Rozprávanie 21 mesačného dieťaťa

nikolaniky
14. jan 2021

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako by malo rozprávať 21 mesačne dieťa, viem že to je individuálne.. mám dcérku ktorej sa vôbec nechce rozprávať, len keď to je nutne. Všetkému rozumie, spraví všetko o čo ju požiadam, vie povedať slova ako mama,tata, baba, dede,havo,cica a mnoho dalších (štvor pismenovych) ale vôbec nechce opakovať nové slova..konzultovala som to aj s lekárkou a ta tvrdí že je to normálne, ževraj dieťa má do 3r čas, mne to však príde divne..aký máte nato názor, pripadne nejaké rady ďakujem pekne.

pribinak
14. jan 2021

Však tomto si uviedla je na 21 mes celkom pekný slovník. To je dieťa a nie opakovaci papagáj. Dôležité je, aby sa komplexne vyvíjala. Teda aj hrubá a jemná motorika, lebo všetko spolu súvisí

ivangeline
14. jan 2021

Normálne. Svagrinin sa rozhovoril po 3 rokoch a až v 4 som mu aj rozumela. Môj má 2 roky a rozpráva veľa... Niekomu sa hra poďme pomenovať veci páči, inemu nie. Dcéra má zas 11m a ešte mama nepovie a nevie, že som to ja, ani konceptu knihy nerozumie.. proste nekomunikuje veľmi. 🤣

ruzasipova
14. jan 2021

@ivangeline Moj nevedel asi do 16mes. kde je mama. :D Lebo som ho ucila tak, ze “kde je mama? a tapla si po hrudniku”, takze ked som sa ho potom pytala, kde je mama, tak on si tapol po hrudniku :D
@nikolaniky moj ma sice len 18, ale stale rozprava len hatlaninou, co ja by som dala uz za nejake mama, baba, hav hav 🙂 Ale on bol vzdy pohodlny, takze zrejme si dava na cas. 🙂 Inak moj brat tiez este v 3 rokoch ovladal asi len 5 slov a az potom sa rozhovoril.

nikpa
14. jan 2021

@nikolaniky v 21 mesiacoch velmi slušné, dôležité je porozumenie, s tým problém nemá. Ak nechce rozprávať len to co je nutné, tak problem s rečou tam nebude len este nepovažuje za potrebné rozprávať viac a hlavne nie na povel. V škôlke by sa jej podla mna rozviazal jazycek rýchlejšie, tam jej nikto nič nedaruje, co bude chcieť a potrebovať, pokiaľ si nevypyta, nedostane, bola by nútená. Ale inak by som bola na vašom mieste kludna. A teda do 3 rokov čas nemá, to sú zastarale názory ale vaša sa podla mňa pekne rozbieha. Môj syn bol v jej veku nemi a aj porozumenie bolo veľmi slabé, teraz mal 3 a rozbehol sa, chodime na logo od 2,3 roka.

deti95060810
14. jan 2021

lekárka má pravdu... má čas

bavlnka92
14. jan 2021

nám lekárka povedala že do 3,5 roka má čas. má 3 a vie asi 50 slov. tým že nechodí do škôlky viac doma nepotrebuje, tým pádom nemá motiváciu viac rozprávať. ak rozumie a chápe čo po nej chceš, nie je to zatiaľ problém.

katkami123
14. jan 2021

Je to v jej veku úplne normálne a vôbec to nie je divne.

elizabet173
14. jan 2021

@nikolaniky poznam dievcatko, ktore nerozpravalo ani tolko, co si ty napisala ked malo tri roky. Vo veku tri a pol hovorila v celych vetach a stvorrocna zacala citat. Ak vsetkemu rozumie, je to v jej veku uplne v poriadku

ivangeline
14. jan 2021

@ruzasipova ...zvláštne, ako si deti spoja veci. Moja zas na obrázku v knihe ukazuje a hovorí, buď to totot, alebo auto...a to na hocičo. Všetko je auto, kde je kniha. 🙈 Nie je chápavá. 🤣 Jedine, čo správne rozoznala a hovorí je pes, hava hava ale aj to len naživo. Vôbec nie v knihe. 🤷 Proste to z knihy nevie. Ona je viac na akciu, zmysly.. veľmi ma rada rôzne povrchy, zvuky, hudbu.. každé dieťa je iné. Malý zas naopak, viac premýšľa, knihy má rád a čo, ako zložiť a rozložiť, zapnúť a vypnúť. Hudba ho vôbec nenadchla. 🤣