Skoro trojročné dieťa nechce cikať do nočníka

jamelia
6. dec 2015

Ahojte, idem si k vam po radu, lebo uz neviem, ako na mojho syna. Vo februari bude mat 3 roky a pred troma tyzdnami sme zacali odplienkovavat cez den - cize plienku ma len na noc. Problem je ale v tom, ze za tie tri tyzdne vobec nepochopil, ze ma cikat do nocnika. Do wc uz duplom nechce. Ked sa mu to podarilo, chvalili sme, aj odmenu dali. Ale nic - ostatne vsetko urobi do trenirok. Aj sa ho pytam, ci mu treba cikat, povie nie, otocim sa a uz je pocikany. Dnes sa vycikal do nocnika asi raz za cely den, aj to som ho tam poslala. Neviem, ci este nema uplne vyvinuty ten zvierac, ale zda sa mi, ze casto cika - niekedy aj dvakrat za sebou. Aj podla toho, co pije. Ale zaujimave na tom je, ze ked je s nim niekto iny - napr. ocko, starka, babka, tak cika do nocnika. Ked sa mu dalo, starku dokonca poslal prec z izby, zatvoril dvere, vyzliekol sa sam, vycikal a potom jej povedal, ze uz moze prist ho obliect 🙂 Pri ockovi, ked bol cely den, tak doobeda cikal sam od seba do nocnika, poobede uz do trenirok. Pri mne viacmenej stale len do trenirok. Neviem, ci to robi naschval, alebo jednoducho zabuda na to, ze nema plienku, netusim. Rozmyslam uz aj nad tym, ze s nim pojdem za doktorkou, ci je vsetko ok. Skusali sme odplienkovat uz v lete, ale on proste stale chce tu plienku. Pri starsej dcere sme taky problem nemali, ta sa pytala, ked mala rok a pol. Takze teraz dookola len prezliekame, perieme, susime veci... Dcera ked sa pytala, tiez sa jej stala obcas nehoda, ale nerobila, to co on. Ako ste toto riesili vy? Velmi pekne dakujem za kazdu radu. Nechcem ho stresovat, ale niekedy uz mam toho dost. Neviem ako na neho.

sense
6. dec 2015

Skus sa nepytat ci chce cijat ale ho tam jedniducho posadit...tak to robil moj muz s dcerkou...ze sa nepytal chces ist cikat...ale povedal ideme cikat a bolo...na noc ale ma este pkienku a takisto aj cez obedny spanok skusali sme bez cez obed ale vzdy bola pocikana ...tak sme to nechali tak...v nkci detto ...ma 2.5roka...

sense
6. dec 2015

Myslim ze z hladiska urologickeho bude vsetko lkriadku kedze pises ze staoe cika do trenirok len pri tebe...

jamelia
autor
6. dec 2015

@sense dakujem, vyskusam to zajtra teda takto. Problem je asi aj to, ze ked su spolu so sestrickou spolu a hraju sa, zabuda na to. Je uplne iny, ked je sam a ked su spolu. Mozno sa vtedy na to aj viac sustredi.

cicimotinka
6. dec 2015

Tak to si na tom ešte dobre... náš bude mať 3 v marci a čo sa týka nočníka, len ho zbadá, chytí taký hysák, že mu ani gate neviem dať dole... má plienky cel deň, lebo proste čokoľvek iné odmieta... ak mu skúsim ráno nedať plienku, nepohne sa z postele a ryčí na celé sídlisko... proste bez plienky ani krok... verím tomu, že to proste raz príde... dúfam, že nie v 15-tich

jamelia
autor
6. dec 2015

@cicimotinka nas tiez reval prvy tyzden bol problem mu dat rano dole plienku 🙂 po par dnoch ho to preslo, uz si aj sam pyta rano trenirky. Tiez neviem, preco je taky naviazany na tu plienku 🙂 No snad to tiez pochopi. Chcela som ho dat od troch rokov do skolky, ale asi budeme este doma, kym sa to poriadne nauci.

henikav
6. dec 2015

@jamelia ja by som mu obcas ponukla nocnik, ak nie tak tyzden dva pauza a potom znova. Pockajte do leta a v lete zabudnite kupit plienky. Aj my sme na tom podobne, syn bol dvojrocny cisty aj v noci, dcerka bude mat v aprili 3 a stale nosime plienky. Ked sme doma cez prazdniny je cista, pekne sa pyta, ziadna nehoda, nabehneme na normalny kolotoc, skolka, druzina, nakup, domov, stresy, behacky...... a uz cika vsade. Tak ja ju stresovat nechcem, kupujem plienkove gaturky, pockame do leta, vezmem si dlhsiu dovolenku a jednoducho viac plienky nekupime. Uz bude dost velka aby to chapala a este celkom mala na to aby na plienky pocas dovolenky zabudla 😉

cicimotinka
6. dec 2015

@jamelia náš reve pol roka vždy, keď nočník vytiahnem... stále ho to neprešlo... tiež som dúfala, že po pár dňoch sa to poddá a nič... ☹

