Škôlka pre 2,5 ročné dieťa - za a proti

sojaso
24. feb 2016

Mile maminy, potrebovala by som vase rady a skusenosti, v auguste bude mat dcerka dva a pol roka a narodi sa nam druhe dieta, nezvazujem skolku z dovodu, ze by som sa bala, ze to nezvladnem, ale skor kvoli dcerke, ktora tuzi po kolektive a podla ucitelky z MS by nemala problem zaclenit sa uz ani teraz, moj strach je skor z chorob, ktore prinesie domov a ich dopadu na male babatko, tiez som sa stretla s nazorom, ze ak ju dame do skolky akurat, ked sa nam narodi dietatko, tak sa moze citit ako odstrcena, ci odlozena, neviem, ako ju poznam, bola by tak nadsena, ze je medzi detmi, ze by ju to ani nenapadlo, no nemam s tym skusenosti, mozno by o par dni, kym by vsetko spoznala naozaj skolku odmietla.....co myslite? Ake su vase skusenosti? Ako ste to vyriesili? Dakujem za kazdu odpoved

timea7
24. feb 2016

@sardinka335 ja som nemala pocit že by ju niekto strašil, každá písala predsa svoje skúsenosti. Ja som po pôrode bola absolútne fit, dieťa skoro stále spalo, muž bol v robote, prvý týždeň každý deň síce prišla mrknúť na hodinku, dve mama, ale len sme pili kávu a kvákali, ja som sa v podstate nudila. Dokonca som strážila malé dievčatko z rodiny, keď mal štyri mesiace, asi tri týždne, aj u nás spávalo a v pohode. U každej je to iné.

sardinka335
24. feb 2016

@zitaje Celkovo bude este velmi mala na skolku a navyse by si ju tak obrala o moznost byt so surodencom v tom najdolezitejsom obdobi. Keby som mala taky maly vekovy rozdiel medzi detmi, urcite by som dala starsie dieta do skolky az neskor.Tie choroby, to je zial tiez velmi pravdepodobne.

Ty uz dopredu vieš, ze je velmi ,mala, o čo ju matka ochudobni a ze tie choroby tiež s pravdepodobnostou hraničiacou s istotou nachyta. Ok....nechajme to. Tvoj nazor.

adka2011
24. feb 2016

@timea7 Ja viem aj o detoch, ktore sa nevedeli adaptovat ani ako 5 rocne, a o detoch, ktore v roku a pol zvladli skolku v pohode. Takze takisto rozhodne nejdem pisat o nejakych pravidlach. Treba vyskusat. Nie je nic jednoduchsie ako skolku prerusit.

zuz02
24. feb 2016

@paris3 ved presne. Ono je to velmi individualne. Ja tak trochu zavidim imunitu mojmu 9-r.synovi. Ma sice alergiu a sople z nej, ale ked sa nejakym virusom nakazi, tak nikdy zo skoly nechyba, lebo nema ani teplotu, len sople sa mu mierne zhorsia, ale tie on neriesi. Antibiotika bral naposledy pred 3,5 rokmi a to tiez len preto, ze ho postipal kliest a navrelo mu to, tak ich dostal kvoli moznej borelioze preventivne. Ale kazde dieta je ine. A je pravda, ze v skolke sa stale cosi toci. A ak ma byt dieta pod chvilou doma chore a este to aj nosit mladsiemu surodencovi, tak potom je jednoduchsie nechat ho doma. Ale tak mozno by som skusila na pol dna a nie hned po narodeni noveho surodenca, ale po nejakom case. Treba vyskusat, inak maminka nezisti, ako im to bude pasovat. Mojmu synovi to prospelo. Ale on bol v tom case uz zrely a nemal s adaptaciou problem.

