Som netrpezlivá matka. Čo s tým?

Výchova19.-24. mesiac dieťaťa
elizabeth88
6. nov 2019

Dobry den,viem,ze podobne temy uz boli,no napriek tomu by ma zaujimalo,ci niektora z Vas pri jednom dietati 22mesacnom bola tiez niekedy netrpezliva ysvetlovat a vychovavat niekedy.Totiz t je pomenovanie toho,co chcem zmenit.Ano,boli chrbat,este pracujem popri rodicovskej a spanku byva malo,aj volneho casu na seba.Muz ho este naucil spavat v posteli,takze uz ani chvilka vecer pri telke sa nekona.No snazim sa hovorit si,ze to prejde,ze teraz je pre dieta to citlive obdobie a tak a zas len zlyham,miesto vysvetlovania zavrcim,uz som aj odhodila hracku na druhy koniec izby,ked sa dietatko popolievalo rano mliekoma a smialo sa.Nezareagovala som opat adekvatne,ale nepremyslene.ne.Tieto situacie sa nestavaju casto,no vzdy sa ukludnim,ze budem trpezlivejsia a zas lensa to zopakuje.Tento problem je vo mne.Uvitam kazdu skusenost ci radu.Dakujem.

hanata
6. nov 2019

Fuha, prve dietatko a takato nervozna? Mala by si dat dokopy seba. Pomaly vsetky mamy su nevyspate a unavene. Nemas nejake ine veci, co ta hnevaju a potom si to na dietatku vybijas? Pochybujem, ze ta dokaze takto vytocit samotne dietatko. Trosku viac by som to pochopila, keby si mala 2-3 deti a permanentne ta niekto od rana nasiera. Akurat ti mozem napisat, ze ked dokazes byt takato nervozna pri skoro 2-rocnom, tak neskor co, prizabijes ho?

limetka69
6. nov 2019

tak asi len zamysliet sa nad sebou, co ti na to povedat? bud rada, ze mas zdrave dieta, lebo nic dolezitejsie nie je. je to smutne, ja som tiez taka, ale v 90% sa ovladnem, enchcem aby sa ma balo vlastne dieta.

saskia_98
6. nov 2019

@elizabeth88 sa nadychni, vydychni a sa spamataj. Mas zdrave dieta co viac chces ? Ja mam tiez niekedy nervy ked maly vyhadze vsetky skrinky lebo šak upratuje, ked sa hoľačik vaľa po posteli bez plienky a očura mi perinu, ked prevrati kvietky lebo sa mu nepačia. Ale sa nadychnem, usmejem a fungujem dalej. Je to dieta. To dieta z toho raz vyrastie a ver, ze ked bude velke a samostatne, bude ti toto vsetko chýbať. A to viem o com hovorim, kedze som na neho relativne sama. To dieta este nevie ci robi zle alebo nie ..

limetka69
6. nov 2019

a zacina najkrajsie obdobie, tak si ho uzi, ani sa nenazdas a bude pubertak, neviem, no...treba si urcit priority, ja kaslem na rozbite hracky, poolievane veci, nelipnem na materialnych veciach, zamysli sa nad tym, co je v zivote fakt dolezite, nech ta nerozculuju malichernosti, aby ta raz nemrzelo, ze ako si sa chovala, deti si to pamataju, tak podporuj jeho detsky svet, deti zmyslaju uplne inak, nemozes chciet aby rozmyslal ako dospelak, denne na konovi vidim chore deticky, a s kazdym takym statusom som lepsia mama, dakujem bohu za to ze je zdravy a nic viac mi netreba. 🙂

nicollette332
6. nov 2019

@elizabeth88 ja mam skor pocit, ze tvoj muz ti asi vela nepomaha, ja byt tebov rychlo si s nim sadnem a urcim mu cas kedy bude pomahat bud s domacnostou alebo s dietatom, aby si si ty odpocala, oddychla, isla sa sama prejst, cokolvek kde budes iba ty lebo si blizko pred vyhorenim, bohuzial treba vysvetlovat a odporucam od postele od naucit 🙂

elizabeth88
autor
6. nov 2019

@hanata
@limetka69 Ved to,ani ja nechcem,aby sa ma balo.Ono vacsinu casu som kludna,len tie rana su pre mna take,ze sa nejak neviem niekedy pretransformovat do kludneho uvazovania.Ako pisem,su to situacie skor zriedkave,no trapi ma,ze su.maly nikdy neplakal,ani navyzeral vystraseny,to nie.No dobre to urcite nie je ani raz za cas,ja ho hned v zapati pomojkam,no to akurat,aby mal v tom zmatok...

