Stále sa vyhovára že niečo nevie. Čo s tým?

other_side
8. dec 2008

prosim vas, velmi ma trapi jedna vec, a neviem ako a co s tym robit.. mozno sa vam to bude zdat smiesne ale naozaj si neviem dat rady..moj syn ma tri roky a este napriklad nevie kreslit.. len kruhy, vlastne su to len cmaranice ale pre mna krasne cmaranice len on proste nevie nic okrem toho nakreslit.. ked mu poviem pod ideme kreslit tak on mi povie ze mam kreslit ja ze ON TO NEVIE a mna uz z tej vety ide slahnut!! 😒 dalsia vec, nechce sa obliekat len teda vacsinou ked uz skricim pretoze jeho oblubena veta je ze ON TO NEVIE!!! nechce sam jest polievky, pretoze ON TO NEVIE!!! no co mam s nim robit? inak je velmi mily a dobry, len keby nieco aj vedel!! matka ma dnes fajne vytocila lebo mi povedala ze je na urovni dvojrocneho dietata a mna to strasne zabolelo take nieco pocut ale bit ho nebijem a ani preto nebudem, len hladam prijatelnejsi sposob ako ho presvedcit ze je sikovny a urcite to zvladne. nepomahaju ani plysaky, ktorimi sa mu prihovaram, on si proste v nicom akosi neveri ☹

leishmania
8. dec 2008

ja si myslim ze psychologicka by vam mohla pomoct objasnit preco takto reaguje...

labelka
8. dec 2008

ja este svoje deti nemam..ale nemoze to byt tym ze si zvykol ze vsetko zanho robis ty a jemu to tak vyhovuje?

mam neterku, v auguste mala tri roky a vobec ale vobec sa jej nechcelo rozpravat, spajat slova do viet a tak..potrebovala na noc este plienku..dokonca ju nechceli vziat ani do skolky...nakoniec vsak zobrali a robi velke pokroky ked je v kontakte s rovesnikmi...

mozno len potrebuje trosku viac casu a uvidis coskoro dobehne ak neprebehne svojich rovesnikov 🙂
drzim palce a nech ti robi len alen radost 😉

other_side
autor
8. dec 2008

dakujem vam za rychle odpovede.. labelka, nas maly rozprava od 1,5 roka a od vtedy uz je aj bez plienok.. ale v niecom mas pravdu.. niektore veci robim za neho, mozno mu moc chcem vo vsetkom pomahat a tak sa mi zda ze to az prehanam.. asi to bude aj tym.. a skolka, velmi by chcel ist ale skor ako na rok sa proste neda vybavit tak aj do vtedy musim s tym nieco urobit aby sa mu deti v skolke nesmiali ze nevie tamto a ono..

audreyd
8. dec 2008

other-side a nezačal náhodou chodiť do škôlky? náš malý všetko "zabudol", keď nastúpil do škôlky v septembri 😠 resp. spohodlnel! má okolo seba veľa mladších detí a opičí sa po nich 😠 mladším učky pomáhajú a jemu sa to zrejme páči... tú vetu poznáme aj my, neboj, je úúúplne normálny 😎

other_side
autor
8. dec 2008

jeeee audreyd ) napisala si to velmi milo 🙂 dakujem 🙂 ale nechodi este do skolky, len by velmi chcel.. mozno preto nechce nic robit, napriklad ked chodievame k holicke tak vzdy strasne plakal, lebo sa bal noznic a naposledy boli u nas netere a isli sme vsetci spolu k holicke a ani tam nemuko, len sa usmievall!! som nechapala, asi mu chyba kolektiv..

titkovamiriam
9. dec 2008

other-nemusi to vobec nic znamenta mam tri deti a kazde inokedy vedelo kreslit,chodit rozpravat.ak by si sama mala pocit ze sa ti nezda co maly dokaze navstiv neurologicku-ta ti hned povie co a ako a ty nebudes mat pochybnosti a bezsenne noci.

