Strach zo spánku v škôlke

marashy
31. aug 2015

Ahojte, môj syn odmieta spinkať v škôlke. Teraz to bude druhý rok, že pôjdeme do škôlky a už ho pripravujem nato, že tam bude musieť oddychovať. Dopracovali sme sa k tomu, že mi sľúbil, že tam bude oddychovať, dovtedy nechcel o tom ani počuť, ale ako sa to blíži, tak už zase odmieta. Minulý rok sme chodili domov na obed a doma spinkal, takže odpočinok potrebuje. Už keď videl, že sa deti vyzliekajú, tak začal plakať. Neviem čo mám robiť, prvý deň keď sme nastúpili tak ho nútili a keď som prišla pre neho, tak veľmi plakal a videla som ako ho dávali naspať do postieľky. Čo by bolo v takomto prípade najlepšie pre dieťa? Veľmi pekne ďakujem za Vaše skúsenosti a názory.

0silvia0
31. aug 2015

@marashy sú spavé a nespavé deti. Ja som škôlku preto neznášala, že som v nej musela spať. Moje deti to isté a kopa ďalších detí... pre deti to je nuda, ležať a oddychovať, keď nepotrebujú... na druhej strane učiteľky v mš nemajú inú možnosť ako trvať na odpočinku u všetkých detí... pamätám sa, že sme mali veľmi ústretovú a pokrokovú pani učiteľku v mš, ktorá súhlasila, že s deťmi, ktoré nechcú spať a mrvia sa a rušia ostatné spiace deti, že sa im bude venovať počas spánku ostatných. Ako to dopadlo? Zrazu aj deti, ktoré obvykle spávali, sa chceli počas času určeného na spanie radšej hrať a učiteľka sa musela vrátiť k modelu "všetci rovnako"
Takže asi si nepomôžeš a tvoj syn bude musieť rešpektovať čas určený na spánok aspoň na ležanie, ak nie je schopný zaspať v škôlke 😒 😒

marashy
autor
31. aug 2015

@0silvia0 ale on nemá problém so spánkom, on jednoducho tam nechce spať... a teraz ako sme boli na krátkej dovolenke, tak aj tam bol problém, chcel ísť domov spinkať... mám pocit, že sa bojí inde spať.

frozenelza
31. aug 2015

Zobrat do skolky mojkaca....v najhorsom pripade brat opat drobika domov na obed....ak sa da...

0silvia0
31. aug 2015

@marashy no ale ako to chceš vyriešiť? Jedine ho brávať na obed domov alebo budete musieť toto štádium nejako pretrpieť a prežiť 😒

janinah
31. aug 2015

Šla by som na to tvrdo,jednoducho si škôlkar a spať musíš tak ako všetky deti,pár dní sa potrápite,ale zvykne si.Akonáhle ho raz vezmeš domov pred spaním,tak pochopí,že s mamkou sa dá manipulovať.....

hameeda
31. aug 2015

@marashy : my sme s mladším synom chodili každé ráno do škôlky s jeho dekou a plyšákom, lebo inak tam nechcel spať, a poobede sme to brali domov, potom si zvykol a už vravel sám že deka ho počká doma 🙂

monicm
31. aug 2015

@marashy Skús s ním spraviť dohodu. Napr. ak bude spať celý týždeň v škôlke, pôjdete na nejaký výlet, alebo každý deň za spánok v škôlke má obľúbenú dobrotu, zmrzku, cukrík, niečo nie náročné a pritom "motivačné". Ak to zaberie, bolo to len zjednávanie a v podstate nie je žiadny problém. Ak však ani to nepomôže, môže byť za tým nejaký strach alebo blok. Mohol niečo vidieť, počuť.................... Vtedy skús zistiť, kde je problém. Resp. skús sa s ním najskôr porozprávať, prečo tam nechce spať. Ale otázky musíš klásť tak, aby nemohol odpovedať áno alebo nie. Ak by to nepomohlo a on by mal stále z toho problém a ty máš možnosť nechať ho doma, tak to urob. Prostredný syn mal problém chodiť celkovo do škôlky. Kým som bola doma,riešili sme to veľmi ťažko, ako som nastúpila do práce, nemal na výber, sám to videl.

miriam11
31. aug 2015

@marashy skus sa s ním dohodnut tak, ze si z domu zoberie nejaky maly vankusik na ktorom bude spat a oblubeneho plysaka. Vysvetli mu, ze je velky a spat musi ako ostatne deti. Nesmies sa dat obmakcit a zobrat ho na obed, lebo hned zisti, ze to tak ide. Treba si za tym stat razne. Je to tazka situacia, velmi drzim palce.

peneloppe
31. aug 2015

@marashy

Moj syn tiez nechcel ani pocut o spani v skolke, tiez doma plakal a bala som sa toho co bude. Pani ucitelky boli velmi zlate a povedali ze deti nenutia spat, niektore deti len lezia, donesu su nejakeho plysaka z domu, oddychnu si, alebo si mozu aj v tichosti kreslit ked sa im nechce lezat. Boli velmi ustretove. Tak sme sa dohodli ze moj syn teda bude kreslit. Nakoniec vraj zaspal prvy. 😀 Takze vela robi psychika, akonahle vedel ze spat nemusi (kedze doma uz cez obed nespaval tiez) tak bol spokojny, dali ho lahnut na chvilu nech si oddychne, ucitelka isla medzitym pripravit veci na kreslenie a on spokojne zaspal.
Tiez sa nechcel prezliekat do pyzama a opat sa to vyriesilo jednoducho, ze si dal len dole nohavice a v trenirkach si lahol.
Takze skus sa porozpravat s ucitelkami, da sa to vyriesit celkom jednoducho a hlavne bez stresu.

juliakocka
31. aug 2015

Žiadne vymyslance,sup do škôlky od 8.00 do 16.00 ,v škôlke sa spí budeš aj ty ako ostatné deti.poplace pár dní a prestane neexistuje žeby decko si rozkazovalo,on len vymýšľa,neustupovat lebo deti sú rozmaznane potom,nás sa kedy kto pýtal ,museli sme počúvať učiteľky rodičia pracovali,a dnes matky by za svoje deti dali aj život a deti si to nevážia a rastu z nich grazlici čo nerespektuju žiadne autority,a na vine sú len a len rodičia čo skáču jak deti piskaju,smutné

peneloppe
31. aug 2015

@marashy

Inak este dodam ze po mojej skusenosti zo zahranicia mi pride uplne nenormalne ze na Slovensku sa vsetko robi pausalne, vsetci robime to iste. Deti v skolke vsetky musia spat, v tom istom case atd. Ved su niektore deti ktore spanok potrebuju menej, su deti ktore doma spia uz o 19ej, niektore neskor takze niektore deti od 3 rokov uz ani nespia cez obed. Pride mi uplne chore nutit spat 5-6 rocne dieta!
Preto si myslim ze oddychovacka je ok alebo popripade nejaka pokojna aktivita. Nesuhlasim s nazormi ze vsetky deti spia, budes spat aj ty. 😒

marashy
autor
31. aug 2015

Ďakujem pekne za vaše skúsenosti, názory mojkacika nemá a ani nič podobne, takze to pre nás nie je riešenie. Práve to je to, že on nie je taký že by využíval situáciu, nikdy to nerobil a preto je to pre mna tažké robiť takéto rázne kríky, že budeš tam spať a hotovo. On je taký, že všetko sme nechali na nebo ako plienky a dudel a keď to prišlo tak si plienku neprosil, dudel vyhodil sám od seba a povedal, že už je veľký chlapec tak preto mám pocit že ak toto nenechám na neho, že by on sám povedal že tam bude spinkať tak ho sklamem. A že mu možem spôsobiť problémy, kloktanie, popisoval by sa atd.Motivujem ho a už to som považovala za úspech že slúbil že tam bude spať. S učiteľkami nie som spokojná, mám pocit že ak by oni boli iné nápomocné tak by to takto nebolo. Môj drobec nezvykne plakať a keď v ten prvý deň mi povedali, že preplakala 3,5 hodiny tak som bola veľmi sklamaná, že ako to mohli dovoliť, dovtedy celkovo neplakal toľko ako za tých pár hodín a to nie preto že mu všetko dovolíme a rozmaznávame ho. Nebol vzdorovity, z hračkárstva odchádzame bez toho aby sme mu niečo kúpili, takze je rozumný ale toto je druha vec čo sa u neho tažko rieši. Mali sme problémy s kakanim, ale už je to v poriadku a preto mám pocit že aj s týmto by som mala počkať a nechať na neho.