limetka69
6. nov 2019

@elizabeth88 je vo veku, ze este celkom nevie co sa deje, ale ked bude mat 2,5 zacne byt citlivy na vylevy tvoje a budu ho boliet, potom zacne chapat, ze mamka krici a ani nevie preco, proste pocitaj do 10 kym otvoris usta a snad za 10 sekund ti dojde, ze krik nicomu nepomoze, drzim prsty

hanata
6. nov 2019

@elizabeth88 Tak skus vstavat o 10 minut skor, nech mas vacsiu pohodu. Sama urcite vies, ze to nie je ok, ako sa chovas, aj ked sa tak sem-tam chova mozno vacsina mam. Musis pracovat hlavne na sebe. Drzim palce, nech naskocis na ten spravny vlak, lebo takto to bude horsie a horsie.

elizabeth88
autor
6. nov 2019

@limetka69 Ja nekricim,len niekedy tak nervozne poviem,odvrknem,nie velmi laskavo.

kvetinka75
6. nov 2019

@elizabeth88 no takéto chvíľky myslím, že má každý. Každý je občas podráždený a vybuchne. A potom to ľutuje. Myslím, že jediné čo ti pomôže je ovládať sa. Stres, nervy, únava a človek rýchlo vybuchne. Ak ti dieťa vstáva v pravidlný čas, vstaň ráno skôr, sprav si nejaké dychové cvičenia, otvor okno, sprav si kávu , čaj, raňajky a v klude relaxuj. Máš toho dosť ale treba si nájsť aspoň 15 min. pre seba. Alebo si pusti hudbu akú máš rada, to tiež niekedy zdvihne náladu. A keď niečo nestíhaš, upratať, ožehliť, kašli na to. Spravíš inokedy.

limetka69
6. nov 2019

@elizabeth88 to je jedno, daj si 10 sekund na najdenie spravnej reakcie, 🙂 staci ak budes ticho 🙂 aj ked kazda mama sem tam zle reaguje, sme len ludia, a my zeny sme obzvlast vytazene, ja ta aj chapem, ja napriklad druhe nechcem, zistila som, ze ja nie som na materstvo, jeden mi dal zabrat dost, milujem ho nadovsetko, ale druhe by som nedala, :D

kvetinka75
6. nov 2019

@elizabeth88 toto pozná každý, z vlastnej skúsenosti radím- je to na tebe, ty sa musíš naučiť ovládať sa. Nikto iný ťa z toho nedostane.

elizabeth88
autor
6. nov 2019

@nicollette332 jooj,od tej postele by som ho taakrada odnaucila,no uz to vzdavam.🙂

elizabeth88
autor
6. nov 2019

@kvetinka75 Tiez si myslim,nebolo to tak vzdy,trva to tak 2 mesiace a celkovo len parkrat nastastie sa to stalo,ze som zareagovala nevhodne.Tak dufam,ze ako prislo,tak odide,no uvedomujem si,ze ja tocim volantom svojho spravania.Dakujem.

ciernysokol
6. nov 2019

@elizabeth88 podla mna si unavena,to je normalne.dieta ma dva roky,vyzaduje neustalu pozornost,kazdy den.nemas cas pre seba.skus si kazdy den trochu zabehat,ak ma kto strazit,odreagujes sa.ak sa neda nic vymysliet,netrap sa,o chvilku das dieta do skolky a vsetko sa vyrazne zlepsi.ak mas moznost,daj ho aj trochu skor.a ked dieta povylieva mlieko a smeje sa,ja sa urcite nesmejem s nim,lebo mojho by som len podporila,nech to robi zas.

