Strach z prababky

petulda333
3. jún 2017

Ahojte. Ani neviem ci chcem radu alebo sa len vykecat. Moj syncek (19m) ma uplne panicky strach zo svojej prababky. Nebolo to tak vzdy. Jeho prababka zije s mojimi svokrovcami v jednom dome,teda svokrovci maju dom a prababka pristavbu,kt ma jeden samostatny vchod a druhy cez halu svokrovcov. Donedavna ked sme tam sli a sedeli pri svokre v obyvacke a prisla prababka tak bolo vsetko v poriadku,nebal sa aj k nej siel. Ine bolo ak sme ho vzali k prababke do jej izby,tam vzdy plakal a utekal odtial,no to sme pripisovali tomu,ze tam ma tmu a on sa tmy boji. Nedavno bola prababka na operaciu a dost schudla,ked sme ju sli domov pozriet a maly ju uvidel,uplne sa roztriasol a plakal. Predvcerom sme sa vybrali zbierat ceresne tak sme syna niesli svokre aby sme ho nebrali s nami,len som vosla do haly a on uvidel otvorene dvere k prababke a hned hysak,triaska a plac. Ani ku svokre nesiel tak sme ho vzali s nami. Neskor sme sa tam vratili na grilovacku. Sedeli sme vonku a vsetko bolo v pohode. Potom vonku vysla prababka amalemu niesla ovocie,no on ju len pocul a hned triaska a plac. Kym sedela vonku len plakal a triasol sa,potom sla dnu a on ju cely cas sledoval,ked zavrela dvere tak sa ukludnil. V noci sa mu asi snivalo lebo spal a plakal a truasol sa. Je mi luto,ze to tak je,lebo aj prababku to trapi. Zatial som pocedala,ze tam chodit nebudeme,nepotrebujem aby moj syn mal nocne mory a bal sa,lenze zas mi je blbe ignorovat ich. A hlavne moze byt ze prababka tu dlho nebude. V lete idu svokrovci na dovolenku a mu tam mame ist,lebo prababke treba varit a pomoct,no ja sa uz teraz bojim ako to bude maly znasat. Och,fakt neviem ako sa zachovat...a

katulienkax
3. jún 2017

Co na to povedať, moje deti sa tiez bola prababky, hysaky síce už nechytajú ale staršia dcéra mi casto hovorievala ze ona nechce k tej prababke. Pravdupovediac ani sa nečudujem , deti majú strach zo starších asi preto ze sa zvláštne hýbu a tie deti to nejak vycítia a prababka ma este aj Alzheimera a aj ked to este nebolo take zle tak k nej nechceli ist, deti to asi vycítia z tých stareckych pohybov žiaľ.

petulda333
autor
3. jún 2017

@katulienkax mojmu synovia stari ludia nevadia,bola tam aj svokrina mama,rovnako stara a bol v pohode. Aj s mojimi starymi rodicmi v pohode,aj s cudzimi,len tato mu teraz zacala ,,vadit,,

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petulda333
autor
3. jún 2017

@cervenaruza123 mna to trapi,lebo prababka je smutna a je fakt ze tu dlho nemusi byt,co nam lekari povedali. Za dalsie tam v lete musim byt pri nej 11dni,varit a upratat (to mi nevadi,sama som ponukla pomoc) len teraz sa obavam,ako to maly bude znasat.

jana_eyre
3. jún 2017

Asi by som sa porozpravala s prababkou, ze ma syn take obdobie, ze sa vela boji roznych osob a veci, ale ze ho to urcite prejde.. Aby z toho nebola smutna, hoci viem ze babiek sa take veci dotykaju..

Potom by som postupne syna k svokre brala a pred navstevou mu vzdy o prababke porozpravala a pripravila na to ze tam bude.. Neviem ci to uz pochopi uplne, ale bude ta pocuvat a trocha bude pripraveny na to, ze tam prababka bude.. Urcite ho to casom prejde, deti maju inu optiku vidia skutocnost inak a fantazijnejsie..

janinah
3. jún 2017

ako sa babka oblieka? nebojí sa čiernej farby? niečo pestrofarebné nech si vezme na seba

petulda333
autor
3. jún 2017

@jana_eyre ona to chape,sama od nas isla prec s tym,ze sa jej proste boji a musi ho to prejst,chape to ale odisla smutna. No ved to,ze syn je dost maly a zatial nechape,aj ked som mu rozpravala do uska a isla s nim dalej a postupne blizsie,vzdy ju ocami sledoval a plakal. A o mesiac tam ideme.
@janinah chodi v pyzame len a tu ma vzdy farebnu,zelenu,oranzovu,zltu a bud kvety alebo pruhy farebne,v tom problem nevidim

misscelaneous
3. jún 2017

Nasa to mala aj s prababkou a pradedkom, preslo to same. no trvalo to par mesiacov. teraz je v pohode, ma 28 mesiacov teraz

gabona1
4. jún 2017

Aj moje deti sa báli staručkých ľudí, je to asi normálne, keďže vyzerajú inakšie ako mi mladší. Mne to bolo tiež strašne ľúto, keď spustili plač. Ono to časom prejde..

kimi203
4. jún 2017

Moja dcerka sa tiež bála môjho dedka 92 ročného, ale pomohlo, keď som si k nemu sadla, objimala ho a davala som pusinky, hovorila ze dedko je kamoš, potom som si malú posadila na kolená aby bola bližšie k nemu.... Po čase, nech mu spraví tapi tap na ruku...a po čase sa prestala báť a skamaratili sa.. Dcérka potrebovala vidieť, že ja ho ľúbim a prijala ho tiež.

lienockamalicka
4. jún 2017

@petulda333 mas dost casu na pripravu synceka. Treba ho posadit na kolena, otvorit fotoalbum a ukazovat mu fotky rodinky, kde bude aj prababka. Treba mu rozpravat vesele prihody s nou, usmievat sa na nu, ucit ho, ze to je dobra prababka. Treba mu vysvetlit, ze babka je uz stara a stary ludia vyzeraju inak, ze je aj chora. Treba mu vysvetlit, ze aj on ked je chory, ze sa citi zle, ze aj prababka sa tak citi. Povzbudit empatiu, aby sa do babky trosku vcitil, spolucitil. Ak neprichadza moc do kontaktu so starsimi ludmi a ona je bleda a vraskava, mohlo ho to vydesit. Alebo ak nahodou nemala zuby, deti to moc nechapu este. Treba za ten mesiac vyhladat trosku spolocnosti aj s takouto vekovou kategoriou, aby si dieta zvyklo. A aj pozitivne ho motivovat, napriklad prababka nech ma pre neho nejaku dobrotu, co ma rad 🙂
Ale skusala by som to hlavne cez fotky. Ukazat mu, ako prababka vyzerala mlada, co vsetko zabavne a uzasne ste s nou zazili 🙂
Drzim palce, nech to syncek zvladne 🙂

petulda333
autor
4. jún 2017

@lienockamalicka no on ma rok a pol tak pochybujem ze moje slova pochopi. On je so starsimi ludmi takmer denne,v nasej bytovke ich je vela a vzdy sa mu niekto prihovori,on nema problem so starsimi ludmi,len s touto jednou. Po operacii schudla ale v tvari jej chorobu ani nic podobne nevidno. Ani moji starki im nevadia ani druha muzova babka. Preto nechapem,preco len ona a tak zrazu

kulumulu123
5. jún 2017

My sme Mali to iste so susedkou pani ma okolo 75 najprv bola v pohode potom okolo 18_20 mesiacov sa jej strasne zacala bat ked sme ju nahodou stretli na ulici muesli sme prejst na druhu stranu cesty ani za svet okolo nej prejst hysteria sialena nemohla som s nou pohnut ked uz bola mimo dohladu alebo v bezpecnej vzdialenosti tak dcera usmev a stebotala si svoje.... Pani to nastastie chapala.,. Dceru to po par mesiacoch preslo same od seba... Ta susedka je ozaj velmi dobra a laskava zena preto to nikto nechapal ale ani dceru som do nicoho nenutila a uz vobec nie nasilu, mala som pocit ze cim viac by som sa snazila aby bola na Tetu dobra a nerobila hysteriu tym by to bolo horse..... Preslo to same od seba.., musite byt s prababkou nonstop? Nedalo by sa s nou dohodnut na par hodin ze prides upraces navaris Chvilu pokecas a pojdes? A maleho zatial postrazi niekto iny? Osobne nevidim zmysel v tom stresovat ho nasilu.... NIC tym asi nevyriesis.... ja viem ze to me to luto ale skus sa na to pozriet jeho ocami.... Ako by si reagovala ty keby ta niekto nutil robit nieco z coho mas absolutnu paniku a snazil sa ta presvedcit ze to NIC neni ze je to v pohode??

petulda333
autor
5. jún 2017

@kulumulu123 praveze tych 11dni musim byt nonstop tam,ona nemoze ostat sama. Bohuzial to tak vyslo,ze moji svokrovci idu na dovolenku a svokrov brat tiez v ten termin. A nema kto iny tam ist. Dufam,ze to nejak ustupi dovtedy

kulumulu123
5. jún 2017

Alebo ak uz rozprava opytaj sa ho na dovody ked budete obaja v klude a v pohode a hlavne sami dvaja... Mozno ostanes prekvapena co sa dozvies....

stella2x
5. jún 2017

@petulda333 ja by som naopak ten cas, kedy tam mate ist vyuzila na to aby si na nu zvykol. Moja dcera este nemala takyto problem s ludmi, ale napriklad, ked prinesieme novu hracku a boji sa jej, jednoducho ju nechame medzi ostatnymi a ona si postupne zvykne a zacne sa s nou sama hrat. Preto by som v tomto pripade nikoho k nicomu nenutila, jednoducho tam budete normalne existovat, prababka nech sa mu neprihovara ani nech na neho nepozera, podla mna on sam zacne do nej zabrdat. A ten nocny des by som nepripisovala hned k tej navsteve u babky.

petulda333
autor
5. jún 2017

@kulumulu123 nerozprava vobec nic,teda len ten svoj blabot
@stella2x my ho k nicomu nenutime a ani prababka nie,netlacila na neho. Nikdy sa jej nebal az teraz. A ten des ci co to bolo v noci,nemal nikdy az po tej navsteve kedy tam mal hysak.

kulumulu123
5. jún 2017

@petulda333
@petulda333
A keby tam bol iba tvoj muz s prababkou? Najprv som si myslela ze taketo stavy ma iba moja dcera ale ako Tu citam je to u malych deti asi dost bezny jav ktory ako pride aj Sam odide.... Drzim palce

petulda333
autor
5. jún 2017

@kulumulu123 nie lebo on musi do prace a jej treba varit a upratat po nej. Ja dufam ze to dovtedy prejde a zvykne si nejak

bruneta880
6. jún 2017

@petulda333 ahoj, podľa mňa by si mohla skúsiť aj tak, že mu dá prababka niečo čo má strašne rád...ja neviem napríklad môj malý má strašne rád tablety, telefóny...proste technik 😀 A jemu to je strašne vzácne lebo mu to do ruky nedám, myslím, že vo svojich 21 mesiacoch má na to ešte čas, ALE keď sme u babky tak tá mu ho samozrejme dá, čučí do toho ani nedýcha...
Namojdušu aj čertovi by si sadol na kolená, keby mu ukáže telefón 🙏 .
Takže navrhujem úplatok...možno aj nejaké obľúbené jedlo napr. malý hrozne ľúbi zavarenú kukuričku...alebo kúp pre prababku nejakú super hračku ktorú mu daruje...dúfam, že to prejde čo najkvor😉

zapka21
6. jún 2017

deti su velmi vnimave, "vidia" to co my nie. Tvoje dietatko je velmi mudre, ma svoj postoj, ktory prejavi, nie je to prejav malichernosti alebo zakernosti. Urcite by som nevolila metodu "podplacania", je to velmi neferova forma manipulacie s ludskou osobnostou, to dieta bude miast a casom prestane verit svojmu usudku, v buducnosti sa to moze vypomstit (v minulosti boli deti lakane cudzimi ludmi na cukriky, hmmm...). Starsi ludia by mali pochopit ze dieta nejedna rozumovo a tiez sa pre to neurazat, jednoducho to respektovat a nechat mu priestor. Casom to prejde, ale na silu nieco dietatu tlacit, nutit ho aby bol pri nej, nie je spravna cesta, mozno ma z nej strach, mozno mu divne vonia, mozno v jej pribytku je nieco zvlastne. Treba dieta podporit, uznat mu, ze ma pravo na svoj odmietavy postoj. V kazdom pripade je to velmi narocna situacia. urcite najdete najlepsie mozne riesenie pre maleho.

babatkoo
6. jún 2017

Ahoj. Moj syn ma toto z mojej svokry - jeho babky. Od malicka place, zachvaty placu ked sa mu co i len prihovori. Ked k nim ideme na navstevu tak uz na parkovisku vrieska a krici - mama ne mama ne. A to aj napriek tomu ze tam pol roka nebol, hned po zaparkovani chytil hysak. Tak tam nechodime. Dokonca mu dala 2x jedlo. 1x zabalila na domov a 1x jedol u nich. Vzdy sa z toho jedla povracal z toho raz sme skoncili v nemocnici. Ked k nam pride ona tak sa k nej nema. Nepride za nou, odmieta ju. Nechapem to. Mozno z nej ide nejaka zla energia (aj ked je to mila osoba). Iba on vie preco. Jej druhy vnuk u nic place a je tiez nervozny. Nikdy im neublizila, je to ich babka ale proste oni nie a nie.

bruneta880
28. jún 2017

Neférová manipulacia ľudskej osobnosti?Keď mu dá vlastná prababka cukrík alebo autíčko?To naozaj?Malému chlapcovi?
Mama mu v budúcnosti určite vysvetlí, že od cudzích ujov sa cukríky neberú.Teraz je asi sloro😕
Časom prestane veriť svojmu úsudku....no nemôžem s tena😅

jonnie
28. jún 2017

teraz od veci-moj sa bal babatka...hroza s nim...mal asi tolko mesiacov-co tvoj teraz. Ked teraz stretneme to "babatko" - ktore medzitym povyrastlo ..uz je len zvedavy a nakuka do kocika.
Neviem...co by tomu pomohlo... keby prababka bola v rodicovsjom dome za ten cas a nie u seba? Mozno by som skusila akoze ignoraciu z jej strany...a nie priamy ocny kontakt. Ktovie, co tym nasim deturencom v hlavickach...

kkl82
28. jún 2017

nepodcenuj svoje dieta. 1,5-rocne vnima a chape toho ovela viac, nez dokaze povedat. skus mu to vysvetlit, ako ti radila @lienockamalicka. mozno to nepochopi uplne, ale aspon prababka nebide pre neho taky "cudzinec" ci stara zena, ktorej sa boji.

lujza123
30. jún 2017

@petulda333 moja sa boji pradeda od natrodenia a to ma uz 7 rokov...ale fakt ze okolo toho 1 -2 roka chytala doslova hysaky. Sesternicin synovia /obidvaja!/ v 1 -2 roku strasne vrestali ked uvideli mojho tatka. Ale fakt ze hrozne kricali, nemohol ani vstupit do miestnosti -asi koli sivej brade.

Takze podla mna je take spravanie uplne nomalne, nerob z toho vedu. Ja by som zvolila sokovu terapie a prababku navstevovala kazdy den. Okolo dietata by som nerobila ziadny rozruch ked sa rozplace (proste ziadne chudacik moj malinky, tichucko tututu nununu) Jednoducho s pokojom anglicana mu ukazat nejaku hracku, odputat pozornost..pripadne prababka keby sa len pohybuje po miestnosti ked sa s niecim hra. Ziadna zvysena pozornost ani na neho, ani k prababke, tvarit sa ze nikto nekrici, nic sa nedeje. On sa dost ukludni - taketo male deti su velmi naviazane na pocity - hlavne mamine, takze ked ty si rozrusena ze on place tak on citi z teba stres, nevie co sa deje a place este viac. Takze klud, castejsia pritomnost prababky a neriesit.

Este ma napadlo, nema na sebe nieco co ho rozrusuje? Malicke deti sa vedia bat: zaster (to babky casto nosia zastery po dome), satiek na hlave, okuliarov, tmaveho oblecenia, nezvykleho pachu (niekedy stary ludia smrdia takou zatchlinou), moc sivych, svetlych alebo naopak tmavych vlasov

lujza123
30. jún 2017

A ko ti tu aj baby radia, normalne malemu pokojnym hlasom vysvetluj: ideme za prababkou, toto je prababka, ma ta rada, nemusis sa jej bat. Kludne sa jej dotkni ked ta on bude vidiet, rozpravaj sa s nou, objim ju..ukaz mu ze ty sa nebojis, ze ju mas rada. 1,5 rocne deti rozumeju reci, aj ked nerozpravaju, nevedia to dat najavo tak rozumeju velmi vela