nech neobúvajú, lebo potom vyjde z cviku a už jej to potom tak nejde. Často sa stáva, že celá rodina stojíme obutí /aj na návšteve/a čakáme kým sa podarí obuť a jednoduchšie by bolo obuť, ale nevypláca sa to. Rozšnurovať už vie, aj dá šnúrku do dierky, ale keďže prechádzame obdobím vzdoru, tak sa jej to často nechce. Kúpila som jej aj cvičnú topánku na šnurovanie-ale na tej ju to nebaví. Najviac ju baví na topánkach rodičov-hoci ten prvý ošial v šnúrkach /asi okolo 1,5-2 roku/ju už prešiel a to je škoda. Ale ešte stále s nadšením ma vyzúva - rozvezuje mi topánky-čo často poriadne zdržuje. Ale čuduj sa svete, na tých mojich topánkach sa jej lepšie pracuje so šnúrkami ako na tých jej.

tilly
11. aug 2008

kočky sú šikovnejšie, susedina malá, tiež rovesníčka sa v pohode a realtívne rýchlo povyzlieka, pooblieka, obuje, vyzuje, nemá žiadny problém... je pravda, že ja nemám vždy chuť a čas čakať, kým sa on oblečie, tak mu radšej pomôžem, lebo to by som sa do práce niekedy nedostala ani do 12,00... som rada, keď rorazím na 10,00 😀

asi je lepšie keď sa dieťaťu niekto venuje non stop, u nás to bohužiaľ nejde, ale v škôlke sa to snáď doučí 😀 bude musieť

ozaj baby a aký režim majú detičky? lebo my vstávame tak o 9,00... mala by som ho budiť skôr? ale spávať chodí po desiatej, tak neviem, či nemám sa do toho montovať? nech si urobí režim sám v škôlke?

barunka
11. aug 2008

tilly des nedes, nemám na výber. ale ako som už veľakrát vravela, simi je v podstate veľmi poslušná, akurát veľmi energická...
mne vstáva cca o šiestej, cez obed ju do postieľky dostanem tak na pol hodku, čo si tam navláči všetky hračky a potom mi príde zahlásiť, že ona nemôže haji, lebo nemá kde...
a večer tiež zaspáva o desiatej...

ja by som asi nechala a potom , keď príde čas škôlky si asi domčo upraví režim tak, aby mu sedel.

tilly
11. aug 2008

barunka, včera som bola u silvinky a všetci ma tam presviedčali, že škôlka dieťa skrotí, tak si teraz nahováram, že budem mať doma dobré dieťa, mysli si to tiež 😀

ale nie, no nejaký režim v rámci davovej psychózy snáď nastane, uvidíme... nechcem byť príliš optimista, ale na škôlku sa veľmi teším, malý asi až tak nie 😀

ale simi je asi moc inteligentná, preto asi ten temperament, nie? aj verulka to myslím spomínala... na čo by zabíjala čas spaním, keď sa toho môže toooľko dozvedieť...

zuzanamv
11. aug 2008

Ahojte
boli sme dnes naďalšej prípravke a Maťko bol suverénne najnespolupracujúcejšie dieťa. 😒
Fakt si to neviem predstaviť
Detičky mali sedieť okolo stola a papať, ale on nič. AKurát spravil cirkus, lebo si zmyslel, že chce modrú stoličku, ktorá bola už obsadená.

Tilly, ja sa tiež na škôlku teším, že nebudem musieť s ním toľko bojovať kvôli blbostiam a bude bojovať teta učiteľka.
Tiež dúfam, že tam skrotne, lebo je strašne tvrdohlavý, a tam sa bude musieť prispôsobiť.

My vstávame okolo 7, ale asi budeme musieť trochu skôr, bude ho vodiť manžel, takže o pol 8 už bude musieť byť vychystaný.
Ale prvý týždeň s ním asi budem chodiť ja, uvidíme.

evabb35
11. aug 2008

Tak my vstávame o 6,30 h, ale je nám to nanič, pretože raňajky trvajú 1 h 😠 a k tomu ja sa nesmiem z kuchyne ani pohnúť, lebo inak by raňajky ostali nedotknuté. Potom umývanie a obliekanie a presviedčanie trvá tiež 1 h, potom sa potrebuje zabaviť s hračkami trochu-čo je niekedy pohltená do hry aj 1 h,takže nakoniec som rada, keď stíhame o 9,20 h vyraziť niekam von. 😝
O 12,00 h musíme byť už späť a keď nestíhame, tak už spí v aute, takže do 12,30 musí byť v postieľke. Tam si pospí 2,5-3 h - takže škôlkársky spánok by jej nestačil. No a večer som rada, keď ju zaženiem do postieĺky do 20,45 h, vtedy už okolo 21,00 h odfukuje /samozrejme musím sa aspoň tváriť prvých 5 min, že odfukujem s ňou/.
Tiež sme minule uvažovali, že čo potom, keď školské povinnosti pribudnú, pretože desiatu nebude stíhať cez prestávky pri takomto tempe jedenia takže tie raňajky budú kľúčové. Takže nám to vychádza, že budiť budeme musieť o 6, 00 h.

zuzanamv
11. aug 2008

No ja to s raňajkami vidím tak, že si len vypije mlieko, prípadne mu spravím kašu. Nič iné doňho ráno nedostanem, ešte možno nejaké cereálie v mlieku.
V škôlke mávajú o 9 desiatu, takže tam sa snáď potom napapá. Aj keď prvé dni bude určite všetko odmietať.

