S kým a a ko riešiť špinavé škôlkarske ihrisko?

jamika27
2. sep 2018

Ahojte,

idem si pre radu. Malý (2,5r) mi nastupuje od zajtra do škôlky. Žijeme vo vzdialenejšej mestkej časti, čiže miesto škôlky bolo jasné. Nechcem tu rozoberať prečo sme si vybrali škôlku akú sme si vybrali (možností veľa nebýva) ani kvalitu škôlky.

Jedna vec čo ma dlhšie zaráža je detské ihrisko. Ihrisko je v areáli školy. Škôlka je veľmi blízko cez cestu. Pri ihrisku je ešte taká miestna oddychová zóna. Je tam pódium a pred pódiom veľa lavičiek. V lete tam býva veľa akcií.

Areál školského ihriska aj dvora je nonstop otvorený, síce je ohradený, ale bránka tam nie je.

No a k podstate a k ihrisku. Ihrisko je nonstop špinavé, plné smetné koše, špaky po zemi, neraz porozbíjané fľaše. Veľakrát tam cítiť moč v kríkoch a v zeleni. Motajú sa tam miestni asociáli s domácimi miláčikmi (túlavými psami), ako aj mládež, ktorá tam trávi večere s cigaretkou v ruke a alkoholom. A celé leto akcie ...

Netvrdím, že to priebežne ,,nečistia,, ale jedná sa o upratanie naoko. Vkuse je tam po zemi kopec špakov. Nie som domáca odjakživa, bývam tu len krátko. Doteraz som to neriešila, lebo som tam s malým nechodila. Deti zo škôlky chodia tam. Miestne mamičky sú pasívnejšie v tomto smere.

Preto sa chcem opýtať - ako by ste to riešili? Koho osloviť, aby som nikoho nepobúrila, nenahnevala atď. Učiteľky? mesto? školu? škôlku? Mám vôbec možnosť to riešiť? Stretli ste s a tým niektorá?

PS (a to nehovorím o technickom stave)

zenaajmama
2. sep 2018

Treba kontaktovať zriaďovatela-mesto.Napisat sťažnosť.

pribinak
2. sep 2018

V MS mozno mate občianske združenie, mozno by sa dalo nievo zveľadiť z penazi združenia
Mozes poziadat mestskú policiu, aby tam častejšie podieľala denne a nočné hliadky
Ak je ihrisko poškodené - hracie prvky, treba sa obrátiť na mestskú cast pod ktoru ihrisko spada

pininka
2. sep 2018

No maju divne pravidla, u nas by toto hygiena nikdy nedovolila. Spolocne ihrisko so skolou sa este sa, ale musia byt dodrzane nejake standardy. Ja by som na tvojom mieste kontaktovala hygienu v danej oblasti a opytala sa. Lebo ucitky ich urcite nestriehnu kazdu minutu.

xxxkatka
2. sep 2018

Kontaktuj Miestny úrad odd. zivotneho prostredia.

duun
2. sep 2018

presne.. sťažnosť zriaďovateľovi MŠ. Miestni poslanci možno niečo podniknú alebo to možno len zahrabú pod koberček.. poznáme to. Podať a druhú kópiu si označiť podanie - dátum.
Sťažnosť musí obsahovať:
a) Meno a priezvisko sťažovateľa, u právnickej osoby názov
b) Trvalé alebo prechodné bydlisko sťažovateľa, u právnickej osoby sídlo
c) U právnickej osoby i meno a priezvisko osoby, ktorá je oprávnená za ňu konať
d) Musí byť z nej jednoznačné proti komu smeruje
e) Musí byť z nej jednoznačné na aké nedostatky upozorňuje, poukazuje
f) Musí byť z nej jednoznačné, čoho sa sťažovateľ domáha
g) Musí byť podpísaná sťažovateľom
h) Musí byť čitateľná a zrozumiteľná.