timea7
6. dec 2015

@jamelia bohužiaľ začínaš veééééľmi neskoro. Preto aj chcel v lete tú plienku, lebo to bolo pre neho pohodlnejšie, jednoduchšie, bol na ňu zvyknutý. Nejde o to, či si to dieťa uvedomuje, alebo nie, ide o vytvorenie návyku, preto treba začať oveľa skôr. Ak syn ciká v pohode do nočníka v prítomnosti iných členov rodiny, nemá problém s cikaním do nočníka, ale vie, čo si môže pri ktorom členovi rodiny dovoliť. Nie je to teda tým, že by nepochopil, že má cikať do nočníka. Netreba chodiť za lekárkou, ale byť dôslednejšia. Môže sa stať, že zabudne, že nemá plienku, ak je zaujatý niečím zaujímavým, ale to by sa stávalo aj pri manželovi a babke, nie len pri tebe. Neočakávaj od neho, že bude sám od seba chodiť na WC, alebo na nočník, maj to na starosti ty - po zobudení, pred odchodom von, pred uložením sa na spánok....ideme cikať - bez debaty. Pomohlo by, ak by ste mali známych s dieťaťom v podobnom veku, ak by sa spolu hrali, spolu by chodili na WC....aj v škôlke, jasliach sa deti veľmi rýchlo odplienkujú, lebo vidia iných. Plienku mu už nedávaj vôbec, iba na spanie. Držím palce.

pribinak
6. dec 2015

vydiera ta, vidi ako sa ty snazis, no nic, nastahuj babku na tyzden k vam a ty sa zdekuj prec

jamelia
autor
6. dec 2015

@henikav tak som to skusala v lete, ze sme boli chvilu bez plienky, ked to neslo, zasa sme sa k nej vratili, potom som si povedala, ze uz by to mal pochopit a ze ked uz mu teda raz tu plienku nedam, tak budem v tom aj vytrvala a uz sa k tomu nevratim. Ale vidim, ze akosi mu to stale nedochadza 🙂 alebo mozno len skusa, co si moze dovolit. Proste vie, ze ked sa pocika, tak ho prezleciem a hotovo. A preto sa ani neunuva na ten nocnik ist. Ked to pri inych zvlada aj sam a pri mne nie.

timea7
6. dec 2015

@cicimotinka skús redukciu na WC, niektoré deti neznášajú nočník, ale na WC idú v pohode. Plienku zober a cez deň nedávaj, prestane ho do baviť, keď sa budete miesto hrania desať krát denne prezliekať.

cicimotinka
6. dec 2015

@timea7 neplatí to vždy... ja som skúšala od 1,5 roka a nikam sme sa dodnes neposunuli... ☹ proste nie všetko platí na všetky deti... aj keď je to skôr výnimka, ale je to aj takto

sense
6. dec 2015

@cicimotinka u nas pomohol iny nocnik..mali sme jeden ten vyslovene odmietala ...potom chlap ze kupime iny, pre mna samozrejme ze to budu vyhodene peniaze ale na ten novy sla bez problemov a na zachod tak ze videla v obchode dosku s hrochom a ch ela ju tak som ju kuoila stala oar korun a aj na zachid uz sla...

jamelia
autor
6. dec 2015

@pribinak momentalne byvame u babky 🙂 len ta je doma iba po veceroch a vynimocne cez vikend, takze to by neslo. Mozne je aj to, ze mu vadi, ze byvame u babky, lebo sme sa tu na jar prestahovali kvoli tomu, ze prerabame nas dom. Mozno sa tu neciti este ako doma.

pribinak
6. dec 2015

@jamelia ale prosim ta..... krasne ho obhajujes, manipulatora maleho, si starostliva maminka ;))

pribinak
6. dec 2015

@jamelia ked to v pohode zvladne s babkou ci ockom, tak je to o vas dvoch, proste musis skusit najst nejaku paku na neho

timea7
6. dec 2015

@jamelia nechaj ho, nech sa vyzlieka a oblieka sám, to už pre neho také zaujímavé nebude, samozrejme tak, aby neprechladol, predsa je to teraz ťažšie, ako v lete, škoda, že si nebola tvrdšia. Skús ho motivovať - ideme tam a tam (niečo, čo zbožňuje - vláčiky, ZOO, materské centrum, ku kamarátovi....), ale ak sa pociká, odchádzame domov.
Nehľadaj výhovorky, malý len skrátka vie, čo si ku komu môže dovoliť.

sense
6. dec 2015

Inak mne povedali ci na poradni ci v jasliach ucitelka ze ak raz das plienku prec nie je vhodne sa ku nej vraciat...u nas mala dcerka prednedavnom obdobue v jasliach ze sa vobec nepytala hoci pri mne vzdy pri muzovi obcas ale ten ju posadi a hotovo...tak prisla za mnou ucitelka s tym ze ci suhlasim zeby ju motivovali nalepkami...zeby mala kvazi "projekt" vykres s jej menom kde by si nalepila vzdy naleoku ked sa vypyta a ked bude vykres plny ze to bude ako prekvapenia ore nas rodicov...

