Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rozprávate sa s svojimi deťmi v angličtine?

lucina7
30. okt 2012

ahojte
zaujímalo by ma, či sa so svojimi deťmi rozprávate aj po anglicky, ak máte niekoho v rodine kto plynule hovorí týmto jazykom. (mama, otec), ak áno či je do prvého roka zbytočné? alebo aké máte skúsenosti s tým príp. názory.
vdaka

m.i.r.i
30. okt 2012

napisem iba moj nazor..my sme to povodne planovali..ze manzel bude hovorit na syna od narodenia po anglicky..pretoze zastavam nazor, ze bilingvalna vychova je pre dieta prospesna a tiez si myslim, ze je vhodne pre dieta oddelovat kto hovori na neho akym jazykom - ako napriklad v bilingvalnych manzelstvach, ze tatko hovori trebars nemecky a mamka po slovensky..vtedy to dieta dobre zaradi a spracovava a hovori potom tiez na rodicov takto....takze plan bol ale nedali sme sa na to..viacmenej kvoli jednoduchsiemu zivotu..byvali sme na dedine, denno-denne s malym vonku, otecko bol s nim na rodicovskej a nejako nam to vobec neslo, aby tatko vsade kam pojde hovoril na maleho po anglicky..proste vacsina dna vonku, v obchodoch, na ihriskach, vsade sa musis rozpravat s inymi ludmi, nas starky, ujovia, tety..bolo to dost trapne pre nas..a zas len doma to praktizovat kym sa nevyjde vonku nam bolo divne..takze sme od toho upustili..ale tym nechcem povedat, ze je to zle..poznam niekolko takych rodin co to takto robia, ci uz z anglictinou ci z nemcinou a nemaju s tym problem..proste aj vsade na verejnosti, uplne stale hovori maminka alebo tatinko po anglicky..mne to sice trha usi, lebo predsa, prizvuk, nie rodna rec a na ihrisku slovenska maminka vola na dieta v anglictine a proste ludia sa otacaku, nie sme na to moc pripraveni ako spolocnost..ale ak sa ty cez to dokazes preniest a nevadi ti to, tak chod do toho...sice sa dieta nenauci super prizvuk, ale jazyk sa do istej miery nauci..

lenka_b
30. okt 2012

@lucina7 Ahoj. Moj manzel rozprava len po anglicky na dceru a ja len po slovensky a teraz ma 3 roky a krasne to rozlisuje. Pekne rozprava dvoma jazykmi.
Ja na nu rozpravam aj po anglicky, ale to len ked sme v spolocnosti inych anglicky hovoriacich ludi, aby sa necitili ''vynechani'' z konverzacie.

lucina7
autor
30. okt 2012

@m.i.r.i
mne to práveže nevadí, kedže muž bol skoro 10 rok v zahraničí a žil tam. a neviem ako sa mu to podarilo, ale naučil sa aj prízvuk 😀 a chcem, aby sa to využilo, ked má malá takú šancu naučiť sa jazyk. a to že sa ludia otáčajú, ja som taká, že nech si myslia čo chcú. nech si zvykajú. dnešná doba je, že tie jazyky sú čím dalej, tým viac dôležité. a zase nikdy nie je neskoro aj pre teba. 😉

lucina7
autor
30. okt 2012

@lenka_b
a odkedy ste sa začali s malou rozprávať?

lenka_b
30. okt 2012

@lucina7 Od narodenia. Manzel v kuse len po anglicky a ja po slovensky. Mala zacala pekne rozpravat od 2 rokov - teraz je to este lepsie a ako vravim - pekne to rozlisuje

m.i.r.i
30. okt 2012

@lenka_b no ako vidim, tak vy zijete v Irsku ano? To je ale o hodne lahsie potom..to by som aj ja sla do toho v takom pripade..alebo ak by som tam mala zit dlhodobo, tak kludne doma po slovensky a potom dieta angictinu chyti v skolke, skole..a vsade okolo...ja by som preferovala ak by sa mi este podarilo dostat sa na nejaky cas do zahranicka cez firmu, dat tam potom maleho do skolky...

@lucina7 no moj muz ma tiez vyborny prizvuk, tiez sme to preto chceli cez neho..lebo moja anglictina je sice dobra ale mam hrozny slovensky prizvuk..manzel ho nema..ale aj tak 🙂 a ano, je to jedno co si kto mysli..ale mne to bolo proste neprirodzene a hlavne ak je proste v spolocnosti vsetkych slovakov a bude v pritomnosti stareho otca, ujov, tiet v obchode hovorit na maleho po anglicky..to je aj pre tych ludi take ako neuctive, lebo u nas ludia nerozumeju, hlavne ti starsi a mozu si to zle vysvetlit..ale ako vravim, ked vam to pojde, urcite do toho chodte..nebudete tak sami a urcite to ma svoj efekt🙂

lenka_b
30. okt 2012

@m.i.r.i Ano🙂 My zijeme v Dubline - uz sme si pisali 😉

m.i.r.i
30. okt 2012

@lenka_b jeej..to si ty..uz mam z toho niekedy mismas🙂 tak jasne ako facka🙂

m.i.r.i
30. okt 2012

@lenka_b a okrem toho, teda tvoj manzel je Ir, tak nie je o com🙂 tu ak som spravne pochopila ide o slovakov, z ktorych bude jeden na dieta hovorit anglicky..🙂

lenka_b
30. okt 2012

@m.i.r.i Aha, ja som citala len uvodny prispevok. Tak na to som odpovedala. Ale aj tak sa da, len to dieta moze asi aj vycitit, ze otec rozumie a vie po slovensky a odmietnut rozpravat po anglicky. Ale to nevravim, ze sa na isto moze stat. Kazde dieta je ine. Moj nazor je taky, ze cim skor sa s inym jazykom zacne, tym lepsie. Ja by som v takomto pripade zvolila rozpravky po anglicky. Barney je najlepsi a taktiez Mickey Mouse..