mozno to robi len pri tebe aby si vsetko za neho robila ty-nehaj ho viac trapit sa -nech sa polievkou aj obleje,nech si kresli co chce,a nehaj mu veci na oblecenie na posteli a povedz kym sa neoblecie nepojde von -proste trosku ho vydierat a neboj sa ako sa vsetko nauci.deti su vseliake -marek sa napriklad mne neda ostrihat ale milanovidrzi ako hlichy dvere. 😀 ,milan dlho nechcel sam jest,michal mal dlho plienky a marek zacal sam chodit ako 18m.
milan bude maturovat,michal ma milion konickov a marek rastie a kazdym dnom sa uci nieco nove 😀 ,na reci inych moc nedaj a naozaj ak by sa ti nieco nezdalo chod tej neurologicke-ja som chodila s milanom-mal silnu novorodenecku zltacku a s marekom tiez -narodil sa s pravym uzlom 😲

tilly
9. dec 2008

aj môj malý všetko zabudol keď začal chodiť do škôlky 😠 ale už sa to lepší, už sa zas sám oblieka a vyzlieka, ale ja som na neho trošku zlá, ja ho nechám vytrápiť sa... a hlavne, on krásne rozprával a teraz mu vôbec nerozumiem, som z toho na nervy, mal aj dobrý slovosled, teraz keď zapotí "ja som by chcel", tak ma ide rozhodiť, úplne na nervy som z tohoˇ, už fakt uvažujem, že ho dám do inej škôlky, lebo on je stále nalepený na jedného kamaráta a ten strašne škaredo rozpráva a to je jeho výrok "ja som by chcel", domčo po ňom všetko opakuje, keď nie je v škôlke, tak strašne plače... uvažujem, že ich rozdelím, lebo dominik potom nikdy nebude samostatný...

kresliť tiež nevie, tiež len kolo gulaté, nemyslím, že nejaké deti v ich veku vedia, my máme v škôlke vždy výstavku toho, čo cez deň urobili a keď sa niečo kreslilo a vyfarbovalo, tak tieto malé deti mali všetky len čmáranice...

ukana
9. dec 2008

tak moj syn v troch rokoch obchadzal pastelky velkym oblukom, nenakreslil nic, a teraz sa to zlomilo, zacal podla sabloniek a casopisov rozne hry, a potom sam zacal kreslit....zacalo ho to bavit

s tym obliekanim ta skusa, ci nepovolis a nezacnes okolo neho skakat 🙂

tipy na kkreslenie:
http://www.martinus.sk/?uItem=42761
http://www.martinus.sk/?uItem=52201

sunny6
9. dec 2008

no ja by som si tiez s kreslenim nerobila starosti.....ved moj ma 3 roky a 3 mesiace a vie len smaranice,ale to je ok.

Ja sa zas obavam ,ze moj nevie farby,je to divne,viem ze som ho ucila riadne farby asi okolo 2 rokov,kupila som mu figurky robotov kazda ina,ale nejako sa nechytal,mozno len par vedel,no v skolke ho to ucili,a minule som sa ho pyatala na farby tak vedel len bielu a ciernu na prvy krat ostatne akoby typoval......no mna hned napadlo ,ze je farboslepy....mozno prehanam,ale 3 rocne by malo vediet aspon modru a cervenu nie?
Ale na druhej strane vcera ked sme prisli domov tak mi povedal ze robot ma modre nohavice a cerbenu hlavu ,ale nevedel ze dinosaurus je zeleny ale vedel ze zaba je zelena......ja mu este davam cas,ale podvedomi mam strach,mozno je len lenivy,alebo ma probvlem sa koncetrovat ,lebo vela krat sa an tu vec ani nepozre ,alebo len rychlo a potom rozmysla a pozera sa inam a zatypuje farbu.
Inak nema sa problem naucit basnicku,je velmi aktivny,a ma velku fantaziu,z skolky vzdy nosi pekne vytvory a vela kresli ,teda vymaluvava doma.......nemate niekto podobny problema?

audreyd
9. dec 2008

sunny, no my tiež poznáme iba také farby ako - bazénová, trávičková, slniečková, snehuliaková, krtková a trojkolková 😀 😀 😀

sunny6
9. dec 2008

audreyd to vazne? jaj tak to mi odlahlo ze neni sam 3 rojcny ....lebo vsetky deti co poznam uz od 2 rokov vsetky farby vedia a to aj take ako zlata,streieboran.....vies,ja ho nechcem porovnavat,lebo fakt kazde dieta je ine,ja sa len onho bojim,a ak je problem chcem to zistit skor ako neskor......ale nateraz to asi necham tak,chudacik lebo za posledne dni ma farieb plne zuby co donho hucim to je taka farba a to je taka,a pozri tam , kde este vidids zelenu no proste potrebuje pauzu.