marashy
autor
31. aug 2015

Ešte sa mi raz stalo že som meškala a keď som prišla ostatne detičky uz spali on sedel pri stole a bojoval so slzami a keď má uvidel tak utekal ku mne a plakal tak že som ho nevedela utisit. Mal strach že neprídem, videla som na ňom že bol stratený no hrozný pocit to bol a musím dodať, že nie je ani mamickyn maznacik. Keď nastúpil do škôlky mal 2,5 roka žijeme na dedine a tu nemáme možnosť sa stretávať s detičkami a on bol uz taký veľmi vážny a choval sa dospelácky lebo len s dospelými bol, tak som chcela aby bol s detičkami...

marashy
autor
31. aug 2015

Prepáčte píšem z mobilu tak niektoré slova sú prehodené 🙂

prinzesz
31. aug 2015

ach jaj, presne tohto sa bojim aj ja! moj syn ked sa narodil bol take to dieta, co slo ku kazdemu, nikoho sa nebal atd. vobec nebol na mna naviazany ako som to videla u inych deti.. tz. ked nevideli mamu uz sa obzerali a plakali, on vobec.. ja som mohla ist aj na kraj sveta a on bol ok.. zmenilo sa to az okolo roku a pol.. mozno nieco malo neskor.. a teraz ide hockam ale len so mnou! my do skolky este len nastupujeme, (7.9) mame adaptacny plan co je tusim 2 alebo az 3 tyzdne.. syn sa do skolky tesi ale len preto lebo vie ze tam budem s nim.. neskro netusim no mam strach.. ale taky strach, ze ma z toho boli az brucho.. moj syn je velmi rozumny tak ako pises aj ty, necha si vela veci vysvetlit aj ked prave preziva obdobie, ze nevie vysvetlit preco place.. ci je to pocit hnevu, sklamania, strachu.. cize stale to z neho taham, chce to vela energie a trpezlivosti... ale funguje to, akonahle stratim nervy ja, je vsetko v haji a maly je jak zmyslov zbaveny.. a presne sa bojim toho, ze ako zacne chodit do skolky, zacne sa pocuravat, alebo nieco.. ja si velmi dobre pamatam na skolku a na tie horory tam! pamatam si ako nam ucky kontrolovali gatky ci mame ciste a to pred chlapcami a ine rozne pre mna nepochopitelne praktiky.. a len dufam a verim, ze je naozaj ina doba a aj ucitelky maju iny pristup k detom, lebo aj tie deti su ine.. moja mama (ucitelka na ZS) by o tom vedela rozpravat.. nie je to len vychovou ale aj generaciou.. decka su dnes viac rozumne ako sme boli kedysi my.. maju vacsie moznosti atd. preto to chce aj ine praktiky pre ne.. to nie je o rozmaznavani... ja som proti rozmaznavaniu, ale zas nechcem mat doma maleho ustrachaneho chalana kvoli skolke..

janinah
31. aug 2015

@marashy predbehnime čas,pôjde do prvej triedy a z nejakého dôvodu sa mu nebude páčiť písanie,aj toto necháš na neho kedy začne písať?jednoducho ak dieťa patrí do "tímu" tak robí to čo všetci členovia tímu.....spomínaš koktanie,popiškávanie...nepreháňaš?...moja dcéra nespala od dvoch rokov naobed,v školke preležala,málokedy zdriemla,ani mi nenapadlo pýtať učiteľky o nejakú výnimku,v čase spánku tam bola jedna učiteľka,ktorá strážila deti,nebolo druhej,ktorá by sa s mojou dcérou kdesi inde hrala.....a dcéra nekoktá,nepopišávala sa 😉 žiadne "následky" toho,že musela spať aj ked nespala

prinzesz
31. aug 2015

@janinah ale to je vela aj o povahe dietata... prosto si z toho nic nerobila.. alebo to dokaze v sebe dobre udusit.. casom sa mozu ukazat nasledky, nemusi sa popisavat, ci koktat.. ale moze je to ubrat neskor na sebavedomi, pocite ze je malo lubena atd.. ale moze byt prosto uplne v pohode a len ide s davom.. co tiez neviem ci je uplne ok.. ale v detskom veku ok.. 😉

prinzesz
31. aug 2015

a 6 rocne deti uz maju ine chapanie ako 3 rocne, v skole sa mu pacit uz bude.. to si predbehla cas az moc 😀

janinah
31. aug 2015

@prinzesz konkretne moja dcéra má sebavedomia na rozdávanie,už je dospelá a momentálne žije v USA 😉

prinzesz
31. aug 2015

@janinah tak z toho je to sebavedomie... tam ho musi mat kazdy 🙂 ale opatrne s tym, lebo poznam konkretny pripad kedy jej z toho preplo.. mame v rodine.. a bolo to tak ze by to nikoho nenapadlo ani vo sne.. vsetkeho vela skodi, darmo...

ja osobne som PROTI poskomunistickej vychove..(tz. ziadne nutene spanie lebo medved, nehovorim ze ma byt sama niekde v kute ale prosto maju byt pripraveny aj na tieto alternativy, ze su deti ktore prosto spat v skolke nechcu) v zivote sa tu potom nevyhrabeme z nasich zauzivanych zvykoch a vzdy budeme len ako take husy v radoch.. aj vladu treba osviezit mladymi ludmi, ktori si najlepsie ani nepamataju co bolo kedysi..

marashy
autor
31. aug 2015

@janinah mne to kloktanie atd. povedala riaditeľka , že práve z takýchto nátlakov to vzniká, a že ten prvý rok mam chodiť pre neho na obed. deti sú rôzne a v škôlke mi stále dávali na javo že som macocha, lebo dávam syna uz ako 2,5 ročného prístup bol taký, že ho ani nepoznali aj tak ho označili za problémové dieťa. Oni mi kázali pre neho chodiť o 10- tej potom o 12- tej takze som nemala na vyber, maly si nato zvykol. Nemôžeme chodiť do triedy a bolo toho veľa... Veľké sklamanie to bolo pre mna keď mi kamoska s inej škôlky rozprávala ako k jej 2,5 ročnému synovi sa viac venovali... Nechcela som ho vytrhnúť z kolektívu má tam kamosov no učiteľky sú hrozne...

marashy
autor
31. aug 2015

@prinzesz presne si to vystihla jedna je pred dôchodkom a druha pred porážkou z tej prvej🙂 cítiť že chcú od deti aby boli ako roboti, a keď sa opýtame deti čo robí tá pred dôchodkom tak povedia že spi... A tá druha je taká vystresovaná že tón ktorý používa ma tak dráždi že neviem čo by som robila najradšej... Tešíme sa keď majú zastupovanie tá čo tam chodí je tiež ražba ale tak inak a deti ju milujú... Tiež preto to nie je pre mna ľahké lebo aj tieto okolnosti hrajú veľkú rolu...

janinah
31. aug 2015

@prinzesz zaužívané zvyky sú mnohokrát lepšie ako novinky zo západu prichádzajúce 😒

paris3
31. aug 2015

@marashy tiez nie som toho nazoru, ze vsetky deti maju pausalne spat a hotovo. je to pozostatok byvalej ery. v zahranici take nie je. napriklad v Rakusku deti v skolke nespia. existuje tam nazor, ze deti, ktore este potrebuju cez den spat, nie su zrele na to, aby boli cely den v skolke.
ako dieta si tiez pamatam, ze som nenavidela spanie v skolke a bola pre mna trauma, ze som musela lezat bez pohnutia neviem kolko, kym ostatni spali. a nebolo to z dovodu, ze som chcela manipulovat rodicmi. len kvoli tomuto dovodu som nenavidela skolku. ked ma brali domov pred spanim, tak som tam chodila rada.
takze mas podla mna dve moznosti. ak si to mozes dovolit, tak bravat dieta domov naobed, kym nebude predskolak. vtedy deti uz tusim oddychuju len nejaky kratky cas. ak vsak nemas inu moznost, tak dieta si bude musiet zvyknut. nemyslim si vsak, ze je to pre neho dobre.
moje dieta ma tiez zo spania v skolke traumu. presne ako pises, ma stres uz len z toho, ze sa prezliekaju do pyzamka a maju tam spat. mne to pride tak, ze mala si to spojila s tym, ze ju tam necham a bude tam byvat. nerozlisuje spanie cez obed a vecer. urcite to nie je z dovodu, ze sa snazi manipulovat. ja som to vyriesila tak, ze som ju brala naobed domov. teraz tam uz budu len oddychovat, nemusi sa prezliekat a zatial sa tvari, ze to jej nevadi. tak uvdiime. su jednoducho deti, ktore su citlivejsie a neznasaju to dobre. a su take, ktorym to je jedno, alebo si zvyknu a nakoniec to znasaju fajn. sama si poznas najlepsie svoje dieta, tak sa tym skus riadit.