barunka
11. aug 2008

tilly, ja neviem objektívne posúdiť či je Simi múdrejšia ako iné deti v jej veku. Podľa mňa nie, no veľa ľudí hovorí, že ak by ešte trošku krajšie rozprávala, tak by jej bez mihnutia oka tipli 4 roky. Momentálne sa zabáva tým, že všetko počíta, zmákneme do pät, po nej už nasleduje len 10 a 30 😀 😀 😀
s obliekaním, no Simi je na to lenivá. Keď ide na záchod, tak je tam schopná stáť aj pol hodinu a čakať, či ju príde niekto vyzliecť. Keď nie, tak sa vyzlečie nakoniec sama, ale nazad príde s gaťkami na kolenách a mama vytiahni. Inak keď chce, oblečie si všetko okrem trička, to sa pomotá a má zvieraciu kazajku. Už niekedy uvažujem, že by som tento systém využila 😀 😀
topánky si obuť vie, ale nechce.
papať sama papá, pekne, rýchlo, zmákneme to do piatich minút a keď ja nestíham, mám smolu, lebo keď doje ona, dojedia všetci. Alebo mi zatiaľ povytahuje formy na koláč a maminka peč...

Ale temperamentu má aj za desiatich, normálne sa bojím, ako ju tam zvládnu, lebo jediné čo na ňu zaberá je to, keď som smutná alebo sa hnevám.

verulka
11. aug 2008

kocky, rezim sa upravi beho mtyzdna, krpec bude viac unaveny, lebo bude amt strasne organizovany den a to da zabrat. aj spolupracovat a hrat sa nauci, niektore skor, ine neskor.
Tilly, davova psychoza brutal funguje a aj lenivci a pohodaci sa naucia v casovom limite obliect a pod.
co sa ranajok tyka, moji krpci rano moc nejedia az okolo 9tej maju hlad, takze dodnes maju na ranajky pol krajcekka chlebika. teraz cez prazdniny sa paradne natlacia, ale az fakt neskor...ked nestihame, tak sa rnajkuje jablko v aute 😅
barun, v skolek by ju mali zvladnut 🙂 budem drzat palce

tilly
11. aug 2008

tak u nás sa tatino ponúkol, že prvé dni bude chodiť s domčom on... ja som hysterka 😀

zuzanamv
12. aug 2008

Aj u nás bude vodiť ocino, aby som malú nemusela ráno stresovať, ona dosť dlho spinká.
Ale prvé dni asi pôjdem ja.

barunka
12. aug 2008

verulka, tak budem veriť, že ju zvládnu. včera ma už chlap chcel dať zavrieť do blázinca...
aj keď sme nakoniec dostali odporúčanie, aby sme ju čím skôr dali do škôlky medzi deti, lebo to potrebuje, ja mám z toho hrôzu.
Už teraz viem, že to budem znášať horšie ako ona, a práve preto tiež bude u nás vodiť do škôlky tatinko. Maminka by plakala 😀 😀

krajcoanka
12. aug 2008

Barun, aj my bývame na dedine a tiež chodím do PK -Teska na nákupy a niekedy aj sama 😝
Viem čo to je!
Ja tiež svokrovcov nemam a mamina robí a tatko nemá absolut zaujem ☹ .
Už som sa s tým zmierila, radšej sama ako keby sa ti mal niekto starať do výchovi. zažila som aj to. 😖
Skus tili trochu povzbudzovať, u nas to zabralo, vždy mu poviem že v škôlke to deti musia zvladnuť sami, inak tam nepôjdu 😒 (on sa tam strašne teší). Je to trošku take vydieranie, ale zabera to! 😀
Ale náš ma už 3 roky, takže ona to dobehne!

evabb kolko rokov má malá? aj u nás trvá jedenie hodinu. Je to jedno či ráno , na obed alebo večer.Lubko je rodený francúz!
Davidko je nafutrovaný raz-dva.Ak sa malá dostane do reality, bude nútená zrýchliť, donúti ju k tomu hlad 😅

tili, náše deti chodia spať tiež o 22.a vstávaju okolo 8,30-9. Ked však začne chodiť Lubko do škôlky, určite to posunieme. 😉 🙂

bibinka
12. aug 2008

čaute baby, ja sa hlásim do klubu 😀 😀
Máme ten istý problém ako ty tilly- pred nedávnom sa vedel Filipko sám obliecť, vyzliecť, obuť, vyzuť, umyť a teraz akosi podvedome asi cíti, že to bude musieť robiť stále až do konca života 😀 😀 😀 😀 a preto asi štrajkuje.
Aj ja vidím v škôlke spásu čo sa týka sebestačnosti, ale kamošky ma schladili aby som vytriezvela 😠 😅 ešte kým sa dá.
my máme v škôlke akési predškôlkárske rodičko kde nám dajú info čo a ako. vy tiež?

tilly
12. aug 2008

ja som zvedavá, či pomôže to, že tam idú dvaja kamaráti, čo sú denne spolu

krajcoanka
13. aug 2008

bibinka,my rodičko nemáme. Dostali sme iba papier čo si máme pripraviť pre detičky. To máte super že sa vam tak venuju. 😉