Spôsob komunikácie s 2 ročným dieťaťom

ootaznik
29. mar 2012

rada by som poznala vas nazor, skusenosti. mam 2r dieta a snazim sa s nim komunikovat normalne, t.j. nie rozmaznane, nie prehnanym infantilnym sposobom. tym nechcem povedat, ze nepouzivam zdrobneniny, ale neprehanam to. pod prehananim chapte, ze nepoviem napr. ideme pisenkat, ale ideme piskat, ideme papat, nie papenkat, tam su deti, nie deticky a plno podobnych prikladov by som vedela povedat. svoje dieta milujem nadovsetko, len nechcem, aby z neho vyrastlo rozmaznane dieta. aj ked nieco vysvetlujem, kedze zacina byt zvedava, tak vysvetlujem zrozumitelne, pouzivam primerane vyrazy a intonaciu hlasu. rodina to vsak nerespektuje, aj ked som ich x-krat upozornovala, aby hovorili normalne, nie liskali sa. vsimla som si totiz, ze dcera potom bola kratku dobu ako keby rozmaznana. robim zle, ked vlastnej dcere vysvetlujem veci zrozumitelne, samozrejme primerane jej veku, ale nesnazim sa to prehanat? ja si myslim, ze je to tak lepsie, ako to robi moje okolie.

petkave
29. mar 2012

@ootaznik ja sa s malým snažím baviť normálne, ale samozrejme, že výrazy ako papať, kakať, hačať, havo, cica a pod. fungujú, lebo on sám ich už vie povedať a používa ich. Ale je jasné, že svokra to neskutočne preháňa. Už ju na to upozorňovali aj naše spoločné kolegyne, keď som bola s malým u nás v práci, ale ona sa iba urazila a zdula.Ja sama jej nič nevravím. Aj tak s tým nič neurobím, keď sú spolu sami, rozpráva a mazná sa s ním, ako ona chce. A darmo by som jej niečo vysvetľovala. Keď chce, nech zo seba robí blázna aj na verejnosti a nech sa s ním baví, ako keby nemala všetkých 5 pokope. Veď malý čoskoro vyrastie a ja pevne verím, že nebude opakovať to jej presladené "miláááááášik kuáááásny". 😖

ikke
29. mar 2012

@ootaznik je dobre, ako to robis ty. je dokonca dokazane, ze deti, na ktore sa hovori uplne normalne, bez zdrobnelin, maju vacsiu slovnu zasobu. dokonca najlepsie na tom udajne su deti, s ktorymi sa vela rozpravaju otcovia, lebo ti pouzivaju bezne (alebo castejsie nez my, zeny) aj zlozite vyrazy, cudzie slova a pod. 😉

k_a_j_k_a
29. mar 2012

Ahoj. Aj my sa snazime s detmi rozpravat ako so seberovnymi, t.j. pouzivame sice zdrobneniny, no nerobime take to nununu a pod. Nastastie u nas v rodine to nikto nerobi, ale hrozne mi lezie na nervy, ked sa tak s mojimi detmi rozpravaju cudzi ludia. Grrrr... Mna napr. vytaca aj to, ked niekto hovori mojim detom, ze maju ist pisat, ani dospely nepovie, ze ide pisat, ale cikat. Myslim, ze jej mozes rozpravat a vysvetlovat veci uplne normalne. Deti su sikovne a to, co ich naucime, ze je normalne, pre nich normalne bude. Napr. od malicka nehovorime detom, ze kapor z vane na vianoce u babi odplaval do Vahu, ale ze babi s dedom ho spapali. Zobrali to uplne super. Takisto sa chovame aj pri kravickach- davaju nam mliecko, syry a masko, pri prasiatkach- papame sunku a masko z nich. Slniecko nechodi u nas spinkat, ale zajde za hory a chodi v noci svietit inym detom, aby aj oni mohli ist na preliezky. Takto by som mohla pokracovat dalej. Minule leto dokonca manzel naucil starsiu (vtedy mala 2,5roka) ked sa pytala na mesiac, ze mesiac je obeznica zeme a kedysi mala zem dva mesiace a jeden spadol na druhy a ten druhy ma teraz na sebe krater. Vtedy sme boli akurat pri mori a este jej aj odliv a priliv vysvetlil 😀
@ootaznik

ootaznik
autor
29. mar 2012

samozrejme, ze dcera sa naucila pomenovavat veci po svojom - vo svojom detskom jazyku, takze takto vieme viest celkom zaujimavu debatku..... 🙂
@ikke nechcela som detailnejsie rozvadzat, ale musim to uviest na pravu mieru, som slobodna mamina a dcerin otec patri k ludom, ktori najviac pouzivaju liskavy a onfantilny sposob spravania sa. mna ide niekedy rozhodit, upozornovala som ho na to, no nerespektuje to vobec, prave si dovolim povedat, ze ja - mama, som ta, ktora dcere vela hovori, vsetko komentujem co robime, vysvetlim, ale rozumnym a prijatelnym sposobom......mam pocit, ze on si ju takto chce ziskat, ale toto ja neuznavam

ootaznik
autor
29. mar 2012

@k_a_j_k_a tak nejako sa snazim komunikovat aj ja s dcerou - tiez nepoviem, ze slnko islo spinkat, lebo je to blbost, ale vysvetlim, co sa deje, urcite tomu nerozumie, ale tak sa tvari a ked este potom nakoniec doda takym vaznym tonom "heeeej? " - tak je svetova, ako keby vsetko pochopila 🙂

ikke
29. mar 2012

@ootaznik no...aj z pravidla musi byt vynimka 😉 a je naozaj dost mozne, ze to robi, aby si ju ziskal 😝
toto, co som pisala, som videla dokument na BBC. co ja badam v okoli, byvaju to skor matky, babky, tetusky, ktore sa s dietatom snazia rozpravat akoby im odumrela polovica obsahu lebecnej dutiny 😅

k_a_j_k_a
29. mar 2012

@ootaznik to je super, ze sa spolu tak rozpravate. Kasli na ostatnych, aj tak ich nezmenis. Nam sa tiez snazili dohovarat, ze deti budu mat traumu z toho, ked im povieme, ze sme toho kapra/kravu/hus/kura spapali, alebo, ze v prirode sa navzajom zvieratka papaju, no zobrali to ok a je to pre nich normalne. Ved to vidia aj vsade, v prirode alebo aj v niektorych rozpravkach alebo v dokumentoch, kt. sa u nas pozeravaju. Starsia nevie recitavat basnicky (to ju nebavi), ale taketo veci ovlada. Velmi radi maju dinosaurov (dokumenty) a najnovsie nasli aj interaktivnu encyklopediu s dinosaurami a veeeellmi sa im paci.

kristinka123
29. mar 2012

my sa tiez s malou rozpravame uplne normalne a ona strasne rada pocuva konverzacie dospelych a potom sa to snazi opakovat, takze z toho vznikaju celkom zabavne vety - napr. maminka kolko je hodin? (odpoviem) jezismaria to je doba 😀 Suslavo sa s nou nerozprava nikto, mala tomu nerozumie, je zvyknuta na normalnu rec, samozrejme, ze klasicke zdrobneniny (cikat, macko....) pouzivame. Ale bezne veci ako tricko, gate, botasky, tanier, pohar, auto, telka, gauc, okno, dvere, kluce, vytah, koberec, zachod, pracka.......sa naucila pouzivat sama z toho co pocuva od nas, nepotrebuje to zdrobnovat, je spokojna, ze rozumie ked sa o tom rozpravame my a rozumeju jej aj cudzi ludia. Zdrobneniny od vacsiny slov pozna, pri detoch ich vie pouzivat, pri babke tiez povie kluciky, auticko...pretoze vie, ze ona tak rozprava, ale inak sa snazi byt strasne dospelacka 😀

zuzikkaa
30. mar 2012

@ootaznik tak ja suslanie a maznave rozpravanie na deti nenaaavidiiiim!!! od malinka na maleho hovorim normalne,ale u nas v rodine sa tiez najdu taki co si myslia ze na decko treba suslat...dokonca mam aj kamaratku -ucitelku v skolke ktora sa maznavo rozprava s deckami,,jaaaaj vrazdila by som 😀 😀 😀
tiez samozrejme pouzivame na niektore veci zdrobneniny,no netreba to prehanat 😉
nakolko sa chystam na dalsiu matersku tak by mi preplo keby mam s detmi stale komunikovat takym sposobom ,ze susles a maznas sa nejakych 5-6 rokov,, uff 😒 😒 😒

zuzana581
30. mar 2012

@ootaznik ahoj. Ja tiež hovorím na deti úplne normálne bez maznania. Stane sa, občas, napríklad keď sa mojkáme, ale väčšinou používam dospelácke slová, ako ideme sa najesť, ideme na wcko, chod si tam pekne sadnúť a pekne jedz.... Zhruba do jednoho roka som používala slová ako tany (tancovať), hači (sadnúť), ale to skôr asi pre to, že to je krátke a to dieťa to rýchlejšie úputa, ako dlhšie a nudné "tancovať a sadni si..." U nás v rodine to celkovo nie je zaužívané a ani sa mi to nepáči.

ichbinich
30. mar 2012

Ja sa rozpravam a vysvetlujem normalne od narodenia, ziadne tutulimituli... to myslim na jeden kresleny vtip: starsia dama naklonena do kociara vravi tutulimutuli a zvnutra sa ozve: co nevies rozpravat? 😀
Niekedy pouzivam trochu zdobrneniny, ako umyjeme hlavicku, ukaz mi rucicku, ale neprehanam to. U nas sa chodi cikat alebo curat, idme spat a nie spinkat a jeme, nepapame 😉 Medved zviera je medved, jeho plysak je ale macko.
Moja teta raz zacala na syna suslat, tak jej vravim prestan, lebo si bude mysliet, ze niekto nanho hovori stvrtym jazykom (doma ma slovencinu a nemcinu, od svagrinej pocuje spanielcinu). Tak som ju odrovnala a dava si pozor 😉
Nastastie svokrovci sa tiez rozrpavaju normalne, az na par zdrobnenin (Flaschi alebo Flascherl namiesto Flasche), ale nastastie nekonci klazde slovo na -i.
Odkial sa tie deti maju naucit normalne rozpravat, ked na nich ludia hovoria bez R a suslu?

hoogy
30. mar 2012

@ootaznik moj nazor je ze deti netrebat zavadzat....a s tym hovorenim ja sa rozpravam s maly asi tak ako ty. nemam rada ked niekto este viac zdrobnuje alebo sa mazna. my mu vysvetlujeme vsetko tak ako to je aj ked sa opyta tisic krat....a ostatnych si nevsimaj. moja svokra sa na nas hnevala ze sme malemu vysvetlili,ze mam babatko v brusko. ze sme mu to nemali tak povedat. este dobre ze jej maly este nevysvetloval ako maminku bude boliet brusko a potom nazorne neukazal kadial vyjde von 😀 on to berie detsky a uplne prirodzene.

ootaznik
autor
30. mar 2012

no tak teda som rada, ze nie som sama, ktora zdiela taky nazor, ze s dietatom treba hovorit normalnou recou s primeranou davkou zdrobnenin.....len ako to vysvetlit jej otcovi, ktory to vobec nerespektuje a tak si chce malu ziskat :(

anieli_1
30. mar 2012

@ootaznik ahoj presne toto sa aj ja snazim a som rada napriklad ze moja mama s ktorou je maly casto dokonca vysvetluje tak ze si ymslim ze je to na neho vela ale nechavam ho ze sa musi naucit rozumiet normalne a nie len jeho slovam a pozorujem ze pouziva sice svoje vyrazy ale rozumie ked mu povieme normalne napriklad spat on povie haja ale rozumie ked poviem spinkat spat a tak...... a presne viem ako ta vytaca ked ty rozpravas dietatu tak a dojde druhy clovek a to dieta nevie co od neho chce...... napr ked malemu rozpravali este ked bol mensi ides ha-ha a on kukal ze co chce a mna to tiez vytacalo .......

cairka
30. mar 2012

@ootaznik , nechaj ho tak, aj tak mu to nevysvetlíš a iba budeš z toho ty nervná... Ty na ňu pekne ďalej hovor normálne, ako ti káže rozum a malá to časom pochopí, neboj. 😉 A to, že sa ona maznavejšie správa po pobyte s otcom môže mať súvis aj s tým, že bola dlhšie bez teba, tak si ťa chce vymaznať 🙂 pokiaľ maznavo rozpráva, tak ju len opravuj, zopakuj po nej v normálnej reči...ona povie, "chcem papenkať" , tak ty jej len potvrď "áno, ideme sa napapať"... (najesť, aké slovo používaš) .
U nás sa tiež hovorí normálne a keď mala neter snahu na malú maznať, ja som si zahryzla do jazyka, ale staršia dcéra sa pred ňu postavila a s údivom v očiach sa jej opýtala "prečo s ňou rozprávaš, ako keby bola debil?" 😅 😝

mandragora22
30. mar 2012

@ootaznik podla mna vedies komunikaciu spravne 😉

zdraviezprirody
30. mar 2012

@ootaznik zdielam Tvoj názor,,, naozaj je to veľmi komické, keď dospelý rozpráva "čudnou rečou" 😀
Slovenský jazyk má krásne zdrobneniny a nemusíme z nich robiť skomoleniny. Veď čo si o nás tie naše deti pomyslia 😝

spalka
30. mar 2012

@ootaznik sranda, ze toto som si nikdy nevsimla, neuvedomila, neovplyvnujem vedome to, ako a akym tonom sa s dcerkou rozpravam 🙂, ona odjakziva rozpravala pekne a zrozumitelne, aj slovnu zasobu ma velku.. ale asi mam aj stastie na okolie, ktore sa s dcerkou rozprava normalne, samozrejme, primerane jej veku 🙂