Rastový špurt. Čo to je?

macaeliska
4. okt 2008

Dala som si sice vyhladavac, ale nic konkretne mi to nenapisalo. Tak mi prosim niekto vysvetlite, co to vlastne je. Vdaka

andrea78
4. okt 2008

je to rýchly rast dieťaťa v krátkom čase 😉 (jednoducho rýchlo rastie), je to normálne, prirodzené, nie je to choroba (napr. do roka, alebo v puberte)

denduska
4. okt 2008

ahojky, podla toho co viem, tak to je obdobie v zivote dietata ked sa vyrazne urychli rast....typicky je to v puberte ale tusim aj niekedy okolo troch rockov...nepamatam presne uz 😅 skor sa o tom da docitat v ucebniciach pediatrie alebo tak 😉 ale nemam ju teraz vobec poruke, inak by som mrkla 😵

macaeliska
autor
4. okt 2008

denduska, vdaka, nemusis hladat. Pochopila som. Dakujem kocky. Dufam, ze mala "rychlo vyrastie".

annag
4. okt 2008

macaeliska, jemne nazvaná laktačná kríza 😉 , bábetká väčšinou priberajú skokom, dlhšie obdobie môžu stagnovať a zrazu povyrastú, resp. chcú podvedome vyrásť a sú hladnejšie, vtedy na svoj rast zákonite potrebujú aj viac mliečka. Keďže prsníky produkovali mliečko na istú hodnotu, ktorú si bábetko dovtedy stanovilo, tak sa zrazu musia prispôsobiť novým potrebám bábetka. To sa javí v prechodnom období ako nedostatok mliečka. Ak mamička rešpektuje potreby bábetka a nebráni mu v tom, aby si ono samé naučilo prsníky tvoriť mliečka viac, tak sa to v priebehu niekoľkých dní upraví. Bábetko to učí prsníky tým, že papá napr. častejšie či dlhšie. Ak sa namiesto toho podá bábetku UM, tak prsníky nevedia, že majú mliečka produkovať viac a natrvalo sa vytvorí disproporcia medzi tým, koľko bábo potrebuje vypiť a tým koľko mliečka sa tvorí. 🙂

andrea78
4. okt 2008

rastový šprint nemá nič spoločné s laktačnou krízou, ani s materským mliekom 😕

no počas neho je logicky a prirodzene zvýšená potreba energie a dieťa viacej je (no s lakt. krízou to fakt nemá nič spoločné, prejde tým každé dieťa - od narodenia v určitých fázach do dospelosti)

junovka
4. okt 2008

my sme to mali s Timeikou uz odmalicka.Dokonca sme mali, ale aj teraz sem-tam to mame, ze sa nadmerne potime....ked bola malicka, tak aj v noci, z nicoho nic, zrazu ju oblial pot, ze az kropaje potu jej tiekli dole tvarickou ☹ Chodili sme aj po vysetreniach koli tomu, nastastie jej nic nezistili....uzavreli to, ze je to koli tomu, ze straaaaasne rychlo rastie. 😉

annag
4. okt 2008

andrea, možno som sa nesprávne vyjadrila, ono to bolo v súvislosti macaeliskou a jej "problémami" s dojčením, to, že sa jej zdá, že má málo mliečka a tým, že sme v témach o bábetkách 😉 🙂

andrea78
4. okt 2008

annag, tak potom jasné 🙂 ja som to dala do inej súvislosti, pretože o dojčení tu nebolo ani slovo, zdalo sa mi, že tamten príspevok sem tématicky nepatí 😉 , v tom prípade takejto súvosloti máš samozrejme pravdu 🙂 😉

anezena
4. okt 2008

andrea, aaale ma to vela spolocneho. presne ako napisala annag - uuuuplne s nou suhlasim. my sme tym tiez viackrat presli. nie je to moj napad, ale dr. nam tak povedala.
podla mna najlepsie zistis ze dieta je v obdobi tohto rastoveho sprintu prave vtedy ked kojis a myslis si, ze nemas dostatok mlieka, ze prezivas krizu.