nicollette332
6. nov 2019

@elizabeth88 no ked to budes vzdavat a povolovat tak ho nic neodnaucis, musis byt aj prisna, nie zla iba prisna, on skusa hranice a proste musis to ustat inak ti poskace po hlave, proste sup do postielky alebo svojej postele a dovidenia dalej vlak nejde

elizabeth88
autor
6. nov 2019

@nicollette332 Ved to,ze asi ako mu zacalo to obdobie vzdoru,tak neventilujem sa spravne,to moze trvat priblizne tie dva mesiace,To je to,ze sa musim naucit,kedy sa ozvat,nie byt tyzden aj dva ako med,nic ho nenaucit a potom jedno rano zavrcim,alebo hodim hracku.Ajaj,navyse ja ho neviem nechat vyzurit,radsej nosim na rukach,kym to prejde,potom pomaly niekedy aj po pol hodine sa presuniem na gauc a niecim ho zaujmem,knizkou,pustim pesnicky,dam dobrotku.Sama si to stazujem.Msim zacat urcovat hranice,najvyssi cas.🙂

nicollette332
6. nov 2019

@elizabeth88 no to si mala robit uz davno, sama vidis podla toho co pises co robis zle, nechat dieta si poradit, vyplakat, vyzurit je v poriadku pokial sa nezajakava, je v poriadku dat aj po zadku, ale byt dobra a potom vypustit paru len tak zrazu je dost pruser, to je ako so psom ked robi nieco dobre das pamlsok ked nie nedas nic a tak to je aj s malym deckom, neporovnavam ale intelektualne je to skoro to iste

elizabeth88
autor
6. nov 2019

Dakujem zienky za nazory,pomohli.

jaja23
6. nov 2019

@elizabeth88 asi je hlavne nevycitat si to. S nami sa rodičia tiež nerozprávali iba pekne. Minule som tu čítala príspevok, kde baba opisovala ako cez stenu počuje nadávať susedu svojim deťom a ze po nich ziape. Ja viem, je to extrém, ale ty nič také nerobíš. Zatiaľ 😊 takže kľud a snažiť sa uvedomiť si, ako tu už písali, že je hlavne, že malý je zdravý a vyrastie veľmi rýchlo. Mne to pomohlo a mala som fakt hocijaké chvíľky. Kazdej občas rupnu nervy. Hlavne sa z toho dostať a keď budeš ty spokojná, bude aj malý.

dzuko
6. nov 2019

@elizabeth88 ja som na tom podobne, maly je zdravy, krasny, podareny za co som velmi vdacna, ale tiez som netrpezliva mu stale dookola opakovat ci slovicka zvuky obrazky a on nic lenivy je, len vsetko rozhadzuje a mrnci stale, ak nie je to jeho spusti taky plac a prebalovanie je katastrofa uteka s okakanou ritou udrzat ho na minutu je velky problem a tiez mu dookola opakovat nebuchat po skle je krehke rozbije sa poreze ta, netahaj kable, nelez k tej telke, nestahuj tie veci na seba, snazim sa mu vysvetlovat ale akoby som do steny rozpravala a on sa len usmeje a robi to dalej a moje nervy su uz v koncoch tak su situacie ze placeme obaja placem ja on sa mi smeje alebo skriknem alebo pacnem po zadku ale bez ucinku ja som z toho viac nestastna, nechcem byt tou zlou mrzutou a nervoznou mamou, je tazke sa ovladat aj ked si vravim klud to prejde ale aj jedno dieta dokaze dat poriadne zabrat najma ked si vas vyzaduje 25 hodin 😀 denne a nepocuva co hovorite, ked nieco zakazujete, ze mu nechcete zle, nechcete aby sa mu nieco stalo, no to dieta to este nechape a robi si svoje a stale to je v tom depkovom kolotoci ☹

comika
18. nov 2019

@elizabeth88 nerobi to naschval. Je to dieta. Skus si zobrat den dva volna a oddychnut. Musis byt trpezliva, chapava lebo dieta ta bude vo vsetkom kopirovat.

lavender273
18. nov 2019

@dzuko

Ano poznam ten pocit, bola (aj som) unavena, mala som pocit vyhorenia atd. Ale musela som sa JA dat dokopy. Chcela som dieta? Chcela..to nie je med lizat. Ty si chcela dieta? Asi ano. Treba sa naucit empatii a trpezlivosti. Ma 22 mesiacov, nie 22 rokov.

elizabeth88
autor
18. nov 2019

@lavender273
@comika Ano,uvedomujem si vsetko toto.Snazim sa,no.Ked mne je ho niekedy luto aj pri urcovani hranic,sice posluchne,ale mne trha srdiecko,lebo takym pohladom niekedy pozrie a to nekricim,len urobim nono a pohrozim prstom,pripadne vysvetlim dorazne,ked treba,ze musi nieco urobit alebo neurobit,lebo to bude mat take a take dosledky.No stale sa mam co ucit...🙏

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre