Rozprávanie u 2 ročného chlapčeka a bilingválne prostredie

pampera13
23. aug 2018

Ahojte maminy, chcela som sa spýtať, či sú tu aj maminy žijúce v zahraničí resp. majú partnera zo zahraničia ...Ako to bolo u vašich detičiek s rozprávaním v dvoch rokoch...

cawes
23. aug 2018

Ahoj rozpraval z kazdej reci rozne slovicka dolezite je aby si ty hovorila jednou recou a otec ak je cudzinec druhou recou.

pampera13
autor
23. aug 2018

@cawes ahoj...ale kedy sa rozrozprával??? náš drobec vie pár slovíčok...napodobňuje zvieratá, rozumie čo mu hovoríme, jemnú aj hrubú motoriku má super..len nerozpráva tak ako niektoré druhé 2 ročné deti...blaboce si svoje....

rdi
23. aug 2018

To sa niekdy stava aj detickam, ktorych rodicia rozpravaju len jednou recou. Daj mu este trosku casu ;)

yanni
23. aug 2018

@pampera13 Ono to nema nic spolocne s viacjazycnostou. Su jednoducho deti, ktore rozpravaju skor a deti, ktore sa rozhovoria neskor. Samozrejme hovorim o uplne zdravych detoch po kazdej stranke. Nasa najmladsia zacala rozpravat velmi skoro. V dvoch rokoch uz mlela ako dospela vsetkymi tromi jazykmi. Cisto, ze ju rozumel aj cudzi, ale miesala vsetky tri jazyky. Teraz ma cerstve tri roky a rozprava krasne, vie prepinat a snazi sa nemiesat.

pampera13
autor
23. aug 2018

@yanni Mne povedala známa čo je učiteľka v škôlke, že mu nič nechýba...a je všetko v poriadku...len je lenivý...on radšej namiesto toho, aby sa pokúsil povedať čo chce a zopakoval to po mne, tak namiesto toho si to ide urobiť sám..je dosť tvrdohlavý...tak uvidíme...ešte som s ním nechcela ísť k logopedičke, resp. riešiť to po doktoroch..počkám a uvidím...

elzena2
23. aug 2018

My sme v zahranici, syn ma cerstve 2 roky a slovencinu ma iba odo mna s muzom (inym jazykom na neho nerozpravame). Okrem toho ma v obmedzenej miere (cca 3 hod tyzdenne) kontakt s dalsim jazykom a este jazyk krajiny, kde zijeme a hovoria nim vsetci naokolo. Rozpravky nepozera, pesnicky mu pustam vo vsetkych reciach. Hovori len slovensky a comu rozumie v ostatnych reciach neviem, z kazdej sem-tam pouzije nejake slovo. V slovencine hovori vacsinou v dvojslovnych vetach alebo trojslovnych, ale to ma casto nedokonale (Macky zlakol Lubos - Kostol paci babatkovi), dokaze sem-tam nieco povedat aj v minulom aj buducom case, ma problem so zamenami/osobami (moj/tvoj/jeho, o sebe hovori vacsinou v 3.osobe, obcas v prvej, napr. "som pocul"). Pozna a pouziva bezne slova, aj s predlozkou (s knihou, bez mlieka, cez den, pre babatko...) a pouziva aj specifickejsie (igloo, batat, chladic, zaludok, radsej, vitaminy, trosku, organ, druhy, isty, bambus, dokonca, vlastne, hodi sa...). Jeho bezna spontanna rec je nieco ako "mama pod pozriet - tam vonku - som videl - dym velky - pan sused opeka - opeka slaninku - velky dym vysoko - smrad - oci stipali - som zlakol". Momentalne bojuje s ohybanim slov ("vonku koseju" namiesto kosia, kolesa toceju, dame babatkovi, "hýbajú" namiesto hýbu sa).

@pampera13 inak, ja som nikdy nechcela, aby syn po mne opakoval v style, ze si pozerame knizku, ja mu poviem "tu je macka, tu je pes." a nasledne sa ho budem vypytovat "co je toto?". Alebo ze "povedz macka". Vzdy som mu hovorila, co je na obrazkoch a nenutila som ho hovorit nic, potom nejako zacal sam pomenovavat veci a praveze ja som po nom opakovala, ale spravne. Napr. ze sam mi ukazal, ze nasiel v knie macku a poveda "maka". Tak som mu povedala "ano, to je macka". Neviem, ci je to spravny postup, to mi len tak napadlo k tomu bodu, ze sa nepokusa po tebe opakovat. Ja si nemyslim, ze sa dieta nauci hovorit tym, ked bude opakovat ako papagaj, len preto, ze sme mu prave povedali nejake nove slovo. Moj syn zacal teraz opakovat kazde jedno nove slovo, ktore zacuje, ale zo zaciatku len pocuval a nasaval.