andrea78
4. okt 2008

baby ale ja som reagovala na prvú otázku - teda čo je rastový šprint (a týka sa to aj detí na umelom mlieku, nie iba kojených, všetkých)...a o kojení a s tým spojenou laktačnou krízou tam pôvodne nebola žiadna zmienka 🙂

annag
4. okt 2008

andera, jasné, niekedy to tu na koníkovi takto dopadne, keď kecáme vo viacerých témach a potom súvislosti unikajú, jasné že puberťák si svoje potreby vyrieši dupľou mamičkinej sviečkovej na smotane 😀

macaeliska
autor
5. okt 2008

caute kocky. No uz som to pochopila a chcela by som sa ospravedlnit za nedorozumenie, ktore som sposobila. My s annag vieme o com to je. 😉 Takze, ziadna flaska, len prsia! Aj tato by sa potesil. 😵

potapko
28. apr 2009

Ahojte dievcata, chcela by som sa opytat, kedy priblizne je dalsi rastovy spurt po 6. mesiaci. Moja dcerka ma 8. mesiacov a zacala si strasne pytat jest. Bohuzial nie moje mliecko - to ma teraz len ako malinovku 😉, ale prikrm. Napriklad jej dam na obed 200ml zeleninky a potom uz o dve hodiny nevie, co so sebou a ked ukazem jedlo, tak zacne strasne plakat a natahovat rucky a musim jej hned dat. Doteraz to nebolo, ale posledne dva dni je to zle. Nechcem, aby sa zacala precpavat. Vcera vecer som jej dala 160ml kase a normalne plakala, ked dojedla. Tak som jej este cca 50 ml urobila a potom bola pokojna. Je to normalne? 😉

kafulienka
19. okt 2009

ahojte,

ozivim temu - mozete mi, prosim, napisat, kedy najcastejsie - v akom obdobi do jedneho roka - sa jedna o rastovy spurt?

Moja mala (plne kojena) vcera a dnes je nadmerne spava, proste spi o 100percent cez den viac, ako zvykla.
Nic dalsie "podozrive" som si nevsimla. (neboli sme sa ockovat, ziadna teplota...iba ak to, ze cakam kazdym dnom menstruaciu.)
Moze to byt rastovy spurt? Alebo sa mam znepokojovat?
Stretli ste sa s tym?
Dakujem.

miskachrumka
19. okt 2009

ahojte 🙂
neexistuju nejake konkretne mes. v ktorach teda dieta najviac rastie viem ze do troch mes a potom?kedy j etem spurt?
napr moja kamoska si vsimla ze jej mali rasto rychlo do troch mes apotomsa to zastavilo nepriberal nerstol az skoro 6 mes aterza zas rychlo narastol! 😒

vinifera
22. okt 2009

U nás bol rastový špurt dosť výrazný. Prvý mesiac pribral 1350 g druhý niečo okolo 1000 g tretí už asi len 900 g. Aj veľkosti v oblečení prebehol v tomto období veľmi rýchlo. Od veľkosti 56 do 80 preletel za tieto tri mesiace. Od 3 mesiacov sme do 8 prešli už len jednu veľkosť na 86. (bodynká) Napr. v 5 ich mesiacoch mal 8 kg. A v 8 mesiacoch mám 8850 g. Takže v prvom mesiaci pribral 1350 za mesiac. A teraz za tri mesiace už len 850 g. Tak to bol rastový špurt v číslach. Hadam som to nenapísala moc komplikovane 😝

ellenie
13. aug 2011

ahoj,
chcem sa opytat, ak moja dcera, ktora ma 6 tyzdnov zacala poslednych par dni viac papat, skoro kazdu 1,5 hodinu, moze ist o rastovy sprint??? dakujem za odpoved 🙂

adelaida33
13. aug 2011

@ellenie podľa mna áno, lebo aj u nás to takto bolo, len malý mal vtedy 7 týždnov. a potom ešte ked mal 12 týždnov, tak sa to zopakovalo.

ellenie
13. aug 2011

@adelaida33 a býval aj taký nekludny, plačlivy v období šprintu?

adelaida33
13. aug 2011

@ellenie áno, ja som mala vtedy aj menej mliečka, nestíhalo sa mi tvoriť, tak preto.

ansira
11. feb 2012

u nás to bolo tiez okolo 3m, ona plakala od hladu , ja so plekala tiez, potom uz aj ocino. trvalo to par dni, zlepsilo sa to (schválne písem zlepsilo, nie preslo!!!!) po pár dní. teraz uz sme na tom tak, ze nepapáme iba z jedneho prsinka pri jednom kojeni, ale z oboch, som zvedavá ako to dopadne, Dúfam, že čo najdalej budem moct kojit. Držim všetkym palce!!!! treba to vydržat a nevzdať!!!!