m.i.r.i
30. okt 2012

@lenka_b no my sme to tiez tak nejak spravili zatial..ked mal rok, tak sme mu zacali pustat Baby Einstein dvd..take 20 minutove maximalne..a to je super, lebo sa tam ucil aj posunkovat aj slovicka tam opakuju a pritom je to putave s manuskami a prijemnou klasickou hudbou..to pozeraval do 2r ..viacmenej nic ine, lebo sme zas telku moc nechceli pustat..ale pesnicky klasicke nursery rhymes a tak to tiez..a on pekne asi ako 2rocny nam spieval ABCD ci Old MacDonald..jasne, ze asi nevie co spieva..ale aspon sa oboznamuje..teraz chodi skolky s celodennou komunikaciou v anglictine, sice su to slovenske ucitelky, tak zas ten prizvuk, ale co tam chodi par tyzdnov( polovica z toho choroby) tak domov chodi uz s vyrazmi, kyve nam bye bye, zdravi good morning, pomenuvava zvieratka..doma pozera uz rozpravky na dvd alebo na youtube a okrem takmer nemeho krtka a lolka bolka pozera viacmenej len v anglictine..ma rad klasiku Dumba a aj Shreka a uz mi cele vety hovori- ze Maminka, Shrek povedal......a somarik povedal...tak aspon takto to skusame..lebo som tiez za, ze je super s tym jazykom ich oboznamit cim skor...ved on to tak krasne vyslovi..ako ten Shrek🙂..aj mna opravi, ze mamka, to nie tak...

lenka_b
30. okt 2012

@m.i.r.i Baby Einstein su super. Ved ono vsetky rozpravky su super. My sme uz presli na ''filmy''. Aladdin, Madagaskar, Shrek, Tangled, Cinderella a podobne - uz cely fim si pozrie. Ona tie vyrazy vie super pochytat. Ja mam zase opacny problem - musim jej zhanat po slovensky, nech sa zdokonali ..... Zatial mame len Bambulku a spievankovo. Este aj Polarny Express mam a to je vsetko. Po cesky jej nechcem velmi davat, ale asi nebudem mat na vyber...

moni
30. okt 2012

@lucina7 ano, hovorime aj anglicky, aj slovensky. dcerka odpoveda prevazne v anglictine kedze donedavna bola v prostredi kde sa hovorilo iba anglicky. v porovnani s rovesnikmi zaostava ale verim ze postupne sa jej jazyk rozviaze a rozhovori sa 🙂

lucina7
autor
30. okt 2012

@m.i.r.i
tak aspon sa aj dedo naučí 🙂

czechzuzanaba
30. okt 2012

@lenka_b Napr. Nemo ma pekny slovensky dabing 🙂

czechzuzanaba
30. okt 2012

@lucina7 Jinak taky jsem to nedavno resila. U nas nemuzeme mluvit na ni jeden jen anglicky, protoze ode me se uci cesky a od manzela slovensky. Ted zacla chodit na anglictinu (ma 3 roky) a tak pekne to tam pochytava, ze jsem uz zacala premyslet, ze jak ji tu anglictinu naucit. No a meli jsme psychologicku u nas v MC, tak jsem se ji na to ptala, a ona rikala, ze je taky moznost to, ze urcitou cast dne zacnes mluvit anglicky. Napr. od 17. - 19. hod mluvis jen anglicky. Napr. i s muzem, proste v ten urcity cas. To se mi celkem libilo. Ale teda priznam se, jeste jsme to nezacali praktikovat 😀

lenka_b
30. okt 2012

@czechzuzanaba Super, musim si objednat od niekoho.... Dakujem za tip 😉

m.i.r.i
30. okt 2012

@czechzuzanaba no to by sa celkom dalo ako pises..ze len cas dna..nas ma v skolke cely den v anglictine, ale samozrejme, ze ked nieco potrebuje alebo place, tak ho pochlacholia po slovensky🙂 ale neriesi..a my sme s manzelom par krat skusali po anglicky, ale nas maly sa na nas smial🙂 ze ako to rozpravame..ale zas citala som mu uz aj par knizociek v anglictine,t ake co maju vela obrazkov tak ho to zaujima a neriesil vobec v akej reci citam🙂 ale toto je dobry tip.skusim predostriet muzovi, ze kazdy den poobede po anglicky trebars..🙂

trish31
30. okt 2012

@lucina7 ahoj,moj stryko ma za manzelku anglicanku,vsetky 4 deti vychovavaju anglicko-slovensky a je to podla mna len a len jedna obrovska vyhoda do zivota.Dokonca som minule volala mojmu 10 rocnemu bratrancovi aby mi prekontroloval jednu vec v anglictine.24 rocna koza 😀

lucina7
autor
31. okt 2012

@lenka_b
my sme boli v Corku 😀

lenka_b
31. okt 2012

@lucina7 To je super. Vyuzite to potom - ved nema co stratit 🙂 Podla mna jej to pomoze. Ale aj tie rozpravky by som skusila - to velmi pomaha 🙂

mariosmykal
31. okt 2012

Téma je duplicitná, pre lepší poriadok na stránke ju zamykám. Pokračovať môžete tu: https://www.modrykonik.sk/forum/predskolacik/bilingvalna-vychova-dvojjazycne-dieta-v-bratislave/

Mário Šmýkal
Asmira Team

Tu začni písať odpoveď...

Odošli