adka2011
24. feb 2016

@siska53 No, to uplne v poriadku nevyzera :/ Drzim palce, aby sa vam to zlepsilo

timea7
24. feb 2016

@adka2011 ja tiež viem o deťoch, ktoré mali problémy aj v piatich rokoch, ale bolo ich nepomerne menej, ako tých 2,5 ročných. a prepáč, ale mám s tým zrejme väčšie skúsenosti, ako ty.
A je mi ľúto, že sa aj takáto téma zvrhne, zakladateľka témy sa pýtala, tak som odpovedala, v podstate k tomu už nemám čo dodať. Nech si každý urobí ako chce, ale ja tu nikdy nebudem písať to, o čom nie som presvedčená.

bluka2
24. feb 2016

@timea7 Tvoje nazory sa mi v 99% diskusii zdaju trafa do cierneho a napomocne. Ale toto ma prekvapuje, najma preto, ze si ucitelka v skolke. Moja skoro 15 mesacna je od 1r. v skolke (nie jaslach) a to fakt, ze na narodeniny isla. V tejto konkretnej, nie na SR, maju zmiesane skupinky od 1r. po predskolakov. Okrem nej su v skupine dalsie 2 deti v jej veku, z toho tiez zhodou okolnosti jedna polo Slovenka, ale to je jedno. Prvy mesiac som tam chodila s nou, zacali sme tym, ze som sa s nou chodila hrat, aby to miesto spoznala. Po case som sedela a citala knizku, zatial co sa s nou hrali ucitelky. Potom rozlucit sa a na 5 min. prec. Potom asi po mesiaci zvladla tam 1 hodinku, tak ze sa s radostou hrala. Dnes sme na 3 hodinach denne. Postupne sa dopracujem aj na 6h denne, viac nechcem. Za ten cas, co som s nou v skolke bola, som dost napozorovala. 1. Tie deti, vratane tych malych, sa tam ocividne tesili a boli tam radi, 2. Tie vacsie deti ma "sokovali" svojim spravanim, k malym dietatom sa spravali tak ze wow, bez slova na pokym ucitelky po nich upratali, hladkali ich, doniesli im cumel, ... 3. Tie ucitelky su skvele, za ten cas som sa od nich sama dost naucila o tom, ako jednat s detmi. Dalej, chora nebola ani raz (klop klop). Ja kedze mozem sudit iba podla seba, za mna skolka ano... Nechapem tento nazor, ze co take si tam mohla vidiet, ze by to pre 2,5 rocne dieta nebolo prinosom.

timea7
24. feb 2016

@bluka2 píšem zo svojich skúseností, vrátane takého spôsobu adaptácie, aký opisuješ - v súkromnej škôlke bežná aj na SK. Zažila som aj zmiešané triedy od 2,5 roka do 6 a nie som ich prívržencom. Okrem toho, v drvivej väčšine škôlok na Slovensku tento spôsob adaptácie možný nie je, ani takýto prístup k dieťaťu - už len z toho dôvodu, že je tendencia napchať do každej triedy čo najviac detí a je tam s nimi jedna jediná učiteľka napr. od 7,00 do 10,00 a keď sa deti zobudia až do odchodu domov tiež jedna, Takže porovnávaš neporovnateľné. Ak je trieda zmiešaná, väčšinou sú v nej dve, tri takéto maličké deti, ktorým sa učiteľka môže venovať viac, lebo staršie deti si už na škôlku zvykli a sú samostatnejšie. No iná je situácia, ak je tých detí v triede pätnásť a v septembri sú nové všetky 😖 . Ak ide s jedným učiteľka na WC, lebo samé to väčšina z nich nezvládne, je zvyšok detí v triede po ten čas ponechaný svojmu osudu 😠 . O kŕmení, prezliekaní, mojkaní radšej ani nepíšem, stále väčšina detí musí čakať, stačí si stopnúť za akú dobu oblečie mamina jedno dieťa von v takomto počasí a vynásobiť si to najmenej piatimi....Inak ty píšeš o dieťati 15 mesačnom, to je úplne iné, ako dieťa 2,5 ročné. Môžeš sa snažiť ako chceš, zabávať dieťa ako chceš, ak je jeho jedinou túžbou mamina, tú mu nenahradíš. Na chvíľu zabudne, ale potom si zase spomenie. Ja mám také dieťa v triede, malo v decembri dva roky a škôlka preň teda prínosom nie je, pretrpí si to tam, aj keď sa jej venujeme ako najlepšie vieme a priznávam, že často na úkor ostatných, lebo keď sa žalostne rozplače za maminou, aj tak je všetko ostatné vieš kde. Pritom adaptácia nebola až taká hrozná, seklo ju to neskôr. Nechce sa mi to tu už vyvracať, nech si každý urobí ako chce, nepísala by som to tu, keby toto bol ojedinelý prípad.