xxxkatka
2. sep 2018

@duun poslanci to uz teraz riesit nebudu, blizia sa komunalne volby a zastupiek budu mat tak max 2-3. Preto odorucam MÚ zivotne prostredie - podat podnet pisomne. Vyriesi sa predpokladam skor, ako to riesit cez poslancov.

duun
2. sep 2018

@xxxkatka naši poslanci sú naopak veľmi snaživí teraz.. sami chodia, vybavujú.. veľa drobných vecí urobili okamžite, ide im o korytá, tak sa raz za 4 roky aj snažia. Ale súhlasím 🙂

xxxkatka
2. sep 2018

@duun len si spojila dve veci zriadovatel a miestni poslanci. Suhlasim, ak ist za poslancom v obvode moze mat zmysel a oni sa pred volbami snazia ako hovoris 🙂, tak ako ta staznost na zivotko zmysel ma, ale davat oficialnu ziadost pre poslancov uz velmi zmysel nema, nestihnu ju prerokovat.

tabik
2. sep 2018

Podaj podnet na hygienu, kludne aj anonymny. Zriadovatel sice zodpoveda za stav ihriska, ale kontrola pride z hygieny. To mas najistejsie

elanor
2. sep 2018

vase mesto nema odkazprestarostu? cez to sa sa tiez nahlasit akykolvek problem a spravca webu to zasle na posudenie a vyjadrenie vedeniu toho mesta. MOzno sa nieco vyriesi. Min. aspon dostanu podnet, ze nieje nieco v poriadku. V tom lepsom pripade, to aj vyriesia.
Ty jendak problem mozes nahlasit, ale aj navrhnut riesenie. Teda jednak vycistit ihrisko, opravit nejake prvky, aj vies ze su pokazene, znicene a tiez mozes poziadat o namontovanie uzamykatelnej brany, napr.

adula12
2. sep 2018

Ako moze byt skolkarske ihrisko verejne otvorene??? To som teda este nikdy v zivote nevidela.

jamika27
autor
2. sep 2018

ďakujem všetkým za odpovede, začnem to riešiť od zajtra. Jemne sa opýtam učiteliek v škôlke, ale budem určite podávať sťažnosť na hygienu aj na mesto ako mi radíte. Doteraz som nič také neriešila, len som chcela vedieť či ste s tým nemali skúsenosť, lebo mi fakt vadí, že tam bude malý chodiť. Nechcem byť prehnane úzkostlivá, ale to prostredie podľa mňa vôbec nie je vhodné pre deti, a sa čudujem, že to doteraz nikto neriešil (usudzujem podľa dlhodobého stavu). Keďže nie som domáca, tak som to doteraz neriešila. Ihrisko v dedine odkiaľ pochádzam je TIP TOP, aj po technickej stránke, ale mne sa jedná hlavne o tú čistotu.

ďakujem

jamika27
autor
2. sep 2018

@adula12 je to v areáli školy, škôlka je o cestu ďalej, ale podľa mňa je to spoločné, lebo tam deti chodia a aj škôlka spadá pod školu. No v areáli školy je ešte aj budova kde chodia chlapi hrávať pin pong, myslím, že tam majú nejakú ligu. hneď vedľa je mini parčík, pódium s lavičkami a dve krčmy .... je to proste všetko nakope bohužiaľ

mircalla
2. sep 2018

Uplne ta chapem, ze ti to vadi, tiez by som to riesila.

eliska13
2. sep 2018

@jamika27 v prvom rade má čistotu na starosti školník nie?ten náš hrabe lístie, papieriky ...napíšeš na hygienu kdekoľvek aj tak to bude riešiť riaditeľka a ten, kto má v areáli na starosti upratovanie
Inac, ak už teraz máš výhrady nie je to dobré, keď Ti tam dieťa ide bude Ti to vadiť viac a viac...keď sme bývali v meste bežné teenegeri preskočili plot a vysedávajú v škôlke fajčili a tak...Max niekto zavolal mestskú políciu vyhodili ich a za chvíľu boli spat