prinzesz
31. aug 2015

@janinah suhlasim, ale so vsetkym nie.. moja mam je ucka na ZS resp. bola je uz rok v dochodku a tiez mi hovori ako by som mala vychovavat, avsak ja si dobre pamatam ako vychovavali oni mna a ako som tym ja trpela.. preto toto svojmu synovi neurobim.. verim totiz ze je po mne a ked to tak citi ako ja vtedy... tak to nedovolim.. avsak tiez nie aby si mlady skakal po hlave, resp. nam po hlave.. to zas odtial potial.. on presne vie kedy prekrocil hranicu!

prinzesz
31. aug 2015

@paris3 mne kamoska hovorila ze v IT detto, tam sa cez obed nespi a ze ona ako dala svoju 3 rocnu do skolky ze prvy tyzden dosla pre nu poobede a sa pyta ucky kde je a ona ze spi.. vsetky deti sa hrali a ona jedina spala 😀 ale po tyzdni si zvykla a spat prestala.. potom aspon vecer pekne o 20tej uz snivaju sladke snicky

aadulik2110
31. aug 2015

@prinzesz
@marashy trosku mimo otazky, ale k teme... Moj starsi od cca 2 rokov nespi.... Teraz ma 3 a 4 mesiace a v stredu ide prvy raz do skolky.... Desim sa, co tam bude robit, lebo jedine, co som doma docielila, ze si na 30minut polezi a oddychne si.... A z mojho pohladu si neviem predstavit, co tam bude takmer 2 hodiny robit - byt ticho, lebo aj doma mi budi mladsieho, ked cez den spi....
Ale verim, ze pani ucitelky si poradia a su zvyknute na taketo prejavy... Znamej maly tiez doma nespaval a teraz uz bude skolak a hovorila, ze ani raz si ucitelky nestazovali, ze by rusil ostatne deti, comu sama nechapala.....
A ja si myslim, ze oddych a spanok ma v skolke zmysel a v dnesnej dome sa hadam uz nenajdu ucitelky, co nutia deti spat.... U nas v skolke deti musia oddychovat, lezat v postielkach, ale nik ich nenuti spinkat.
Sama som zvedava ako to od stredy u nas bude.
Ja mam pocit, ze v dnesnej dobe sa mnoho veci prilis preziva a riesi... Hladi na dosledky, ale niekedy si akurat prirabame viac roboty a problemov....

prinzesz
31. aug 2015

@aadulik2110 moj syn spaava cez obed ako kedy, avsak ked zacne vstavat o 7mej a bude sa fakt hrat (lebo pri mne doma sa sice hrame, ale ja aj varim, perem, upratujem atd) tak na obed bude unaveny a zalahne.. v nasej skolke sa spava len hodina, potom ich asi budia alebo neviem.. uvidime od pondelka, my nastupujeme az 7.9 tak som sama zvedava... ano dnes sa uz v skolkach netlaci na to aby spali, ale tiez nie je skolka ako skolka.. v tych na dedine sa kludne moze tlacit na to aby sa spalo.. ide aj o to, ze su tam 2 ucky a cca 30 deti a prosto aj ony (ucitelky) potrebuju pauzu.. ja to chapem ale zas co to dieta? kedysi sa to riesilo rovnako ako aj dnes, len nebol internet.. 😀 moj nazor..

paris3
31. aug 2015

@prinzesz ja tiez nemienim z dietata vychovavat nerozmyslajucu hus, ktora sa ma zaradit do davu. samozrejme jej vo vychove stanovujem hranice a urcite nie je rozmaznany nevychovanec, co si moze robit, co sa mu zachce. chape, ze sa treba prisposobovat ci uz v kolektive, alebo v rodine. ale zase na druhej strane ju vediem k tomu, aby vedela, co znamena zachovat si ludsku dostojnost. ci uz sa to tyka jej samej, alebo ostatnych. 😉 zial, vela ludi, odchovanych minulou erou to nevie.... a to sa prejavuje nie len v skolkach, ale aj v porodnictve a dalsich oblastiach. som zvedava, kedy tato spolocnost z toho 'vyrastie' 🙂