terezka1947
25. feb 2016

@sojaso ja som riesila to iste....bala som sa najma chorob,syna som chcela dat do skolky prave preto,aby sa necitil byt odstrceny,pretoze pri malom,kt.bol dost uplakany,som na neho mala malo casu....
no a mozno som mala stastie=neviem,ale syn nemal okrem soplikov,asi boli 2x nic....aj tie sople boli iba sople,nie nadcha,teploty.....takze,choroby som nastastie prvy rok neriesila...je to velmi individualne
ale bola som vzdy rozhodnuta zobrat ho pri prvych priznakoch cohokolvek vacsieho v skolke domov

sardinka335
25. feb 2016

@bluka2 od 4 rokov si ju pekne mala dat! Tak odporučaju psychoši!!! 😀 😀 😀 😀 😀 Aaaale šak nech si kazdy urobi ako chce, hlavne aby bola spokojna mamina a dieťatko. Držím palce nech im to vide tak ako chcu, pa pa...frčíme na dovču..

bonaqa2013
25. feb 2016

@sardinka335 čo je to lajbavé???

gabikkas
25. feb 2016

@sojaso moj nazor je, ze by som nedavala do skolky.
Mame tri deti, najstarsia isla do skolky ked mala 4r3m a aj to len na pol dna (aby sa este vacsinu dna mohla prehrat s mladsou dcerou a zase uz aj tuzila po kolektive, do skolky chodila od prveho dna velmi rada), ani som nerozmyslala, ze ju dam skor, pretoze som bola doma s mladsou...mladsiu dceru som skusila dat tento rok do skolky tiez na pol dna (mala 3r3m), velmi chcela ist do skolky ako aj ta starsia chodi, adaptacia prebehla uplne super, no po mesiaci zacala plakat, ze chce byt radsej doma...tak sme jej prerusili skolku a nastupi az od sept., ked bude mat cez 4 roky a starsia pojde do prvej triedy...ja som doma so synom, takze nemam problem ju nechat doma a predskolacku mam na pol dna, takze od 12:15 ked chodime po nu maju este dost casu na hranie sa spolu....Aj dcera vravi, ze jej polden staci v skolke s kamaratkami....lebo raz do tyzdna ma poobede vytvarnu v ZUS a raz krasokorculovanie...
Rozpravala som sa s riaditelkou, je to nasa suseda, sama ma 7 deti, uz su dospele, povedala, ze praxou odpozorovali, ze najskorsi vek na skolku su 4 roky....a ja si myslim to iste, aspon pri mojich detoch....syn uz nebude mat velmi na vyber, lebo pojdem do prace, tak pojde do skolky v 3r.
Velmi sme zvazovali co s tou mladsou dcerou ci je to len truc, vzdor, ze tam place, ci to nechce len tyzden, dva vytrvat a prestane, ale nerobili sme z nej pokusneho kralika, citila som, ze este nedozrela emocionalne a tak sme ju netrapili....Doma je spokojna a to je hlavne...