duun
2. sep 2018

inak.. škôlke to nevadí? U nás bývali pravidelne brigády, ihrisko bolo čisté, pieskoviská čisté, bez buriny, opravené preliezky. Pomáhali sme vybudovať deckám dopravné ihrisko.. žiaľ nie všetci rodičia sa zaujímajú, ale vždy nás bolo dosť veľa (3 triedy detí a rodičov sa zišlo vždy aspoň 40-50, niektorí na pol dňa, ale prišli)

jamika27
autor
2. sep 2018

@mircalla schválne som sa tma bola teraz po lete pozrieť - lebo leto, samé akcie. A dúfala som, že pred začiatkom škôlky to dajú viac do poriadku. Po akciách len poupratujú nahrubo aby sa nepovedalo. No na zemi špaky - všade a veľa, koše plné odpadkov a smradľavé ....

jamika27
autor
2. sep 2018

@duun no to ešte neviem, či im to vadí, zistím, skúsim sa jemne opýtať učiteliek, (ale skôr myslím, že nie, podľa mňa im je to srdečne jedno, moc dobre som o škôlke nepočula), ale nechcem do nich rýpať hneď od začiatku, a nechcem krvidiť, kým sa sama nepresvedčím. Ak nič, budem postupovať ako mi radíte, sťažnosť hygiena a mesto.

jamika27
autor
2. sep 2018

@eliska13 ja pochybujem že tam majú školníka. Je to škola iba od 1-4, max 1 triedu vždy nazbierajú horkoťažko, aby mali limity. Škôlka síce 2 triedy, ale berú všetkých z kraja aby mali detí. Je im jedno či plienkové či aké ... A my nie sme priamo v meste je to skôr ako dedina, len sme oficiálne mestská časť

eliska13
2. sep 2018

@jamika27 neviem my sme tiež na dedine každá škôlka má skolnika čo kosi trávu, v zime odhrna sneh, práveže ten nás sa nudí a stále zametá pred škôlkou bývajú to ľudia na pol uvazku, ZPS

eliska13
2. sep 2018

@jamika27 a tiež sme taká mini škôlka veď si skús pozrieť stránku škôlky aspoň mi tam máme vypísaných všetkých zamestnancov a to my ani nemáme vlastnú jedáleň chodia mimo, ale školník je.

mircalla
2. sep 2018

@jamika27 mam rada ludi, co ich taketo veci zaujimaju a maju zaujem to riesit. drzim palce

jamika27
autor
2. sep 2018

@eliska13 viem že tam majú upratovačku, ale školníka nie, nikdy som tam nikoho nevidela robiť nič. Sem chodí kosiť mesto, čiže mesto vysiela technické služby na údržbu, čiže to je sporadicky a nie vtedy keď treba. Okolo toho centra chodia kosiť a robiť ,,údržbu,, možno raz do mesiaca. Nám pred domom boli od začiatku roka pokosiť dva krát. (pred domom myslím, oproti cez cestu)

lubmar
2. sep 2018

ja sa aj divim tym ucitelkam, ze tam s tymi detmi chodia, ked vidia, v akom je to stave. Nedajboze sa tam dieta poreze na nejakych crepoch, alebo porani na niecom horsom, ako to vysvetlia rodicom..U nas ani nie tak skolnik, ale samy ucitelky kontroluju areal, ci tam nedajboze nejaka zatulana macka nic nenechala, pieskovisko riadne poprikryvane, vsetky podozrive kriky a byliny vytrhane, vzdy riadne vykosene, branka vzdy po zavreti zamknuta.. a to vsetky 4 skolky v meste rovnako, nikdy ma ani nenapadlo, ze by to mohlo byt inak...