dadanu5
23. aug 2018

Hlavne klud niektoré deti proste začnú neskor..kazde je ine a kazde je sikovne v inom netreba porovnavat aj ked prirodzeny strach chapem...moja prva zacala normalne spajat slova az v troch rokoch ked mala 3 a pol roka nastupila do skolky a usta sa jej odvtedy nezavru druha ma teraz dva roky a som myslela ze zacne skor hovorit kedze je viac aj medzi detmi a sestra ju taha dopredu a nic par slovicok...takze tiez xhce cas..ale ak všetko rozumie a napreduje nie je podozrenie na niečo neriesim lebo uz viem ze zachvilu budem mat stereo aj od jednej aj od druhej

katika03
23. aug 2018

U nas sice rozpravame len slovensky a dcerka aj tak zacala hovorit poriadne a v 3 rokoch. Boli sme u paychologicky jedine co nam povedala to co vieme, tvrdohlava a pohodlna. Ked jej sa nechce tak skratka sa presvedcit neda.

zvedavabuduca
23. aug 2018

Ahoj , u nás takisto ideme dvojjazycne , malá bude mať v októbri 2 roky a tiež má svoje blaboty , ahoj , mama, tata , dedo , baba , teta , potom vie napodobniť psíka , mačičku , tigra a auto , vie ukázať časti tela , čokoľvek chce , potiahne a dovedie . Nemyslím si , že tvoj syn má nejaký problém . Odporúča sa ísť za doktorom ohľadne reči až v 3 rokoch u chlapcov o niečo neskôr .
Ja som donedávna bola s toho úplne na nervy ako sa niektoré mamičky prezentujú , čo všetko vedia ich deti robiť ako keby boli nejaké vip kusy . Pochopila som , že dieťatko má čas a netreba to nahlit . 😊
Akurát mi včera maminka takmer 2,5 ročného dievčatka hovorila , ako mali problém ako ja a zrazu mala 2 roky a 2 dní a začala úplne rozprávať .
Daj tomu čas , svokra mi zas hovorila , že môj manžel tiež ako dvojjazyčný , že začal 2 aj niečo , najprv hovoril oboma jazykmi naraz ale potom sa to pekne ustálilo a na každého hovoril danou rečou 😉😊

cawes
23. aug 2018

Tak ako kocky hovoria, a veta mojej mamky: ak pocuje a rozumie skor ci neskor sa rozrozprava. Po druhom roku moj co to povedal.

babatkoling
23. aug 2018

My sme dvojjazycna domacnost, maly do 2 rokov ako tak mami, baby povedal. Komunikacia bola super, len nie verbalna, fungovali sme na zvukoch, gestach a mimike. Rozhovoril sa az po 2 rokoch, teraz ma uzasnu slovnu zasobu, ziadne logopedicke ani ine problemy. Teraz sme v stadiu, ze by som rada, keby nachvilku sklapol, mele od rana do vecera 🙂

pampera13
autor
23. aug 2018

Ďakujem vám krásne maminy čo ste sa zapojili..ste ma morálne podporili 😉.a bude to u neho najskôr tak,že to chce len čas...a viem že skôr či neskôr to dáme, je zdravý šťastný hravý spoločenský a inteligentný len je to chlap, tak aj pohodlný...😊

hettinka
23. aug 2018

@pampera13 moje deti v 2 rokoch tiež skoro nič, rozrozpravali sa tak v 2,5 roku, naplno potom v škôlke.

romiada
23. aug 2018

@pampera13 nasa dcera zacala v 15tich mesiacoch prve slovicka blabotat. Syn je viac v tomto "zabrzdeny" 😂 - ma 20mes.a povie nanajvys mama, pa, baba a tot vsio. Inak furt hmmka a vresti jak opica ked nieco chce🙈...a je dost neodbytny...takze pre nas budu slovicka vykupenie 🤣 A pritom podnetov ma dost...same starsie deti (bratranec, sesternice) a sestra starsia o 10rokov ktora sa s nim dost hra a nic...ale zato vyleze vsade jak cirkusova opica 🙈😁.. kazde dieta je ine aj ked sa venujes rovnako alebo dokonca viac...nic si z toho nerobim.