A co sa obliekania tyka,ja to robim rano zanho ani ma nenapadlo ze by sa mal sam obliect.....boze to by som vstavala pol hodinu skor 😀 ....ale vie si dat bundu,ciapku,slipy ,ponozky len dole....vie sa pomerne rychlo vyzliect,hlavne ked je vana napustena a v nej ma plno hraciek 😀 ......
Minule k nam prisla kamoska s dcerou a nechali sme deti hrat v izbe same asi po hodinu a mi sme si uzivali klud ,no a ked sme otvorili dvere okrem strasneeeeeho bordelu deti boli uplne vyzlecene 😀 a skakali po posteli.....

monkula
9. dec 2008

other_side...
Ja mám doma predškoláka a odpovedá rovnako, Ja to neviem.... 😒 😒 ☹
Nenúť ho..... nebi ho, to nemá zmysle, oba mu kreslenie ešte viac sprotivíš... 😉 😉

miriamkac
9. dec 2008

other_side...u nas to vyzera podobne....ale u nas veta" ja to neviem" sa hodi na vsetko aj vo chvili, ked by sedela skor:" Mne sa nechce".....Mne to mala hovori aj na take cinnost o ktorych 100% viem, ze to zvladne ale asi zrovna vtedy nema na to naladu....takze sa priklanam k nazoru titkovamiriam a nechaj mu viac priestoru na samostatnost, pripadne ho este motivuj...A co sa tyka kreslenia, neriesila by som to....ja dodones kreslim ako 5rocne decko 😎 ...a nemyslim si , ze som preto menej inteligentna 😀 ...ono to pride....u nas napriklad su "top" teraz mastne pastelky a vymalovavanky, tiez farebny papier.....raz ho to chyti...mozno treba kupit nieco "nove"...nejake peciatky, farby, predlohy...a pod. 😀 drzim palce... 😉

other_side
autor
9. dec 2008

baby dakujem vam, dokonca som sa aj pobavila na niektorych vasich odpovediach 🙂 tak dnes pojdem spat stastnejsia, vidim ze nie sme jediny kto nieco NEVIE 😠 inak ivanko je v podstate sikovny na ine veci, napriklad vie od dvoch rokov abecedu, naucil sa ju z pismenkoveho koberca, pytal sa ma co je ake pismeno a teraz ich vie vyrapotat jedna radost 🙂 len problem tohto celeho bude asi aj /teda neviem ci aj vo vasich/ drahych MATKACH, ktore sa staraju do vychovy a potom mam z toho depky ze moj maly sa nevie poriadne najest, alebo ze nevie nic nakreslit.. ked vam vlastna mama poivie ze mate dieta na urovni toho a toho tak az pri srdci pichne, a myslite si o sebe ze ste nieco zanedbali a mate vycitky a bla bla bla... mozno to niektora poznate.. som sa trosku rozpisala, hadam to nevadi.. ale vsetkym vam dakujem za podporu! 🙂

sue
9. dec 2008

Panebože baby!!! Nepreháňajte to... však to už je pomaly o tom,že dvojročné decká vedia abecedu, poznajú farby a neviem čo všetko 😔 farby treba poznať keď ide dieťa do školy, rovnako ako nakresliť panaáčika, prípadne pospájať body čiarou, rovnako ako zaviazať šnúrky... nechcem tu teraz páísať o tom,že od detí netreba vyžadovať a neučiť ich, ale zas to netreba preháňať... sú to naše zdravé poklady a pokiaľ im venujeme všetko čo sa dá, tak raz sa to na nich prejaví... a kadejaké porovnávacie reči si netreba všímať... nech sa premúdrelí s prepáčením strčia 🤐

mracik
9. dec 2008

other-side, ono to nemusí znamenať nič, ale aj môže. Z mojich dvoch chalanov ani jeden v troch rokoch nekreslil. U mladšieho to bol len nezáujem o pastelky, lebo zaujímavejšie sú počítačové hry a autíčka, ale u staršieho to bolo spôsobené poruchou - dyspinxiou. Ono chalani sa väčšinou do kreslenia moc nehrnú, aj keď sú aj výnimky, tiež ma ešte nedávno znervózňovalo, že bratovi synovia už v troch rokoch kreslili domčeky a autíčka.

Ja si myslím, že pokiaľ máš nejaké pochybnosti, tak neuškodí navštíviť psychológa. Aj keď je dosť možné, že ti povie, že je to priskoro. A keď tam potom prídeš o rok a pol, tak sa ťa spýta, že kde si bola doteraz. Ako sa to stalo aj nám. 😉

other_side
autor
9. dec 2008

sue, mne nejde o porovnavanie, len skor chcem vediet ci je to aj v inych rodinach.. tu nejde llen o to kreslenie, uviedla som to len ako priklad.. preto som sem napisala.
a mracik.. mozes mat bohuzial aj pravdu.. napriklad ivuso je uz od kedy viem ja, zatazeny na vsetko co ma kolesa.. co sa toci, on je schopny sediet pri prevratenom bicykli aj niekolko hodin a dokola toci s kolesom a pozera ako to funguje alebo co ja viem co tam vidi.. uz ma aj tak napadlo ze ci nahodou nebude mat nieco s autistami, ale oni maju ine prejavy spravania, tak mam len taky obycajny strach o neho..

other_side
autor
9. dec 2008

sue, este som chcela napisat.. paci sa mi ta veta s premudrelimi 😉

martija
9. dec 2008

other,moj maly ma 4 roky,a tuto vetu pocuvam pravidelne,co som dokazala vybojovat bolo ranne jedenie jogurtu,ostatne je este na mne,a viem,ze je to moja chyba,lebo okolo neho som moc lietala...a okrem toho chlapci su od prirody lenivejsi....

a este zaujimave bolo,ze chodil do skolky v spanielsku,my sme s manzelom slovaci,takze nevedel ani ceknut,tam ho behom chvilky naucili ratat do 10 v katalancine,ja ho ucim ratat do 10 snad on narodenia,este ked som mu prsteky ukazovala a ani za pana nenarata do 10,lebo jemu sa proste nechce somnou doma robit,v skolke ho naucia....

other_side
autor
9. dec 2008

martija, a teba to nikdy nestvalo ze za neho vsetko robis? lebo mna to nikdy nejak zvlast netrapilo ze mu vo vsetkom pomaham, vlastne ze vsetko robim za neho, asi preto, ze je nase prve a zatial aj jedine dieta a kto nas pozna mi hovoria ze citia medzi nami neviditelnu pupocnu snuru )) a len teraz si tak nejak uvedomujem ze on nie je samostatny, a zacina byt s prepacenim az prechcany.. 😠 ))

martija
9. dec 2008

no ono to prislo tak pomaly,bol maly chlapcek,a clovek si to neuvedomuje,a zrazu sup a ja neviem kedy sa to stalo a ma 4 roky a az teraz si vsimam,ze je lenivy a tazko s nim uz hybem....

musim povedat,ze u nas je to detto,moj maznacik bol kojeny do 3 rokov a je maminkyn cicik,ale teraz mam druhe babo a vidim zrazu ten rozdiel a to,ze uz je velky a vela veci vie,ale nerobi ich....

other_side
autor
9. dec 2008

ano ano.. rychlo to leti.. tiez som si tak akosi neuvedomila ze uz je na take veci velky a mal by to robit sam.. aj ked nie perfektne ale aspon sa o to snazit.. obliekanie mu ide, ale ako pisem vyssie, az ked skricim, lebo ho nemozem vidiet s holym zadkom teraz v zime a on radsej bude robit to co nema a kasle mi z vysoka na obliekanie.. a o zapinani a rozopinani gombiciek ani nehovorim, to este ani neskusil lebo to klasicky "nevie".. najviac ma stve, ze este nieco ani len neskusil a uz viem ze sa o to ani nebude pokusat lebo to vzdava hned v zaciatkoch a to je pre mna nepochopitelne 😠

martija
9. dec 2008

tak to by si tie nase deti velmi rozumeli,ten nas uuuuplne to iste,ja to neviem a basta,niekedy mu ide az do placu,to ma ide vystriet,lebo sa mu to snazim vysvetlovat aj pol hodinu a nic z toho

ked sme mali tu krizu s jedenim,sme si povedali a dost - budes jest sam,tak sa rozplakal,ze to nevie a popritom neraz jedol sam....tak si predstav,ze zobral lyzicku a naschval si kicol na seba,ze aha - ja to neviem,vidis...no take sme mali s manzelom nervy,ze az....ale aspon ten jogurt sa nam podarilo "vybojovat" a dalsiu zmenu cakam,ked pride skolka,tam ho nikdo krmit nebude......

....asi sme si ich rozmaznali.....

ale poznam aj 6 rocneho chlapca,ktoreho este rodicia krmia.....

martija
9. dec 2008

ozi a este som zabudla - my toho naseho princa este "uspavame" a neviem,co mam s tym robit.......jedno je ale jasne - je to moja chyba

sassi
10. dec 2008

ja stale hovorím, každe dieťa je šikovne na niečo ine
tvoj napr. na pýtanie sa a na rozprávanie, ine dieťa na kreslenie, dalšie na tancovanie ...
proste sa prejavuje ich individualita
To že nevie kresliť by som tragicky nebrala, možno sa ešte nerozvinula jemna motorika, alebo ho to proste nebaví (čo by som sa špeciálne u chlapcov nečudovala). Skus rozvíjať jemnu motoriku niečim iným, čo ho baví - skladanie kociek, lega, cvičenie, navliekanie korálikov, modelovanie z plastelíny - isto niečo nájdeš, čo by ho bavilo.
Chlapci celkovo horšie kreslia aj píšu, maju "tvrdšie" ručičky.

Čo sa týka iných vecí, asi potrebuje nadobudnuť istotu, že to dokáže 😉 Myslím, že by si mu mala pomáhať, ale nie urobiť všetko za neho...
Ak vieš jednoznačne, že je to trucovanie, že s amu nechce, tak to za neho nerob.
S jedením, skus ho naučiť prekladať lyžičkou vodu z pohára do misky a naopak (napr. pri kupaní) a ked budeš vidieť, je nevyleje, tak ho pochvál a za "odmenu" bude mocť jesť sam aj polievku.
Teda nie že "musí" ale že je to "za odmenu" ... možno sa chytí 😉

Inak je pravda, že niekedy z vlastnej pohodlnosti deti "rozmaznáme" - teda štýlom - ked ho ja nakrmim (oblečiem, učešem) je to rychlejšie a ja nemám čas sa zabávať ... A potom to dopadne tak, že decko ide do 1. triedy a nevie sa samo obliecť, nevie si šnurovať šnurky na topánkach, nevie si po sebe upratať a podobne 😒

A možno fakt pomože ten kolektív, vela detí sa až v školke osamostatní, ked vidia, že aj ostatne deti robia tie veci same... aj ohladne pýtania sa, samostatneho obliekania/vyzliekania
Mne však dcerku prave v školke pokazili, doma jedla napr. sama a tam ju krmili 😕 Proste to na pani učitelku skusila a ona nakrmila, tak načo by sa namahala 😀 A musela som razne zakročiť a krmenie zakazať, potom už bolo v pohode.

sassi
10. dec 2008

other-side - moja dcera ma tiež oblubenu vetu "ja sa bojím" ... ešte nevie čoho, a už sa bojí 😒 ale ako rastie, tak sa to stava zriedkavejšie 😉
Proste je to ešte pozostatok obdobia vzdoru, a klasicke "niééé" si nahradila s "ja sa bojim" 🙄

asitka
10. dec 2008

sassi....to my máme podobný problém so synom....tiež je taký bojko... 😕 ale nejak zvlášť to neriešim....hádam to samé prejde...

other...mne to tvoje dieťa vôbec, ale vôbec nepríde divné....my sme dávali syna do škôlky...je pravada, že mu chýbali 2 mesiace do 3 rokov....síce vedel farby, pýtal sa...čmáranice čmáral..nič súvislého....ale na to má čas....a keď mi pani učteľka povedala, že je kopu detí, čo ešte vôbec farby nevedia...že sú radi, že sa im pýtajú na záchod...a poslúchajú ako tak...takže...nenúť ho...ak ti pôjde do škôlky...tam im rozvíjajú aj tú jemnú motoriku...aspoň v našej škôlke to tak bolo..majú pracovné zošity...aj farby ich naučia...aj všeličo iné.aj obliekať...ale to im musíte, teda pani učiteľkám pomáhať aj vy...a neobliekať silou mocou dieťa.....niektoré detičky sú proste šikovnejšie...a niektorým sa proste nechce...ale keď dojdú do určiteého veku....začnú aj ony.... náš Maťo napríklad....neskoro začal chodiť asi v 13tich mesiacoch...o sedení ani nehovoriac....na záchod sa mi začal pýtať ked mal 2 a pol...a tu sme...čmáral tiež úplné nezmysli...ale jemu sa to páčilo....dôležitejšie je...ako čmáranice...či ti v omalovánke...moc nepresahuje cez čiary....a taaak...takže veľa zdaru a trpezlivosti... 🙂

sassi
10. dec 2008

no to aj ja pamätám, že ked šli do školy, tak pani učitelka hovorila, že oni nemusia kresliť "pekne" ale musia vedieť napr. nakresliť postavu (človeka, zviera) správne proporčne 😉
Ja neviem kresliť a dceru to teda tiež doteraz vobec nebaví ...
Maly zatial nevie, čo je ceruzka, zatial staviame kocky a podobne, bude mať 2 roky, sam zje len pribináka, lebo to nie je tekuté a čo sa da jesť vidličkou...
Obliekam ho samozrejme ja, aj ked "pomaha" nastavovaním ručičiek...

other_side
autor
10. dec 2008

martija, aj ja vysvetlujem a potom si poviem ze sa ja truuuba vobec namaham 😅

sassi, sranda je ta, ze on pije caj z pohara vacsinou tak, ze si ho dava s lyzickou do ust.. teraz mi to trklo.. 😖 ked nieje moc smadny tak sa tak hra...
takze tym padom by mohol zvladnut aj polievku.. ale asi je to len jeho lenivostou alebo mojou dobrotou a oddanostou? hned zajtra mu pri polievke pripomeniem ze ked vie pit cajik s lyzickou tak musi vediet naberat aj polievku, no nie? ))
asitka, dakujem za mile slova, potesilo ma ze si to tak pekne napisala a teraz uz vazne nebudem mat z toho stresy, pravda je taka ze nasilu ho do nicoho nenutim, len som sa akosi nalakala ze ked pojde do skolky tak tam bude jediny ktoremu budu musiet pomahat pani ucitelky s obliekanim a tak podobne, a ze aby sa mu deti nesmiali pretoze to by ma strasne bolelo. ale po vasich vsetkych slovach som naozaj kludnejsia 😉

jaduska
10. dec 2008

other_side ja mám doma skoro 6-ročnú slečnu a tá by bola najradšej, keby som ju doteraz kŕmila a obliekala... 😀 zato mladšia má 1,5 roka a tá chce všetko robiť sama... Tú staršiu samozrejme už nekŕmim, ani neobliekam, len tým chcem povedať, že každé dieťa je iné...Možno prvorodené deti zvyknú byť pohodlnejšie, lebo mamy majú viac času sa im venovať... Neboj, v škôlke to zvládne, učiteľky už vedia ako na deti ísť. A sila kolektívu robí svoje, bude chcieť ukázať, že je šikovný a dokáže to, čo ostatné deti 😉