kikina84
2. sep 2018

@jamika27 predpokladam ze nie ste jedina komu to vadi..staznosti asi bolo viac..treba bud vymenit riaditela skolky ktory nema zaujem riesit veci,alebo treba oslovit zriadovatela,mesto alebo skratka kompetentnych..my sme mali ako rodicia ma nasej skolke velku sucinnost s riaditelkou,pocas 4 rokov sme si vedeli vydupat viac veci..a do vela z nich boli zapojeni aj rodicia, je jasne ze štat vo vela veciach nepomoze financne,ale priestor sa da upravit,zveladit aj svojpomocne..riaditelka organizovala viac krat aj brigady pre rodicov kto chcel mohol pomoct, pomalovat plot,preliezky, chlapi sa spojili,doniesli naradie a poopravovali vselico,my sme zeny upratali areal ,napiekli sme kolace,pustili hudbicku a raz za cas sme sa takto spojili rodicia a spravilo sa vela roboty..ak bolo treba nieco velmi akutne ako napriklad umyvarky uz boli v hroznom stave tak sme hromadne spisali ziadost na zriadovatela skolky ,postupilo sa to dalej a schvalili financie na opravu..a takto kazdy rok nieco..zial stat na nase deti kasle z vysoka ,takze ked chceme aby sa nase deti citili dobre v skolke, ci chceme nechceme museli sme aj my prilozit ruku k dielu..je to o komunikacii hlavne..boli tam aj maminy ktore pracovali pre vacsie spolocnosti a podarilo sa im vybavit pre skolku granty aj tie sa pouzili na preliezky nove pre deti atd..takze da sa to ak sa ludia spoja,zial aj ked len takto vela krat

ibrunova
2. sep 2018

@jamika27 u nas napr. školník v škôlke mal úväzok na 1 hod . denne, takže sme ho tiež nikdy nevideli.

xxxkatka
3. sep 2018

@eliska13 taketo veci urcite nebude riesit riaditelka so skolnikom, na to ma mesto miestny podnik verejnoprospesnych sluzieb (mozno pod inym nazvom, ale gro prac rovnake). Navyse na ihrisku treba menit piesok atd. toto nie je v kompetencii skolnika.
@jamika27 hygienu by som volila, az ked sa nedohodnes s mestom, bo hygiena to sama robit nebude, zaviaze mesto. A pre teba je dolezite, aby to bolo spravene, nie aby niekto dostal pokutu (jedina moznost hygieny, ak neratame zatvorenie arealu pre vazne hygienicke nedostatky). Odkaz pre starostu nie je najstastnejsia volba, bo je to zas len skrabkanie sa okolo hlavy (podnet poslu na mesto, nemaju ziadne pravomoci nieco ziadat). To iste co spravia oni, spravis aj ty sama, osobne alebo pisomne a musis dostat od nich aj spätnu väzbu - vyjadrenie (co prostrednictvom odkazprestarostu nemusis). Ale smelo do podnetu na zivotko, ciste ihriska pre decka by mali byt samozrejmostou 🙂

basska_b
3. sep 2018

@jamika27 idú komunálne voľby. Jedine teraz to niekto vyrieši, aby získali voličov a vyzerali, že sa starajú.bombardujte s rodičmi samosprávu, mailami, osobne, alebo cez túto stránku
https://www.odkazprestarostu.sk

xxxkatka
3. sep 2018

@basska_b prosim ta nezavadzaj....odkazprestarostu nic nevyriesi (nema na to "paky") a ani bliziace sa komunalky nevyriesia zazracne problemy so spinou ihriska, lebo si treba uvedomit pravomoci poslancov a to, ze nie su zamestnanci MÚ, ktory je zriadovatel. Lebo co, poslanec priude na prislusne ood. a povie "ty ty Anicka okamzite posli robosov nech to upracu, opravia...? No, pokial nema s Anickou nadstandardne vztahy ta mu povie dovi dopo. Poslanci schvaluju uznesenia mesta/MČ, nemaju pravomoc zasiahnut do bezneho chodu MÚ, kde spada aj napriklad udrzba ihriska. Treba komunikovat s veducim odd. zivotka prip. nakladania s majetkom, prípadne starostom, prednostom...

xxxkatka
3. sep 2018

@jamika27 este si over ci to u vas nepatri pod. odd. nakladania s majetkom. Komunikuj vyhradne s veducimi.