timea7
6. dec 2015

@cicimotinka viem, že nie všetko platí na všetky deti, práve preto som radila iné, ako nočník. Ale na všetky deti platí vytrvalosť a dôslednosť u dospelých, plienku ste mohli zrušiť už v lete, teraz to máš zložitejšie.

timea7
6. dec 2015

@sense presne tak, plienku už nevrátiť a motivovať, to je jedno čím, každá matka si svoje dieťa pozná, vie, či bude pre neho pútavejšie nalepovať samolepky, alebo spodné prádlo s obrázkami.

jamelia
autor
6. dec 2015

@timea7 ked sme byvali v nasom povodnom dome, chodil na nocnik spolu so sestrickou, ona mala svoj nocnik, on svoj, niekedy sa aj vyzliekol, niekedy si tam len sadol. Ako sme sa prestahovali, prestala ona pouzivat nocnik a na zachod on nechce ist, iba ju sprevadza, ked cika ona. Od jari sme u svokry kvoli rekonstrukcii a minimalne este rok budeme. Mozno je aj toto ten problem. Do skolky mi ho s plienkou nevezmu, musi byt odplienkovany. Chcela som len to povedat, ze nocnik uz poznal, nebola to pre neho novinka, aj na wc chodi aj so mnou. Skusala som ho dat cikat na wc - lebo sa stalo, ze raz pri hre spadol a zlomil nocnik 🙂 tak sme mali novy az vecer a na wc nechcel ist, reval ako pavian. Praveze jeho asi to prezliekanie bavi, nevadi mu ani, ze dostane aj sestrickine nohavicky, ci leginy, ked mu nemam co obliect. Je si isty, ze cosi mu obleciem 🙂 Myslim si, ze nieco bude aj v jeho povahe, ak je po mojom otcovi, tak bude tvrdohlavy ako mulica 🙂

jamelia
autor
6. dec 2015

@sense aj novy nocnik sme skusali - nech si vyberie sam - nechcel.

jamelia
autor
6. dec 2015

@pribinak ved prave to sa snazim najst 🙂

sense
6. dec 2015

@jamelia inak moj muz by toto vyriesik radikalne nechak by ho v pocikanom...myslim ze ste urobili chybu ked ste sa k plienkam vratiki zvlast ked akonpises na nocnik chodil v oohode...

pribinak
6. dec 2015

@jamelia no tak ho nechaj pocikaneho a bud bez reakcie, ked ho to zacne studenit, tak ho tiez nechaj a mykni plecami

jamelia
autor
6. dec 2015

@sense chodil, ale on tam necikal - chodil len obleceny, akoze cika. Veru, mala som asi zacat skor. Len ked si to tak spatne pozriem, bolo to ine ako pri prvej dcerke, venovala som sa len jej, teraz mam dvoch a je to ovela narocnejsie - tym sa neobhajujem, len konstatujem. Cele leto sa vsetko tocilo okolo domu, veru som to zanedbala.

jamelia
autor
6. dec 2015

@pribinak on v tom sediet nebude - vie sa vyzliect 🙂 a viac neriesi.

jamelia
autor
6. dec 2015

Dakujem za rady, baby, idem ich dat spat 🙂 a zajtra sa ho teda skusim nepytat, ci mu treba cikat, ale rovno cikat budeme chodit 🙂 no snad sa to nauci aj pri mne. Pekny vecer prajem este.

pribinak
6. dec 2015

@jamelia no dobre, ale bude sa ochotne sam aj obliekat? lebo to uz taka oblubena cinnost u deti nie je
nie si obleceny? nemozeme ist von, nemozeme ist za kamosom, ....

katrin21
6. dec 2015

aj ja si myslim,ze zacinas veeelmi neskoro... dieta sa ma davat pomaly na nocnik uz ked vie sediet, nase mamy to tak robili a hadajte preco? lebo prali plienky, ziadne pohodlhe pampersky a tak si dobre rozmysleli, ako rychlo sa zbavia plienok...
Ale aj tak , ked sa zacne skoro, nie vzdy sa to podari... ja som dceru ucila do pol roka a aj tak sa zbavila plienok az ako dvojrocna. ( a to sme do roka apol pouzivali klaasicke latkove plienky, ktore sme prali a pampersky len na noc) . mala obdobia medzitym, ze cikala , necikala , sla na nocnik, alebo ani za svet sadnut a mohla som ju aj zlomiť napoly, nic....Ale aj tak sme skusali...Ono aj ta mokra plienka je neprijemna amozno prave chodila skor na nocnik, ked mala este latkovky, ako ked mala pampersky.. tie jej tak nevadili...lebo ved su relativne suche...
Nakoniec zacala sama chodit na velke WC na detske sedatko, ked videla, ze tak chodievaju velkáči, tak chcela byt aj ona velka a potom to bolo behom dna - dvoch, ze uz sa nepocikala...Lebo nechcela. Je to v hlave.... Inak to to dieta zvladne aj skor, ale musi to chciet, chapat....
takze skus aj ty maleho davať na redukciu na WC a nocnik je pre trojrocneho uz podla mna moc maly... tam by som ho uz ani nedavala asi....