arwen88
25. feb 2016

@sardinka335 ved zakladatelka sa sama.rozhodne..ak k.tomu potrebuje nazory inych,tak je to ok,na to je tu forum

aduuus
25. feb 2016

@sojaso mam len jedno dieta, takze skusenost ti napisat neviem, iba svoj nazor...
ak by som bola v rovnakej situacii...tak urcite by som dcerku nedavala do skolky z dovodu, ze mam pocit ze to nezvladnem...nemyslim si, ze by som nezvladla dve deti a tiez si nemyslim, ze to ty nezvladnes...
co sa tyka adaptacie, ak je spolocenska a ma rada kolektiv, tak to skusit mozete, ved uvidis ci sa jej bude pacit ci nie, ak nie, tak jednoducho skolku zrusite a budete spolu doma. Ved s drobcom bude travit chvile ked bude doma, to ze bude v skolke, neznamena ze tam musi byt do piatej vecera...no a co sa tyka chorob, no bohuzial to ide s tym, s tym nenarobis vela, snad len jej zacat podavat nejake vitaminy na podporu imunity. a predsa nie je iste ze bude chorlava. napr moja mala od narodenia bola v kontakte s ludmi, aj s chorymi sa stalo ze sme boli, ci dospelymi ci detmi a teraz ma 2 roky a musim poklopat ze chripku ci prechladena nebola ani raz! cize je to individualne.
takze drzim palce nech sa rozhodnes spravne pre vas 🙂

horana
25. feb 2016

Vacsina deti je rado doma s mladsim surodencom, len matkam sa zda ze sa to dieta nudi, resp. nema to vyzitie lebo nan niet tolko casu. Zdanlivo je to tak, ale dieta to vnima inak, a sice ako budovanie istoty, sucast rodinnej zostavy a ma to pren nedoziernu cenu, aj pozdejsej vacsej pevnosti v zivote. Praveze je dobre nevystrcit ho ked nie je nutnost prec, ked len nie je vyslovene tak extrovertne ze ho to taha a pyta sa tam, co si budeme hovorit, podla vyskumov je takychto deti uplne naproste minimum!
Su dve moznosti:
-zapisat ho, dat a ked sa to neosvedci, nebat sa stiahnut, ono bude doma citit bezpecie a to je hlavne, nic mu neutecie v 2,5 roku este kludne aj 2r keby bolo doma, nieto rok..teda skusit takto
-alebo ho nedat...a ked sa bude doma fakt ze velmi nudit (co nie je predpoklad, vacsina a este aj devcatiek su velmi radi sucastou tohto), skusit nejaku alternativu potom na doobedie, aj keby mesiac sukromnu a pod (keby v statnej nebolo miesto) a uvidi sa, ci sa v tom najde, alebo naopak pochopi ze sice to povodne chcelo (len nevedelo o com tobude naozaj, cez plot alebo cez prizmu videnia na ihrisku nemoze pochopit do coho ide) ale presvedci sa ze doma je lepsie, ak sa da, ak ho matka nevyzenie.

Tuto skusenost urobi naprosta vacsina menej ako 3r. deti. Tak ide skor o to, ci matka ma nervy a cas sa starat o dve.Ked je tam vola, ochota, je to idealne. Vacsinou sa to ukaze ako lepsie, ked su este doma. A to nehovorim o chorobach. Ano, opat je len mizive percento deti, co nezacne choriet, naopak drviva vacsina zacne a pekne to prenasat aj na novorodenca a potom si vacsina matiek rozmysli ci im to stoji za to...

bambulka712
25. feb 2016

@sojaso môj malý začal chodiť do škôlky na 2,5 no my sme nemali druhé bábo. Moja skúsenosť s nástupom do škôlky bola taká, že po 3 dňoch ostal chorý... a celkovo za prvé dva mesiace bol dokopy asi tri týždne v škôlke. No postupne sa to zlepšilo, aj doktorka vravela že na začiatku každé dieťa donesie svoje bacily a ono to je potom veselé 🙂. Ja som na malom videla že mu bolo dobre medzi deťmi. V prípade že by som riešila obdobnú situáciu ako Ty, asi by som skúsila odklad nástupu do škôlky (u nás boli detičky čo začali chodiť až v januári). Maličké trocha podrastie a dcérka sa hádam nebude cítiť odstrčená.